ویزای توریستی

ویزای توریستی

ویزای توریستی؛ یکی از مهم ترین و پرطرفدارترین نوع ویزا در هر کشور است و بیشتر متقاضیان سفر به خارج از کشور نسبت به اخذ ویزای توریستی اقدام می کنند. اما ویزای توریستی چیست و چه کاربردی دارد؟ چگونه ویزای توریستی بگیریم؟ مدارک لازم برای اخذ این ویزا چیست؟ داشتن دعوتنامه چه تاثیری در اخذ این ویزا دارد؟ دلایل ریجکت شدن ویزای توریستی چیست؟ وکیل مهاجرت گروه وکلای بین المللی لاهه سعی دارد در این مطلب هر آنچه را که در مورد ویزای توریستی لازم است بدانید برای شما توضیح دهد.

ویزای توریستی  (Tourist visa)  چیست؟

ویزای توریستی مجوزی است که از طرف یک کشور مشخص جهت یک فرد خارجی به صورت مشروط صادر می گردد. ویزای توریستی معمولا به‌صورت یک‌بار ورود یا سینگل صادر و صرفا جهت گشت و گذار در کشور مورد نظر یا دیدار بستگان در مدت مشخص شده به متقاضی اعطا می گردد. دارنده ویزای توریستی در طول این مدت اجازه کار یا تحصیل در کشور مقصد را نخواهد داشت.

در ویزای توریستی معمولا مدت زمان اقامت فرد در کشور مقصد (مثلا بطور معمول دارندگان ویزای توریستی شینگن می‌توانند پس از ورود به این محدوده، به مدت ۹۰ روز در آن اقامت داشته باشند و ویزای توریستی دبی برای مدت زمان ۱۴ روز معتبر است)، مناطق مجاز جهت ورود  (با این ویزا در برخی کشورها تنها مجاز به بازدید از مناطق خاصی می باشد)، تاریخ ورود و خروج (حتی ماندن یک روز بیشتر از زمان مشخص شده در کشور مقصد غیرمجاز می باشد) و همچنین تعداد بازدید مجاز به صورت ویزای توریستی یکبار ورود (SINGLE) و یا ویزای توریستی چند بار ورود (MULTIPLE) مشخص می گردد.

از ویزای توریستی می توان به منظور  مواردی چون گردش و تفریح در کشور مقصد، بازدید از دوستان و بستگان، شرکت در همایش های بین المللی، درمانی یا سفر تجاری نیز استفاده نمود.

بیشتر بدانید:  ویزا یا روادید و انواع ویزا های رایج

روش های اخذ ویزای توریستی

ویزای توریستی را به چهار روش مختلف می توان اخذ نمود که در ادامه به تشریح این روش ها می پردازیم:

 • اخذ ویزای توریستی با مراجعه حضوری به سفارت یا کارگزار

در این روش متقاضی به صورت حضوری، اینترنتی یا تلفنی درخواست خود را به سفارت اعلام می نماید و در ادامه از طرف سفارت برای ایشان وقت مصاحبه تعیین می گردد. در زمان مشخص شده متقاضی به سفارت مراجعه می کند  و مدارک لازم را که در ادامه به اطلاع تان خواهیم رساند، تحویل آفیسر سفارت می دهد و هزینه صدور ویزای توریستی را نیز پرداخت می نماید. برای صدور ویزای توریستی برخی کشور ها مثل کشورهای حوزه شینگن اطلاعات بیومتریک مثل تصویربرداری و انگشت نگاری از متقاضی ویزا الزامی می باشد. در مورد برخی کشورها لازم نیست حتما به سفارت مراجعه نمایید چون کارگزارانی از سوی آنها مسئول رسیدگی به این امور می باشند که می توانید از طریق آنها کار ویزای خود را پیگیری نمایید. برای اخذ ویزای توریستی کشور های شینگن می توانید این روش را به کار ببرید.

 • اخذ ویزای توریستی به صورت اینترنت و آنلاین

این روش که در برخی کشورها به منظور سهولت صدور ویزا راه اندازی گردیده است به صورت اینترنی و آنلاین انجام می گیرد و متقاضی نیازی به مراجعه به سفارت یا کنسولگری کشورها بصورت حضوری و یا انجام امور بیومتریک ندارد و صرفا می بایست درخواست خود را از طریق سایت قانونی مشخص شده بدین منظور ارسال نموده و  هزینه صدور ویزا را پرداخت و در صورت تایید مدارک ویزای توریستی خود را به صورت آنلاین دریافت نماید. از جمله کشورهای که صدور ویزای توریستی را بدین روش اجرایی نموده اند می توان به استرالیا، ترکیه، نیوزلند، گرجستان و ایران اشاره نمود.

 • اخذ ویزای توریستی در بدو ورود به مرز کشور مقصد

دریافت این نوع از ویزای توریستی تنها بدین صورت می باشد که در زمان ورود به فرودگاه کشور مقصد مدارک ابتدایی شما مثل پاسپورت و بیمه مسافرتی بررسی می گردد و هزینه صدور ویزا از شما اخذ و مهر یا برچسب ویزا در پاسپورتتان درج می‌گردد. البته چون معمولا در فرودگاه برای اخذ این نوع ویزا صف های طولانی شکل می گیرد حتی قبل از حرکت هم می توانید به صورت آنلاین این نوع ویزای در بدو ورود را درخواست نموده تا کمتر معطل شوید. به طور مثل برای سفر به قبرس شمالی می توانید از این روش برای اخذ ویزای توریستی استفاده نمایید.

 • سفر توریستی بدون ویزا

کشورهایی وجود دارند که بر اساس تفاهم نامه و قرارداد های بین دولت ها برای ورود و خروج شهروندانشان به مرزهای یکدیگر نیازی به ویزا ندارند. مثلا برای سفر توریستی به ترکیه شما نیازی به اخذ ویزا ندارید. یا کشورهای حوزه شینگن هم به همین صورت طبق تفاهم نامه ای که دارند شهروندانشان برای سفر و اقامت در این مناطق نیازی به ویزای ندارند.

بیشتر بدانید:  ویزای شینگن و انواع آن

روش های اخذ ویزای توریستی
روش های اخذ ویزای توریستی

ویزای توریستی شینگن

اگر قصد دارید اروپا را بگردید پیشنهاد ما به شما اخذ ویزای توریستی شینگن است چرا که تنها با اخذ یک ویزای موسوم به ویزای شینگن می توانید در ۲۷ کشور اروپایی شامل اتریش، بلژیک، بلغارستان، کرواسی، قبرس جنوبی، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالتا، هلند، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلواکی، اسلونی، اسپانیا و سوئد به گشت و گذار بپردازید.  ویزای توریستی شینگن به شما اجازه ورود موقت به عنوان توریست در کشورهای اتحادیه اروپا را می دهد.

ویزای توریستی چه مدارکی لازم دارد؟

از جمله مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی می توان به موارد ذیل اشاره نمود. البته این مدارک برای صدور ویزای گردشگری کشورهای مختلف متغیر می باشد.

 • پاسپورت با مدت اعتبار حداقل ۶ ماه و داشتن صفحه خالی
 • اصل شناسنامه با کارت ملی به همراه ترجمه رسمی
 • عکس رنگی از متقاضی صدور ویزای توریستی
 • رزرو بلیط هواپیما و هتل محل اقامت
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • رزرو هتل و بلیط پرواز
 • گواهی تمکن مالی
 • نداشتن سوء پیشینه
 • دعوتنامه معتبر (برای سفر به کشورهای اروپایی)
 • بیمه سلامت معتبر از یک شرکت خارجی
 • فرم درخواست ویزای توریستی
 • پرداخت هزینه ویزا و رسید آن
 • در صورتی که محصل، شاغل، بازنشسته هستید، مدارکی را جهت اثبات آن ارائه دهید.

هزینه اخذ ویزای توریستی چقدر است؟

هزینه ویزای توریستی هر کشور توسط وزارت امور خارجه آن کشور مشخص می گردد. به طور مثال، در کشورهای حوزه شینگن هزینه ویزای توریستی یکبار ورود حدود ۶۵ یورو  و برای چند با ورود حدود ۱۰۰ یورو می باشد. ویزای توریستی یک بار ورود جهت کودکان ۶ تا ۱۲ ساله مبلغ حدود  ۳۵ یورو می باشد.جهت کودکان زیر ۶ سال نیازی به پرداخت هزینه جهت صدر ویزا نخواهید داشت. هزینه ویزای توریستی، معمولا به صورت نقدی در سفارت خانه ها و در زمان مصاحبه از متقاضی اخذ می گردد. در صورت انصراف یا رد درخواست این هزینه بازپرداخت نمی‌شود.

دلایل ریجکت شدن ویزای توریستی

از جمله دلایلی که منجر به ریجکت شدن درخواست ویزای توریستی شما می شود می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • نداشتن تمکن مالی به مقدار مورد نیاز جهت ارائه به سفارت برای سفر به کشور مقصدم (هم می بایست گواهی تمکن مالی به مقدار کافی داشته باشید هم بتوانید آنرا ثابت نمایید)
 • داشتن سوء پیشینه فرد متقاضی
 • استفاده از اسناد مجعول در ارائه به به سفارت
 • قانع نشدن آفیسر سفارت از بازگشت شما به کشورتان بعد از سفر در زمان مشخص شده (با توجه به اینکه بعضی افراد شاید قصد پناهنده شدن داشته باشند سفارت روی این مورد حساسیت خاصی دارد)
 • سابقه سفرهای خارجی قبلی
 • سابقه تقاضا های ویزای قبلی مثلا رد شدن ویزا
 • پاسخ های ارائه شده به آفیسر سفارت در مصاحبه
 • ناکافی بودن یا مبهم بودن مدارک متقاضی
بیشتر بدانید:  ریجکت شدن ویزای شینگن

وکیل برای اخذ ویزای توریستی
وکیل برای اخذ ویزای توریستی

دعوت نامه جهت اخذ ویزای توریستی

جهت اخذ ویزای توریستی اگر در کشور مقصد آشنا و اقوامی دارید و بتوانید از ایشان دعوتنامه ای به منظور گردش و حضور و دید و بازدید برای مدت و زمان مشخصی دریافت نمایید می تواند روند اخذ ویزای توریستی شما را سرعت ببخشد. در حال حاضر سفر توریستی به اتحادیه اروپا بدون داشتن دعوت نامه معتبر ممکن نمی باشد.

ویزای توریستی برای ورود به ایران

اگر خارجی هستید و قصد ورود به ایران را به منظور گشت و گذار دارید باید به اطلاع شما برسانیم که مراحل صدور ویزای توریستی ایران به صورت الکترونیکی انجام می پذیرد. بدین شرح که:

 • در سامانه روادید الکترونیک به آدرس http://evisa.mfa.ir ثبت نام می کنید.
 • عکس خود را بارگذاری می نمایید.
 • تصویر گذرنامه خود را بارگذاری می نمایید.
 • اطلاعات شخصی و هویتی خود را وارد می نمایید.
 • مدارک و اطلاعات شما بررسی و درخواست شما طی یک تا پنج روز کاری تایید می گردد.
 • به محل اخذ روادید مراجعه کرده و نمایندگی با بررسی صحت مندرجات روادید و مقایسه آن با گذرنامه فرد، روادید الکترونیک صادر می‌نماید.
 • به طور استثنا اتباع ۹ کشور آمریکا، انگلستان، کانادا، افغانستان، پاکستان، سومالی، بنگلادش، کلمبیا و اردن همانند سابق صدور روادید به صورت الصاق برچسب در گذرنامه متقاضی صورت گرفته و گذرنامه‌ ایشان در مبادی ورودی به مهر ورود و خروج ممهورخواهد شد.
 • اتباع کشور عراق در فرودگاه مشهد هم می توانند ویزای توریستی دریافت نمایند.

وکیل برای اخذ ویزای توریستی

شرایط ویزای توریستی برای کشورهای مختلف، متفاوت است و هزینه های خاص خود را دارد. کم نیستند افرادی که قصد مهاجرت به سایر کشورها را دارند و قبل از اینکه تصمیم خود را نهایی نمایند تصمیم بر این می گیرند که که سفری توریستی به کشور مورد نظرشان داشته باشند و شرایط زندگی در آنجا را ازنزدیک مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند. پیشنهاد می کنیم اگر قصد اخذ ویزای توریستی و یا مهاجرت دارید با مشاوران متخصص ما در حوزه مهاجرت و اخذ ویزا در گروه وکلای بین المللی لاهه تماس بگیرید و از خدمات ما بهرمند گردید.

مشاورین و وکلای ما با سالها تجربه در این زمینه تدابیر لازم را برای دریافت ویزای شما در کوتاه ترین زمان ممکن و به نحو مطلوب در نظر می گیرند.

سوالات متداول

خیر در حال حاضر هیچ کشوری خدمات ویزای توریستی جدیدی را ارائه نمی دهد.

هزینه این نوع ویزای توریستی برای یک بار ورود حدود ۶۵ یورو است البته هزینه های دیگری نظیر کپی مدارک و … نیز در آن دخیل هستند.

بله در صورتی که پیشینه کیفری داشته باشید نمی توانید ویزای توریستی و یا هر نوع ویزا اخذ کنید.

بله پس از بررسی دلایل ریجکتی می توان نسبت به رفع آن اقدام کرد.

بهترین زمان به منظور اخذ ویزای توریستی ۳ ماه قبل از سفر است.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۳ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
مهاجرت از طریق تولد فرزند در اسپانیا
نوشتهٔ بعدی
تحصیل پزشکی در اوکراین

دیگر مطالب این دسته بندی

۴ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره با لاهه در واتساپ
Call Now Button