تحصیل رشته حقوق در آلمان

رشته حقوق در آلمان

رشته حقوق در آلمان را می توان در دسته رشته های محبوب برای دانشجویان ایرانی قرار داد. ایرانیانی که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارند در نگاه اول جذب کیفیت سیستم آموزشی این کشور می شوند. تحصیل رشته حقوق در آلمان رایگان است؟ رشته حقوق به زبان انگلیسی در دانشگاه های آلمان تدریس می شود؟ دانشجویان رشته حقوق در آلمان می توانند برای خانواده خود ویزا بگیرند؟ از دانشگاه های آلمان امکان بورسیه گرفتن وجود دارد؟ در این مطلب تلاش کردیم تا به این سوالات و ابهامات ذهن شما درمورد رشته حقوق در کشور زیبای آلمان جواب بدهیم.

رشته حقوق در آلمان

رشته حقوق در کشور آلمان به جهت پیچیده شدن روابط حقوقی افراد و دولت ها مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفت. این روزها در هر نهاد و شرکتی لزوم وجود یک وکیل یا مشاور حقوقی احساس می شود. در گذشته های نه چندان دور تصور مردم این بود که فارغ التحصیلان رشته حقوق فقط در زمینه عدالت خواهی در محاکم حاضر می شوند و شرح وظایف دیگری ندارند اما در حال حاضر و با گسترده شدن دنیای تجارت و همچنین روابط بین المللی رشته حقوق کارآیی های دیگر خود را به مردم نشان داد. در گذشته در کشورها افراد خاص و شناخته شده ای به تجارت مشغول بودند و هر فردی به سادگی موفق به ورود به دنیای تجارت های بین المللی نمی شد اما این روزها با توجه به نیاز دنیای تجارت افراد زیادی با چهره های متفاوت می توانند وارد این عرصه شوند.

با توجه به گره خوردن نیاز مردم به یکدیگر و پیشرفته شدن قوانین کشورها جرم و جنایات و مجازات ها نیز چهره جدیدی به خود گرفتند. کشور آلمان نیز از این تحولات در امان نبوده و به حد کافی از این اتفاقات تاثیر گرفته است. موارد ذکر شده موجب شد تا آلمان به رشته حقوق اهمیت دهد و تلاش کند تا متخصصین بسیاری را در این رشته پرورش دهد. ما در این مطلب در خصوص برنامه های کشور آلمان در رشته حقوق صحبت می کنیم.

آلمان رو بشناسیم!

کشور آلمان در قاره سبز یا همان قاره اروپا واقع شده است. برلین از مهمترین شهرهای این کشور به عنوان پایتخت آلمان انتخاب شده است این شهر به عنوان قلب صنعتی و تجاری کشور آلمان شناخته می شود. کشورهای لهستان، اتریش، جمهوری چک، سوئیس، فرانسه، بلژیک و هلند و همچنین دریای بالتیک و شمال کشور آلمان را احاطه کرده اند. شرکت هایی همچون فولکس واگن و فایزر در آلمان فعالیت دارند. در جهان آلمان را به عنوان مقصدی برای سرمایه گذاری شرکت های بزرگ و انتقال سرمایه می شناسند.

تحصیل حقوق در کشور آلمان
تحصیل حقوق در کشور آلمان

آزمون وکالت و قضاوت در آلمان

وکیل مهاجرت به آلمان بیان می دارد: فرآیند جذب وکیل و قاضی در آلمان بی شباهت به ایران نیست. شما برای اینکه بتوانید به عنوان یک قاضی یا وکیل در آلمان فعالیت کنید باید در آزمون ایالتی این کشور شرکت کنید. اگر در مرحله اول این آزمون قبول شوید ۲ سال در دادگاه ها یا دفاتر دادستانی کارآموز می شوید. این مدت حقوق هم می گیرید. پس از تمام شدن ۲ سال باید در مرحله نهایی آزمون وکالت قبول شوید تا بتوانید به عنوان وکیل یا قاضی یا سر دفتر اسناد رسمی فعالیت کنید.

مقاطع تحصیلی رشته حقوق در آلمان

در آلمان رشته حقوق در ۳ مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تدریس می شود. در مقطع کارشناسی دانشجویان در دوره ۳-۴ ساله دروس عمومی و پایه را فرا می گیرند. دوره کارشناسی در دانشگاه های دولتی فقط به زبان آلمانی و در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی ارائه می شود. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی می توانند آزمون ایالتی آلمان یا همان وکالت را شرکت کنند. دوره کارشناسی ارشد ۱ تا ۲ ساله است که در این مقطع دانشجویان گرایش های تحصصی تری انتخاب می کنند. در مقطع دکتری دانشگاه یک استاد را به عنوان استاد راهنما مشخص می کند که دانشجوها برای پذیرش به این فرد درخواست دهند. دکتری به صورت دوره های ۲ یا ۳ ساله و به زبان های آلمانی یا انگلیسی ارائه می شود.

گرایش های رشته حقوق در آلمان

در دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان گرایش مورد نظر خودشان را انتخاب می کنند. این اختصاصی شدن گرایش در این مقطع موجب می شود تا دانشجویان دید وسیع تری نسبت به رشته خود داشته باشند و تحصیلات آکادمیک را در گرایش مورد علاقه خود ادامه دهند. در دانشگاه های آلمان گرایش های زیر تدریس می شود.

 • حقوق بشر
 • حقوق جنایی
 • حقوق کار
 • حقوق جرم شناسی
 • حقوق محیط زیست
 • حقوق مهاجرت
 • حقوق خانواده
 • حقوق مهاجرت

تحصیل رایگان رشته حقوق در آلمان

در دانشگاه های دولتی آلمان رشته حقوق فقط به زبان آلمانی تدریس می شود. تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان رایگان است اما در دانشگاه های خصوصی آلمان که به زبان انگلیسی نیز برخی رشته ها را ارائه می دهند باید شهریه معادل ۲۰ تا ۳۰ هزار یورو سالانه پرداخت کنید. در کنار هزینه تحصیل هزینه زندگی را نیز باید در نظر بگیرید. هزینه زندگی را نمی توان به صورت قطعی مشخص کرد اما برای یک دانشجو هر ماه هزینه ای معادل ۱۰۰۰ یورو می توان در نظر گرفت. علاوه بر این در رشته حقوق در مقطع دکتری و پسا دکتری می توانید از بورسیه مکس پلنک استفاده کنید این بورسیه ماهیانه از ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ یورو به دانشجویان پرداخت می کند.

بیشتر بدانید:  تحصیل رایگان در آلمان

دانشگاه های حقوق آلمان

در آلمان دو دسته دانشگاه خصوصی و دولتی فعالیت می کنند. در دانشگاه های دولتی رشته حقوق فقط به زبان آلمانی تدریس می شود. تحصیل رشته حقوق در آلمان به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی این کشور ممکن است. تحصیل در دانشگاه های دولتی رایگان و در دانشگاه های خصوصی با پرداخت شهریه ممکن است. برای ورود به بازار کار در آلمان باید به زبان این کشور مسلط باشید.

 • دانشگاه برلین
 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه فرانکفورت
 • دانشگاه بُن

بعد از فارغ التحصیلی چند سال میشه آلمان بمونم؟!

وقتی این سوال مطرح می شود برای پاسخ به آن چند راه حل می توان ارائه داد. در اولین راه شما می توانید برای مقاطع بعدی تحصیلی از دانشگاه های این کشور پذیرش بگرید. اگر قصد ادامه تحصیل ندارید کشور آلمان فرصتی ۱۸ ماهه برای پیدا کردن کار به شما می دهد اگر موفق شوید کار پیدا کنید می توانید ویزای تحصیلی آلمان خود را به کاری تبدیل کنید. ۴ سال که از کار کردن شما گذشت می توانید درخواست اقامت دائم بدهید. اگر ۵ سال از اقامت دائم شما بگذرد پاسپورت آلمان به شما داده خواهد شد. در سومین راه می توانید کشور آلمان را ترک کنید و به دیگر کشورها مهاجرت کنید.

مدارک مورد نیاز

 • ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی
 • مدرک آخرین مقطع
 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی با سطح B2
 • ارائه توصیه نامه و انگیزه نامه
 • گواهی تمکن مالی به ارزش ۱۰۰۰۰ یورو (برای اخذ ویزا)
 • گواهی عدم سوپیشینه (برای اخذ ویزا)
 • گردش حساب ۳ ماه آخر (برای اخذ ویزا)
 • نامه پذیرش دانشگاه (برای اخذ ویزا )

دنیای کاری رشته حقوق

پس از علاقه مهمترین دغدغه ای که هر فرد برای انتخاب رشته دارد بازار کار آن رشته است. اینکه یک رشته دانشگاهی تا چه حد پویا و قابل انعطاف باشد در بازار کار آن تاثیر مهمی دارد. رشته حقوق با نیاز روزمره مردم و جوامع به قانون و چهارچوب قانونی پیوند محکمی دارد به همین دلیل هرچه نیازهای مردم تغییر کند رشته حقوق نیز به موازات آن دچار تغییر می شود. برای وکلا و یا فارغ التحصیلان رشته حقوق در آلمان با توجه به سابقه کار و تحصیلات متفاوت خواهد بود اما برای درآمد فارغ التحصیلان رشته حقوق در آلمان ماهیانه درآمدی معادل ۳ تا ۱۰ هزار یورو را می توان تخمین زد.

بیشتر بدانید:  اخذ ویزای تضمینی آلمان

تحصیل حقوق در کشور آلمان
تحصیل حقوق در کشور آلمان

خدمات ما جهت مهاجرت تحصیلی

در ابتدای این مطلب به اهمیت و ارزش رشته حقوق در کشور آلمان اشاره کردیم. بنظر می رسد می توان از سیستم آموزشی این کشور به عنوان یکی از برترین و منظم ترین سیستم های آموزشی در اروپا یاد کرد. برای تحصیل به صرفه در اروپا ما کشور آلمان را به شما پیشنهاد می کنیم. وکلا مهاجرتی گروه لاهه با چندین سال سابقه مهاجرت های تحصیلی به سر تا سر اروپا از ابتدا تا انتهای مسیر هم گام با شما خواهند بود. مشاوره با وکیل مهاجرت تحصیلی، مهاجرتی مطمئن و آسان را برایتان به ارمغان می آورد.

سوالات متداول

بله دانشجویان در آلمان می توانند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود ویزا همراه بگیرند. خانواده این افراد در آلمان اجازه کار و تحصیل خواهند داشت.

وکیل مهاجرت تحصیلی به آلمان بیان می دارد:‌ (برای مهاجرت تحصیلی به آلمان دانشجو باید ۱۰ هزار یورو تمکن مالی به سفارت این کشور ارائه دهد.)

بعد از فارغ التحصیلی اگر موفق شوید کار پیدا کنید و ۴ سال در آلمان بمانید اقامت کاری شما به اقامت دائم تبدیل می شود.

رشته حقوق در آلمان در ۳ مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود که طول دوره کارشناسی ارشد ۱ تا ۲ ساله می باشد.

خیر تحصیل رایگان در آلمان فقط در دانشگاه های دولتی و به زبان آلمانی ممکن است.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۲ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
تحصیل رایگان در آلمان
نوشتهٔ بعدی
چگونه پاسپورت استرالیا بگیریم؟

دیگر مطالب این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Button