آزمون تولک برای تحصیل در ایتالیا

همه چیز درباره آزمون تولک

آزمون تولک آزمون ورودی مقطع کارشناسی در کشور ایتالیا است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های ایتالیا لازم است که برای رشته هایی مثل داروسازی، اقتصاد، مهندسی، ادبیات و… در آزمون تولک شرکت کنید. این آزمون همچون کنکور ایران نیست که سالی یکبار در زمان مقرر برگزار شود بلکه هر دانشگاه برای برگزاری آزمون تولک در هر رشته زمان متفاوتی از دانشگاه های دیگر دارد. در این مطلب هزینه ثبت نام در آزمون تولک، شرایط شرکت در آن، دانشگاه هایی که تولک برگزار می کنند و… مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. با وکیل مهاجرت تحصیلی همراه باشید.

آزمون تولک و شرایط عمومی آن

آزمون تولک در ایتالیا فیلتری برای گزینش افرادی است که تصمیم در مقطع کارشناسی تحصیل کنند. آزمون تولک زمان مشخصی ندارد و سالیانه از ژانویه تا نوامبر در زمان های مختلف برگزار می شود. منابع آزمون تولک همان دروسی هستند که افراد در دبیرستان های ایتالیا فرا می گیرند. دانشگاه ها نفرات برتر آزمون تولک را بنا بر ظرفیتشان پذیرش می کنند. آزمون تولک آزمون دشواری نبوده و با مطالعه و برنامه ریزی موفقیت در آن تضمینی است. به علاوه ذکر این نکته خالی از لطف نیست که درصورتیکه فارغ التحصیل شده اید یا در سال آخر دبیرستان هستید می توانید برای ثبت نام در آزمون تولک اقدام کنید. سوال اینجا است که آزمون تولک حضوری است یا غیر حضوری؟

نحوه برگزاری آزمون تولک

آزمون تولک به ۲ صورت آنلاین و حضوری برگزار می شود. یعنی شما می توانید برای شرکت در این آزمون به مراکز اعلام شده توسط دانشگاه های ایتالیا مراجه کنید و یا در منزل در این آزمون شرکت کنید. توجه داشته باشید که برخی از آزمون های تولک که توسط دانشگاه های ایتالیا برگزار  شود حضوری است و فیلد آنلاین ندارد و شرکت در آن ها مستلزم سفر شما به این کشور می باشد در نتیجه بهتر است قبل از ثبت نام شرایط را کامل و با دقت مطالعه نمایید.

بیشتر بدانید:  درباره آزمون SAT چه می دانید؟

آزمون تولک صفر تا صد
آزمون تولک صفر تا صد

انواع آزمون تولک

آزمون تولک برای رشته های مختلف و مشخصی برگزار می شود  که هر کدام منابع جداگانه ای دارند.

 • تولک رشته های مهندسی TOLC-I
 • تولک اقتصاد، علوم اجتماعی و آمار  TOLC-E
 • تولک داروسازی TOLC-F
 • تولک زیست شناسی TOLC-B
 • تولک رشته های علوم پایه TOLC-S
 • تولک زبان و ادبیات TOLC-SU

آزمون تولک مهندسی

آزمون تولک مهندسی  ۱۲۵ دقیقه زمان دارد. در این آزمون نمره منفی نیز برای پاسخ اشتباه شما نیز در نظر گرفته شده است. جمع سوالات آزمون ۸۰ تا می باشد که ۳۰ سوال آخر مربوط به بخش سنجش دانش زبان انگلیسی دانش آموزان است. در ۵۰ سوال اول شما به سوالاتی در موضوع درک مطلب، شیمی، ریاضیات و فیزیک پاسخ خواهید داد.

آزمون اقتصاد، علوم اجتماعی و آمار

این نوع از آزمون تولک با ۳۶ سوال درک مطلب، اقتصاد و استدلال منطقی آغاز می شود و در نهایت با ۳۰ سوال زبان انگلیسی خاتمه می یابد. مدت زمان آزمون تولک اقتصاد و آمار جمعا با احتساب قسمت سوالات زبان انگلیسی ۹۰ دقیقه است.  توجه کنید که آزمون نمره منفی دارد.

آزمون TOLC-B

 آزمون تولک B مختص رشته های مرتبط با زیست شناسی است که ۵۰ سوال در ز مینه زیست، شیمی و درک مطلب دارد علاوه بر آن ۳۰ سوال آخر هم مختص دانش آموزان انگلیسی زبان و برای سنجش دانش زبان انگلیسی آن ها است. در نهایت ۱۱۰ دقیقه زمان رسمی آزمون تولک زیست شناسی است.

آزمون تولک داروسازی

آزمون تولک داروسازی مخصوص افرادی است که به رشته داروسازی و شیمی دارویی علاقه دارند. در این آزمون محور اصلی سوالات حول محور شیمی، فیزیک، درک مطلب می چرخد. علاوه بر این زمان آزمون با احتساب سوالات زبان انگلیسی ۷۵ دقیقه می باشد.

 آزمون TOLC–S

آزمون تولک S برای متقاضیانی مناسب است که قصد دارند در رشته هایی مثل علوم کامپیوتر، فیزیک و ریاضیات محض، مهندسی شیمی و بیتکنولوژی تحصیل کنند. در نتیجه مواد آزمون حل مسئله، درک مطلب و … است. آزمون تولک رشته های علوم پایه از ۸۰ سوال تشکیل شده که ۱۱۰ دقیقه نیز زمان دارد. ۳۰ سوال نیز مختص زبان انگلیسی است.

آزمون تولک زبان و ادبیات

آزمون تولک زبان و ادبیات بیشتر شامل سوالات استدلال و زبان و ادبیات ایتالیایی است. این آزمون برای تحصیل در رشته هایی همچون زبان و ارتباطات بین المللی فرهنگی، زبان و ادبیات خارجی، زبان شناسی و… برگزار می شود. در این آزمون ۵۰ سوال به شما داده می شود که ۳۰ تای آن به زبان ایتالیایی است و ۱۰۰ دقیقه نیز زمان دارد.

کدام دانشگاه ها این آزمون را برگزار می کنند؟

بسیاری از دانشگاه های ایتالیا که در مقطع کارشناسی دروس ارائه می دهند، دانشجویان خود را متناسب با آزمون تولک انتخاب و پذیرش می کنند. دانشگاه بولونیا، میلان، میلان، تورین و ساپینزا بهترین دانشگاه های ایتالیا هستند که در رشته های اقتصاد و آمار مثل مدیریت دیجیتال، تجارت، امور بانکداری و مالی، حقوق و اقتصاد و… آزمون تولک را برگزار می کنند. همچنین دانشگاه های بولونیا، تورورگاتا و تورین نیز برای داروسازی و جذب دانشجو در این رشته از آزمون تولک استفاده می کنند.

شرایط آزمون تولک

 • اولین شرط برای شرکت در آزمون تولک داشتن و ارائه مدرک دیپلم است.
 • علاوه بر این دانش زبان انگلیسی و همچنین ایتالیایی در برخی آزمون های تولک الزامی است. سطح زبان باید حداقل B2 باشد.
 • شرکت در آزمون تولک به دو صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می گردد.
 • اسامی پذیرفته شدگان در هر آزمون در لیست جداگانه ای در وبسایت Albo di Ateneo پیدا کنید.

در این آزمون باید چه نمره ای کسب کنیم تا پذیرش بگیریم؟

پاسخ این سوال با توجه به هر رشته و دانشگاه متفاوت است. درصورتیکه رشته ای متقاضیا بیشتری داشته باشد دانشگاه نیز برای پذیرش تنها دانشجویان با نمرات بسیار خوب را پذیرش می کند. به همین خاطر بهترین کار این است که در وبسایت دانشگاه ها نمره مورد نیاز و شرایط را مطالعه کنید و مطابق همین اطلاعات نیز برای آزمون تولک آماده شوید.

نحوه ثبت نام در آزمون تولک

 • برای ثبت نام ابتدا باید تاریخ و زمان مورد نظرتان را انتخاب کنید.
 • سپس وارد اکانت CISIA Test شوید و عکسی واضح از خود بارگذاری نمایید.
 • در مرحله بعدی لازم است تا قوانین آزمون را بخوانید و آن را قبول کنید.
 • مرحله بعدی پرداخت هزینه است. بهتر است برای پرداخت هزینه از کارت های اعتباری استفاده نمایید.
 • در نهایت مجددا کشور، استان، مرکز و تاریخ  و ساعت دقیق آزمون را انتخاب و رزرو نمایید.
بیشتر بدانید:  بورسیه استانی ایتالیا ۲۰۲۳

آزمون تولک صفر تا صد
آزمون تولک صفر تا صد

مشاوره با وکیل مهاجرت به ایتالیا

ثبت نام در آزمون تولک یکی از مراحل ابتدایی برای پذیرش گرفتن از دانشگاه ها و مهاجرت تحصیلی به ایتالیا است. ایتالیا یکی از کشورهای جذاب اروپایی است که به دلیل امکان تحصیل رایگان از طریق بورسیه استانی متقاضیان زیادی دارد. ازدیاد دانشجویان مستعد برای پذیرش از این کشور موجب شده است تا سفارت روند سختگیرانه تری را نسبت به سال های گذشته پیش بگیرد به همین خاطر پیشنهاد می شود تا برای مهاجرت تحصیلی به این کشور مشاوره با وکیل مهاجرت به ایتالیا را در دستور کار خود قرار دهید. برای این مهم می توانید به گروه وکلای لاهه، با تجربه ترین و بهترین وکلای مهاجرتی مراجعه نمایید.

سوالات متداول

پاسخ این سوال به نوع آزمون و رشته مورد نظرتان بستگی دارد ولی بیشتر از ۸۰ سوال نخواهد بود.

خیر آزمون تولک به صورت حضوری و آنلاین انجام می شود.

برای ثبت نام در این آزمون باید ۳۵ یورو بپردازید.

TOLC به زبان انگلیسی است اما در برخی رشته ها ممکن است سوالاتی به زبان ایتالیایی نیز داشته باشد.

این آزمون زمان مشخصی برای برگزاری ندارد و با توجه به رشته و دانشگاه زمان برگزاری آن متفاوت است.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
ثبت شرکت در ترکیه چه شرایطی دارد؟
نوشتهٔ بعدی
دانشگاه خلیفه امارات

دیگر مطالب این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Button