ویزای نخبگان آمریکا

 1. خانه
 2. chevron_left
 3. وبلاگ مهاجرت
 4. chevron_left
 5. ویزای نخبگان آمریکا
ویزای نخبگان آمریکا
وبلاگ مهاجرت

ویزای نخبگان آمریکا در دسته ویزاهای مبتنی بر اشتغال این کشور قرار می گیرد. آمریکا در جهان به عنوان کشور فرصت های شغلی شناخته می شود. بیشتر افراد به خصوص شهروندان کشورهای در حال توسعه تلاش می کنند تا از طرق قانونی وارد این کشور شوند. مهاجرت تحصیلی و کاری از رایج ترین راه های ورود به آمریکا است. ویزای نخبگان آمریکا نیز برای متقاضیان مهاجرت کاری صادر می شود اما تفاوت هایی با دیگر انواع مهاجرت کاری دارد. دولت آمریکا با استفاده از برنامه ها و سیاست های بلند مدت بستری برای رشد و پیشرفت ابعاد انسانی و تخصصی استعداد نخبگان ناشناخته در سر تا سر جهان فراهم می آورد. صدور ویزای تلنت آمریکا یکی از فرصت هایی است که آینده شما را تغییر خواهد داد. شاید از خودتان بپرسید این ویزا چه تفاوتی با سایر ویزاهای کاری آمریکا دارد یا ممکن است برای چه کسانی صادر شود وکیل مهاجرت به آمریکا در این مطلب به تمام سوالاتی که ممکن است ذهن شما را به خود مشغول کند پاسخ داده است.

ویزای نخبگان آمریکا، راهی برای اخذ اقامت دائم این کشور

ویزای نخبگان آمریکا که با نام های ویزای کاری مهاجرتی، ویزا تلنت آمریکا و یا گرین کارت نخبگی آمریکا نیز شناخته می شود راهی است که شما را به اقامت دائم این کشور می رساند. این ویزا به طور اختصاصی به ویزای EB1 این کشور اطلاق می شود اما در بیشتر موارد ویزای EB2 و EB3 را نیز می توان در زیر مجموعه ی همین ویزا قرار داد. کشور آمریکا  در قسمت شمالی قاره آمریکا قرار داشته و دارای ۵۰ ایالت مستقل نیز می باشد. کشور آمریکا تحت یک قانون اساسی مدون و به صورت نظام فدرال اداره می شود. زبان اصلی این کشور زبان انگلیسی آمریکایی است. کشور آمریکا از ابتدای تاریخ تشکیل به عنوان یک کشور قدرتمند در عرصه های بین المللی حاضر شده و امروزه پررنگ ترین نقش را در مبادلات بین المللی، تصمیمات سیاسی و بازار جهانی دارد. ابتدائا باید ببینیم ویزا مبتنی بر اشتغال آمریکا یعنی چه؟ ویزای مبتنی بر اشتغال آمریکا همان ویزای کاری این کشور است که خود به دسته بندی های مختلف تقسیم می شود. مهاجرت از طریق جاب آفر یا از طریق تخصص دو نمونه از ویزاهای کاری این کشور هستند. ویزای نخبگان آمریکا با توجه به شرایط و قوانین این کشور به چند دسته تقسیم شده است که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.

انواع ویزای نخبگان آمریکا

آمریکا یکی از منظم ترین و متنوع ترین سیستم اعطا ویزا را در میان کشورهای جهان دارد. برخلاف سایر کشورها که فقط چند ویزای اصلی و مادر صادر می کنند اما کشور آمریکا به دلیل مهاجرت زیاد اتباع خارجی به این کشور، در سیستم صدور ویزا خود نظام جدیدی را پیاده کرده و برای هر شرایطی یک نوع ویزای مخصوص صادر می کند. ویزای نخبگان آمریکا خود به دو دسته ویزای مهاجرتی و غیر مهاجرتی تقسیم بندی می شود.

 1. ویزای غیر مهاجرتی: ویزای غیر مهاجرتی آمریکا نوعی ویزای موقت بوده که برای افرادی صادر می شود که قصد دارند در بازه های زمانی کوتاه در این کشور کار کنند مثل محققان برای شرکت در تحقیقات مقطعی یا برگزار کنندگان کنفرانس ها. به این نوع از ویزا غیر مهاجرتی ویزا O نیز می گویند.
 2. ویزای مهاجرتی: ویزا مهاجرتی دسته ای از ویزای تلنت آمریکا است که منجر به اخذ گرین کارت این کشور می شود. ویزا مهاجرتی نخبگان آمریکا با نام EB شناخته می شود که خود مطابق مزایا و شرایطی که دارد به ۳ سطح EB1/EB2/EB3 تقسیم می شود. اصل مهمترین ویزایی که تحت عنوان ویزای نخبگان آمریکا شناخته می شود ویزای EB1 است اما دو دسته دیگر را نیز می توان زیر شاخه ویزای نخبگان این کشور قرار داد. در ادامه مختصرا هر کدام از این دسته بندی ها را معرفی می کنیم.

ویزای EB1 آمریکا

ویزای EB1 آمریکا برای ۳ دسته از افراد صادر می شود:

 1. افراد با توانایی استثنایی: این افراد باید به طریقی به دولت آمریکا ثابت کنند که استعداد آن ها متمایز از بقیه است. برای اخذ این نوع از ویزا باید از یکی از مسابقات یا نهادهای بین المللی مثل المپیادها جایزه دریافت نموده باشند.
 2. محققان و اساتید برجسته: این افراد برای اینکه واجد شرایط استفاده از ویزای EB1 آمریکا باشند باید از یک کافرمای آمریکایی پیشنهاد و دعوتنامه کار داشته باشند و سه سال سابقه در شغل مرتبط با تحقیقاتی که داشته اند، ارائه دهند. دولت آمریکا برای اینکه این افراد را در دسته واجدین شرایط ویزای نخبگان قرار دهد شروطی را معین کرده است. کمتر فردی پیدا می شود که بتواند تمام این شروط را انجام داده و واجد شرایط باشد. برای مثال مدارکی دال بر عضویت شما در انجمن های بزرگ دنیا، تالیف مقالات علمی در سطح بین الملل و…
 3. مدیران اجرایی و چند ملیتی: در این مورد شما می بایست ۱ سال سابقه کار خارج از آمریکا داشته و همچنین کارفرمای سابق شما به عنوان یک توصیه نامه شما را به کارفرمای حال حاضر شما معرفی نماید.

ویزای نخبگان آمریکا یا NIW

ویزای NIW یا ویزای چشم پوشی از منافع ملی، به افراد ماهر و متخصص در زمینه های علم و هنر، تجارت، دارای سابقه کاری درخشان و یا دارای مدارک و مدارج خاص تعلق می گیرد. NIW یکی از معروف ترین و پرطرفدار ترین ویزاهایی است که کشور آمریکا سالانه برای تعداد محدودی از افراد صادر می کند. افراد برای دریافت ویزای NIW نیازی به دریافت پیشنهاد کاری نداشته و کافی است تا بتوانند مهارت و استعدادهای خود را ثابت کنند. ویزای EB2 یا NIW به سه دسته از افراد تعلق می گیرد:

 1. افراد ماهر: ۲ سال سابقه کار مرتبط با شغلی خاص
 2. افراد متخصص: مدرک کارشناسی ارشد و یا معادل مدرک حرفه ای
 3. نیروی کار غیر ماهر: نیروی کاری که با ۲ سال آموزش در همان شغل می توانند در این کشور اقامت بگیرند. در این حالت فرد باید در شغل مرتبط سابقه کاری نیز داشته باشد.

ویزای EB3

ویزای EB3 نیز همچون ۲ ویزای دیگر برای مشاغل خاصی صادر می شود. این ویزا برای کارگران ماهر، افراد دارای لیسانس در رشته های مورد مطالبه و همچنین افراد غیر ماهری که سابقه ۲ سال کارآموزی داشته باشند. شرایط اخذ این ویزا مشابهت زیادی به ویزا NIW دارد. در ویزای EB3 داشتن دعوتنامه یا همان گواهی شغلی دائم الزامی است.

  اخذ ویزای آمریکا تضمینی

شرایط ویزای نخبگان آمریکا
شرایط ویزای نخبگان آمریکا

تفاوت انواع ویزای مهاجرتی مبتنی بر اشتغال با EB

ویزاهای مهاجرتی را EB می نامیم که خود با توجه به واجدین شرایط و شرایط پس از اخذ ویزا به ۳ دسته تقسیم می شود. مهمترین تفاوت انواع ویزای مهاجرتی مبتنی بر اشتغال در واجدین شرایط این ویزا است. یعنی هر کدام از این ویزاهای EB برای گروهی خاص از افراد صادر می شوند برای مثال سختگیری در صدور ویزا EB1 بسیار زیادتر از دو دسته دیگر است و این افراد باید ویژگی های منحصر به فرد و خاصی داشته باشند.

واجدین شرایط ویزای نخبگان آمریکا

ویزای نخبگان آمریکا همانطور که از نامش پیداست مختص افرادی است که توانایی، مهارت، استعداد یا ویژگی خاصی دارند که می توانند با آن منافعی را برای کشور آمریکا بوجود آورند.‌ بنابراین این ویزا به نیروهای کار فصلی و موقتی، نیروهای کار برای مشاغل معمولی و عادی و یا متقاضیان ویزای تحصیلی این کشور صادر نخواهد شد. بدلیل ویژگی های خاص این افراد کشور آمریکا آن ها را از سایر متقاضیان ویزای این کشور متمایز ساخته و بدین جهت به آن ها گرین کارت اهدا می کند.

آیا ایرانیان می توانند ویزای نخبگان آمریکا را اخذ کنند؟!

بله ایرانیان نیز درصورتی که مهارت، استعداد، توانایی و یا ویژگی خاصی داشته باشند که بتوانند منافع این کشور را تامین کنند می توانند ویزای نخبگان آمریکا را به دست آورند. تحریم هایی که علیه ایرانیان توسط آمریکا در حیطه های مختلف صورت گرفته است تاثیری بر صدور ویزا برای شهروندان کشورمان نداشته و ایرانیان نیز می توانند ویزای این کشور را اخذ کنند.

هزینه اخذ ویزای تلنت آمریکا

هزینه اخذ ویزای تلنت آمریکا با دیگر ویزاها تفاوتی ندارد و هزینه جداگانه ای هم دریافت نمی شود بنابراین افرادی که می خواهند ویزای تلنت آمریکا را دریافت کند می بایست همچون دیگر متقاضیان ویزای آمریکا تمام هزینه ها را بپردازند یعنی افراد واجد شرایط اخذ ویزای نخبگان آمریکا از پرداخت هزینه های صدور ویزای این کشور معاف نیستند. برای اطلاع از هزینه ها و مبالغ دقیق ویزای نخبگان این کشور باید با وکیل مهاجرت مشورت نمایید. مشاورین مهاجرتی گروه وکلای لاهه می توانند شما را در زمینه هزینه اخذ ویزا نخبگان آمریکا آگاه سازند.

گرین کارت نخبگی آمریکا

گرین کارت آمریکا می تواند مقدمه ای برای آغاز آینده درخشان شما باشد به همین دلیل اغلب افراد در تلاشند تا از طرق مختلف به این مهم دست پیدا کنند. شما می توانید با اخذ ویزای EB گرین آمریکا را بدست آورید. فرآیند اخذ گرین کارت آمریکا در ویزای EB1 ساده تر از EB2  و EB3  خواهد بود. برای گرین کارت نخبگان آمریکا باید مراحل زیر را طی کنید:

 • تکمیل نمودن فرم I-485 مبنی بر درخواست اقامت دائم آمریکا اولین قدمی است که باید برای به دست آوردن گرین کارت این کشور بردارید.
 • یکی از شروط پذیرش درخواست شما این است که در زمان تکمیل فرم I-485 حتما در آمریکا حضور فیزیکی داشته باشید.
 • بدیهی ترین شرط این است که شرایط اخذ اقامت دائم آمریکا را داشته باشید برای مثال در مدت ذکر شده و خواسته شده در این کشور اقامت داشته و به تعداد دفعات مجاز در بازه های تعیین شده از این کشور خارج شده باشید.
 • پذیرش فرم درخواست اقامت دائم آمریکا مرحله ای است که مدارک و درخواست شما مورد بررسی کارشناسان اداره مهاجرت این کشور قرار می گیرد.
 • ویزای شما در زمان ثبت درخواست و همچنین تکمیل فرم درخواست باید در دسترس و همچنین معتبر باشد در غیر اینصورت درخواست شما رد می شود.
 • در خواست شما به صورت دقیق و کامل در USCIS بررسی می شود و نتیجه متعاقبا به شما اعلام می شود.

گرین کارت آمریکا چیست؟

گرین کارت آمریکا یا GREEN CARD به کارتی اطلاق می شود که نشان می دهد حضور شما به عنوان یک فرد بیگانه در کشور آمریکا قانونی و دائمی بوده و شما از این طریق می توانید از برخی مزایای این کشور استفاده نمایید مثل تحصیل و اشتغال. دارندگان گرین کارت با دارندگان کارت تابعیت این کشور تفاوت هایی دارند برای مثال گرین کارت آمریکا تاریخ انقضا دارد و فرد از برخی حقوق شهروندی همچون حق رای برخوردار نیست اما افراد دارای کارت تابعیت آمریکا همچون اتباع درجه اول کشور آمریکا می توانند از تمام حقوق برخوردار باشند.

USCIS همان اداره خدمات شهروندی مهاجرت ایالت متحده آمریکا است که زیر نظر وزارت امنیت این کشور فعالیت می کند. این کشور با هدف حفط امنیت ملی و ارتقای خدمات مشتریان به پرونده های مهاجرین این کشور رسیدگی می کند.

مزایای ویزای نخبگان آمریکا یا EB

زندگی در کشوری که از نظر امکانات رفاهی ، اقتصادی و اجتماعی در بالاترین سطح ممکن قرار دارد بزرگترین مزیتی است که ویزای EB برای شما به ارمغان می آورد. شما در کشوری زندگی خواهید کرد که یکی از مهمترین بازیگران بازار و اقتصاد جهانی است به نحوی که با هر گام دیگر کشورها را تحت تاثیر قرار می دهد. با دریافت ویزای EB این کشور شما می توانید در شغل های پیشنهادی وزارت کار این کشور مشغول شده و درآمد خوبی داشته باشید. یکی از بزرگترین دلگرمی های افرادی که این ویزا را اخذ می کنند امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سالشان است. خانواده شما با دریافت این ویزا می توانند در این کشور به تحصیل و کار بپردازند. نتیجه مهمی که از ویزای EB بوجود می آید گرین کارتی است که برای شما صادر می شود و در نتیجه ی آن می توانید به صورت دائم در این کشور اقامت داشته باشید.

مشاوره برای اخذ ویزای نخبگان آمریکا

ویزای نخبگان آمریکا به سادگی برای هر شخصی صادر نخواهد شد و صدور آن نیازمند طی کردن مراحل متفاوتی است به همین دلیل به واجدین شرایط اخذ ویزا نخبگان آمریکا پیشنهاد می شود تا با مشاور مهاجرت به آمریکا مشورت و همکاری نمایید. این فرد می تواند به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهد و همچنین موانع مسیر شما را پیش بینی کند. اگر با مشاورین مهاجرتی مشورت نکنید ممکن است مدارک را ناقص تحویل دهید یا اشتباهاتی در این راه مرتکب شوید که منجر به رد شدن درخواستتان شود.

  وکیل اخذ ویزا

شرایط اخذ ویزای نخبگان آمریکا
شرایط اخذ ویزای نخبگان آمریکا

وکیل برای اخذ ویزای نخبگان آمریکا

با توجه به نکات ذکر شده در این مطلب، مسیر اخذ ویزای تلنت آمریکا بسیار دشوار به نظر می رسد و در واقعیت نیز کشور آمریکا به سادگی برای هر فردی این نوع از ویزا را صادر نمی کند زیرا ویزای EB آمریکا منجر به اعطا گرین کارت این کشور به شما می شود. شما برای اینکه بتوانید مسیر اخذ این ویزا را به صورت درست و همچنین دقیق طی کنید و در نهایت به هدف خود یعنی اخذ ویزا نخبگی آمریکا برسید لازم است تا با یک مشاور متخصص مهاجرتی مشورت کنید. گروه وکلای لاهه در زمینه اخذ ویزای نخبگان آمریکا خدمات بسیاری ارائه می دهد. مشاورین و وکلای گروه لاهه در آمریکا امور شما را شخصا و به صورت حضوری پیگیری خواهند کرد و همین امر گروه وکلای لاهه را از دیگر موسسات و کارگزاران مهاجرتی متمایز می سازد. گروه وکلای لاهه آینده ای درخشان در آمریکا را به شما نوید خواهد داد.

سوالات متداول

وکیل مهاجرت اذعان می دارد: (بدیهی است برای مهاجرت کاری و تحصیلی به هر کشوری اطلاع از زبان بومی و ملی آن کشور امری اجتناب ناپذیر به نظر می رسد به همین خاطر شما برای ورود  به آمریکا از طریق ویزای نخبگی این کشور می بایست به زبان انگلیسی مسلط باشید.)

خیر متقاضیان ویزای نخبگی آمریکا می بایست هزینه های اعلامی توسط سفارت آمریکا برای صدور ویزا را بپردازند.

بله در نتیجه صدور ویزای تلنت آمریکا گرین کارت این کشور برای شما صادر خواهد شد. اقامت شما با این کارت به اقامت دائم تبدیل می شود.

بله  متقاضی ویزا نخبگی آمریکا می تواند برای خانواده خود ویزا الحاق آمریکا را دریافت کند یعنی همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال خود را به آمریکا ببرد.

بله یکی از ملزومه های موافقت با درخواست گرین کارت، حضور فیزیکی شما در این کشور است در غیر اینصورت USCIS با درخواست شما مخالفت می کند.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۴ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
نکات مهم در تنظیم قرارداد مهاجرت
نوشتهٔ بعدی
همه چیز درباره دانشگاه ناوارا اسپانیا

دیگر مطالب این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مشاوره با لاهه در واتساپ
Call Now Button