تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا

تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا

تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا بیشتر در مزایای آن‌ها نمود پیدا می‌کند؛ مقیمان دائم و شهروندان کانادا در مواردی چون امکان اخذ پاسپورت کانادا، حق رای، رفت و آمد به خارج از کشور و… نمی‌توانند مثل هم عمل کنند و بدیهی است که شهروندی کانادا، محدودیت‌ها را کمتر می‌کند.

اقامت دائم کانادا و مزایای آن

برای این‌که تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا را بررسی کنیم، به تعریف این اصطلاحات در کانادا و شرح مزایایی که به همراه دارند، می‌پردازیم. اقامت دائم کانادا (PR) شرایطی است که طی آن، مهاجر می‌تواند در کانادا، بدون محدودیت زمانی به زندگی و کار مشغول شود اما اگر مدت طولانی را خارج از کانادا زندگی کند یا خطای نابخشودنی مرتکب شود، امکان ابطال مجوز اقامت دائم او وجود خواهد داشت. در ادامه، مزایای دارا بودن حق اقامت دائم کانادا را بررسی می‌کنیم:

 • کارت اقامت دائم کانادا ۱ الی ۵ سال اعتبار داشته و امکان تمدید آن نیز وجود دارد.
 • اقامت دائم کانادا این امکان را فراهم می‌آورد که فرد مهاجر بتواند اسپانسر خانواده خود شده و آن‌ها را نیز به کانادا بیاورد.
 • فرزند شخصی که اقامت دائم کانادا را دارد، می‌تواند تا ۱۸ سالگی از تحصیل رایگان در این کشور بهره‌مند شود.
 • امکان سفر به ایالات مختلف کانادا، برخورداری از مراقبت‌های بهداشتی، امنیت اجتماعی و… برای مقیمان دائم کانادا فراهم است.

شهروندی کانادا و مزایای آن

برای بررسی تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا باید به سیتیزنشیپ نیز بپردازیم. شهروندی یا سیتیزنشیپ کانادا در واقع بالاترین موقعیت زندگی در این کشور است و نشان می‌دهد که فرد، عضو قانونی کانادا بوده و شرایط او در این کشور به رسمیت شناخته شده است. به بیان ساده، با اخذ شهروندی کانادا، فرد مانند یک کانادایی از حقوق این کشور برخوردار خواهد شد. در ادامه می‌توانید مزایای شهروندی کانادا را نیز مشاهده فرمایید تا امکان مقایسه برایتان فراهم گردد؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر یا اقدام برای اخذ اقامت یا شهروندی کشور کانادا می‌توانید با وکیل متخصص مهاجرت در ارتباط باشید.

 • شهروندان کانادا می‌توانند بدون محدودیت به این کشور رفت و آمد داشته باشند.
 • شهروندی کانادا امکان رای دادن یا اشتغال به کار در مشاغل دولتی و سیاسی این کشور را فراهم می‌آورد.
 • با شهروندی کانادا می‌توانید در این کشور آزادی بیان داشته و حتی در تجمعات مسالمت‌آمیز حضور به هم رسانید.
 • امکان اخذ پاسپورت کانادا برای شهروندان این کشور وجود دارد؛ بدین ترتیب می‌توانید به عنوان شهروند کانادا بدون اخذ ویزا به بیش از ۱۰۰ کشور سفر کنید.
 • برای شهروندان کانادا، موقعیت‌های شغلی بیشتر و بهتری در این کشور وجود دارد.
 • شهروند کانادا نیازی به تمدید اقامت نداشته و تنها در صورت نیاز باید پاسپورت خود را تمدید نماید.
 • شهروند کانادا از تمامی حقوق این کشور برخوردار می‌شوند و تفاوتی میان آن‌ها و افراد کانادایی وجود نخواهد داشت.
بیشتر بدانید:  تمدید اقامت توریستی کانادا

تفاوت اقامت دائم و شهروندی کانادا در یک نگاه

حال که به توضیح اقامت دائم و شهروندی کانادا پرداخیتم و مزایای هر یک را بررسی کردیم، جدولی ارائه می‌دهیم تا بتوانید با یک نگاه، تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا را درک کنید.

شهروندی کانادا اقامت دائم کانادا
به دست آوردن شهروندی از طریق اقامت دائم کانادا به دست آوردن اقامت دائم از طریق برنامه‌های مهاجرتی کانادا
امکان شرکت در امور سیاسی کانادا عدم امکان شرکت در امور سیاسی کانادا
عدم نیاز به تمدید نیاز به تمدید
امکان اخذ پاسپورت کانادا عدم امکان اخذ پاسپورت کانادا
نیاز به شرکت در آزمون شهروندی آزمون ندارد
امکان استخدام در مشاغل مختلف وجود محدودیت شغلی
امکان رفت و آمدهای مکرر به کانادا محدودیت در رفت و آمد

چگونه اقامت دائم کانادا را به شهروندی تبدیل کنیم؟

طی بررسی تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا متوجه شدیم که شهروندی این کشور، مزایای بیشتری را برای افراد به همراه دارد، بنابراین شاید کنجکاو باشید تا بدانید که چگونه باید اقامت دائم را به شهروندی کانادا تبدیل کرد؟

برای تبدیل اقامت دائم کانادا به شهروندی باید شرایط خاصی داشت. متقاضیان برای انجام این امر باید حداقل ۳ سال از ۵ سال گذشته را در کانادا اقامت داشته و به زبان انگلیسی مسلط باشند؛ ایشان همچنین باید در آزمون شهروندی شرکت کرده و نمره مورد قبول را به دست آورند. از دیگر شرایط مهمی که برای تبدیل اقامت دائم به شهروندی کانادا وجود دارد، پرداخت مالیات به صورت منظم است.

خوب است بدانید که در کانادا تابعیت دوگانه مورد قبول است؛ بدین ترتیب افرادی که شهروندی این کشور را دریافت می‌کنند، می‌توانند تابعیت قبلی خود را نیز حفظ کنند.

بیشتر بدانید:  اخذ ویزای کانادا تضمینی با وکیل

تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا چیست
تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا چیست

مشاوره با وکیل مهاجرتی کانادا

در این مقاله راجع به تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا صحبت کردیم؛ چنانچه قصد دارید اقامت دائم یا سیتسزنشیپ این کشور را به دست آورید، می‌توانید مشاوره با وکیل مهاجرتی کانادا را امتحان کنید. وکلای بین‌المللی گروه لاهه به شما کمک می‌کنند تا از همان ابتدای مسیر مهاجرت به کانادا برای آینده خود تصمیم گرفته و مطابق با آن گام بردارید؛ در صورت درخواست شما، وکلای ما می‌توانند خودشان پیگیر مراحل مهاجرت شما شده و ویزای این کشور را به صورت تضمینی برایتان دریافت کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق واتس اپ با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

اقامت دائم کانادا نیازمند تمدید بوده و امکان ابطال آن وجود دارد اما شهروندی، همیشگی است و افراد را از حق و حقوق مشابه با اشخاص کانادایی برخوردار می‌سازد.

امکان اسپانسر شدن برای خانواده، برخورداری از خدمات بهداشتی و… از مزایای داشتن مجوز اقامت دائم کانادا هستند؛ موارد بیشتر در متن مقاله ذکر شده‌اند.

شهروند کانادا نیازی به تمدید اقامت خود ندارد و می‌تواند پاسپورت این کشور را نیز دریافت کند؛ موارد بیشتر را در متن مقاله حاضر ذکر کردیم.

بله، شهروند کانادا بر خلاف مقیم دائم این کشور می‌تواند برای استخدام در موقعیت‌های شغلی دولتی درخواست دهد.

برای این منظور باید ۳ سال از ۵ سال اخیر را در این کشور زندگی کرده، در آزمون شهروندی کانادا قبول شوید، به زبان انگلیسی مسلط بوده و مالیات را به صورت منظم پرداخت نمایید.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
مهاجرت به عمان از طریق سرمایه گذاری
نوشتهٔ بعدی
تحصیل در آمریکا بدون مدرک زبان

دیگر مطالب این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره با لاهه در واتساپ
Call Now Button