آزمون یوس و برگزاری آن در ایران

آزمون یوس

آزمون یوس یکی از آزمون های متمرکز در ترکیه است که برای سنجش و پذیرش متقاضیان خارجی تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های این کشور برگزار می شود. این هر ساله در بازه زمانی مشخصی برگزار می شود . از نظر ساختار برگزاری شباهت زیادی به کنکور در ایران دارد. امسال برای اولین بار آزمون یوس در ایران برگزار می شود اما جزِئیات آن هنوز اعلام نشده است. سوال بسیاری از متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ترکیه این است که این آزمون چند نمره دارد؟ منابع آزمون یوس چیستند؟ یوس چه زمانی برگزار می شود؟ مراحل و شرایط ثبت نام در این آزمون به چه صورت است؟ برای از بین بردن استرس و نگرانی هایتان در خصوص این آزمون کافی است تا اطلاعاتی کامل و جامع بدست آورید و مطابق همان هم پیش بروید به همین جهت نیز ما تصمیم گرفتیم تا آزمون یوس را مورد بررسی قرار دهیم.

آزمون یوس و آخرین تغییرات آن

آزمون یوس در ترکیه در سال های قبل به صورت سراسری و شبیه به کنکور برگزار می شد اما در حال حاضر و با وضع قوانین جدید به صورت جداگانه توسط دانشگاه های این کشور برگزار می شود به طور کلی قبل از سال ۲۰۱۲ این آزمون شرایطی داشت که پس از آن توسط وزارت آموزش این کشور تغییراتی در آن ایجاد شد. این تغییرات بیشتر در راستای کاهش هزینه های برگزاری که بر عهده دولت قرار می گرفت بود و همچنین گسترده شدن اختیارات دانشگاه ها در نحوه برگزاری آزمون یوس. در نتیجه توجه کنید که برای جمع آوری اطلاعات، از به روز ترین سایت ها و ترجیحا وبسایت دانشگاه ها استفاده کنید. به بیان وکیل مهاجرت تحصیلی آزمون یوس تنها برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه کاربرد دارد و از نتیجه این آزمون برای مهاجرت به سایر کشورها نمی توانید استفاده کنید.

این آزمون چه زمانی برگزار می شود؟

آزمون یوس برخلاف سایر آزمون های بین المللی یک بار درسال برگزار می شود. به عبارت بهتر هر دانشگاه زمان مشخصی را برای شرکت در این آزمون معین می کند. شما برای شرکت در آزمون یوس هر دانشگاه تنها یکبار در سال فرصت دارید. به طور معمول ثبت نام آزمون یوس از بهمن و اسفند شروع می شود و زمان برگزاری آن نیز در بازه خرداد تا مرداد تعیین شده است. نگران نباشید شما می توانید در آزمون های یوس چندین دانشگاه شرکت کنید زیرا خوشبختانه این تاریخ ها با یکدیگر تداخلی ندارند.

مواد آزمون یوس

آزمون YOS از دو بخش هوش و ریاضی و هندسه و مهارت زبان ترکی تشکیل شده است. در بخش اول که معیار بسیار مهمی برای سنجش توانایی شما در استدلال است شما با سوالاتی در بخش های ریاضی و هوش مواجهه می شوید. بخش بعدی که تاثیر کم و غیر مستقیمی بر نمره شما دارد. نمره بخش تسلط به زبان ترکی به صورت A/B/C مشخص می شود. تعداد سوالات هر قسمت مبنی بر تصمیمات دانشگاه مورد نظر شما متفاوت خواهد بود اما در حالت کلی این آزمون ۸۰ تا ۱۰۰ سوال دارد. اگر حداقل کف قبولی در بخش تسلط به زبان ترکی را کسب نکنید باید قبل از شروع دانشگاه چند ماه دوره های آموزش زبان ترکی بگذرانید.

بیشتر بدانید:  تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور

شرایط آزمون یوس
شرایط آزمون یوس

این آزمون چقدر اعتبار دارد؟

کنکور در ایران تنها ۱ سال اعتبار دارد و به همین خاطر نیز داوطلبان استرس زیادی را متحمل می شوند و حتی ممکن است از ادامه تلاش برای آزمون باز بمانند. آزمون یوس برای ۲ سال اعتبار دارد و برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه می توانید تا دو سال به نتیجه آن استناد کنید. توجه کنید که اعتبار دو ساله این آزمون فقط برای دانشگاهی است که برای تحصیل در آن در این دانشگاه ثبت نام نموده اید.

شرایط ثبت نام در YOS ترکیه

۱- دارا بودن تابعیتی غیر از ترکیه و یا گذراندن دبیرستان خارج از این کشور یکی از اصلی ترین شروط ثبت نام در آزمون یوس می باشد.
۲- متقاضی باید سال آخر دبیرستان باشد یا مدرک دیپلم گرفته باشد.
۳- ارائه پاسپورت در روز آزمون الزامی است
۴- شروط فرعی و جانبی جلسه آزمون نیز تفاوتی با کنکور ندارد. یعنی همراه داشتن هرگونه وسیله الکترونیکی از قبیل موبایل و ساعت هوشمند ممنوع است و درب حوزه امتحانی پس از ساعت مقرر بسته خواهد شد.

مراحل ثبت نام آزمون YOS

برای ثبت نام در آزمون یوس هیچ وبسایت واحدی اعلام نشده است و دانشگاه ها شخصا برای ثبت نام فراخوان می دهند. در نتیجه در ابتدا باید به وبسایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید و یک پروفایل کاربری تشکیل دهید. پس از تکمیل و تایید اطلاعاتتان می توانید وارد بخش آزمون یوس شوید و پس از پرداخت هزینه مشخص شده توسط دانشگاه وچر خود را نهایی کنید و یک هفته قبل از زمان برگزاری آزمون یوس منتظر صدور کارت ورود به جلسه بمانید. برای ثبت نام در وبسایت دانشگاه ها اغلب پاسپورت لازم است.

از چه منابعی برای آمادگی این آزمون استفاده کنم؟

برای آمادگی در آزمون یوس می توانید از منابع فیزیکی یا آنلاین و حتی کلاس های آمادگی آزمون شرکت کنید. سعی کنید کتاب هایی انتخاب کنید که بر ارتقا معادلات ریاضی و هوش انتزاعی و تحلیلی شما تمرکز کند. منابعی مثل YOS Practice Exam یا YOS Intelligence Quantity (IQ) Practice Exams برای تمرین و آشنایی با نمونه سوالات آزمون یوس استفاده کنید. موسسات و دوره های مثل پوزا هم هستند که مثل کلاس های کنکور عمل می کنند و عملکرد شما را در زمینه هر بخش آزمون یوس می سنجند و در جهت ارتقا آن تلاش می کنند.

برگزاری آزمون یوس در ایران

در سال های گذشته این آزمون در ایران برگزار نمی شد و برای شرکت درآن باید به ترکیه سفر می کردید اما در حال حاضر و از سال ۲۰۲۳ تصمیم بر این شد که برای اولین بار آزمون یوس در ایران و توسط مراکز مشخصی برگزار شود. الان در این خصوص اطلاعیه ای صادر نشده و هنوز جزئیات برگزاری یوس در ایران مشخص نیست.

برای همه دانشگاه ها و رشته ها باید در آزمون یوس شرکت کنم؟

لازم به ذکر است دانشگاه های دولتی ترکیه و برخی دانشگاه های خصوصی این کشور آزمون یوس برگزار می کنند در نتیجه می توان گفت برای ثبت نام و تحصیل در تمام دانشگاه های ترکیه نیازی به شرکت در این آزمون نیست. شما می توانید از طریق وبسایت دانشگاه ها شرایط اپلای کردن را مطالعه کنید و از همین طریق نیز متوجه شوید که برای اپلای کردن در این دانشگاه و رشته باید در آزمون YOS ثبت نام کنید یا خیر.

بیشتر بدانید:  درباره آزمون SAT چه می دانید؟

ثبت نام در آزمون یوس
ثبت نام در آزمون یوس

مشاوره با وکیل مهاجرت تحصیلی

برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه از طریق تحصیل آن هم در مقطع کارشناسی شرکت در آزمون های ورودی الزامی به نظر می رسد. بعد از پشت سر گذاشتن آزمون یوس و سایر مصاحبه ها، باید برای ارائه مدارک و نوشتن انگیزه نامه آماده شوید تا بتوانید برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنید. اخذ ویزا نیز آخرین مرحله از مهاجرت تحصیلی به ترکیه محسوب می شود. برای گذراندن تمام این مراحل و به نتیجه رسیدن تلاش هایتان به کمک فردی با تجربه و متخصص در این زمینه نیاز دارید. گروه کلای لاهه با همکاری وکیل مهاجرت به ترکیه در تمام این مراحل همراه شما خواهند بود و با تجربه خود از بروز هرگونه مانع و خسارت احتمالی جلوگیری خواهند کرد.

سوالات متداول

هزینه ثبت نام بسته به دانشگاه مورد نظرتان متفاوت است اما به طور میانگین ۴۰۰ لیر هزینه دارد.

 

این آزمون همچون کنکور ایران تنها ۱ بار در سال برگزار می شود.

 

از سال ۲۰۲۳ برای اولین بار این آزمون در ایران نیز برگزار می شود که جزئیات آن هنوز اعلام نشده است.

له اعتراض به نتیجه آزمون یوس از طریق راه های پیش بینی شده توسط دانشگاه برگزار کننده امکانپذیر است.

این آزمون از سال ۲۰۱۲ توسط هر دانشگاه و به صورت جداگانه برگزار می شود به همین خاطر برای ثبت نام باید به وبسایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۲ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
کارآفرینی در آمریکا
نوشتهٔ بعدی
خرید ملک در امارات

دیگر مطالب این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره با لاهه در واتساپ
Call Now Button