مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی یکی از موضوعات جذاب و مهم برای اکثر نوجوانان، جوانان و جویندگان و علاقه مندان به تحصیل و علم می باشد. امروزه با توجه به اهمیت تخصص و ضرورت افزایش سطح علمی و امکانات مراکز علمی آموزشی و دانشگاه های کشورهای مطرح دنیا علاقه مندان زیادی را به سمت مهاجرت تحصیلی و کسب علم و دانش و پیشرفت در خارج از کشور خود سوق داده است.

مهاجرت تحصیلی که یکی بهترین از روش های اخذ ویزا و عزیمت به خارج از کشور بوده و مخاطبان و علاقه مندان بسیاری دارددارای شرایط و مزایا و معایبی نیز می باشد که در این مقاله به بررسی و توضیح جامع درباره مهاجرت تحصیلی می پردازیم.

مهاجرت تحصیلی
مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی و مزایای آن

مهاجرت تحصیلی مزایای بسیاری را در بر می گیرد چرا که منجر به کسب تخصص و ارتقاء معلومات دلخواه هر علاقه مند به دانشی می شود که دوست دارد فرا گیرد که در این مقال به مواردی از آن ها می پردازیم:

check

افزایش سطح علمی و آموزش عالی

دانشجویان با اقدام به مهاجرت تحصیلی می توانند در بهترین دانشگاه های کشورها مختلف تحصیل کرده و دانش خود را ارتقاء دهند و از تمام قابلیت های آموزشی استفاده نمایند و به رشد خود از هر نظر کمک نمایند.

check

یادگیری زبان کشورهای گوناگون

یادگیری زبان کشور مورد نظر تحصیل یک امر جدا نشدنی است و دانشجو با یادگیری زبان تسلط بیشتری پیدا کرده و همچنین می تواند مدرک مورد نظر زبان را دریافت نموده و از مزایای آن استفاده کرده و در ارتباطات و یادگیری و آموزش نیز تاثیرات خود را به جای می گذارد.

check

ایجاد موقعیت شغلی

مهاجرت تحصیلی و علم آموزی در کشورهای مختلف و کسب مدرک معتبر سبب ایجاد شغل گردیده و دانشجو با کسب شغل می تواند اقدام به کسب اقامت نموده و از مزایا مدرک خود در جهت کسب درآمد و کار در تخصص خود اقدام نماید.

مهاجرت تحصیلی و معایب آن

از جمله معایب مهاجرت تحصیلی را اگر بخواهیم بیان کنیم می توان به پر هزینه بودن و آشنایی با محیط جدید و دوری از خانواده و… اشاره نمود که با توجه به شرایطی که میتوان ایجاد کرد این معایب قابل رفع می باشد چرا به اشتغال در زمان تحصیل و همچنین قرار گرفتن در اجتماع به مرور زمان و ارتباط مداوم با خانواده سبب رفع این معایب می گردد و از همه مهمتر اینکه هدف از این مهاجرت دلیل خوبی است تا بتوان مانع زدایی کرده و به موفقیت دست یافت.

مهاجرت تحصیلی و شرایط آن

مهاجرت تحصیلی همان طور که گفته شد یکی از بهترین راه های مهاجرت می باشد ولیکن جهت حصول نتیجه و مهاجرت تحصیلی متقاضی می بایست دارای شرایط مورد نظر کشور مورد نظر مانند زبان و مدارک مورد نیاز و… آن کشور را داشته باشد. بنابر این اگرچه نحوه پذیرش دانشگاه ها یکسان است ولیکن در اخذ مدارک و مصاحبه امکان تفاوت وجود دارد. در اینجا به شرایط کلی مهاجرت تحصیلی می پردازیم.

check

تسلط به زبان انگلیسی و کشور مورد نظر

فراگیری زبان انگلیسی و کشور مورد نظر از ملزومات و ارکان مهاجرت تحصیلی است چرا که اکثر دانشگاه ها در زمان پذیرش مدرک زبان مورد نظرشان را که ممکن است تافل و یا آیلتس باشد درخواست نمایند. شخصی که قصد مهاجرت تحصیلی را دارد بهتر است قبل از اعزام نسبت به اخذ مدرک اقدام نماید.البته برخی دانشگاه ها خود کلاس زبان را برگزار می نمایند که ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد.

check

تمکن مالی

اصولا در زمان مهاجرت در تمامی زمینه ها استطاعت و تمکن مالی لازمه اقدام به مهاجرت بوده و در مهاجرت تحصیلی نیز این قاعده مستثنی نیست و جهت پرداخت شهریه دانشگاه هزینه های زندگی و اخذ ویزا نیز تمکن مالی شرط می باشد.

check

سوابق تحصیلی

با توجه به اینکه مهاجرت تحصیلی متفاوت است و می توان بورسیه نیز دریافت و شرایط مطلوبی را ایجاد کرد بهتر است سوابق تحصیلی جامع و کاملی در زمینه علمی پژوهشی تحقیقاتی ایجاد کرد که این امر سبب حصول نتیجه مثبت می گردد.

بیشتر بدانید:  انگیزه نامه یا SOP یا Motivation Letter و شرایط نگارش آن

مهاجرت برای تحصیل
مهاجرت برای تحصیل

انواع مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی را می توان به دو دوسته تقسیم نمود:

۱- مهاجرت تحصیلی با پرداخت شهریه:

در این نوع مهاجرت تحصیلی مسلما استطاعت و تمکن مالی حرف اول را زده و متقاضی با پرداخت شهریه می تواند اقدام به پذیرش در بهترین دانشگاه ها نموده و از امکانات و شرایط دانشگاه بهره برده و همچنین می تواند موقعیت مناسبی جهت کار و اقامت خود فراهم نماید و تنها عیب آن پرداخت شهریه دانشگاه می باشد.

۲- مهاجرت تحصیلی با اخذ بورسیه:

این نوع مهاجرت تحصیلی طلایی ترین روش مهاجرت می باشد. تحصیل از روش اخذ بورسیه باعث می شود دانشجو بدون هیچ گونه نگرانی و دغدغه برای هزینه اقدام تحصیل و پیشرفت نماید جدا از اینکه پس از تحصیل نیز شرایط ویژ های برای کار و اقامت برایش فراهم می گردد. لازم به ذکر است بورسیه تحصیلی به سه نوع عادی و نیم فاند و فول فاند تقسیم بندی می شود.

 • بورسیه تحصیلی عادی

نوعی کمک مالی است که در تمامی رده ها و رشته های دانشگاه تعلق گرفته که با توجه به شرایطی خاص در جهت تشویق دانشجو مثلا کسب نمره قبولی تعیین شده و … از سوی دانشگاه پرداخت می گردد

 • بورسیه تحصیلی نیم فاند

کمک مالی است که نیمی یا برخی از هزینه های دانشجو را پرداخت می کند. به عنوان مثال دانشگاه ماهانه مبلغی خاص و یا نصف هزینه های محصل را پرداخت می نماید.

 • فول فاند

بهترین کمک مالی است که تمامی هزینه های مربوطه دانشجو پرداخت شده و دانشجو بدون هیچگونه دغدغه و نگرانی تنها به امور تحصیل و پژوهش می پردازد.لازم به ذکر است رقابت در اخذ این بورسیه بسیار شدید و بالا می باشد.

مدارک مهاجرت تحصیلی چیست؟

همان طور که بیان شد پذیرش در اکثر دانشگاه ها یکسان است ولیکن ممکن است درخواست مدارکی خاص و یا مصاحبه متفاوت داشته باشند. ابتدا متقاضی می بایست برای اپلای از دانشگاه مورد نظر اقدام کند و پس از تایید دانشگاه مورد نظر اقدام به دریافت ویزا نماید.

در این عنوان ابتدا مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت تحصیلی را ذکر کرده سپس مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی را نام می بریم.

لازم به ذکر است ممکن است برخی دانشگاه ها مدارک دیگری نیز جز موارد ذیل طلب نمایند که از شرایط و ضوابط مربوط به خود دانشگاه می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت تحصیلی

 • مدارک و سوابق دانشگاهی
 • ریز نمرات دانشجو
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی
 • توصیه نامه برای مقاطع تکمیلی
 • انگیزه نامه
 • رزومه تحصیلی

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی

 • نامه پذیرش دانشگاه
 • شناسنامه و کپی صفحات آن
 • پاسپورت و کپی صفحات آن
 • عکس با زمینه سفید
 • گردش مالی حساب
 • نامه اثبات تمکن مالی

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی به سفارت کشور مورد نظر ارسال می گردد که حسب مورد ممکن است در تهران یا کشور دیگری مستقر باشد.

کشورهای مناسب جهت مهاجرت تحصیلی کدامند؟

مهاجرت تحصیلی به کشور مناسب معطوف به دو مورد شرایط و هدف متقاضی می باشد. متقاضی مهاجرت تحصیلی با توجه به رشته تحصیلی و موقعیت خود می تواند کشور مورد نظر را انتخاب کند. متقاضی می بایست به فاکتورهای مورد نظر خود و همین طور شرایطی که امکان مهاجرت تحصیلی را سهل و آسان می کند نظیر هزینه های تحصیل و بورسیه و تسلط به زبان کشور مقصد و … توجه کند.

به طور کلی جهت انتخاب کشور مناسب روشن است که اگر انگلیسی زبان باشد بسیار مطلوب تر بوده و همین طور شرایط مساعدی جهت دریافت حق کار همزمان با تحصیل و اقامت و … فراهم نماید. اگرچه در مقالات بعدی مهاجرت تحصیلی به هر کشور خاص را مفصلا شرح می دهیم اما برای شیوایی و رساندن مطلب برخی کشورها را بیان می نماییم.

کشورهای زیاد مناسبی برای مهاجرت تحصیلی داشته که مخاطبان بسیای دارد. کشورهای کانادا، دانمارک، سوئیس، سوئد، هلند، بلژیک کشورهای بسیار خوبی جهت مهاجرت تحصیلی می باشند و اگر چه هزینه در این کشورها بالا بوده ولیکن امکانات بالایی داشته و میتوان از این شرایط به وجود آمده استفاده نمود و هزینه در این کشورها در حدود شش الی چهارده هزار یورو در سال می باشد.

کشورهایی نظیر ایتالیا، اسپانیا، آلمان، هند، فرانسه، تایوان و آرژانتین نیز از جمله کشورهای مطلوب جهت مهاجرت تحصیلی می باشند که هزینه کمتری را در بر می گیرند و از همه مهم تر شرایط اخذ بورسیه نیز در این کشورها فراهم است. کشورهای دیگری نیز وجود دارند که مفصلا آن هارا شرح خواهیم داد و شما عزیزان نیز می توانید جهت اطلاع از کشور مورد نظرتان با مشاوران گروه وکلای لاهه تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بدانید:  ویزای تحصیلی و شرایط اخذ آن

ویزای تحصیلی
ویزای تحصیلی

هزینه مهاجرت تحصیلی در کشورهای مختلف

هزینه مهاجرت تحصیلی به پارامترهای گوناگونی از جمله کشور مورد نظر، دانشگاه، رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی، هزینه خوابگاه و خوراک و همچنین پذیرش از طریق بورسیه و … بستگی دارد که تمامی این امور به صورت متوالی به یکدیگر مرتبط می باشند و با توجه به شرایط متقاضی این هزینه متغیر می باشد. به عنوان مثال هزینه در کشورهای اروپایی نظیر سوییس و سوئد و هلند در حدود شش الی چهارده هزار یورو بوده به طور سالیانه و در کشور اوکراین در حدود دوازده هزار دلار ولیکن به متقاضیان محترم پیشنهاد می شود در صورت نیاز می توانند جهت اطلاع از هزینه های مهاجرت تحصیلی در کشورهای مختلف با کارشناسان گروه وکلای لاهه تماس حاصل فرمایند.

وکیل مهاجرت تحصیلی و مزایای آن

وکیل مهاجرت تحصیلی تاثیر بسزایی در این امر دارد چا که متقاضی با بهره گیری از مشاوره و تخصص وکیل مهاجرت تحصیلی و شرح حال و موقعیت خود می تواند بهترین تصمیم را در رابطه با انتخاب کشور و دانشگاه مورد نظر اتخاذ نماید. وکیل مهاجرت تحصیلی نسبت به شرایط پذیرش دانشگاه ها و اپلای کردن آو همچنین تهیه مدارک نظیر رزومه و انگیزه نامه و … تخصص داشته و همچنین امور مربوط به اخذ ویزا و شرایط سفارتخانه کشور مورد نظر را نیز می داند که این عوامل سبب تسریع در اخذ ویزا و مهاجرت تحصیلی می گردد و امنیت مالی متقاضی حفظ و به روند کاری در جهت صحیح نیز متمایل می شود.

بیشتر بدانید:  وکیل مهاجرت تحصیلی

گروه مهاجرت تحصیلی لاهه
گروه مهاجرت تحصیلی لاهه

گروه وکلای مهاجرت لاهه

گروه وکلای بین المللی لاهه متشکل از وکلا و مشاوران تخصصی مربوط به مهاجرت تحصیلی که سابقه اخذ پذیرش دانشگاه های معتبر و تراز اول و مهاجرت تحصیلی در کشورهای مختلف را دارد به متقاضیان محترم مهاجرت تحصیلی این نوید را می دهد که می توانند با اطمینان خاطر و آسودگی کامل امور مربوط به مهاجرت تحصیلی خود را به متخصصان با تجربه و کاردان واگذار نموده و به هدف و نتیجه مورد نظر خود دست یابند. جهت هرگونه مشاوره و سوال در رابطه با مهاجرت تحصیلی می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

در رابطه با مهاجرت تحصیلی بیشتر بدانید:

۸ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام روز بخیر. ببخشید حتی اگه از دانشگاه بورسیه کامل بگیریم بازم باید به سفارت گواهی تمکن مالی ارائه بدیم؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۴:۵۹

   سلام روز شما بخیر، بله ارائه گواهی تمکن مالی به سفارت الزامیست.

 • سلام امکان داره بدون هیچ هزینه ای تحصیل کنم؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۱۷ آذر ۱۴۰۰ ۱۰:۴۷

   وکیل متخصص مهاجرت تحصیلی بیان می دارد: بله از طریق بورسیه ( فول فاند ) امکان پذیر است لکن باید شرایط لازم جهت بورسیه را دارا باشید.

 • سلام در مهاجرت تحصیلی پذیرش دانشگاه ها یکسان است؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۱۷ آذر ۱۴۰۰ ۱۰:۴۷

   وکیل متخصص مهاجرت بیان می دارد؟ پذیرش در تمام دانشگاه ها یکسان نیست و با توجه به کشور محل تحصیل انتخاب دانشگاه؛ شرایط و شوابط ثبت نام هر دانشگاه (نظیر مدرک مورد نیاز زبان، مدرک تحصیلی و…) متفاوت است.

 • سلام من ۱۸ سالمه و دیپلم تجربی چه کشوری میتونم پذیرش تحصیلی بگیرم در رشته پزشکی؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۱۱ مهر ۱۴۰۰ ۱۳:۳۹

   وکیل مهاجرت بیان می کند: سلام جهت پاسخ دقیق به سوالتان لطفا فرم ارزیابی مهاجرتی در سایت را تکمیل نموده و با مشاوران تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Button