مهاجرت تحصیلی به آمریکا

مهاجرت تحصیلی به آمریکا

مهاجرت تحصیلی به آمریکا از گذشته تا به حال طرفداران زیادی در این داشته است. عمده ترین دلیل محبوبیت این کشور برای دانشجویان ایرانی، سیستم آموزشی قوی و بازار کار بسیار عالی است. شما می توانید پس از ورود به این کشور و اتمام تحصیل خود سریعا وارد بازار کار شده و به درآمد ایده آل برسید. مهاجرت تحصیلی به آمریکا و زندگی در این کشور مزایای بسیاری دارد که شاید نتوان تمام آن را در چند جمله خلاصه کرد اما اقتصاد قدرتمند این کشور و همچنین سطح رفاه زندگی شهروندان آن گویای همه چیز خواهد بود. برای اینکه در خصوص مهاجرت و ویزای تحصیلی آمریکا اطلاعات کسب کنید کافی است تا انتهای این مطلب با وکیل مهاجرت به آمریکا همراه باشید.

مهاجرت تحصیلی به آمریکا و دلایل محبوبیت آن

مهاجرت تحصیلی به آمریکا به چه دلیل محبوبیت دارد؟ کشور آمریکا از شمال با کانادا و از جنوب با مکزیک هم مرز می باشد. این کشور عضو ثابت و دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده و همچنین این کشور موسس سازمان ملل متحد و بانک جهانی است. کشور آمریکا بواسطه اقتصاد قدرتمند و همچنین بکارگیری سیاست های خارجی تاثیر زیادی بر تمام کشورهای دنیا و روابط میان آن ها دارد. در کنار تمام موارد ذکر شده کشور آمریکا پیشتاز در آموزش و پرورش افراد بوده است و همین امر موجب شده است تا سیستم آموزشی نوین و متفاوتی را پیش بینی کند.

شروع تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا از ۵ سالگی و در مقطع ابتدایی یا دبستان آغاز می شود. دانش آموزان پس از دبستان در متوسطه اول و دوم تحصیل می کنند و سپس وارد دانشگاه می شوند. مدارس آمریکا نیز همچون ایران به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند البته مدارس شبانه نیز در این کشور فعالیت می کنند. در حالت کلی پذیرش گرفتن از مدارس آمریکا به سادگی امکانپذیر نیست و دانش آموزان ایرانی نمی توانند از این مدارس به سادگی پذیرش بگیرند مگر درصورتیکه خانواده دانش آموز به این کشور مهاجرت کنند و از این طریق بتواند در مدارس ثبت نام کند. تحصیل در مدارس خصوصی آمریکا هزینه زیادی در بر دارد و به همین خاطر بیشتر دانش آموزان آمریکایی در مدارس دولتی این کشور تحصیل می کنند.

بیشتر بدانید:  ویزای نخبگان آمریکا

شرایط مهاجرت تحصیلی به آمریکا
شرایط مهاجرت تحصیلی به آمریکا

تحصیل در کالج های این کشور الزامی است؟

مطمئنا نام کالج های آمریکایی را شنیده اید. شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که گذراندن دوره کالج قبل از ورود به دانشگاه ها الزامی است یا خیر؟ به طور کلی دانش آموزان یا برای آماده شدن برای ورود به دانشگاه ها یا برای فراگیری تخصص مورد علاقه شان در بازه های زمانی ۱ و ۳ ساله برای شرکت در کالج ها اقدام می کنند. پس در نتیجه لزومی به ثبت نام همه دانش آموزان در کالج ها وجود ندارد.

مهاجرت تحصیلی به آمریکا از طریق تحصیل در دانشگاه

مهاجرت تحصیلی به آمریکا بیشتر موارد از دوره کارشناسی آغاز می شود. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های آمریکا دو راه پیش رو دارند یا برای آمادگی تحصیل در دانشگاه ها ابتدا در کالج ها ثبت نام کنند. یا اینکه مستقیما وارد دانشگاه شده و دوره کارشناسی را آغاز کنید. البته یادتان باشد برای ورود به دانشگاه های این کشور آن هم در دوره کارشناسی باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت نمایید.

دوره کارشناسی ارشد در آمریکا به صورت ۲ ساله ارائه می شود و لازمه پذیرش در این مقطع، گذراندن دوره ۴ ساله کارشناسی است. برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا و شرکت در دوره کارشناسی ارشد دانشگاه های این کشور باید نمرات قبولی خود در برخی آزمون های زیر را به دانشگاه ارائه دهید:

۱) آزمون تافل یا آیلتس برای اینکه ثابت شود شما به اندازه کافی به زبان انگلیسی تسلط دارید.
۲) آزمونGMAT یا GRE برای رشته های مدیریت(MBA) یا مهندسی
۳) آزمون LSAT مختص دانشجویان حقوق است و فقط برای تحصیل در دانشکده هایی که عضو LSAC باشند الزامی است.
۴) آزمون MCAT برای تحصیل در رشته های پزشکی دانشگاه هاست.

مهاجرت تحصیلی به آمریکا از طریق تحصیل در مقطع دکتری فقط به صورت پژوهشی ممکن است. به همین خاطر دانشگاه های آمریکا به دو دسته تقسیم می شوند:

۱) دانشگاه هایی که به صورت تدریسی و پژوهشی اداره می شوند. در این دانشگاه ها دوره دکتری نیز ارائه می شوند.
۲) دانشگاه هایی که صرفا به صورت تدریسی اداره می شوند. در این حالت در این دانشگاه ها رشته های تحصیلی صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شوند.

پس شما برای تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های این کشور صرفا می توانید در دانشگاه های پژوهش محور تحصیل کنید.

سیستم پذیرش در دانشگاه های آمریکا

دانشگاه های آمریکا برای پذیرش دانشجویان سیستم امتیاز دهی بر اساس معدل را پیش بینی کرده اند یعنی اگر قصد مهاجرت تحصیلی به آمریکا را دارید معدل مقطع قبلی شما در یک نمودار قرار می گیرد و به آن امتیاز داده می شود. برای مثال معدل ۱۶ تا ۲۰ نمره ۴ و معدل ۱۴ تا ۱۶ نمره ۳ می باشد. برخی از دانشگاه ها به نمره ۵/۳ و بیشتر از آن نیاز دارند. اما در برخی دانشگاه های سطح پایین تر با نمره ۲ نیز امکان پذیرش گرفتن وجود دارد.

مهاجرت تحصیلی به آمریکا و شهریه دانشگاه ها

دانشگاه های آمریکا از منظر دیگر به ۲ دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. دانشگاه های دولتی این کشور شهریه نسبتا کمتری از دانشجویان دریافت می کنند اما شهریه ای که از دانشجویان آمریکایی و غیر آمریکایی دریافت می شود متفاوت است. دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های دولتی آمریکا با توجه به رشته و مقطع تحصیلی باید از ۱۰ تا ۳۵ هزار دلار در نظر داشته باشند. در این بین دانشگاه های خصوصی نیز دانشجویان ایرانی را پذیرش می کنند اما هزینه تحصیل در این دانشگاه ها حداقل دو برابر دانشگاه های دولتی است بنابراین پیشنهاد وکیل مهاجرت تحصیلی به شما، پذیرش گرفتن در دانشگاه های دولتی  آمریکا است. دانشگاه های آمریکا شرایط سختی را برای دانشجویان از نظر اعطای بورسیه های تحصیلی در نظر گرفته اند به همین خاطر تنها سوابق بسیار درخشان تحصیلی که شامل مقالات، نمره بالای مدرک زبان انگلیسی، پروپوزال، نمرات بالا در آزمون های GMAT و GRE می شود، می تواند شما را به تحصیل رایگان در دانشگاه های آمریکا نزدیک کند.

کار دانشجویی حین تحصیل

مهاجرت تحصیلی به آمریکا علاوه بر هزینه و شهریه تحصیل، هزینه های زندگی را هم به دنبال دارد. کشور آمریکا در کنار تمام مزیت هایی که دارد اما کشوری با امکانات و زندگی گران محسوب می شود به همین خاطر دانشجویان در تلاشند تا از طریق کارهای دانشجویی بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین نمایند. دانشجویان می توانند در دانشگاه یا خارج از دانشگاه کار کنند. کار کردن در خارج از دانشگاه نیازمند مجوز از اداره مهاجرت آمریکا است. دانشجویان در مقطع لیسانس ۱۰ ساعت، فوق لیسانس ۲۰ ساعت و دکتری ۳۰ ساعت در هفته این امکان را دارند که به کاری مشغول شوند.

بهترین دانشگاه ها برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا

۱) هاروارد: دانشگاه هاروارد معروف ترین و بهترین دانشگاه آمریکا است که هر سال در رتبه بندی دانشگاه های برتر در جایگاه ۱ تا ۱۰ قرار می گیرد.
۲) کلمبیا: دانشگاه کلمبیا یکی از قدیمی ترین دانشگاه آمریکا محسوب می شود که در نیویورک واقع شده است.
۳) شیکاگو: دانشگاه شیکاگو در سال ۱۸۹۰ میلادی در شیکاگو تاسیس شد و همواره در رقابت با دیگر دانشگاه های این کشور از جایگاه خوبی برخوردار است.
۴) ام آی تی: این دانشگاه مرکز مناسبی برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا است زیرا هر ساله طیف وسیعی از رشته های تحصیلی را در مقاطع مختلف ارائه می دهد.

مدارک مورد نیاز

  •  مدارک شناسایی
  • مدرک زبان معتبر مثل تافل و آیلتس حداقل با سطح B2
  • مقالات معتبر
  • توصیه نامه اساتید و یا محل کار
  • سابقه کاری مرتبط با رشته
  • مدارک مرتبط با دوره های گذرانده شده
  • ریز نمرات و مدارک تحصیلی
  • انگیزه نامه
بیشتر بدانید:  اخذ ویزای آمریکا تضمینی

تحصیل در آمریکا
تحصیل در آمریکا

وکیل مهاجرت تحصیلی به آمریکا

برای مهاجرت تحصیلی به خصوص آمریکا به دلیل قوانین سختگیرانه ای که دارند مشاوره با متخصص این کار الزامی است. بهتر است با مشاورینی مشورت نمایید که خود تجربه تحصیل و زندگی در این کشور را داشته باشند تا بتوانند تمام تجربیات و همچنین دانسته های خود را در اختیار شما قرار دهند. خوشبختانه وکلا و مشاورین مهاجرتی گروه وکلای لاهه تجربه تحصیل و زندگی در آمریکا را دارند و می توانند شما را از جزئیات مهاجرت تحصیلی آگاه سازند و تمام امور مربوط به اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی آمریکا را برایتان پیگیری کنند.

سوالات متداول

برای تحصیل در دانشگاه های آمریکا تسلط به زبان انگلیسی و همچنین داشتن مدرک زبان انگلیسی الزامی است.

بله دانشجویان درحال تحصیل در آمریکا تحت شرایطی می توانند برای همسر و فرزندان مجرد زیر ۱۸ سال خود ویزای همراه بگیرند.

درصورتیکه از دانشگاه های آمریکا فارغ التحصیل شوید به شما فرصتی برای پیدا کردن کار داده می شود. درصورتیکه در این مدت کار پیدا کنید ویزای تحصیلی شما به ویزای کاری تبدیل خواهد شد.

به طور کلی مبنای تحصیل در مقطع دکتری در تمام دنیا بر پژوهش است به همین خاطر در آمریکا نیز دانشگاه ها این مقطع را به صورت دوره های تحقیقاتی ارائه می دهند.

برخی از دانشگاه ها تحت شرایطی به شما پذیرش مشروط می دهند یعنی به شرط اینکه در برخی دوره های زبان انگلیسی دانشگاه شرکت کرده و پس از آن در آزمون آیلتس شرکت کنید پذیرش می گیرید اما باید توجه کنید که مهاجرت تحصیلی به آمریکا با مدرک زبان معتبر ساده تر خواهد بود. در صورت عدم انجام شرط پذیرش شما لغو خواهد شد.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۲ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
دانشگاه ملبورن استرالیا
نوشتهٔ بعدی
آزمون آیلتس صفر تا صد

دیگر مطالب این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Button