دادسرای امور بین الملل (دادسرای ناحیه ۲۰ تهران)

 1. خانه
 2. chevron_left
 3. دادسرای امور بین الملل (دادسرای ناحیه ۲۰ تهران)

دادسرای امور بین الملل (دادسرای ناحیه ۲۰ تهران) در راستای ماده ۲۵ قانون آیین دادرسی کیفری به عنوان شعبه ای از دادسرای عمومی و انقلاب تهران تاسیس شده است که به جرایمی که محل وقوع آن خارج از کشوراست و یا مرتکب یا بزه دیده جزو اتباع خارجه باشد رسیدگی می کند.

صلاحیت دادسرای امور بین الملل

دادسرای بین الملل دارای صلاحیت عام است که به کلیه جرایمی که توسط اتباع خارجی در قلمرو کشور جمهوری اسلامی ایران مرتکب می شوند یا ایرانیان در خارج از کشور مرتکب می گردند رسیدگی می کند. مانند:

 • رسیدگی به شکایات اتباع خارجی درایران
 • رسیدگی به دعاوی کیفری دیپلمات ها و ایرانیانی که در خارج از کشور به سر می برند.
 • رسیدگی به اتهامات و دعاوی ایرانیانی که به ایران استرداد می شوند.
 • طرح هر گونه ادعای کیفری علیه مقامات خارجی، بنا به تقسیم وظایف، در صلاحیت دادسرای امور بین الملل قرار دارد.
دادسرای امور بین الملل | دادسرای ناحیه 20
دادسرای امور بین الملل | دادسرای ناحیه ۲۰

عمده دعاوی مطروحه در دادسرای بین الملل

عمده دعاوی ای که در این دادسرا مطرح می شود دارای وصف بین المللی است، طرح شکایت در دادسرای بین الملل دارای امتیازاتی است از جمله تعداد کم مراجعین و پرونده ها در این دادسرا نسبت به سایر دادسراهای شهر تهران باعث می شود روند رسیدگی به پرونده با سرعت بیشتری همراه شود، البته نبایست نادیده گرفت وجود عنصر بین الملل و جرم بودن عمل که هر دو رکن رکین صلاحیت این دادسراست، لازمه شروع به رسیدگیست و موضوعات حقوقی و امور داخلی را بدون وجود شرایط فوق نمی شود در دادسرای امور بین الملل مطرح نمود.

نقش وکیل در دادسرای بین الملل

 اولین نقش وکیل آشنا به امور بین الملل تحلیل جهات رسیدگی  و توجیه رسیدگی به شکایت در دادسرای امور بین الملل می باشد، وکیل متخصص به شکایت در دادسرای بین الملل اضافه می کند:

صرف نظر از اینکه یکی از مزایای رسیدگی در دادسرای امور بین الملل سرعت دادرسی می باشد ذکر شد لکن به لحاظ اینکه پلیس اینترپل گاها به عنوان ضابط در معیت این دادسرا فعالیت می کند رسیدگی در این دادسرا با مزایای دیگری همراه است، از طرف دیگر تحلیل نوع جرم  ارتکابی و گردآوری ادله وطرح شکایت سلیس و روان توسط وکیل متخصص در امور بین الملل که بتواند بازپرس و مقام تحقیق را مجاب به جرم بودن عمل ارتکابی و دستور تعقیب متهم و تفهیم اتهام نماید و هم چنین تحصیل ادله احتمالی و مستندسازی ادله در پلیس فتا و یا اداره آگاهی نقش مهمی در پیروزی نهایی در دعوا و شکایت دارد، هم چنین هدایت شاکی و مشاوره جهت از دست ندادن فرصت های احتمالی پیش رو و توقیف اموال و مسدودی حساب های متهم می تواند موثر باشد.

مراحل طرح شکایت در دادسرای امور بین الملل

امروزه طرح شکایت در سیستم قوه قضاییه مستلزم داشتن حساب کاربری درسامانه قوه قضاییه (ثنا) می باشد البته برای ایرانیان خارج از کشور که در ایران حضور ندارند و اتباع خارجه می توانند با ارائه تصویر خروج از کشور و یا پاسپورت کشور خارجی از این تکلیف معاف شوند طرح شکایت نیز در دفتر خدمات الکترونیک قضایی صورت می پذیرد که البته در صورتی که شکایت توسط وکیل مطرح شده باشد در پروتابل شخصی سامانه ثنا قابل ارائه می باشد، پس از طرح شکایت و احراز وصف بین المللی و جرم بودن عمل ارتکابی سرپرست دادسرای بین الملل که همزمان عهده دار امر ارجاع شکایات نیز می باشد پرونده را به یکی از شعب یا به واحد اینترپل مستقر در پایگاه پنجم اداره آگاهی موسوم به آگاهی شاپور ارجاع می دهد، در این مرحله ارائه ادله و استعلامات لازم صورت و پرونده وارد پروسه رسیدگی می گردد.

مدارک لازم جهت طرح شکایت

 • علاوه بر مدارک شناسایی شامل کارت ملی یا پاسپورت
 • حساب کاربری در سامانه ثنا
 • مدارک اثبات کننده ادعای متقاضی و شاکی و ترجمه قرارداد و اسناد لازم است.

آدرس و مشخصات دادسرای امور بین الملل در تهران

دادسرای امور بین الملل در سایر شهرهای ایران شعبه ای ندارد. رسیدگی به دعاوی در صلاحیت دادسرای امور بین الملل در دادسرای بین الملل مستقر در تهران صورت می پذیرد این دادسرا دارای دو شعبه بازپرسی و شعب اجرای احکام است، دادسرای امور بین الملل هم اکنون در خیابان فاطمی – بعد از سازمان آب – روبروی خیابان شهید دائمی – پلاک ۱۳۹ قرار دارد و شماره تلفن‌های ۲۱- ۸۸۹۹۷۴۱۸ بعنوان خطوط ارتباطی جدید این واحد قضایی در نظر قرار گرفته است.

  وکیل بین المللی برای دفاع و شکایت از دعاوی در دادسرای بین الملل

گروه وکلای بین المللی لاهه

گروه وکلای بین المللی لاهه با بهره گیری از تجربه خود در پرونده های متعدد در دادسرای بین الملل و هم چنین آشنایی به رویه پلیس اینترپل و نحوه انجام اقدامات جهت صدور برگ جلب مجرمین در خارج از کشور آمادگی دارد که دانش و تجربه خود را در اختیار افراد بزه دیده قرار دهد، گروه وکلای بین المللی لاهه از پذیرش رونده متهمان که جنبه رد مال و حق الناسی پرونده را به انجام نرسانده یا قصد فرار از مجازات قانونی را دارند به شدت معذور است.

لوکیشن دادسرای بین الملل

دادسرای امور بین الملل در تهران مستقر است و در سایر شهرهای ایران شعبه ای ندارد. به منظور سهولت در مسیریابی این مرجع قضایی لوکیشن دقیق دادسرای امور بین الملل واقع در در تهران در دسترس شما عزیزان قرارداده شده است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

۱۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  اگر کالایی از دبی خریداری کنیم و مبلغ را برای شخصی که در دبی است حواله بزنیم و طرف مبلغ را دریافت کند و کالایی ارسال نکند امکان رسیدگی دارد ؟
  طرف افغانستانی است که فعلا در دبی میباشد و فقط آیدی کارت و شماره موبایل دبی ازش دارم

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  در تفلیس بچه کولی ها جیبمون رو زدن و یه صد دلاری و ۳۴۰ لاری رو بردن، به اداره پلیس اونجا هم مراجعه کردیم و دو تا صورتجلسه نوشتیم، به نظرتون با طرح شکایت میتونیم پولمون رو برگردونیم؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۲۰ دی، ۱۴۰۱ ۱۰:۴۶ ق٫ظ

   سلام روز بخیر. از طریق پلیس همان کشور می توانید پیگیری کنید.

 • بادروود. بنام ارسال کمک خیریه وارسال ارث برای کارهای بشردوستانه درخارج ازکشور ازمن بیش از۳۰۰۰دلار کلاهبرداری شده. بیرون از استان تهرانم. ازطریق دادسرای اصفهان دراینجا اقدام کرده ام. بازپرس میگه فقط میتونه از داخل برام ازپلیس فتا استعلام بگیره. لطفا از طریق کمک و راهنمایی کنید. متشکرم.

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۲۹ آذر، ۱۴۰۱ ۳:۳۷ ب٫ظ

   با سلام روز شما بخیر. دادسرا شخصا می تواند از پلیس فتا استعلام بگیرد و این امر در حیطه تخصص شما نیست. درصورتیکه دادسرا برای انجام این امر اقدام نکرد شما می توانید برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات در این خصوص با وکیل بین المللی ما مشورت نمایید.

 • سلام در یک شرکت پانیذی بنام DIGITALLIFEBANK.COM که مستقر در اسپانیا هست مقدار ۵۰۰۰۰ دلار سرمایه گزاری کردم، الان اجازه برداشت نمیدهند. چگونه میتوانم پیگیری کنم؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۲۳ آبان، ۱۴۰۱ ۹:۲۹ ق٫ظ

   سلام وقت بخیر. با توجه به ازدیاد سایت ها و شرکت های سرمایه گذاری در زمینه رمز ارز، فضای سودجویی و کلاهبرداری فراهم شده است لذا به منظور بررسی اصالت و حقیقی بودن سایت باید اقدام نمایید و سپس موضوع خود را پیگیری نمایید. 

 • سلام
  صد هزار دلار از حسابم در صرافی … سرقت شده با ای پی استامبول
  چکار کنم؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۴ آبان، ۱۴۰۱ ۹:۰۰ ق٫ظ

   سلام وقت بخیر
   این موضوع نیاز به توضیحات بیشتری دارد. لطفا با کارشناسان تماس بگیرید.

 • تبعه هستم میخوام از ایرانی شکایت چه کنم؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۷ فروردین، ۱۴۰۱ ۱۱:۲۰ ق٫ظ

   با سلام شما میتوانید مستقیما به دادسرای ویژه امور بین الملل مراجعه نموده و یا از طریق وکلای بین المللی ما در گروه لاهه طرح شکایت خود را در این دادسرا طرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مشاوره با لاهه در واتساپ
Call Now Button