مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

دانشجویان ایرانی همچون دیگر دانشجویان سراسر دنیا و به خصوص کشورهای در حال توسعه، به دلیل کیفیت بالای آموزش در ایتالیا، درخواست زیادی برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را دارند. البته کشورهایی که دارای بالاترین کیفیت آموزش هستند لزوماً کشورهایی با دستمزد بالا نیستند. در این مقاله وکیل مهاجرت قصد دارد مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را به طور کامل بررسی کند و شما را از تمامی شرایط مهاجرتی به این کشور آشنا کند.

فهرست این مطلب: نمایش

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و نکات مهم آن

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا شامل نکات مهمی است، به اختصار تاکید می کنیم که متقاضیان مهاجرت، دانشگاهی را انتخاب کنند که با ایرانی بودن و یا دانشجویان مسلمان مشکلی نداشته باشد. همچنین اگر می‌خواهید بعد از اتمام تحصیلات خود، در ایران مشغول به کار شوید، دانشگاهی را انتخاب کنید که مدرک آن مورد تائید وزارت علوم باشد تا در آینده بتوانید به‌ راحتی در ایران شغل پیدا کنید. با این پیش زمینه به ذکر مزایا و معایب مهاجرت تحصیلی به ایتالیا می پردازیم. با گروه وکلای بین المللی لاهه همراه باشید.

مزایای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

۱ – هزینه پایین تحصیل در اروپا

مهاجرت به ایتالیا آنهم از طریق تحصیل در این کشور برخلاف برخی جوسازی ها، در مقایسه با کشورهایی همچون آمریکا، آلمان و کانادا، به میزان قابل توجه ای ارزانتر است. و شما با هزینه کمتری نسبت به سایر کشور ها می توانید به تحصیل در این کشور بپردازید.

۲ – کار، مکمل هزینه های تحصیل در ایتالیا

ایتالیا هم مانند بسیاری از کشورها اجازه کار به دانشجویان مهاجر را می دهند. این یک امتیاز مثبت برای دانشجو محسوب می شود. با توجه به اینکه هزینه تحصیل به نسبت ارزان است، دانشجو با کار کردن می تواند به راحتی هزینه های زندگی خود را پرداخت کند و از لحاظ مالی دچار مشکل نشود.

۳ – ارتقای شغلی

با توجه به استانداردهای آموزش عالی در ایتالیا، دانشجویانی که در ایتالیا تحصیل می کنند و به کشور خود برمیگردند، در زادگاه خود از فرصت های شغلی بالاتری برخوردار هستند. مسلما فارغ التحصیلان دانشگاه های بین المللی شرایط بهتری برای کار در کشور خود و همچنین سایر کشور ها دارند.

۴ – زبان ایتالیایی و انگلیسی، انتخاب با شماست

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا می تواند هم بر مبنای زبان ایتالیایی باشد و هم دانشجویان می توانند با بررسی دانشگاه هایی که آموزش را به زبان انگلیسی ارائه می دهند، زبان آموزش خود را انتخاب کنند. دانشجویان می توانند با تحصیل در کشور ایتالیا به یک یا دوزبان ایتالیایی یا انگلیسی مسلط شوند که این موضوع کمک شایانی به ادامه زندگی در این کشور می کند.

۵ – ارتقای سطح آموزشی

با اینکه دانشگاه های برتر ایران در رتبه بندی QS رتبه های ۴۰۰ تا ۵۰۰ جهان را دارند. با این حال فارغ التحصیلان دانشگاه های شریف، تهران و امیر کبیر هم از بیشترین درخواست کنندگان مهاجرت تحصیلی به ایتالیا هستند.

۶ – از دانشجویی به استادی

دانشجویانی که از طریق مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در دانشگاه های این کشور ادامه تحصیل داده اند و موفق به طی دوره های کارشناسی، ارشد و یا دکترا شده اند، به راحتی توانسته اند که در مراکز آموزش عالی، یا مؤسسات غیردولتی، مشغول به تدریس شوند.

۷ – امکان معادل سازی مدرک در ایران

دانشجویان ایرانی که دوره کارشناسی خود را در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم گذرانده اند، می توانند مدرک خود را معادل سازی کنند و دوره کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه های ایران ادامه دهند.

۸ – از ایتالیا به اروپا و فراتر از آن

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا نکته ی مهمی دارد و آن این است که با توجه به اینکه دانشجویان می توانند نوع زبان آموزش خود را ایتالیایی و یا انگلیسی انتخاب کنند، درصورت استفاده از سیستم آموزش بین المللی یعنی زبان انگلیسی، می توانند هر زمان که خواستند درخواست انصراف دهند و مهاجرت به کشور دیگری را در برنامه ی ادامه ی تحصیل خود قرار دهند.

۹ – تحصیل در برترین دانشگاه های جهان

مهاجرت از طریق تحصیل به ایتالیا را می توان فرصت بسیار مناسبی برای ارتقای سطح تحصیلی دانست، چراکه ایتالیا دارای چندین دانشگاه دولتی و خصوصی، در رده برترین دانشگاه های جهان است که معروف ترین آنها دانشگاه پلی تکنیک رم است.

شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا
شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

معایب مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

۱ – هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا

وکیل مهاجرت به ایتالیا بیان می دارد: درست است که هزینه تحصیل در ایتالیا از بسیاری از کشورها کمتر است، ولی هزینه ی تحصیل در ایتالیا به نسبت هزینه های تحصیل در ایران بسیار گران تر است. که باید به آن، هزینه های زندگی و حمل و نقل و… هم اضافه کرد. البته با توجه به اینکه حین تحصیل می توان کار کرد تا حدودی از هزینه ها کاسته خواهد شد.

۲ – اختلافات فرهنگی

برخی خانواده های اصیل ایرانی و یا مذهبیون، بدون در نظر گرفتن شرایط فرهنگی حاکم در ایتالیا برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا اقدام می کنند که، این اختلاف فرهنگی می تواند باعث دل زدگی آنها از تحصیل در ایتالیا شود. لذا قبل از تصمیم به مهاجرت تحصیلی به ایتالیا حتما تمامی جوانب را در نظر بگیرید.

۳ – قوانین اجتماعی و فردی سخت

 ایتالیا نیز همچون دیگر کشورهای پیشرفته، قوانین اجتماعی سختی را دارد، که این قوانین شامل قوانین خاص حاکم بر رفتار دانشجویان در دانشگاه ها نیز می شود. برای زندگی راحت در این کشور باید مطابق با قوانین این کشور رفتار کرد تا ایجاد مشکل نکند.

۴ – یادگیری زبان جدید

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا نیاز به یادگیری زبان ایتالیایی و ارائه مدرک آن و یا مدرک معتبر زبان انگلیسی مانند آیلتس دارد، توجه داشته باشید که یادگیری زبان ایتالیایی اگرچه به نسبت زبان آلمانی راحت تر است ولی باز هم یادگیری زبان جدید دشواری هایی در بر دارد.

هزینه های مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا بر مبنای هزینه به دو صورت است:

۱ . تحصیل از طریق بورسیه تحصیلی که فقط هزینه ‌های زندگی را می ‌پردازید و شامل سه نوع است:

 • بورسیه دولتی و منطقه ای DSU
 • بورسیه دولتی و منطقه ای  MACI
 • بورسیه تحصیلی بولونیا اسکالر شیپ

۲ . تحصیل به‌ صورت آزاد، که علاوه بر هزینه ‌های زندگی باید هزینه‌ های تحصیل را نیز پرداخت نمایید.

البته این موضوع را باید ذکر کرد که حداکثر ۳۰ ساعت در هفته اجازه کار داده می شود و این نکته بسیار مثبتی است.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و نحوه درخواست برای ویزای تحصیلی ایتالیا، در هر دانشگاه و دوره دارای الزامات ورودی متفاوت است، لذا اکیدا توصیه می کنیم حتما با مشاوران گروه بین المللی لاهه تماس بگیرید.

اقامت دائم ایتالیا پس از اتمام تحصیلات، آری یا خیر؟

در کشور های پیشرفته دنیا با گذراندن دوره های تحصیلی آکادمیک می توان به روش های مختلفی مثل اشتغال، راه اندازی کسب و کار و … برای اقامت دائم ایتالیا اقدام کرد. به خصوص که بسیاری از دانشجویان در زمان تحصیل کار پاره وقت هم انجام می دهند و همین موضوع می تواند در اخذ اقامت دائم کمک شایانی کند. فرصت دانشجویان برای پیدا کردن کار بعد از اتمام دوره تحصیل، حداکثر یک سال است.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

برای تحصیل در ایتالیا جهت رفاه و حصول اطمینان از زندگی مناسب و همینطور قانع کردن سفارت ایتالیا، نیاز است تا حداقل هزینه های سال اول زندگی و تحصیل در کشور مورد نظر را داشته باشید و مدارک دال بر این ادعا را به آفیسر سفارت ارائه دهید. البته به نسبت نوع و مقطع آموزشی این مبلغ متفاوت می باشد.

شرایط سنی مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا شرایط سنی دارد، و طبق آن حداقل سن ۴ سالگی برای دانش آموزی است و افراد می‌توانند از این سن، برای اقامت تحصیلی دیگر کشورها. اقدام کنند. بیشتر دانشگاهها محدودیت سنی برای پذیرش افراد در مقاطع لیسانس و بالاتر قائل نیستند اما یکی از شروط برخی از دانشگاهها نبود فاصله سنی زیاد بین اتمام یک دوره تحصیلی و اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه برای دوره تحصیلی بالاتر می‌باشد.

بیشتر بدانید:  اخذ ویزای ایتالیا ۲۰۲۳

مدارک موردنیاز برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

 • مدارک هویتی به همراه ترجمه رسمی و دو نسخه کپی از مدارک ترجمه شده
 • دو قطعه عکس رنگی
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا به علاوه پاسپورت معتبر (باید از طریق دفاتر پلیس + ۱۰ اقدام شود)
 • اثبات تمکن مالی حداقل برای سال اول مهاجرت، برای پرداخت هزینه ‌های تحصیل و زندگی
 • نامه پذیرش ‌تحصیلی از طرف دانشگاه مورد نظر در ایتالیا
 • اصل مدارک تمامی دوره‌‎ها و مقاطع تحصیلی گذرانده شده و سوابق شغلی (در صورت موجود بودن)
 • انگیزه‌‎نامه یا همان sop و مدارک آموزش‎‌های زبان گذرانده شده به زبان ایتالیایی (آلفا) یا انگلیسی(آیلتس)
 • پرداخت هزینه صدور ویزا (هزینه بررسی پرونده ویزای دانشجویی توسط سفارت برای سنین بین ۱۴ تا ۷۹ سال ۱۵۰$ و هزینه انگشت نگاری ۸۵$ (جمعا ۲۳۵$) می‌باشد.)

مجدد متذکر می شویم برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، تمامی مدارک ذکر شده باید به زبان ایتالیایی ترجمه رسمی و سپس برای بررسی به سفارت ایتالیا ارسال گردند.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

 • تکمیل فرم ثبت ‌نام ویزا
  مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و پر کردن فرم ویزای ایتالیا، می‌تواند به ‌صورت حضوری و یا آنلاین انجام شود. فقط توجه کنید که برای مراجعه حضوری لازم است از قبل وقت سفارت بگیرد.
 • تحویل مدارک به سفارت
  توجه داشته باشید که اصل کلیه مدارک به همراه ترجمه رسمی آن‌ ها باید به سفارت تحویل داده شوند. معمولاً اغلب کشورها و البته آفیسر سفارت ایتالیا، با متقاضیان مهاجرت از طریق تحصیل به ایتالیا مصاحبه انجام می‌دهند.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و نکات مهم در روز مصاحبه سفارت

 • آیا مصاحبه ویزای دانشجویی سخت است؟
  برخلاف تصور، مصاحبه‌ های مراحل دریافت ویزای دانشجویی خیلی هم سخت نیست. متقاضی مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، باید در زمان مصاحبه به زبان ایتالیایی و یا انگلیسی مختصری در مورد خود توضیح دهد.
 • مدت زمان مصاحبه با آفیسر سفارت ایتالیا؟
  مهاجرت تحصیلی به ایتالیا به احتمال بسیار زیاد شامل مصاحبه است و زمان مصاحبه تنها ۵ تا ۱۰ دقیقه است، پس زیاد نگران نباشید زیرا شاید شما به ایتالیایی مسلط باشید و وقت هم داشته باشید، ولی در سفارت خانه ها به دلیل حجم مراجعات، کارمندان سفارت نه زمان زیادی برای شما دارند و نه حوصله! بنابراین بهتر است سعی کنید نکات کوتاهی را که قصد دارید در جلسه در مورد آن‌ ها صحبت کنید را از قبل آماده نمایید.
مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل
مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

اسامی و شرح مختصر از تجربه تحصیل در دانشگاه های معروف ایتالیا

۱) دانشگاه دولتی میلان ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در دانشگاه میلان ایتالیا که دانشگاه های بین المللی است، مزیت بزرگی دارد و آن امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی است، دانشگاه میلان اولین دانشگاه پزشکی در کشور ایتالیا و هفتاد و نهمین دانشگاه برتر جهان است .

۲) دانشگاه باری ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا شامل یک نکته جذاب برای دارندگان دیپلم می باشد، جالب است بدانید که یکی از مزایا تحصیل در دانشگاه باری امکان تحصیل در رشته پزشکی با مدرک دیپلم میباشد و همچنین امکان تحصیل با زبان انگلیسی نیز فراهم می باشد. همچنین این دانشگاه فرصت‌ هایی برای دانشجویان دارای ناتوانی جسمی در نظر گرفته است.

۳) دانشگاه پادوا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و ارتقای دانش در یکی از محبوب ترین دانشگاه های دنیا بسیار وسوسه برانگیز می تواند باشد، همین موضوع باعث شده که هر ساله نزدیک به ۵۰ دانشجو بین المللی علاقه مند به تحصیل در رشته پزشکی را مشروط بر قبولی آزمون IMAT  بپذیرد.

۴) دانشگاه بولونیا ایتالیا

دانشگاه بولونیا ایتالیا از جمله دانشگاه های بین المللی میباشد که بسیار قدیمی است و دارای ۲۳ رشته پزشکی تخصصی میباشد، همچنین مدرک دانشگاه بولونیا اعتبار زیادی در دنیا دارد.

۵) دانشگاه ساپینزا ایتالیا

دانشگاه ساپینزا ایتالیا هر ساله حدود هفت هزار دانشجوی بین المللی را پذیرش می کند، این دانشگاه از جمله بهترین دانشگاه های پزشکی ایتالیا در حوزه دندان پزشکی، داروسازی و پزشکی میباشد، بنابراین به منظور تحصیل رشته دندان پزشکی در ایتالیا ، دانشگاه ساپینزا میتواند گزینه ی مناسبی باشد.

۶) دانشگاه تورین

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در دانشگاه تورین که شامل موزه هایی نظیر آناتومی انسان و انسان شناسی جنایی و کتاب های نفیس به جای مانده میباشد، فرصت بسیار مناسبی برای ارتقای دانش تجربی است.

بیشتر بدانید:  اعتراض به ریجکتی ویزا

آزمون IMAT

متقاضیان می توانند آزمون IMAT را به زبان انگلیسی و آزمون آلفا را به زبان ایتالیایی بدهند. این آزمون ۶۰ سوال است و از ۴ بخش اطلاعات عمومی، شیمی، فیزیک و ریاضی و زیست تشکیل شده است. متقاضیان باید در مدت زمان ۱۰۰ دقیقه به سوالات پاسخ دهند. نمره کل این آزمون ۹۰ است که متقاضیان برای شرکت در دانشگاه های پزشکی باید نمره بالاتری را کسب نمایند. متقاضیان جهت شرکت در این آزمون نیازی به مراجعه حضوری به دانشگاه های ایتالیا ندارند و می توانند در کشور هایی مثل ترکیه، امارات، قبرس، آذربایجان و … این آزمون را بدهند.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و ددلاین اخذ ویزای تحصیلی

آگاهی از زمان دقیق ثبت نام دانشگاه های ایتالیا به متقاضیان مهاجرت تحصیلی کمک می کند تا بتوانند در زمان مناسبی به این کشور مهاجرت نمایند. ددلاین دانشگاه های ایتالیا در مقاطع مختلف کمی متفاوت است.

ددلاین دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و ثبت نام دانشجویان در این مقطع و شروع دوره های تحصیلی کارشناسی در ایتالیا در اواخر سپتامبر می باشد. متقاضیانی که قصد تحصیل در این مقطع را دارند، باید در ماه های ژانویه و جوأن جهت پذیرش از دانشگاه های این کشور اقدامات لازم را انجام دهند. لازم به ذکر است که بگوییم، متقاضیان پس  از اخذ پذیرش باید در بازه زمانی ماه های مارچ و جولای اقدام به اخذ ویزای تحصیلی نمایند.

ددلاین در مقطع کارشناسی ارشد

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در مقطع ارشد در ایتالیا باید در اواخر ماه سپتامبر در دانشگاه های ایتالیا متقاضی حضور داشته باشد. در نتیجه متقاضیان باید جهت اخذ پذیرش در بازه زمانی ماه های جون و اکتبر اقدامات لازم را انجام دهند. پس از اخذ پذیرش تحصیلی نیز باید بلافاصله در بازه زمانی ماه های مارچ و جولای اقدام به اخذ ویزا تحصیلی نمایند. البته متقاضیان می توانند برای اخذ پذیرش تحصیلی در ترم های بهاره نیز در بازه زمانی ماه های مارچ و جولای اقدامات لازم را انجام دهند.

ددلاین دانشگاه های ایتالیا در مقطع دکترا

متقاضیانی که قصد تحصیل در مقطع دکترا را دارند، جهت اخذ پذیرش تحصیلی باید در بازه های زمانی ماه های فوریه و نوامبر اقدامات لازم را انجام دهند. همچنین پس از اخذ پذیرش تحصیلی باید در بازه زمانی ماه های اکتبر و دسامبر اقدام به اخذ ویزای تحصیلی نمایند.

وکیل برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا
وکیل برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

وکیل مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی به کشورهای اروپایی برای ادامه تحصیل اقدام به اخذ ویزا می کنند، به صورت میانگین در حدود ۱۰ درصد از دانشجویان رشته های پزشکی در دانشگاه های ایران، مهاجرت تحصیلی کرده اند. البته مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در بین دیگر کشورهای پیشرفته اروپایی به خاطر کم بودن هزینه ها و عوامل جذاب دیگر همیشه بیشتر بوده است.

چنانچه قصد مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را دارید، وکیل مهاجرت در گروه بین المللی لاهه می تواند شما را در این مسیر همراهی کند. برای مشاوره کافیست با مشاوران ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

شرایط سنی خاصی ندارد تنها نکته ای که لازم است بدانید، نباید بین مقاطع تحصیلی فاصله طولانی مدتی داشته باشید.

هزینه تحصیل در دانشگاه های انگلستان با توجه به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی متغیر است.

بله شما می توانید حین تحصیل، در این کشور کار کنید.

بله وکلای مهاجرتی گروه وکلای بین المللی لاهه در دفتر تهران نیز مستقر هستند.

برای مشاوره با وکیل متخصص در امر مهاجرت تحصیلی به ایتالیا می توانید فرم ارزیابی در سایت را پر کنید تا کارشناسان با با شما تماس بگیرند.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۴ میانگین امتیاز: ۳.۸]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در انگلستان
نوشتهٔ بعدی
مهاجرت خویشاوندی به انگلستان

دیگر مطالب این دسته بندی

۴ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Button