دعاوی بین المللی ورزشی

نظر به بین المللی بودن ورزش از یک سو و اقتصادی بودن آن از سوی دیگر، وکیل بین الملل ورزشی انتظار دارد که حدوث اختلافات بین المللی ورزشی امری اجتناب ناپذیر باشد. در این راستا ممکن است دو فدراسیون ملی با یکدیگر یا دو ورزشکار با یکدیگر یا حتی کنفدراسیونی در برابر مرجع عالی جهانی خود دچار اختلاف گردد.

سالانه تعداد قابل توجهی پرونده مطروح و مفتوح می گردد و اساسا دادگاه داوری ورزش بر این مبنا در سال ۱۹۸۴ میلادی تاسیس گردید تا پاسخی به انتظارات فوق باشد.

دعاوی ورزشی بین المللی
دعاوی ورزشی بین المللی

دعاوی بین المللی ورزشی شامل چه مواردی است:

نظر به ارتباط عمیق تجارت و ورزش دعاوی مختلفی به کیفیت ذیل قابل طرح و حدوث است:

  •  اختلافات قراردادی کار نظیر اختلاف بازیکن، مربی با باشگاه یا فدراسیونها
  • اختلافات صرف قراردادی بین کارگزاران و ورزشکاران، اسپانسرها با باشگاها و…
  • اختلافات ناشی از تصمیمات فدراسیونها در خصوص ورزشکاران، مدیران و کنفدراسیونها
  • اختلافات ناشی از حق پخش تلویزیونی، استفاده از برندها و علائم تجاری و …

مرجع رسیدگی به دعاوی بین الملل ورزشی

در کنار پیش مراجع شبه قضایی و داوری در فدراسیونها و کنفدراسیونها نظیر اتاق حل و فصل اختلافات فیفا و کمیته وضعیت بازیکنان فیفا، دادگاه داوری بسکتبال و … دادگاه داوری ورزش در لوزان سوییس مرجع عالی حل و فصل اختلافات ورزشی و تجاری بین المللی است.

روند رسیدگی به دعاوی بین الملل ورزش چگونه است؟

وکیل بین الملل ورزشی در توصیف اختصاری نحوه رسیدگی به دعاوی بین الملل ورزش چنین تقسیم بندی را ارائه میدهد:

  •  مباحث انضباطی قابل طرح و رسیدگی در کمیته انضباطی فدراسیونهای متبوع.
  • اختلافات قراردادی داخلی در کمیته های حقوقی فدراسیونهای متبوع.
  • اختلاقات قراردادی بین المللی در کمیته های حقوقی فدراسیونهای بین المللی.
  • تجدیدنظر از تصمیمات مراجع فوق الذکر در پاره ای از موارد قابل رسیدگی یا تجدیدنظر در دادگاه داوری ورزش است.
  • همچنین شایان توجه است که دادگاه داوری ورزش از طریق داوری یا میانجیگری به حل و فصل اختلافات می پردازد.

دعاوی ورزشی و حقوق ورزشی

از نقطه نظر یک وکیل حرفه ای بین المللی ورزشی، ارتباط کاملا متقابلی بین این دو موضوع وجود دارد. همانطور که پیشتر اشاره رفت نظر به نو پا بودن حقوق ورزشی حدوث برخی دعاوی موجب گسترش حقوق ورزش شده است و در نقطه مقابل نیز در حالی حقوق ورزش پاسخ متناسبی برای دعاوی ورزشی پیش بینی نموده است که در سایر حقوق دیدگاهی وجود ندارد.

دعاوی بین الملل ورزشی  در رابطه با مقررات و قراردادها

پاسخگویی متناسب و حرفه ای به دعاوی بین الملل ورزشی نیازمند آشنایی با مقررات بین المللی و قراردادهای مربوطه هستند. همسو با این لزوم، یک وکیل متخصص ورزشی نیک میداند که در بسیاری از موارد مقررات مربوطه از استانداردهای ملی فراتر یا حتی متعارض است و بنابراین در جهت انجام امر بطور حرفه ای و دقیق تسلط به قوانین حاکم در هر کیس بطور جداگانه امری لازم و مبرهن است.

بطور خاص می توان به ضرورت آکاهی از مقررات بین الملل خصوصی کشور سوییس در کنار قانون تعهدات و حقوق مدنی سوییس اشاره نمود.

برگزاری سمینار های ورزشی در این زمینه

بسیار قابل توجه است که سالیانه کمیته های حقوقی هر یک از فدراسیونها با ارائه برخی از دعاوی مختومه نسبت به برگزاری سمینارهای مربوطه اقدام می نمایند.

در حقیقت از این طریق مفاد قابل توجه علمی و عملی به علاقمندان ارائه میگردد که در موارد آتی بسیار کاربردی و محل استناد قرار میگیرد. فدراسیون جهانی فوتبال و دادگاه داوری ورزش از آن جمله هستند..

دعاوی ترنسفر بازیکنان

وکیل بین الملل ورزشی ادامه میدهد که یکی از محلهای حدوث اختلافات، ناشی و متاثر از ترنسفر بازیکنان ورزشی است که در هریک از ورزشها تابع مقررات خاص خود می باشد. بطور ویژه مقررات حاکم بر وضعیت و نقل و انتقالات بازیکنان فوتبال مقررات محدود و بسیار تاثیر گذار است که همواره مورد نظر دکترین، وکلا و قضات این فیلد بوده است.

مقررات مشابهی نیز در خصوص نقل و انتقالات بازیکنان ورزشهای دیگر وجود دارد که همواره آثار مالی قابل توجهی بدنبال داشته است.

حل و فصل دعاوی بین المللی ورزشی

یکی از پیشرفته ترین مقررات رسیدگی و حل و فصل اختلافات در صنعتهای متنوع، بی گمان متعلق به ورزش است. در حقیقت با محدود شدن دسترسی طرفین در بازار ورزشی، داوری و میانجیگری به عنوان شیوه های جایگزین حل و فصل اختلاف قابل ارائه توسط دیوان داوری ورزش، بسیار مترقی و پیشرفته است.

از آنجاییکه اختلافات ورزش پاسخ و رسیدگی متناسب و متفاوتی را طلب می کنند دادگاه داوری ورزش این امکان متمایز را فراهم آورده است. رسیدگی های عمدتا ارزان، سریع با مکانیزم اجرایی قابل قبول همه و همه از ویژگی های این دادگاه است.

دعاوی ورزشی بین المللی
دعاوی ورزشی بین المللی

نقش وکیل ورزشی در دعاوی بین المللی

یک وکیل متبحر در زمینه دعاوی حقوق بین الملل ورزش کسی است که با اشراف به مقررات خاص و عام ورزش و بطور خاص مقررات قراردادی و تجاری بین الملل می کوشد تا به نحو شایسته و مدرنی از هر یک از بازیگران عرصه ورزش و تجارت حمایت و حفاظت نماید.

در حقیقت وکیل باید با تسلط به زبانهای خارجه، ضمن اشراف به مقررات قدرت تفسیر، تجزیه و تحلیل و نیز دفاع متناسب را دارا باشد تا بتوان وصف وکیل بین الملل ورزشی را به وی اعطا نمود. همچنین تسلط به مقررات تجاری به عنوان رکن رکین این صنعت نیز امری واجب و لازم است.

وکیل ورزشی متخصص با دانش و هنر وکالت خود با ایجاد دکترین و رویه به گسترش عدالت و بسط حقوق بین الملل ورزشی به ایفای نقش میپردازد و از سوی دیگر با دفاع از ورزشکاران حرفه ای یا باشگاهها به رقابت سالم تر و قانونی تر اهتمام می ورزد.

گروه وکلای لاهه با سالها تجربه در خصوص دعاوی ورزشی آماده همکاری با شما عزیزان میباشد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره با لاهه در واتساپ
Call Now Button