مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا اولین عبارتی است که توسط اکثر متقاضیان مهاجرت در موتورهای جست و جو نوشته می شود. کشور کانادا، بهترین کشور برای مهاجرت شناخته شده و سالانه بسیاری از ایرانیان به این کشور مهاجرت می کنند. اگر می خواهید بدانید مهاجرت به کانادا چگونه است؟ اقامت، کار، تحصیل، سرمایه گذاری و … در کانادا چه شرایطی دارد؟ برای مهاجرت به کانادا از کجا شروع کنیم؟ روش های مهاجرت به کانادا کدامند؟ بهترین راه برای مهاجرت به این کشور کدام است؟ مزایا و معایب مهاجرت به کانادا چیست؟ با ما همراه باشید. وکیل مهاجرت به کانادا به این سوالات پاسخ خواهد داد.

فهرست این مطلب: نمایش

کانادا

کانادا کشوری با بیش از ۳۷ میلیون نفر جمعیت در قاره آمریکا واقع شده است، پایتخت آن اتاوا و زبان رسمی در آن انگلیسی و فرانسوی است. مساحت این کشور حدود ۱۰ میلیون کیلومتر مربع و واحد پولی آن دلار کانادا است. بالغ بر بیش از ۲۰ درصد جمعیت این کشور را مهاجران تشکیل می دهند. کانادا دارای ۱۰ استان و سه قلمرو بوده و از شهر های مهم آن می توان به تورنتو، مونترال و ونکوور اشاره نمود.

دلایل مهاجرت به کانادا

شاید بتوان گفت کانادا محبوب ترین کشور برای مهاجرت در دنیا می باشد و سالانه هزاران نفر برای مهاجرت بدین کشور اقدام می نمایند. اما چه دلایلی سبب تمایل افراد به مهاجرت به کانادا شده است؟

 • کانادا جزو ده کشور برتر از نظر اقتصادی قرار دارد، پس جهت کار و سرمایه گذاری هدفی مناسب می باشد.
 • از لحاظ سیستم آموزش جزو چهار کشور برتر دنیاست، پس مقصدی مناسب برای تحصیل در سطح بین المللی محسوب می شود.
 • در این کشور خدمات درمانی مناسب به بیماران ارائه می گردد به طوری که مراقبت های پزشکی، بیمارستانی و عمل های جراحی در کانادا رایگان است.
 • با توجه به جمعیت پیر این کشور تقاضا برای جذب نیروی کار جوان و متخصص بالاست.
 • فرایند مهاجرت به کانادا تقریبا سرعت بالایی دارد، به طوری که با شرکت در یکی از برنامه های مهاجرتی موجود در سیستم اکسپرس اینتری کانادا، ۶ ماهه مهاجرتتان محقق گردد.
 • در صورت داشتن مدارک تحصیلی، مدارک فنی حرفه و تجربه کاری، شانس مهاجرت به کانادا بسیار بالاست به خصوص اگر مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی هم داشته باشید.
 • اعتبار پاسپورت کانادا در زمره ۱۰ کشور برتر دنیاست. بطوری که با پاسپورت کانادا به ۱۸۳ کشور می توانید بدون ویزا سفر نمایید.
 • کانادا کشوری ۴ فصل و دارای آب و هوایی عالی می باشد. هم زمان هم زمستان و بهار را می توانید در این کشور تجربه کنید.
 • فرصت زندگی در کشوری توسعه یافته و امن با استانداردهای بالای زندگی از دیگر جذابیت های مهاجرت به کاناداست.
روش های مهاجرت به کانادا
روش های مهاجرت به کانادا

راه های مهاجرت به کانادا

با توجه به اینکه در سالیان اخیر کانادا به یکی از مقاصد جذاب مهاجران تبدیل شده است، دولت کانادا راه ها و روش های گوناگونی را برای مهاجرت به این کشور تعریف نموده که در این مطلب به اختصار بدان اشاره می کنیم و در مطالب آتی به طور مفصل در مورد هر روش مهاجرت به کانادا صحبت خواهیم نمود.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

مهاجرت به کانادا با ویزای دانشجوی یکی از روش های مهاجرت به  این کشور است. کانادا با دارا بودن دانشگاه ها و موسسات آموزشی تراز اول و همچنین کیفیت بالای آموزش در سالیان اخیر به مقصدی مناسب برای دانشجویان علاقمند به تحصیلات بین المللی تبدیل شده است و چه بسیارند دانشجویانی که پس از اتمام تحصیلاتشان در این کشور مشغول کسب و کار شده، اقامت دائم گرفته و ماندگار شدند.

از جمله شرایط مهاجرت از طریق تحصیل به کانادا می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • نمره زبان مناسب مثلا برای مدرک آیلتس بالای ۶
 • تمکن مالی (لااقل برای یک سال تحصیلی در کانادا)
 • مدارک و سوابق تحصیلی مناسب (مدرک دیپلم و معدل بالای ۱۲-۱۳ )

 مهاجرت به کانادا با اکسپرس اینتری

اکسپرس اینتری یا ورود سریع، یک سیستم آنلاین است که از سال ۲۰۱۵ در کانادا در حال اجراست. در این سیستم متقاضیان ماهر و متخصص می‌توانند در مدت زمان حدود ۶ ماه، اقامت دائم کانادا را دریافت کنند و پس از آن در صورت داشتن شرایط مختلف و سپری شدن چند سال، شهروند کانادا خوهند شد.

برای رسیدن به حد نصاب لازم و امتیازات لازم، موارد ذیل شانس شما را افزایش خواهد داد:

 • مدرک تحصیلی حداقل فوق لیسانس
 • حداقل سه سال سابقه کار
 • حدود ۱۵۰۰۰ دلار تمکن مالی
 • سن بین ۲۰ تا ۳۴ سال
 • مدرک زبان معتبر

اکسپرس اینتری Express Entry سه برنامه اقتصادی مهاجرت را مدیریت می کند:

۱) برنامه نیروی کار متخصص فدرال
۲) برنامه فنی و حرفه ای فدرال
۳) تجربه کانادایی

مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر (نیروی کار متخصص)

برنامه اسکیل ورکر کانادا یک سیستم امتیاز بندی می باشد. فرد متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر با توجه به شرایط خود همانند سن، تحصیلات، سطح زبان و تجربه کاری در این سیستم کسب امتیاز می نماید و در صورت دستیابی به امتیاز مورد نظر، می تواند اقامت کانادا را اخذ نماید.

برنامه اسکیل ورکر فدرال برای مهاجرت نیروی کاری ماهر و متخصص طراحی شده است. این برنامه، یکی از سه برنامه اصلی اکسپرس انتری است.

مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه‌ای

اگر مدرک فنی حرفه ای دارید  و یا تکنسین رشته های فنی و حرفه ای هستید می توانید به مهاجرت به کانادا از این روش فکر کنید. البته باید مدرک زبانی مثل تافل و آیلتس با نمره ای بالای ۶ بگیرید، لااقل دو سال سابقه کاری، دیپلم متوسطه،، پیشنهاد شغلی از یک کافرمای کانادایی و تجربه کاری در طبقه بندی مشاغل ملی کانادا رو هم داشته باشید.

مهاجرت به کانادا از طریق تجربه کانادایی​

دولت کانادا به افراد محصل و مشغول به کار در این کشور کمک می کند تا بتوانند اقامت کانادا را دریافت  کنند. لذا افرادی که در این کشور مشغول به تحصیل هستند و یا حداقل یکسال از اشتغال آنان در کانادا می گذرد شانس اقامت دریافت می نمایند. این افراد باید در سیستم اکسپرس اینتری ثبت نام کنند و پس از گذراندن مراحل اقامت خود را اخذ کنند.

تجربه کاری شامل سه دسته بندی مشاغل مدیریتی (گروه ۰)، مشاغل حرفه  ای گروه A  و مشاغل فنی و ماهر  گروه B می باشد.

شرایط مهاجرت به کانادا
شرایط مهاجرت به کانادا

اقامت کانادا از طریق تجربه کبکی (PEQ)

در خصوص مسیر مهاجرتی تجربه کبک اولین و مهم ترین نکته این است که تنها افرادی که در کبک تجربه تحصیل و سابقه کاری کسب کرده اند واجد شرایط برنامه مهاجرتی تجربه کبکی می باشند.

در این روش متقاضی درابتدا می بایست تقاضای خود را برای دریافت گواهی انتخاب کبک یا به اختصار CSQ ارائه نماید. سپس تقاضای خود را برای اخذ ویزای کانادا به دولت فدرال کانادا ارائه دهد. دولت فدرال هم پس از ارزیابی وضعیت متقاضی، استعلامات سوء پیشینه، سلامت و … به درخواست وی پاسخ خواهد داد.

مهاجرت به کانادا از طریق جاب آفر

برای مهاجرت به کانادا از طریق جاب آفر، شما بعنوان متقاضی مهاجرت باید یک پیشنهاد کاری از یک کارفرمای کانادایی داشته باشید، اما شرایط آن چگونه است؟ خب قبل از هر چیز کارفرمای شما می بایست کانادایی باشد، کار و شغلی که به شما پیشنهاد شده باید به صورت متداوم باشد. در قرارداد فی مابین شما و کارفرمای کانادایی حقوق و دستمزد شما مشخص شده باشد. مدت زمان کار شما در روز مشخص باشد (بر اساس قوانین کاری در کانادا، لااقل ۳۰ ساعت در هفته. شغل مورد نظر شما به صورت فصلی و یا قراردادی و پیمانکاری نباشد.​​​​​​​

جاب آفر کانادا تحت عناوین ذیل ارائه می گردد:

 • دریافت جاب آفر کانادا در برنامه اکسپرس اینتری و در گروه نیروی کار ماهر فدرال
 • دریافت جاب آفر کانادا در برنامه اکسپرس اینتری و در گروه تجربه کاری

مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ

اگر ایده ای درآمد زا، تفکری نو، طرحی خلاق، کسب و کاری خلاقانه،… و توانایی و پتانسیل لازم را به عنوان یک کارآفرین، برای راه اندازی آن دارید پیشنهاد ما به شما استفاده از ویزای استارتاپ کانادا می باشد. کانادا در سال ۲۰۲۱ رتبه سوم را در راه اندازی کسب و کار در جهان به خود اختصاص داده است.  توجه داشته باشید که طرح شما می بایست پتانسیل لازم برای رشد، مطرح شدن و رقابت در سطح جهانی را داشته باشد. همچنین با روش استارتاپ تا ۵ نفر برای راه اندازی طرحتان می توانید با خودتان به کانادا ببرید.

مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

دولت کانادا برنامه‌ها  و فرصت های سرمایه گذاری ویژه ای را جهت مهاجرت تجار و ثروتمندان ایجاد نموده است تا از این طریق شرایط مهاجرت آنان را به کانادا فراهم کند. شما به عنوان یک سرمایه ‌گذار می‌توانید اقامت دائم کانادا را (همراه با خانواده خود) از طریق سرمایه گذاری در کانادا دریافت کنید. برای سرمایه گذاری در کانادا به مبلغی بالای دو میلیون دلار کانادا نیاز خواهید داشت.

شیوه های سرمایه گذاری در کانادا

 • برنامه سرمایه گذار مهاجر کبک (QIIP)
 • برنامه کارآفرین
 • برنامه خوداشتغالی
 • چندین برنامه کارآفرینی استانی
 • استارتاپ  فدرال

مهاجرت استانی به کانادا

استان‌ها و مناطق کانادا دارای مسیر مهاجرتی خاص خود می باشند در این بین استان کبک و نوناووت تفاوت بسیاری با بقیه استان ها دارند.

اگر دارای مهارت، تخصص، تجربه کاری خاصی دارید که بدرد یکی استان های خاص در کانادا می خورد و یا قصد اقامت در استان خاصی را دارید از این طریق می توانید استفاده نمایید. مثلا استان آلبرتا در صنایع نفتی و گازی معروف است پس افراد و متخصصانی که در این حوزه فعالیت دارند شانس بیشتری جهت مهاجرت به این استان در کانادا خواهند داشت.

مهاجرت کاری به کانادا

یکی از پرطرفدار ترین روش های مهاجرت به کانادا مهاجرت کاری می باشد. کانادا کشوری است که با کمبود نیروی کار به خصوص نیروی کار متخصص رو به روست لذا روشها و فرصت های شغلی بی شماری را برای علاقمندان به مهاجرت فراهم نموده است. از جمله این روش های می توان به جاب آفر، اسکیل ترید، خود اشتغالی، اسکیل ورکر، برنامه های استانی، اکسپرس اینتری و غیره اشاره نمود. با مهاجرت کاری به کانادا می توانید اقامت این کشور را کسب نمایید.

بیشتر بدانید:  انواع ویزای کانادا

ویزای کانادا
ویزای کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین روش‌های اخذ اقامت دائم این کشوراست. ازدواج باید  با یکی از شهروندان کانادایی و یا افراد دارای اقامت دائم این کشور، صورت پذیرد. همسر مورد نظر در صورتیکه توانایی مالی ساپورت خانواده خود را داشته باشد، می‌تواند از طریق اسپانسرشیپ خانواده برای اقامت دائم همسر خارجی‌اش اقدام کند.

شرایط اسپانسرشیپ شدن فرد متقاضی به شرح ذیل است:

 • فردی متقاضی باید بیش از ۱۸ سال سن داشته و مجرد باشد و در ۵ سال گذشته به عنوان همسر برای شخص دیگری درخواست اسپانسرشیپ نداده باشد. تابعیت کانادا و یا اقامت آن را داشته باشد و مقیم باشد. کمک هزینه ای از دولت دریافت نکند، فاقد سوء پیشینه باشد، تمکن مالی کافی داشته باشد.

مهاجرت به کانادا از طریق تولد فرزند

سیستم تابعیت در کانادا بر اساس سیتسم خاک است. کانادا یکی از معدود کشورهایی است که به کودکی که در قلمرو این کشور متولد شده، تابعیت بدون قید و شرط ارائه می‌دهد؛ یعنی اگر کودکی در کانادا متولد شود، از تابعیت کانادایی برخوردار می‌شود، حتی اگر والدین وی هیچ یک شهروند کانادا نبوده و تابعیت کانادایی نداشته باشند. این کودک حق اقامت در کانادا یا سفر به کانادا در هر زمان بدون نیاز به ویزا و همچنین دریافت حق تحصیل رایگان یا مزایای اجتماعی را در هر برهه از زندگی خود خواهد داست. یعنی مثلا پدر و مادر ایرانی می توانند به کانادا رفته فرزندشان را به دنیا آورده و به کشور بازگردند و بعد از چند سال که فرزندشان بزرگتر شد وی را دوباره به کانادا بفرستند  تا بتواند از مزایای شهروندی و تابعیت کانادایی خود استفاده نماید.

 • نکته: والدین کودک متولد شده در کانادا طبق این سیستم هیچ مزیت خاصی برای دریافت اقامت دائم کانادا نخواهند داشت.

مهاجرت خانوادگی به کانادا

مهاجرت خانوادگی به کانادا شامل متقاضیانی می گردد که یکی از اعضای درجه یک خانواده‌شان در کانادا مقیم است و هم اکنون نیز دارای تابعیت و یا ویزای اقامت دائم در کانادا باشد. اگر توان مالی کافی داشته باشد و بتواند آن را اثبات نماید می تواند برایتان دعوت نامه ارسال نماید.

زن یا شوهر، فرزندان وابسته (زیر ۲۲ سال که ازدواج نکرده باشند، معلول باشد یا دانشجو حتی اگر ازدواج کرده باشد)، نامزد با فرزندان وابسته همراهش، پدر یا مادر، پدربزرگ یا مادربزرگ، برادر، خواهر، خواهر زاده، برادر زاده یا نوه‌های مجرد یا یتیم زیر ۱۸ سال که تصمیم دارید آنها را به فرزند خواندگی بپذیرید شامل این برنامه خواهند شد. هم چنین می‌توانید تکفل یکی از بستگان خود را از هر سنی بپذیرید که شرایط خاص خود را خواهد داشت.

مهاجرت ورزشی به کانادا

ورزشکاران حرفه‌ای و مطرح در سطوح ملی و بین‌المللی، ورزشکاران نیمه‌حرفه‌ای، مدیران ورزشی، دانشمندان، متخصصان و فارغ‌التحصیلان گرایش‌های مختلف رشته‌ی تربیت بدنی همگی شانش مهاجرت ورزشی به کانادا را دارند. شما  میتوانید چه از طریق تحصیل و چه از طریق کار شانس خود را برای مهاجرت از طریق ورزش به کانادا امتحان کنید.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا چیست؟

از جمله مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا می توان به موارد ذیل اشاره نموده البته بسته به نوع روش مهاجرتی شما این مدارک دستخوش تغییراتی خواهد بود.

 • پاسپورت معتبر با تاریخ اعتبار کافی
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • سوابق تحصیلی به همراه ترجمه رسمی
 • سوابق شغلی به همراه ترجمه رسمی
 • در صورت داشتن مدارک فنی و حرفه ای یا هر نوع مدرکی دال بر مهارت آموزی فرد متقاضی آن را به همراه ترجمه ارائه نمایید.
 • گواهی سلامت پزشکی
 • تمکن مالی متقاضی
 • گواهی سو ء پبیشنه
 • مدارک زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • رسید پرداخت هزینه های ثبت درخواست در سفارت از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا هستند.
وکیل برای مهاجرت به کانادا
وکیل برای مهاجرت به کانادا

وکیل برای مهاجرت به کانادا

همان طور که مطلاععه کردید روش برای مهاجرت به کانادا بسیار است. همین عمل سبب شده افراد با  ویژگی ها و شرایط مختلف شانس بالایی را برای مهاجرت به این کشور داشته باشند که در این مطلب سعی نمودیم به گوشه ای از این روش ها اشاره کنیم. گروه وکلای بین المللی لاهه با جمعی از بهترین وکلای مهاجرت و متخصص در امر مهاجرت به کانادا، می تواند راهنما و راهگشای شما در مسیر مهاجرت به این کشور باشد. مهاجرت اصولا روندی پر چالش است و به شما متقاضیان مهاجرت به کانادا و یا هر کشور دیگر توصیه می کنیم قبل از هر گونه اقدام از مشاوره با وکیل و مشاور متخصص حوزه مهاجرت بهره مند شوید و درصد موفقیت مهاجرت خود را افزایش دهید.

سوالات متداول

مهاجرت به کانادا روش های بسیار زیادی دارد که مهم ترین آن ها عبارتند از: مهاجرت تحصیلی، سرمایه گذاری، کاری، کار آفرینی، خود اشتغالی، ثبت شرکت در کانادا، Skilled worker و Express Entry

متناسب با شرایط متقاضی متفاوت است لکن مهاجرت کاری به کانادا بهترین روش مهاجرت به این کشور است.

برای اطلاع از هزینه مهاجرت به کانادا باید شرایط متقاضی و نوع روش مهاجرتی مشخص شود. برای اطلاع دقیق از هزینه ها با کارشناسان تماس بگیرید.

اگر به تمام قوانین مهاجرتی کانادا آگاه باشید نیازی به حضور وکیل نیست لکن وکیل مهاجرتی سبب تسریع روند مهاجرتی و موفقیت شما  در اخذ اقامت کانادا می شود.

هزینه زندگی در کانادا با توجه به استان و معیار زندگی فردی متفاوت است اما به طور متوسط سالانه حدود ۱۲ هزار دلار در سال می شود.

در رابطه با مهاجرت به کانادا بیشتر بدانید:

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۶ میانگین امتیاز: ۴.۳]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
اعتراض به ریجکتی ویزا
نوشتهٔ بعدی
اعتراض به ریجکتی ویزای اسپانیا و رفع آن

دیگر مطالب این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Button