ویزای تحصیلی و شرایط اخذ آن

ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی چیست؟ ویزای تحصیلی چه کاربردی دارد؟ نحوه گرفتن ویزای تحصیلی چگونه است و چه مدارکی مورد نیاز است؟ برای اخذ ویزای تحصیلی از کجا شروع کنیم؟ این موارد، سوالات اکثر دانشجویانی است که به دنبال تحصیل در کشور های خارجی هستند. لذا وکیل مهاجرت تحصیلی گروه وکلای لاهه در این مطلب به پاسخگویی به سوالات متقاضیان تحصیل در خارج از کشور پرداخته است.

ویزای تحصیلی چیست؟

ویزای تحصیلی یکی از مهم ترین و معروف ترین ویزاها در سطح دنیاست. ویزای تحصیلی مجوزی است که به دانش آموزان و دانشجویان به منظور اجازه تحصیل در کشور خارجی در مقاطع مختلف تحصیلی اعطا می شود. ویزا های تحصیلی معمولا یکساله با قابلیت تمدید می باشند. با اخذ ویزای تحصیلی می توانید در طول مدت اعتبار ویزای خود در کشور مقصد به تحصیل، اشتغال و زندگی بپردازدید. پس اگر تمایل به ادامه تحصیل در خارج از ایران را دارید، باید ویزای تحصیلی کشور مورد نظر را دریافت کنید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی

وکیل مهاجرت تحصیلی بیان می دارد:صدور ویزای تحصیلی در کشورهای مختلف شرایط و ضوابط خاص خود را دارد و یکی از مهم ترین آن ها اخذ پذیرش از دانشگاه کشور مورد نظر است که اهمیت بسیاری دارد. با توجه به قوانین مهاجرت هر کشور مدارک، مراحل و هزینه های متفاوتی برای اخذ ویزای تحصیلی در نظر گرفته شده است.

اما یک سری مدارک به عنوان مدارک و اسناد عمومی جهت اخذ ویزای تحصیلی هستند که در هر صورت به آن نیاز خواهید داشت. این مدارک عبارتند از:

شرایط اخذ ویزای تحصیلی
شرایط اخذ ویزای تحصیلی

داشتن پاسپورت معتبر

پاسپورت شما باید اعتبار کافی داشته باشد. برخی کشورها با اعتبار ۶ ماهه هم گذرنامه شما را می پذیرند ولی بعضی کشورها اعتبار بیشتری می خواهند. توجه کنید پاسپورت تان صفحه خالی هم برای مهر ویزای تحصیلی داشته باشد. به هر حال اگر بتوانید پاسپورت جدیدی بگیرید به نفع تان خواهد بود تا درگیر مسائل تمدید پاسپورت و ویزا نشوید.

مدارک شناسایی متقاضی و همراهان

اوراق هویتی شامل شناسنامه، کارت ملی متقاضی و همراهان که ترجمه رسمی آن ها (ترجمه به زبان کشوری باشد که قصد دریافت ویزای آن کشور را دارد)

نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه یا موسسه آموزشی

ویزای تحصیلی نیازمند پذیرش دانشجو توسط دانشگاه یا موسسه آموزشی است که به درخواست دانشجو برای تحصیل صادر می شود یعنی شما می توانید در این مجموعه به تحصیل بپردازید. این نامه جزو یکی از مدارک مهم و لازم برای اخذ ویزای تحصیلی می باشد.

مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات دوره متوسط

دیپلم متوسطه به همراه ریز نمرات از دیگر مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی می باشد که می بایست ترجمه رسمی نیز شده باشد. (زبان ترجمه را نیز بررسی کنید بعضی از کشور ها ترجمه به زبان رسمی خودشان را می خواهند نه ترجمه به زبان انگلیسی)

مدرک پایان دوره پیش دانشگاهی

گواهی پایان دوره پیش دانشگاه به همراه ترجمه رسمی نیز مورد نیاز است. ملاک بیشتر دانشگاه های خارجی دیپلم ۱۲ ساله می باشد. البته در برخی کشورها جهت پذیرش می توانید صرفا مدرک دیپلم خود را ارائه نمایید و یک سال باقی مانده را در کالج های ویژه پشت سر بگذرانید.

گواهی مدارک تحصیلی در مقاطع بالاتر

اگر جهت تحصیل در مقاطع بالاتر تحصیلی مثل کارشناسی ارشد و دکتری قصد اقدام دارید می بایست مدارک اخذ شده در این دوره ها را به همراه ترجمه رسمی آن ارائه نمایید. و اگر هم اکنون در حین تحصیل در این دوره ها هستید باید  از دانشگاه یا موسسه آموزشی خود گواهی اشتغال به تحصیل را اخذ نمایید که نشان دهید مشغول به تحصیل هستید.

گواهی تمکن مالی

جهت اخذ ویزای تحصیلی برای افراد زیر ۱۸ سال تمکن مالی سرپرست و برای افراد بالای ۱۸ سال تمکن مالی متقاضی ملاک می باشد. گواهی تمکن مالی به روش های مختلفی می تواند توسط سفارت از متقاضی اخذ گردد. مثلا در برخی موارد سفارت کشور مقصد از شما می خواهد تمکن مالی به فلان ارزش ارائه نمایید. گاهی شما یک حامی مالی دارید. مثلا یکی از اقوام شما در کشور مقصد قبول میکند در طول مدت تحصیل شما پشتیبان شما باشد و برای این کار ضمانتی را ارائه می دهد. در برخی موارد علاوه بر اینها شاید گردش حساب ۳ تا ۶ ماه قبل از درخواست ویزا را از شما بخواهند. گاهی ارائه سند ملک، زمین، خودرو نیز می تواند جهت تایید تمکن مالی شما مفید باشد.

 • نکته: حواستان باشد نباید برای آفیسر سفارت شبه ای ایجاد گردد که شما قصد بازگشت به ایران را پس از پایان تحصیلات ندارید.

مدرک زبان  بین المللی

از دیگر مدارک مهم جهت اخذ ویزای تحصیلی مدرک زبان است. داشتن مدارک زبان معتبری چون تافل و آیلتس و … به شما کمک می کند تا به آفیسر سفارت کشور مقصد ثابت نمایید که در این کشور می توانید از پس ارتباط با دیگران، تحصیل و زندگی بر آیید. در صورتی که مدارک زبانی ندارید می توانید در دوره های زبان که پیش از شروع دروس تخصصی در دانشگاه های مقصد تحصیلی برگزار می گردد شرکت نمایید.

انگیزه نامه یا SOP

انگیزه نامه نقش مهمی در دریافت ویزای تحصیلی دارد. انگیزه نامه بیانگر انگیزه و هدف شما برای تحصیل در کشور مورد نظر می باشد و علاوه بر آن به خصوصیات اخلاقی، شخصیتی، مهارتها و دست آوردهای شما می پردازد. به شما توصیه می کنیم مقاله انگیزه نامه چیست را در سایت مطالعه کنید تا با این عنوان بیشتر آَشنا شوید.

توصیه نامه Recommendation Letter

دریافت توصیه نامه از استادان و دانشگاه های پیشین شما، که نماینگر توانایی ها و مهارت های علمی و اخلاقی شما  هست، می تواند مدرکی مفید برای اخذ ویزای تحصیلی و پذیرش شما در دانشگاه مورد نظر باشد.

از دیگر مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی می توان به مدارک شغلی و یا سوابق شغلی (در صورت موجود بودن)، فرم درخواست ویزا، عکس رنگی پاسپورتی، مدارک پزشکی و … اشاره نمود.

بیشتر بدانید:  وکیل اخذ ویزا

ویزا برای تحصیل
ویزا برای تحصیل

مراحل اخذ ویزای تحصیلی

اما برای اخذ ویزای تحصیلی از کجا شروع کنیم؟ در ذیل به بررسی چگونگی و مراحل اخذا ویزای تحصیلی اشاره کرده ایم.

 • اخذ پذیرش تحصیلی

قدم اول برای اخذ ویزای تحصیلی گرفتن پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه و یا موسسات آموزشی کشور مورد نظرتان است که می توانید با دانشگاه مقصد مکاتبات مربوطه را انجام دهید و در صورتی که  شرایط لازم را داشتید می توانید گواهی پذیرش مربوطه را دریافت نمایید. اگر هم نمی دانید یا می خواهید از تجربه وکلای بین المللی لاهه استفاده نمایید با ما تماس بگیرید.

 • تهیه و آماده سازی مدارک مورد نیاز طبق چک لیست سفارت

بررسی کنید سفارت کشور مورد نظر شما برای تحصیل چه مدارکی را نیاز دارد و کلیه مدارک لازم را مهیا نمایید.

 • اخذ وقت سفارت جهت مصاحبه

وکیل مهاجرت بیان میدارد: بعضی از کشور ها در ایران سفارت یا کارگزار فعال دارند و امکان مراجعه حضوری برای شما میسر می باشد. (در برخی از کشورها که در ایران سفارت و کارگزار فعال ندارند؛ مراحل به صورت اینترنتی صورت می پذیرد و یا باید به کشور ثالثی جهت مصاحبه حضوری باید مراجعه کنید). معمولا برای اخذ وقت مصاحبه می بایست به صورت آنلاین و وب سایت آنها مراجعه کنید و رزرو نوبت انجام دهید و پس از سپری شدن چند روز از طرف سفارت با شما تماس گرفته می شود و زمان مصاحبه حضوری تعیین می گردد.

 • تکمیل درخواست ویزای تحصیلی

پس از آنکه زمان مصاحبه حضوری مشخص شد باید فرم درخواست ویزای تحصیلی توسط متقاضی تکمیل گردد.

 • انجام مصاحبه و تحویل مدارک خواسته شده

در مصاحبه حضوری، آفیسر سفارت معمولا سوالاتی در مورد مشخصات فردی و هویتی انگیزه و اهداف متقاضی از تحصیل در کشور مقصد خواهد پرسید و مدارک مورد نیاز را تحویل می گیرد.

در برخی کشورها نیازی به مصاحبه حضوری نخواهید داشت و کلیه موارد به صورت اینترنتی انجام می گردد.

 • پرداخت هزینه صدور ویزا

صدور ویزای تحصیلی مستلزم پرداخت هزینه است که این هزینه بسته به کشور مورد نظر شما متفاوت می باشد.

در انتها؛ در صورتی که بتوانید آفیسر سفارت را مجاب به پذیرش نمایید و مدارک تان مورد قبول سفارت قرار بگیرد ویزای تحصیلی برایتان صادر خواهد شد.

بیشتر بدانید:  ویزا یا روادید و انواع ویزا های رایج

مزایای اخذ ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی امکان تحصیل برای دانشجو در خارج از کشور را فراهم می کند که این خود بزرگترین مزیت است. اما از دیگر مزایای اخذ ویزای تحصیلی می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • افزایش سطح عملی و آموزشی
 • یادگیری زبان های المللی
 • فراهم شدن شرایط شغلی بهتر
 • آشنایی با دانشجویان بین المللی
 • استفاده از امکان و تجهیزات دانشگاه های مدرن و به روز
 • دریافت اقامت کشور محل تحصیل
وکیل برای اخذ ویزای تحصیلی
وکیل برای اخذ ویزای تحصیلی

وکیل برای اخذ ویزای تحصیلی

اخذ ویزای تحصیلی از هر کشور طبق قوانین مدون همان کشور است و دارای شرایط و ضوابط خاصی می باشد. در صورت عدم اطلاع از این قوانین و شرایط ممکن است، اخذ ویزای تحصیلی به تعویق بیفتد و حتی در پاره ای از موارد با ریجکتی مواجه شود. مشاوره و راهنمایی با کارشناسان و وکلای متخصص و خبره در زمینه مهاجرت و تحصیل می تواند نقش تعیین کننده ای در دریافت ویزای تحصیلی بدون دردسر برای متقاضی ایفا نماید. لذا توصیه می گردد اگر تمایل به مهاجرت تحصیلی دارید از اخذ پذیرش از دانشگاه مربوطه تا اخذ ویزای تحصیلی و مهاجرت به کشور مقصدتان امی توانید خدمات گروه وکلای بین المللی لاهه بهره مند شوید.

سوالات متداول

ویزای است که با اخذ آن شما به طور موقت امکان زندگی، تحصیل و کار در کشور مورد نظرتان را دارید.

داشتن مدرک زبان و تسلط به زبان انگلیسی و یا زبان کشور مورد نظر تحصیل ضروریست لکن برخی دانشگاه ها و موسسات کشورهای دیگر شرایط یادگیری زبان در کشورشان را برای شما فراهم می کنند.

با توجه به کشور مورد نظر شما هزینه های ویزای تحصیلی  متغیر است لکن باید این را بدانید که داشتن تمکن مالی بالا  مهم ترین موضوع در اخذ این نوع ویزاست.

در صورتی که تمکن مالی مناسب داشته باشد و تمامی شرایط ویزا فراهم باشد امکان پذیر است.

بله این مجموعه تمامی مربوط به اخذ ویزای تحصیلی نظیر اخذ پذیرش دانشگاهی، بررسی مدارک و … را انجام می دهد.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۲ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در آلمان
نوشتهٔ بعدی
مهاجرت خویشاوندی به اوکراین

دیگر مطالب این دسته بندی

۸ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام وقت بخیر.من ازیکی از دانشگاههای ایتالیا پذیرش گرفته ام ودرسایت دانشگاه اشاره ای به مدرک زبان اجباری نشده.اما سفارت به آنراشاره کرده ایا امکان پذیرش وصدور ویزا هست یا رد میکنن هرچن که مدرک زبان دارم اما کمه.

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ ۱۱:۳۶

   سلام وقت بخیر با توجه به اینکه سفارت درخواست ویزای شما را بررسی میکند امکان صدور یا رد ویزا وجود دارد اگرچه در شرایط دانشگاه نیاز به مدرک زبان هم نباشد تصمیم با سفارت است.

 • سلام خسته نباشید برای پذیرش دانشگاه های خارج از ایران باید ایلتس داشته باشم؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۸:۰۹

   سلام وقت بخیر بستگی به کشور مقصد و دانشگاه منتخب شما دارد در برخی دانشگاه ها نیاز به مدرک نیست.

 • سلام روز بخیر. برای مهاجرت تحصیلی اعتبار پاسپورتم باید چقدر باشه؟

  پاسخ
 • درود وقت بخیر
  ویزای تحصیلی کانادا چقدر هزینه دارد؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۸ فروردین ۱۴۰۱ ۱۲:۵۰

   با سلام
   هزینه امور ویزای تحصیلی کانادا بین ۱۵۰ تا ۳۵۰ دلار می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Button