ویزای شینگن و انواع آن

ویزای شینگن

ویزای شینگن یا شنگن چیست؟ انواع مختلف آن کدام است؟ برای گرفتن ویزای شینگن از کجا شروع کنیم؟ مدارک لازم برای اخذ این ویزا چیست؟ مراحل اخذ آن به چه صورت است؟ مدت اعتبار آن چقدر است؟ این ویزا چه مزایایی دارد؟ در مصاحبه به منظور اخذ ویزای شینگن در سال ۲۰۲۲ چه سوالاتی پرسیده می شود؟ هزینه اخذ این ویزا چقدر می باشد؟ آیا در صورت رد شدن ویزای شینگن امکان اعتراض وجود دارد؟ و سوالاتی از این دست که وکیل مهاجرت قصد دارد در این مطلب راجع به ویزای شینگن پاسخ دهد.

ویزای شینگن (Schengen Visa) چیست؟

ویزای شینگن یا شنگن نوعی از انواع  ویزا است که دارنده آن اجازه ورود به مرزهای کشورهای عضو منطقه شینگن یا در اصلاح انگیسی Schengen تا مدت زمانی خاص (تعداد ورود و یا مدت زمان خاص) جهت اهدافی همچون گردشگری و تفریح و اقامت را دارد.

این ویزا از رایج ترین ویزاهای اروپائی می باشد که به شما اجازه می دهد آزادانه به کشورهای این حوزه مسافرت کنید. در واقع هیچ گونه کنترل مرزی در منطقه شینگن وجود ندارد و با این ویزا به راحتی می توانید در محدوده شینگن از مرز کشوری خارج و وارد مرز کشوری دیگر شوید.

پیمان شینگن، حوزه شینگن

پیمان شینگن قرادادی است که در سال ۱۹۸۵در کشور لوکزامبورگ بین کشورهای هلند، آلمان، لوکزامبورگ، فرانسه و بلژیک منعقد شد. به موجب این پیمان  تردد ساکنین این کشورها جهت کاهش مشکلات رفت و آمد بین مرزی بدون استفاده از ویزا ممکن گردید. بعدها کشورهای دیگری نیز به این پیمان اضافه شدند به طوری که هم اکنون ۲۶ کشور عضو این پیمان می باشند. این کشورها عبارتند از اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس.

از این بین ۲۲ کشور عضو اتحادیه اروپا و چهار کشور ایسلند، لیختن‌اشتاین، نروژ و سوئیس غیر عضو می باشند. همچنین کشورهای بلغارستان، کرواسی، قبرس و رومانی هنوز عضوی از شینگن نمی باشند اما قوانین صدور ویزا در آنها بر طبق قوانین ویزای شینگن سیاست گذاری شده است. همچنین کشورهای ایرلند و بریتانیا از اعضای اتحادیه اروپا عضو پیمان شینگن نیستند.

بر طبق قوانین ویزای شینگن که توسط اتحادیه اروپا تعیین و در حوزه شینگن و دیگر اعضای اتحادیه اروپا مورد استفاده قرار می گیرد اگر فردی غیر اروپایی بخواهد به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، حوزه اقتصادی اروپا، سوئیس، کرواسی، بلغارستان، قبرس یا رومانی وارد شود می بایست ویزای شینگن دریافت نماید.

 • نکته: نام شینگن   Schengen برگرفته از دهکده‌ای به همین نام در لوکزامبورگ می باشد.

مدت اعتبار ویزای شینگن چقدر می باشد؟

وکیل اخذ ویزا بیان می دارد: مدت زمان ویزای شنگن بسته به ماهیت و هدف از مسافرت متقاضی متفاوت است. ویزای شینگن می تواند جهت سفر توریستی، اهداف تجاری و یا موارد مشابه دیگر مورد استفاده قرار بگیرد. مدت اعتبار ویزای شینگن با توجه به نوع آن در بازه یک ماهه الی شش ماهه قرار می گیرد.

انواع ویزای شینگن
انواع ویزای شینگن

انواع ویزای شینگن

ویزای شینگن یه سه دسته کلی تقسیم بندی می شود که هر دسته شرایط خاص خود را دارد که در ادامه به تشریح هر یک می پردازیم.

 • ویزای اتحادیه شنگن یا Uniform Schengen Visa (USV)
 • ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا Limited territorial validity visa (LTV)
 • ویزای ملی یا  National Visa

ویزای اتحادیه شینگن یا Uniform Schengen Visa

این ویزا در واقع همان ویزای توریستی شینگن است که دارنده آن می تواند در هر شش ماه از سال مدت حداکثر ۹۰ روز به محدوده شینگن وارد شود. زمان اعتبار اقامت به محدوده شینگن از زمان اولین ورود حساب می شود. این ویزا شامل انواع ذیل می باشد:

۱- ویزای شینگن نوع  A یا Airport Transit Visa

این نوع ویزا ی شینگن ویزای ترانزیت فرودگاهی می باشد که طبق آن مسافر در یکی از فرودگاه‌های محدوده شینگن می تواند پرواز خود را به مقصد کشور دیگری که خارج از محدوده شینگن اروپایی است تغییر دهد.

توجه: این ویزا تنها ویژه فرودگاه‌های منطقه شینگن است و دارنده این نوع از ویزا اجازه خروج از فرودگاه را به هیچ وجه ندشته و تنها مجاز به توقف و انتظار به منظور تعویض پرواز خود در فرودگاه می باشد.

۲- ویزای شینگن نوع B

این نوع از ویزای شینگن برای حمل و نقل و ترانزیت کاربرد دارد. دارنده این ویزا به همراه پاسپورت می تواند حداکثر طی مدت زمان ۵ روز از طریق خودرو و یا قطار از خاک کشورهای منطقه شینگن عبور کند.

۳- ویزای شینگن نوع C

جهت مسافرت های کوتاه مدت خود به منطقه شینگن می توانید از ویزای نوع C استفاده نماید. مثلا اگر قصد دارید برای تماشای یک مسابقه ورزشی، رویداد فرهنگی، گردش و تفریح و یا دیدار اقوام و آشنایانتان به یکی از کشورهای حوزه شینگن بروید این نوع ویزا مناسب شما خواهد بود. ویزای شینگن نوع C خود به ۳ دسته تقسیم می‌شود:

 • ویزای سینگل شینگن یا ویزای یک بار ورود  (Single-entry)

همانطور که از نام آن پیداست با این ویزا  تنها یک بار می توانید به یکی از کشورهای حوزه شینگن وارد شوید و  پس از خروج از آن کشور، اعتبارآن منقضی می شود. یعنی اگر مثلا اعتبار ویزای یک بار ورود شما ۹۰ روز باشد و شما پس از سپری شدن ۱۰ روز از کشور مورد نظر خود خارج شوید ویزای شما منقضی شده و نمی توانید از آن ۸۰ روز باقی مانده بهرمند شوید.

 • ویزای دوبار ورود شینگن  (Double-entry)

ویزای دوبار ورود تفاوتش با ویزای یک بار ورود در این است که صاحب این ویزا در یک بازه ۱۸۰ روزه و تا پایان مدت اعتبار ویزا می تواند دو بار به کشورهای منطقه شینگن وارد شود.

 • ویزای مولتی شینگن یا ویزای چند بار ورود (Multiple-entry)

دارندگان ویزای مولتی شنگن به مدت حداکثر ۹۰ روز به ازای هر ۶ ماه یا ۱۸۰ روز از سال می توانند بدون محدودیت و به دفعات در کشورهای حوزه شینگن ورود کنند. از روزی که وارد یکی از کشورهای حوزه شینگن بشوید دوره ۶ ماهه شما و روزهای اقامت تان محاسبه می گردد.

ویزای اعتباری منطقه محدود یا  Limited territorial validity visa

این نوع از ویزای شینگن صدور ویزا برای متقاضی به صورت موقت می باشد. و معمولا در شرایط ویژه همچون پناهندگانی که به طور غیر مجاز به محدوده شینگن وارد شده اند کاربرد دارد. این ویزا تنها اجازه سفر در محدوده مشخصی را به فرد می دهد. مدت اعتبار این نوع از ویزا محدود بوده و معمولا به صورت ویزای ترانزیت و یا ویزای کوتاه‌‎مدت جهت شخص متقاضی صادر گردد.

ویزای ملی یا National Visa

ویزای ملی شینگن به درد اشخاصی می خورد که در زمان مشخص جهت تجارت، تحصیل و یا برای مدت زمانی طولانی قصد اقامت در اروپا را داشته و پس از طی زمان مشخص شده می خواهند به کشورشان باز گردند. و به صورت یک بار ورود یا مولتی نیز برای متقاضی صادر می گردد. این نوع از ویزای را ویزای شینگن نوع D نیز می نامند.

از متقاضیان ویزای ملی می توان به ورزشکاران، هنرمندان و متخصصان، پژوهشگران، دانشجویان بین المللی، بیماران اشاره نمود که بعضا برای آنها ویزای یکساله شینگن با قابلیت تمدید نیز صادر می گردد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای شینگن

 • مدارک هویتی همچون شناسنامه و کارت ملی با ترجمه رسمی
 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار و ۲ صفحه خالی
 • پر کردن فرم درخواست ویزای شینگن
 • دو قطعه عکس  رنگی و جدید
 • گواهی تمکن مالی
 • گردش حساب سه ماهه (با مبلغ مورد نظر کنسولگری)
 • اسناد ملکی به نام متقاضی
 • ضمانت نامه ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی به ازای هر نفر پس از صدور ویزا
 • مدارک شغلی همچون جواز، سابقه بیمه، فیش حقوقی، اشتغال به تحصیل، بازنشستگی و …ترجمه شده
 • بیمه مسافرتی بین‌المللی معتبر
 • برگه تایید رزرو هتل (ووچر) و یا مدارک مربوط به محل اقامت
 • بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • ارائه اسنادی که هدف شما را مشخص کند مثلا رزور یک بلیط مسابقه ورزشی، داشتن دعوتنامه معتبر از یک شرکت برای زمان خاص، یا مدارکی برای شرکت در یک سمینار علمی و دلایل و مدارکی از این دست.
 • اگر هتل نمی خواهید بروید و به دیدار بستگان می روید مدارک آنان مثل پاسپورت و مدارک اثبات اقامتشان در منطقه شینگن را می بایست ارائه دهید.
 • مدارکی دال بر بازگشت حتمی شما مثل اسناد ملکی، مدارک شغلی و تحصیلی و بلیط برگشت که گفته شد و همچین می توانید مدارکی مثل سند ازدواج  و داشتن ارتباط خانوادگی در ایران و غیر نیز ارائه دهید.
بیشتر بدانید:  مشاوره با وکیل مهاجرت

مدارک و مراحل اخذ ویزای شینگن
مدارک و مراحل اخذ ویزای شینگن

مراحل اخذ ویزای شینگن

وکیل مهاجرت بیان می دارد: مراحل ذیل به عنوان مراحل اخذ ویزای شینگن در نظر گرفته شده که در این بین وقت سفارت یکی از مهمترین مراحل اخذ ویزای شینگن می باشد.

 1. در وهله اول نوع ویزای درخواستی و هدف از سفر خود را به محدوده شینگن مشخص نمایید. ویزای توریستی شینگن را می خواهید؟ ویزای تجاری، ویزای کاری، ویزای تحصیلی، ویزای پزشکی و یا …
 2. در مرحله دوم مشخص نمودن کشور مقصد است. به کدامیک از ۲۶ کشور حوزه شینگن قصد مسافرت دارید؟ یک کشور یا چند کشور؟ علت پرسش این سوال این است که مشخص شود باید به کدام سفارت، کنسول گری یا کارگزاری مراجعه کنید. بعنوان مثال اگر تنها قصد سفر به آلمان را دارید می بایست به سفارت آلمان مراجعه نمایید ولی اگر قصد دارید چند کشور اروپا رو بگردید باید ببینید در کدام کشور بیشتر قصد اقامت دارید، به سفارت آن کشور مراجعه نمایید. ولی اگر از مدت زمان اقامت تان در کشورهایی که قصد سفر به آن را دارید مطمئن نیستید می توانید به سفارت اولین کشوری که قصد ورود به آن را دارید مراجعه نموده و  اخذ ویزا نمایید.
 3. درخواست وقت سفارت نمایید (در برخی کشورها بصورت اینترنتی و آنلاین و در برخی کشورها حضوری)
 4. فرم های مربوط به اخذ ویزا را پر کنید
 5. مدارک لازم برای درخواست ویزای شینگن تان جمع آوری نمایید.
 6. هزینه های مربوط به صدور ویزای شینگن را پرداخت نمایید.
 7. در وقت مقرر جهت مصاحبه حضور پیدا کنید و با صداقت به سوالات آفیسر پاسخ دهید.
 8. انگشت نگاری می شوید و مدارکتان را تحویل آفیسر سفارت می دهید.
 9. منتظر دریافت پاسخ از سمت سفارت باشید. این مرحله ممکن است دو تا چهار هفته به طول انجامد و پاسخ نیز ممکن است مثبت باشد یا منفی. پس اگر قصد سفر و منطقه شینگن را دارید کارهایتان را برای روزهای آخر نگذارید و زودتر اقدام نمایید.

در صورتی که پاسخ اخذ ویزای شما منفی بود یعنی با ریجکتی یا ریفیوزی ویزا مواجه شده اید. برای اطلاعات بیتشر می توانید مقاله ریجکت شدن ویزای شینگن را بخوانید.

هزینه اخذ ویزای شینگن

هزینه اخذ ویزای شینگن بصورت کوتاه مدت و ترانزیت برای متقاضیان بالای ۱۳ سال حدود ۱۰۰ دلار، اشخاص ۶ تا ۱۲ سال حدود ۶۵ دلار و کودکان زیر ۶ سال هم نیاز به پرداخت هیج هزینه ای ندارند.

اما هزینه ویزای ملی و طولانی‌مدت متفاوت بوده و هزینه دقیق درخواست آن را می توانید با برقرای تماس و ارتباط با سفارت یا کنسولگری مربوطه مطلع گردید.

دیپلمات ها اگر سفرشان کاری باشد، اعضای خانواده دارندگان ملیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا، دانش آموزان و دانشجویان، اساتیدی که قصد شرکت در ارودها و سمینارهای آموزشی دارند نیز از پرداخت هزینه معاف می باشند.

 • نکته: پرداخت هزینه اخذ ویزای شینگن در صورت مراجعه حضوری بصورت نقدی و ارزی می باشد و قابل پرداخت با کارت نیست لذا در نظر داشته باشید که هنگام مراجعه به سفارت، یورو همراه خود داشته باشد.
بیشتر بدانید:  ریجکت شدن ویزای شینگن

دلایل رد و یا عدم پذیرش ویزای شینگن توسط سفارت

از عوامل و اشتباهات شایعی که می تواند موجب رد یا عدم پذیرش ویزای متقاضی گردد می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • قدیمی بودن فرم ویزا یا عدم تکمیل آن به شکل صحیح و کامل
 • مشکلات بیمه مسافرتی مثل عدم اعتبار آن در همه کشوره های محدوده شینگن و عدم اعتبار در بازه زمانی مورد نظر جهت مسافرت
 • مشکلات در زبان مدارک. حتما دقت کنید حروف و ارقام در مدارک تان بصورت لاتین باشد. مثل گردش حساب
 • هماهنگ نبودن تاریخ قید شده برای سفر با تاریخ دعوتنامه ارائه شده، تاریخ رزرو هتل و بلیط هواپیما و …
 • استفاده از اسناد مجعول و مخدوش و نا معتبر
 • مجاب نشدن آفیسر سفارت مبنی بر بازگشت شما پس از سپری شدن اعتبار ویزا
 • تمکن مالی ناکافی و یا عدم اثبات آن
 • عدم ارائه اهداف و دلایل مسافرتی مشخص
 • سوء پیشینه متقاضی
 • ناتوانی در ارائه مدارک اسکان

سوالات مرسوم در سفارت به منظور اخذ ویزای شینگن

 • چرا قصد سفر به منطقه شینگن را دارید؟
 • چرا این نوع از ویزا را انتخاب نموده اید؟ یک بار ورود، دوبار ورود یا مولتی
 • چه مدت قصد دارید در منطقه شینگن بمانید؟
 • در این مدت در کجا اسکان خواهید داشت؟
 • آیا امکان دارد زودتر ار موعد بخواهید برگردید؟
 • تنها سفر می کنید و یا با همسر، فرزندانتان، دوستان و همکاران؟
 • آیا دوستان و آشنایایی در حوزه شینگن برای ملاقات دارید؟ به دیدارشان می روید؟
 • در مورد خانواده و اقوام خود در ایران و یا خارج از کشور بگید. با چه کسانی زندگی می کنید؟
 • کسب و کارتان چیست؟ شاغل هستید یا محصل؟ کجا مشغولید؟
 • به کدام کشورها در منطقه شینگن قصد سفر دارید؟
 • برنامه سفرتان چیست؟ اول کدام کشور می روید و بیشتر در کدام کشور اقامت خواهید داشت؟
 • چطور با کالج، دانشگاه، شرکت و … در این کشور آشنا شدید؟
 • در صورت رد شدن درخواستتان چه می‌کنید؟
 • چگونه مطمئن شویم که پس از پایان مدت ویزایتان به ایران بر می گردید؟
 • در مورد ویزای شینگن و مناطق مجاز آن چه می دانید؟
 • آیا قبلا هم به کشورهای این منطقه سفر کرده اید؟
 • آیا قبلا هم درخواست ویزا داده اید؟
 • آیا سوابق مجرمانه ای داشته اید؟
 • آیا در ایران یا کشورهای خارجی دارای ملک و املاکی هستید؟
 • هزینه های سفر خود را از کجا تامین می کنید؟

بیشتر بدانید:  آفیسر سفارت و مصاحبه به منظور اخذ ویزا و مهاجرت

وکیل برای اخذ ویزای شینگن
وکیل برای اخذ ویزای شینگن

وکیل برای اخذ ویزای شینگن

ویزای شینگن و اخذ آن شرایط و ضوابط خاص خود را دارد که در هر کشور این شرایط  متفاوت از دیگر کشورهاست. با توجه به اینکه در روند اخذ ویزا سخت گیری هایی وجود دارد و ممکن است اطلاعاتی کاملی نداشته باشد و سهوا اشتباهی رخ دهد و این اشتباه لطمات جبران ناپذیری را به زندگی و آینده تان وارد کند، و به عنوان مثال قصد شرکت در یک جلسه به منظور قرارداد کاری در محدوده شینگن دارید و موفق به درخواست این ویزا در موعد مقرر نمی شوید و یا مدارکی را ارائه می دهید که از نظر آفیسر سفارت دروغین و غیر واقعی ارزیابی می گردد و در پرونده شما این موارد درج می گردد که ممکن است شما تا مدتی نتوانید برای اخذ ویزا اقدام کنید.

لذا توصیه می کنیم قبل از هر اقدامی به منظور اخذ ویزای شینگن شرایط و مدارک لازم را به دقت بررسی نموده و در زمان مقرر به سفارت مراجعه نموده و در کمال صداقت مراحل کار خود را پیگیری نمایید.

همچنین میتوانید جهت اخذ انواع ویزای شینگن، تکمیل مدارک، اعتراض به ریجکتی ویزای شینگن و کلیه امور مربوط به ویزا و مهاجرت از مشاوره با وکلای بین المللی لاهه، متخصص و مجرب در این امر نیز بهرمند گردید.

سوالات متداول

از تمامی کشورهای حوزه شینگن می توان برای اخذ ویزای شینگن اقدام کرد.

بله همه اشخاص قادر به درخواست ویزای مولتی می باشند.

فرم درخواست ویزای شینگن را می توانید از سایت سفارت کشور مورد نظر خود دانلود کنید.

زمان بررسی و تایید مدارک توسط سفارت مربوطه در بازه زمانی ۳ الی ۵ هفته صورت  می گیرد.

بله انگشت نگاری حتما صورت می گیرد.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۲ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
ویزای کاری
نوشتهٔ بعدی
مهاجرت خویشاوندی به اسپانیا

دیگر مطالب این دسته بندی

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  آیا برای بار اول میتونم ویزای مولتی بگیرم؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۸ فروردین ۱۴۰۱ ۱۰:۵۰

   سلام
   جواب قاطعی برای این سوال نمی توان داد چرا که شما می توانید درخواست ویزای مولتی دهید لکن صدور این ویزا منوط به تصمیم آفیسر سفارت می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Button