دادسرای امور بین الملل (دادسرای ناحیه ۲۰ تهران)

دادسرای امور بین الملل (دادسرای ناحیه ۲۰ تهران) در راستای ماده ۲۵ قانون آیین دادرسی کیفری به عنوان شعبه ای از دادسرای عمومی و انقلاب تهران تاسیس شده است که به جرایمی که محل وقوع آن خارج از کشوراست و یا مرتکب یا بزه دیده جزو اتباع خارجه باشد رسیدگی می کند.

صلاحیت دادسرای امور بین الملل

دادسرای بین الملل دارای صلاحیت عام است که به کلیه جرایمی که توسط اتباع خارجی در قلمرو کشور جمهوری اسلامی ایران مرتکب می شوند یا ایرانیان در خارج از کشور مرتکب می گردند رسیدگی می کند. مانند:

 • رسیدگی به شکایات اتباع خارجی درایران
 • رسیدگی به دعاوی کیفری دیپلمات ها و ایرانیانی که در خارج از کشور به سر می برند.
 • رسیدگی به اتهامات و دعاوی ایرانیانی که به ایران استرداد می شوند.
 • طرح هر گونه ادعای کیفری علیه مقامات خارجی، بنا به تقسیم وظایف، در صلاحیت دادسرای امور بین الملل قرار دارد.
دادسرای امور بین الملل | دادسرای ناحیه 20
دادسرای امور بین الملل | دادسرای ناحیه ۲۰

عمده دعاوی مطروحه در دادسرای بین الملل

عمده دعاوی ای که در این دادسرا مطرح می شود دارای وصف بین المللی است، طرح شکایت در دادسرای بین الملل دارای امتیازاتی است از جمله تعداد کم مراجعین و پرونده ها در این دادسرا نسبت به سایر دادسراهای شهر تهران باعث می شود روند رسیدگی به پرونده با سرعت بیشتری همراه شود، البته نبایست نادیده گرفت وجود عنصر بین الملل و جرم بودن عمل که هر دو رکن رکین صلاحیت این دادسراست، لازمه شروع به رسیدگیست و موضوعات حقوقی و امور داخلی را بدون وجود شرایط فوق نمی شود در دادسرای امور بین الملل مطرح نمود.

نقش وکیل در دادسرای بین الملل

 اولین نقش وکیل آشنا به امور بین الملل تحلیل جهات رسیدگی  و توجیه رسیدگی به شکایت در دادسرای امور بین الملل می باشد، وکیل متخصص به شکایت در دادسرای بین الملل اضافه می کند:

صرف نظر از اینکه یکی از مزایای رسیدگی در دادسرای امور بین الملل سرعت دادرسی می باشد ذکر شد لکن به لحاظ اینکه پلیس اینترپل گاها به عنوان ضابط در معیت این دادسرا فعالیت می کند رسیدگی در این دادسرا با مزایای دیگری همراه است، از طرف دیگر تحلیل نوع جرم  ارتکابی و گردآوری ادله وطرح شکایت سلیس و روان توسط وکیل متخصص در امور بین الملل که بتواند بازپرس و مقام تحقیق را مجاب به جرم بودن عمل ارتکابی و دستور تعقیب متهم و تفهیم اتهام نماید و هم چنین تحصیل ادله احتمالی و مستندسازی ادله در پلیس فتا و یا اداره آگاهی نقش مهمی در پیروزی نهایی در دعوا و شکایت دارد، هم چنین هدایت شاکی و مشاوره جهت از دست ندادن فرصت های احتمالی پیش رو و توقیف اموال و مسدودی حساب های متهم می تواند موثر باشد.

مراحل طرح شکایت در دادسرای امور بین الملل

امروزه طرح شکایت در سیستم قوه قضاییه مستلزم داشتن حساب کاربری درسامانه قوه قضاییه (ثنا) می باشد البته برای ایرانیان خارج از کشور که در ایران حضور ندارند و اتباع خارجه می توانند با ارائه تصویر خروج از کشور و یا پاسپورت کشور خارجی از این تکلیف معاف شوند طرح شکایت نیز در دفتر خدمات الکترونیک قضایی صورت می پذیرد که البته در صورتی که شکایت توسط وکیل مطرح شده باشد در پروتابل شخصی سامانه ثنا قابل ارائه می باشد، پس از طرح شکایت و احراز وصف بین المللی و جرم بودن عمل ارتکابی سرپرست دادسرای بین الملل که همزمان عهده دار امر ارجاع شکایات نیز می باشد پرونده را به یکی از شعب یا به واحد اینترپل مستقر در پایگاه پنجم اداره آگاهی موسوم به آگاهی شاپور ارجاع می دهد، در این مرحله ارائه ادله و استعلامات لازم صورت و پرونده وارد پروسه رسیدگی می گردد.

مدارک لازم جهت طرح شکایت

 • علاوه بر مدارک شناسایی شامل کارت ملی یا پاسپورت
 • حساب کاربری در سامانه ثنا
 • مدارک اثبات کننده ادعای متقاضی و شاکی و ترجمه قرارداد و اسناد لازم است.

آدرس و مشخصات دادسرای امور بین الملل در تهران

دادسرای امور بین الملل در سایر شهرهای ایران شعبه ای ندارد. رسیدگی به دعاوی در صلاحیت دادسرای امور بین الملل در دادسرای بین الملل مستقر در تهران صورت می پذیرد این دادسرا دارای دو شعبه بازپرسی و شعب اجرای احکام است، دادسرای امور بین الملل هم اکنون در خیابان فاطمی – بعد از سازمان آب – روبروی خیابان شهید دائمی – پلاک ۱۳۹ قرار دارد و شماره تلفن‌های ۲۱- ۸۸۹۹۷۴۱۸ بعنوان خطوط ارتباطی جدید این واحد قضایی در نظر قرار گرفته است.

بیشتر بدانید:  وکیل بین المللی برای دفاع و شکایت در دادسرای بین الملل

گروه وکلای بین المللی لاهه

گروه وکلای بین المللی لاهه با بهره گیری از تجربه خود در پرونده های متعدد در دادسرای بین الملل و هم چنین آشنایی به رویه پلیس اینترپل و نحوه انجام اقدامات جهت صدور برگ جلب مجرمین در خارج از کشور آمادگی دارد که دانش و تجربه خود را در اختیار افراد بزه دیده قرار دهد، گروه وکلای بین المللی لاهه از پذیرش رونده متهمان که جنبه رد مال و حق الناسی پرونده را به انجام نرسانده یا قصد فرار از مجازات قانونی را دارند به شدت معذور است.

لوکیشن دادسرای بین الملل

دادسرای امور بین الملل در تهران مستقر است و در سایر شهرهای ایران شعبه ای ندارد. به منظور سهولت در مسیریابی این مرجع قضایی لوکیشن دقیق دادسرای امور بین الملل واقع در در تهران در دسترس شما عزیزان قرارداده شده است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

۲۴ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • من کانادا هستم، با دختری ایرانی که دانشجو در ایتالیاست آشنا شدم برای ازدواج خاستگاری کردم غیر حضوری. بعد از آن طی چند نوبت بهشون کمک مالی کردم سرجمع ۳۰۰۰ دلار. گوشی ۲۷۰۰ دلاری خریدم. ساعت ۶۰۰ دلاری هم گرفتم. و چند تا هدیه چندصد دلاری دیگه. بعد فهمیدم ایشون به خاطر روابط زیاد با پسرها به درد زندگی من نمیخورن. درخواست کردم کمکهای مالی و گوشی و ساعتی که خریدم را پس بدهد. مرا بلاک کردند. اسم و مشخصات خودش و آدرس خانه پدرش در ایران را هم دارم. همه پول ها از حساب کانادا من برای ایشان ارسال شده‌که کاملا مشخص هستند. میتونم شکایت کنم ازشون؟

  پاسخ
  • مدیر دفتر لاهه
   ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۱۰:۱۲

   سلام روز خوش، با توجه به تخصصی بودن موضوع، لطفا فرم ارزیابی مشاوره را جهت ارتباط با وکیل بین المللی متخصص در این زمینه را تکمیل کنید.

 • سلام
  مدتی قبل شخصی که ادعای تامین اقلام تحریمی داشت به دفتر ما مراجعه کرده و چند قلم جنس با قیمت پایین را برای ما تامین نمود.
  ما به ایشان اعتماد کرده و در یک قرارداد بزرگتر نیم میلیون دلاری ۲۰۰هزار دلار پیش پرداخت خواست و در ازای آن هیچ ضمانت بانکی یا ملکی به ما نداده و ما به جهت نیاز اعتماد کردیم
  حدو ۶۰% پول را نقدا در ترکیه به نفر معرفی شده ایشان پرداخت کردیم (بدون اخذ تاییدیه که مربوط به قرارداد مشخص است)
  حدود ۴۰% مبلغ را به حساب رمزارزی تتر زدیم که ایشان در چت واتساپ یک پاسپورت شخص ایرانی (که البته ما تاکنون او را ندیده بودیم و او ساکن ایران بود) را به عنوان مالک والت معرفی کرد و تصویر پاسپورت را ضمیمه والت کرد
  بعد پیگیری شخص مالک پاسپورت مدعی شد که شخص از ایشان نیز کلاه برداری کرده و پاسپورت ایشان را نیز به بهانه اخذ ویزا از او گرفته و تاکنون در عمر خود هیچ والتی نداشته است و مشخص هم هست که والت مذکور مدت ها قبل از گرفتن پاسپورت از شخص ایجاد شده بود.
  آیا می توانیم از شخص مالک پاسپورت به جرم کلاه برداری و کسب مال نامشروع یا شراکت در کلاه برداری شکایت کنیم؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ ۱۷:۲۶

   سلام وقت بخیر
   با توجه به تخصصی بودن موضوع، شما می توانید فرم درخواست مشاوره را تکمیل کنید و یا باکارشناسان گروه وکلای لاهه تماس بگیرید.

 • سلام خودرو کامیون ترانزیت داشتم سال ۹۴ به اتهام حمل سیگار قاچاق توسط پلیس کشور ترکمنستان توقیف شد.راننده ام پس از دو سال حبس ازادشده .لیکن نمیدانم کامیونم رو چطور ازاد کنم. لطفا راهنمایی فرمایید

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۳۰ مهر ۱۴۰۲ ۱۶:۰۲

   با توجه به تخصصی بودن موضوع شما می توانید جهت مشاوره با وکیل متخصص، فرم درخواست مشاوره را تکمیل کنید.

 • هادی ‌کشاورز
  ۶ مرداد ۱۴۰۲ ۱۷:۰۰

  سلام وقت به خیر چندی پیش از طرف یه خانم برای سرمایه گذاری در یک پلتفرم به نام apexaccure معرفی شد که با سرمایه گذاری ۵۰ تا ۵۰۰ دلار سود ۱۰ درصدی روزانه میداد و ‌کف برداشت آن ۵۰۰ دلار من ابتدا با ۲۳۰ دلار سرمایه گذاری از طریق تتر و سود دهی به ۵۰۰ دلار رسیدم و بعد از آن درخواست برداشت ‌‌‌‌کردم اما در پشتیبانی اعلام ‌شد ‌‌که درخواست برداشت با توجه به بروز رسانی سیستم لغو شده و ‌کف برداشت به ۳۰۰۰ تتر رسیده است دوباره با سرمایه گذاری ۷‌۹۵ دلاری و با سود دهی به ۳۰۰۰ دلار موجودی رسیدم درخواست برداشت ‌‌کردم اما باز هم درخواست برداشت بنا به دلایل نامعین ‌و پوچ واهی لغو شد تا این‌که مجبور شدم از طریق اطلاعات سایت ثبت ‌‌کننده ‌این سایت ‌‌‌‌که namesilo نام دارد پیام دادم و آنها اینچنین جواب میدن ‌‌که برای تایید ادعاهای من یا از طریق دادگاه صالح یا به پلیس فتا موضوع را گزارش دهم من از طریق پلیس فتا و دادگاه عمومی انقلاب قزوین شکایت را انجام داده ام ولی پلیس فتا افسر پرونده اصلا پیگیری نمی‌‌کنه و جواب میده که چون با ارز دیجیتال فرستادی پیگیرش نباش انگاری نمیخواند بابت این شکایت خودشون را به زحمت بیندازند الان من چیکار ‌کنم به بازپرس دادگاه قزوین بگم ‌‌که پرونده رو به دادسرای امور بین الملل ارجاع بده هر کجا که مسئله رو پیگیری میکنم نیاز به دستور مقامات دادگاهی دارند مثل صرافی کوکوین که سکوی واریز بود پیام میدم‌ ا‌کانت کلاهبرداران رو فریز ‌کنه نیاز به دستور دادگاه داره یا سایت ثبت کننده همچنین برای ارائه اطلاعات متهمان یا برخورد قانونی…

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۱۱ مرداد ۱۴۰۲ ۱۳:۵۴

   سلام وقت شما بخیر
   اکثر پلتفرهای خارجی ایجاد شده در حوزه رمز ارز به منظور سرمایه گذاری جهت کلاهبرداری و سو استفاده بوده که غالبا توسط افراد خارجی تبلیغ می شود. معمولا با توجه به اینکه واریز ها به صورت رمز ارز انتقال داده می شود پیگیری تا حدی دشوار و پرهزینه هست. شما می توانید جهت مشاوره با وکیل متخصص در این حوزه با گروه وکلای لاهه در تماس باشید.

 • سلام
  یه فرد ایرانی با قرارداد سرمایه گذاری و ارایه سفته در حدود ۲ میلیارد از ۸ نفر کلاه هبرداری کرده و الان در ترکیه مستقر شده. چجوری میتونیم از ایشون شکایت کرده و به نتیجه لازم برسیم؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۱۵ تیر ۱۴۰۲ ۲۰:۳۱

   سلام وقت شما بخیر
   شما ابتدا می بایست در ایران در مرجع دارای صلاحیت دعوا و شکایت خود را مطرح کنید سپس از طریق اینترپل اقدام به استرداد ایشان نمایید جهت مشاوره تخصصی می توانید با وکلای گروه وکلای بین المللی لاهه در ارتباط باشید.

 • با سلام.برای پیگیری نامه سو پیشینه شخصی که در ترکیه زندانی میباشد و از دادگاه ترکیه به ایران برای استعلام سو پیشینه آن شخص زندانی نامه فرستاده شده ولی جواب نامه از ایران برای دادگاه ترکیه ارسال نشده باید به کدام دادکاه و کدام جا مراجعه کنین

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ ۰۹:۵۶

   شما می توانید به دادسرای بین الملل واقع در خیابان فاطمی جهت پیگیری نامه عدم سو پیشینه کیفری مراجعه نمایید.

 • سلام
  اگر کالایی از دبی خریداری کنیم و مبلغ را برای شخصی که در دبی است حواله بزنیم و طرف مبلغ را دریافت کند و کالایی ارسال نکند امکان رسیدگی دارد ؟
  طرف افغانستانی است که فعلا در دبی میباشد و فقط آیدی کارت و شماره موبایل دبی ازش دارم

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ۰۹:۰۶

   سلام و درود بله رسیدگی در کشور امارات امکانپذیر است.

 • سلام وقت بخیر
  در تفلیس بچه کولی ها جیبمون رو زدن و یه صد دلاری و ۳۴۰ لاری رو بردن، به اداره پلیس اونجا هم مراجعه کردیم و دو تا صورتجلسه نوشتیم، به نظرتون با طرح شکایت میتونیم پولمون رو برگردونیم؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۲۰ دی ۱۴۰۱ ۱۰:۴۶

   سلام روز بخیر. از طریق پلیس همان کشور می توانید پیگیری کنید.

 • بادروود. بنام ارسال کمک خیریه وارسال ارث برای کارهای بشردوستانه درخارج ازکشور ازمن بیش از۳۰۰۰دلار کلاهبرداری شده. بیرون از استان تهرانم. ازطریق دادسرای اصفهان دراینجا اقدام کرده ام. بازپرس میگه فقط میتونه از داخل برام ازپلیس فتا استعلام بگیره. لطفا از طریق کمک و راهنمایی کنید. متشکرم.

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۲۹ آذر ۱۴۰۱ ۱۵:۳۷

   با سلام روز شما بخیر. دادسرا شخصا می تواند از پلیس فتا استعلام بگیرد و این امر در حیطه تخصص شما نیست. درصورتیکه دادسرا برای انجام این امر اقدام نکرد شما می توانید برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات در این خصوص با وکیل بین المللی ما مشورت نمایید.

 • سلام در یک شرکت پانیذی بنام DIGITALLIFEBANK.COM که مستقر در اسپانیا هست مقدار ۵۰۰۰۰ دلار سرمایه گزاری کردم، الان اجازه برداشت نمیدهند. چگونه میتوانم پیگیری کنم؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۲۳ آبان ۱۴۰۱ ۰۹:۲۹

   سلام وقت بخیر. با توجه به ازدیاد سایت ها و شرکت های سرمایه گذاری در زمینه رمز ارز، فضای سودجویی و کلاهبرداری فراهم شده است لذا به منظور بررسی اصالت و حقیقی بودن سایت باید اقدام نمایید و سپس موضوع خود را پیگیری نمایید. 

 • سلام
  صد هزار دلار از حسابم در صرافی … سرقت شده با ای پی استامبول
  چکار کنم؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۴ آبان ۱۴۰۱ ۰۹:۰۰

   سلام وقت بخیر
   این موضوع نیاز به توضیحات بیشتری دارد. لطفا با کارشناسان تماس بگیرید.

 • تبعه هستم میخوام از ایرانی شکایت چه کنم؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۷ فروردین ۱۴۰۱ ۱۱:۲۰

   با سلام شما میتوانید مستقیما به دادسرای ویژه امور بین الملل مراجعه نموده و یا از طریق وکلای بین المللی ما در گروه لاهه طرح شکایت خود را در این دادسرا طرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Button