اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

اقامت پس از تحصیل در ایتالیا در صورتی ممکن است که متقاضی، ویزای تحصیلی ایتالیای خود را به نوع کاری، سرمایه‌گذاری، ازدواج و… تبدیل نماید؛ بدیهی است که این امر باید قبل از اتمام دوران تحصیل داوطلب انجام شود تا فرصت کافی برای انجام بررسی‌های لازم و فراهم آوردن شرایط تعیین شده وجود داشته باشد.

روش‌های اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

کمتر فردی پیدا می‌شود که بخواهد پس از تحصیل در ایتالیا، به کشور خود بازگردد؛ معمولا دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش از مراکز آموزشی چون دانشگاه‌های این کشور شده‌اند، قصد اخذ اقامت پس از تحصیل در ایتالیا یا سایر کشورهای پیشرفته را دارند. در ادامه به بررسی روش‌هایی چون کار، ازدواج، سرمایه‌گذاری و… برای اقامت پس از تحصیل در ایتالیا می‌پردازیم.

اقامت ایتالیا با ادامه تحصیل

یکی از بهترین روش‌ها برای اقامت پس از تحصیل در ایتالیا، ادامه تحصیل فرد در مقاطع بالاتر است. افراد برای این منظور باید دارای معدل و ریزنمرات قابل قبول بوده و درخواست ویزای تحصیلی جدید خود را به موقع ثبت کنند. خوب است بدانید که حداقل اقامت ۵ ساله (موقت) یک دانشجوی بین‌المللی در ایتالیا می‌تواند اقامت دائم این کشور را برای او به همراه داشته باشد.

اقامت پس از تحصیل در ایتالیا با کار

افرادی که مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را تجربه کرده و می‌خواهند مجوز اقامت پس از تحصیل در ایتالیا را داشته باشند، می‌توانند از طریق اشتغال به کار، این امر را به انجام برسانند. ایتالیا به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد که پس از اتمام تحصیل، ۶ ماه (گاها بیشتر) اقامت مجدد داشته و به دنبال کار بگردند؛ اگر متقاضی، شغل قانونی مورد نظر را پیدا کرده و بتواند اثبات کند که با شروع آن، امکان پرداخت مالیات را خواهد داشت، می‌تواند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری ایتالیا تبدیل کند.

اگر دانشجو پس از تحصیل در ایتالیا بتواند ویزای تحصیلی خود را به نوع کاری تبدیل کند، امکان اخذ اقامت مجدد یک‌ساله و تمدید دوباره آن برایش فراهم می‌شود؛ تمدید اقامت کاری فرد به مدت پنج سال و با احراز شرایط لازم، اقامت دائم ایتالیا را برای او فراهم می‌آورد.

بیشتر بدانید:  ویزای کاری ایتالیا

شرایط اقامت پس از تحصیل در ایتالیا
شرایط اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

اقامت پس از تحصیل در ایتالیا با ازدواج

یکی دیگر از روش‌های دریافت اقامت پس از تحصیل در ایتالیا، ازدواج با شهروند این کشور است. از آن‌جایی که برخی افراد با ازدواج غیرحقیقی سعی بر اخذ اقامت این کشور داشته‌اند، سخت‌گیری‌هایی در این مورد برای متقاضیان وجود دارد. در این روش، همسر متقاضی باید شهروند قانونی ایتالیا بوده و شرایطی چون تمکن مالی کافی را دارا باشد. با ازدواج این افراد، پس از حدود دو سال، امکان اخذ تابعیت ایتالیا برای دانشجوی بین‌المللی فراهم می‌شود.

اقامت پس از تحصیل در ایتالیا با سرمایه‌گذاری

یکی دیگر از روش‌های اخذ اقامت پس از تحصیل در ایتالیا، سرمایه‌گذاری در این کشور است. ارتباط خاصی میان تحصیل و سرمایه‌گذاری در ایتالیا وجود ندارد اما به هر حال، تحصیل کردگان در این کشور، آشنایی بیشتری با قوانین مربوطه داشته و می‌توانند از این طریق، ویزای خود را تبدیل و اقامتشان را تمدید کنند. یکی از روش‌های متداول سرمایه‌گذاری در ایتالیا، ثبت شرکت است که با گذشت ۳ سال، امکان اخذ اقامت دائم را نیز برای شما فراهم می‌سازد.

اقامت پس از تحصیل در ایتالیا با پناهندگی

پناهندگی نیز یکی از روش‌های اخذ مجوز اقامت پس از تحصیل در ایتالیا به شمار می‌رود که معمولا به متقاضیان توصیه نمی‌شود. بکارگیری این روش تنها در صورتی ممکن است که جان و مال فرد در کشور خود مورد تهدید بوده و مسائل نژادی،مذهبی، اجتماعی، سیاسی و… خطری را برای فرد به وجود آورده باشند. شایان ذکر است، وکیل مهاجرت به ایتالیا در گروه لاهه، این روش را توصیه نکرده و پیشنهاد می‌کند که در صورت دارا بودن شرایط لازم، سایر روش‌ها را به کار گیرید.

شرایط اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

پر واضح است که با توجه به وجود روش‌های مختلف برای دریافت اقامت پس از تحصیل در ایتالیا، شرایط متفاوتی نیز برای استفاده از این روش‌ها وجود دارد، بنابراین متقاضیان باید در ابتدا روش مورد نظر را انتخاب نموده، سپس شرایط و مدارک لازم را فراهم آورند. در ادامه شرایط کلی اقامت پس از تحصیل در ایتالیا را بررسی کردیم؛ با ما همراه باشید.

  • اثبات تمکن مالی (به میزان در نظر گرفته شده برای روش مورد نظر)
  • مدرک اتمام دوره تحصیلی
  • دارا بودن گذرنامه معتبر
  • بیمه
  • اثبات وجود محل اقامت
  • داشتن مجوز اقامت معتبر
  • پذیرش از دانشگاه، قرارداد کاری و… (در صورت نیاز و با توجه به روش انتخابی)

زمان درخواست اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

یکی از سوالات مهم حول درخواست اقامت پس از تحصیل در ایتالیا، درباره زمان ثبت این درخواست است؛ معمولا افرادی که در این کشور تحصیل کرده‌اند، نیاز به ثبت درخواست در یک بازه زمانی مشخص ندارند اما در موارد استثنا یا سایر متقاضیان، باید در زمان تعیین شده برای این منظور اقدام کنند. با توجه به این‌که سهمیه‌های چنین اقامتی معمولا همه ساله بین ماه دسامبر و فوریه است که آزاد می‌شوند، لازم است افراد در زمان مناسب برای دریافت اقامت اقدام کنند.

بیشتر بدانید:  تحصیل پزشکی در ایتالیا ۲۰۲۳

اقامت پس از تحصیل در کشور ایتالیا
اقامت پس از تحصیل در کشور ایتالیا

وکیل اخذ اقامت ایتالیا

اقامت پس از تحصیل در ایتالیا امری غیرممکن نیست و افراد زیادی توانسته‌‌اند پس از پایان دوره تحصیل خود در این کشور، با کار، ازدواج و…، اقامت ایتالیا را به دست آورند. نکته قابل توجه این است که دریافت اقامت خصوصا اقامت دائم ایتالیا، به سادگی امکان‌پذیر نیست و اگر غیراصولی انجام شود، بسیار زمانبر خواهد بود. با توجه به توضیحات ارائه شده، پیشنهاد می‌کنیم که در این راستا از وکیل متخصص مهاجرت کمک بگیرید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و پیش از ابطال مجوز اقامت تحصیلی‌تان بتوانید اقامت پس از تحصیل را به صورت قانونی دریافت نمایید.

وکلای گروه لاهه، با تجربه زیادی که در زمینه اخذ ویزای ایتالیا، رزرو وقت فوری سفارت این کشور، دریافت اقامت، رفع ریجکتی ویزا و… دارند، انتخاب خوبی برای همراهی شما در این مسیر هستند. برای مشورت با ایشان می‌توانید به مجموعه لاهه مراجعه کرده یا از طریق تماس تلفنی با ما ارتباط برقرار نمایید.

سوالات متداول

بله، روش‌های مختلفی چون ازدواج با شهروند این کشور، ادامه تحصیل، کار در ایتالیا و… برای این منظور وجود دارد.

هر روش، شرایط مختص خودش را دارد اما شرایط کلی برای دریافت اقامت پس از تحصیل در ایتالیا در مقاله حاضر ارائه شده است.

معمولا افراد برای انتخاب روشی جهت اخذ اقامت مجدد ۶ الی ۱۸ ماه پس از تحصیل فرصت خواهند داشت.

بله، ازدواج قانونی و رسمی با شهروند این کشور، اقامت موقت و حتی دائم ایتالیا را برای متقاضی به همراه خواهد داشت.

بله، با اشتغال به یک کار قانونی و احراز شرایط لازم می‎‌توان ویزای تحصیلی ایتالیا را به ویزای کاری تبدیل و اقامت مجدد دریافت کرد.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
مهاجرت به آمریکا با مدرک فنی حرفه‌ای
نوشتهٔ بعدی
ویزای توریستی انگلیس

دیگر مطالب این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Button