تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا برای ایرانیان ممکن است؟ تحصیل در این رشته چند سال طول می کشد؟ در ایتالیا رشته پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می شود؟ بورسیه استانی شامل رشته پزشکی نیز می شود؟ اگر متقاضی تحصیل پزشکی در ایتالیا باشید این سوالات و سوالات مشابهشان ممکن است  ذهن شما را درگیر کند. وکیل مهاجرت تحصیلی لاهه در ادامه توضیح کاملی در خصوص تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا به شما ارائه می دهد.

تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا

تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا را می توان یکی از فرصت های تحصیلی برای علاقه مندان به این رشته دانست. ایتالیا یکی از کشورهای محبوب برای افرادیست که قصد مهاجرت تحصیلی دارند. در این کشور دانشگاه هایی همچون تورین، بولونیا، پلی تکنیک و … فعالیت می کنند که در میان دانشگاه های برتر جهان قرار دارند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های ایتالیا را دارند باید علاوه بر آزمون های زبان انگلیسی یا ایتالیایی در آزمون ورودی آیمت نیز شرکت کنند. در ادامه درمورد آزمون IMAT و نحوه پذیرش گرفتن در رشته پزشکی توضیحاتی می دهیم.

شرایط عمومی رشته پزشکی

تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا ۶ سال به طول می انجامد. پس از گذراندن این مدت شما ۶ ماه به کارآموزی مشغول می شوید و پس از آن می توانید به عنوان پزشک فعالیت خود را در ایتالیا آغاز کنید. برای ورود به رشته پزشکی گذراندن آزمون آیمت الزامی است. این آزمون برای رشته پزشکی و تمام رشته های مرتبط است. با گذراندن این آزمون شما نیازی به شرکت در مصاحبه دانشگاه ها نداشته و می توانید بدون ارائه توصیه نامه در دانشگاه های ایتالیا تحصیل کنید. برای تحصیل پزشکی در ایتالیا دانشگاه ها معمولا شرط سن اعمال نمی کنند اما سفارت برای صدور ویزا به سن شما توجه می کند. شما در بازه سنی ۱۸ تا ۲۶ سال نسبت به افرادی که سن بیشتری دارند راحت تر ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت می کنید.

تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا
تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا

آزمون آیمت (IMAT)

برای تحصیل پزشکی در ایتالیا گذراندن آزمون آیمت الزامی است. این آزمون ۶۰ سوال و ۱۰۰ دقیقه و ۹۰ نمره است. آزمون آیمت به ۴ بخش اطلاعات عمومی، زیست، شیمی و ریاضی و فیزیک تقسیم می شود. برای شرکت در این آزمون لازم نیست به ایتالیا سفر کنید در کشورهای همسایه مثل امارات و ترکیه آزمون آیمت برگزار می شود و شرکت در این آزمون ۱۳۰ یورو هزینه دارد. دانشجویان بین المللی باید برای شرکت در این آزمون تاییدیه دیپلم بگیرید.

تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا چه مزایایی دارد؟

 1. تحصیل به زبان انگلیسی
 2. تحصیل در دانشگاه های برتر ایتالیا
 3. امکان کار آموزی با حقوق همزمان با تحصیل
 4. بورسیه های تحصیلی متنوع
 5. بورسیه استانی
 6. هزینه معقول زندگی و تحصیل
 7. ورود به بازار کار بلا فاصله پس از فارغ التحصیلی

هزینه های تحصیلی رشته پزشکی در ایتالیا

با توجه به شرایط اقتصادی موجود هر فردی در اولین قدم هزینه های تحصیل و زندگی خود را برآورد می کنید. ایتالیا با توجه به هزینه تحصیل و زندگی نسبتا پایین مقصد مناسبی برای دانشجویان است. شهریه دانشگاه های دولتی ایتالیا هر سال تقریبا ۴۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو و شهریه دانشگاه های خصوصی تا ۲۰۰۰۰ یورو است. برای زندگی یک نفره و دانشجویی ماهیانه مبلغی نزدیک به ۵۰۰ یورو باید در نظر بگیرید. بورسیه استانی ایتالیا بخش زیادی از هزینه های شما را پوشش می دهد.

تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا

هزینه های تحصیل در ایتالیا بالا نیست اما این کشور و برخی دانشگاه های آن کمک هزینه های تحصیلی متنوعی ارائه داده اند. این بورسیه ها عبارتند از:

 1. بورسیه استانی ایتالیا: این بورسیه با توجه به شرایط مالی دانشجو به وی تعلق می گیرد. مبلغ این بورسیه بین ۵ تا ۶ هزار یورو متغیر است.
 2. بورسیه منطقه ای MACI: این بورسیه برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری با مبلغ ۹ هزار یورو پیش بینی شده است. بورسیه منطقه ای از آن دسته بورسیه هاست که شرط سن داشته و به دانشجویان فوق لیسانس تا ۲۸ و دانشجویان دکتری تا ۳۰ سالگی تعلق می گیرد.
 3. بورسیه بولونیا: این بورسیه تا ۳۰ سالگی و به افراد ممتاز در آزمون GRE  یا SAT  تعلق می گیرد. مبلغ این بورسیه ۱۱ هزار یورو سالانه است.

تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی

متقاضیان تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا معمولا  در تلاشند تا به زبان انگلیسی تحصیل کنند. یکی از مزیت های دانشگاه های ایتالیا ارائه دادن دروس به زبان انگلیسی است. اما باید این نکته را در نظر بگیرید که پس از اتمام تحصیل در ایتالیا باید در این کشور ۶ ماه کارآموزی بگذرانید به همین دلیل در حد مکالمات روزانه باید زبان ایتالیایی بدانید. حدود ۲۰ دانشگاه دولتی و خصوصی ایتالیا رشته های پزشکی و پیرا پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. دانشگاه هایی همچون بولونیا، میلان، پادووا، ساپینزا، جنوا و … در این لیست قرار می گیرند. برای اطلاع از رشته دانشگاه ها ، زبان ارائه شده و شرایط جزئی می توانید به سایت universitaly.it مراجعه نمایید. اگر بعد از اتمام تحصیل قصد بازگشت به کشور را دارید از میان دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت دانشگاه خود را انتخاب کنید تا مدرک شما در ایران نیز معتبر باشد. دانشگاه های برتر و معروف ایتالیا در این لیست قرار دارند.

رشته های پیرا پزشکی در ایتالیا

شرایط تحصیل در رشته پیراپزشکی با تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا یکسان بوده و متقاضیان تحصیل در رشته های پیرا پزشکی و دندانپزشکی نیز باید در آزمون آیمت پذیرفته شوند. دانشگاهای متنوعی این رشته ها را به زبان انگلیسی ارائه می دهند و شما می توانید با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر یا universitaly.it این رشته ها را پیدا کنید.

مدارک مورد نیاز به منظور اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

 • مدارک شناسایی اعم از ترجمه شناسنامه و پاسپورت
 • انگیزه نامه
 • گواهی پذیرش از دانشگاه (برای پذیرش گرفتن از دانشگاه علاوه بر مدارک شناسنایی ریز نمرات و مدرک مقطع قبلی و همچنین مقالات و رزومه تحصیلی باید ارائه شود.)
 • گواهی تمکن مالی
 • گردش حساب ۳ ماه گذشته
 • ۵ قطعه عکس پرسنلی
 • ۵۰ یورو هزینه بررسی ویزا
 • فرم درخواست ویزا
 • مدرک زبان آیلتس با نمره ۶
بیشتر بدانید:  اخذ ویزای ایتالیا ۲۰۲۳

تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا
تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا و خدمات گروه وکلا لاهه

به موازات افزایش آمار مهاجرت تحصیلی در بین دانشجویان و دانش آموزان، موسسات مهاجرتی بسیاری تاسیس شده اند که برخی از این موسسات پس از دریافت حق الزحمه به تعهدات خود عمل نمی کنند یا به صورت ناقص امور مهاجرتی شما را انجام می دهند و همین امر موجب آسیب به شما می شود. وکلا مهاجرتی گروه لاهه با عملکرد عالی در زمینه امور مهاجرتی نظیر اخذ پذیرش و ویزا تحصیلی برای دانشجویان در تلاشند تا از موانع این مسیر عبور کنند و شما را به نتیجه دلخواهتان برسانند. اگر می خواهید مهاجرت تحصیلی خود را با آسودگی خاطر به سرانجام برسانید کافی است تا با گروه وکلا لاهه همکاری نمایید.

سوالات متداول

خیر شما برای شرکت در آزمون آیمت باید به کشورهای همسایه مثل ترکیه و امارات سفر کنید.

بورسیه استانی ایتالیا به دانشجویان دانشگاه های دولتی ایتالیا تعلق می گیرد البته برای اعطا این بورسیه شرایط مالی سرپرست دانشجو مورد بررسی قرار می گیرد.

دانشگاه های ایتالیا من جمله بولونیا برای پذیرش دانشجو در رشته پزشکی شرط سن ندارند اما سفارت کمی بر سن و گپ تحصیلی حساس است. به طور کلی شانس شما در سن ۱۸ تا ۲۶  برای گرفتن ویزا تحصیلی ایتالیا بالا است.

دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از رشته های پزشکی، پیرا پزشکی و دندانپزشکی ۶ ماه با حقوق به کارآموزی می پردازند.

وزارت بهداشت ایران لیستی از دانشگاه های مورد تایید را ارائه داده است که  اگر قصد بازگشت به کشور پس از فارغ التحصیلی را دارید باید از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت فارغ التحصیل شده باشید.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۲ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
مهاجرت به ترکیه و روش های آن
نوشتهٔ بعدی
تحصیل رشته حقوق در کانادا

دیگر مطالب این دسته بندی

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام وقت بخیر. برادر من ایتالیا زندگی میکنه. من هم از طریق دعوتنامه میخوام برم پیشش. ایشون برای چند سال حضور من در ایتالیا باید تمکن مالی داشته باشه؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ ۱۹:۳۹

   سلام و درود. فرد دعوت کننده باید به اندازه ۳ سال زندگی شما در ایتالیا تمکن مالی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره با لاهه در واتساپ
Call Now Button