تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان یکی از عللی است که این کشور را برای مهاجرین علاقمند به تحصیل  جذاب کرده است. کشور آلمان از کشورهایی است که برای آموزش و پرورش اهمیت ویژه ای قائل اند و دولت مردان این کشور معتقدند آینده روشن به دستان دانشجویان و دانش آموزان این کشور ساخته می شود پس بهترین و کامل ترین امکانات را در مقابل  کمترین هزینه در اختیارشان قرار می دهند و محیطی آرام برای شکوفایی استعدادهایشان فراهم می کنند تا نیروهای انسانی متخصص و ماهر برای آینده کشور خود پرورش دهند.

تحصیل رایگان در آلمان ممکن است؟!

تحصیل رایگان در آلمان ممکن است؟! این سوالی است که ما را بر آن داشته تا این مطلب را تهیه کنیم. واقعیتی که همواره ثابت بوده این است که در کشورهای اروپایی برای دانشجویان بین المللی شرایط ویژه ای در نظر می گیرند زیرا این دانشجویان به عنوان سرمایه های این کشور محسوب می شوند. آلمان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با راه های مختلف در تلاش است تا دانشجویان بین المللی با سوابق درخشان را جذب سیستم آموزشی خود کند. برای پاسخ به این سوال لازم است تا ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

سیستم آموزشی آلمان

وکیل مهاجرت به آلمان بیان می دارد: کشور آلمان با وضع مجموعه ای از قوانین در خصوص سیستم آموزشی مقرر کرده است که افراد در یک بازه ۹ تا ۱۳ ساله موفق به اخذ مدرک دیپلم شوند. در سیستم آموزشی آلمان برخلاف دیگر کشورها همه توجه ها به سر فصل های درسی همچون علوم و ریاضیات نبوده و به پرورش استعدادهای هنری، بعد روحی و انسانی فرد نیز توجه ویژه ای می شود و سعی و تلاش بر این است تا افراد علاوه بر مهارت و تخصص نحوه شاد زیستن را نیز بیاموزند. کشور آلمان چه در مدارس و چه در دانشگاه ها و موسسات عالی عملکرد منحصر به فردی دارد به همین خاطر اگر قصد تحصیل رایگان یا به صرفه در اروپا را دارید پیشنهاد ما به شما این است که این کشور را نیز مد نظر قرار دهید زیرا تحصیل رایگان در آلمان دور از ذهن نیست.

بیشتر بدانید:  وکیل مهاجرت تحصیلی

تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمان
تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمان

تحصیل رایگان در مدارس آلمان

کودکان تا ۶ سالگی می توانند به صورت اختیاری در مهد کودک های آلمان تحصیل کنند اما پس از اتمام ۶ سالگی باید وارد دوره ابتدایی اجباری شوند. مزیت تحصیل در مدارس آلمان این است که فرد بهتر با سیستم آموزشی این کشور آشنا می شود و همین موضوع سبب می شود تا در مقاطع بالاتر موفق تر ظاهر شود. دانش آموزان در مدارس آلمان درس هایی همچون علوم، ریاضیات، هنر، علوم اجتماعی و در کنار این ها کلاس های موسیقی و ورزش را نیز می گذرانند. در مدارس دولتی آلمان دانش آموزان به صورت رایگان تحصیل کنند اما در مدارس خصوصی و کالج های فنی و حرفه ای و بین المللی دانش آموزان امکان تحصیل رایگان ندارند و بورسیه هایی که این مدارس اعطا می کنند مختص دانش آموزان بومی است.

تحصیلات تکمیلی در آلمان

تحصیلات تکمیلی در آلمان در ۳ مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دنبال می شود. برای تحصیل رایگان در آلمان ابتدائا می بایست با سیستم آموزشی موسسات عالی این کشور آشنا شوید. در ادامه به صورت جداگانه هر مقطع را بررسی می کنیم.

مقطع کارشناسی: برای مقطع کارشناسی آلمان باید مدرک دیپلم ۱۳ ساله ارائه دهید به همین خاطر ایرانیان برای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان باید یک دوره آمادگی پیش از کارشناسی را به مدت ۱ سال بگذرانند تا مدرک دیپلم آنان معادل سازی شود. سطح زبان مورد نیاز برای این مقطع B2  است و این مقطع ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد.

مقطع کارشناسی ارشد: در مقطع کارشناسی ارشد برای تحصیل رایگان در آلمان باید به زبان آلمانی در دانشگاه های دولتی این کشور تحصیل کنید. درصورتیکه از یک دانشگاه غیر دولتی در ایران فارغ التحصیل شده باشید باید یک دوره  ۱ ساله آمادگی پیش از ورود به دانشگاه را بگذرانید و سپس در دانشگاه های دولتی آلمان پذیرش بگیرید. در این صورت در ابتدای هر ترم مبلغی اندک معادل ۲۰۰ یورو پرداخت می کنید و می توان گفت با چشم پوشی از این مبلغ تحصیل شما در آلمان رایگان است.

مقطع دکتری: در مقطع دکتری نیز دانشجویان می توانند با تحصیل در دانشگاه های دولتی به صورت رایگان تحصیل کنند. در این مقطع یک استاد راهنما همیشه همراه شما است و شما را در پروژه های تحقیقاتی همراهی می کند.

تحصیل رایگان در آلمان رویای به حقیقت پیوسته

تحصیل رایگان در آلمان رویایی است که به واقعیت نزدیک شده است. همانطور که پیش تر گفتیم کشور آلمان همان مقصدی است که هر فردی برای ساختن آینده ای درخشان به آن احتیاج دارد. کشور آلمان در سال ۲۰۱۴ تحصیل به زبان آلمانی را رایگان اعلام کرد. البته دانشجویان در برخی دانشگاه ها باید شهریه پرداخت کنند. تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان با پرداخت شهریه نیز ممکن است. دانشگاه ها در دوران کارشناسی با ارائه مدرک زبان آلمانی B2 و در دوران کارشناسی ارشد و دکتری با مدرک C1 می توانند به صورت رایگان تحصیل کنند. البته برخی بورسیه ها نیز همچون بورسیه تحصیلی ملی به صورت ماهانه و به مدت ۲ ماه با مبلغ ۳۰۰ یورو برای هزینه های زندگی دانشجو به وی تعلق می گیرد. این بورسیه قابلیت تمدید دارد.

دانشگاه های رایگان در آلمان

  1. دانشگاه مونیخ: این دانشگاه یکی از قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه هایی است که شرایط تحصیل رایگان در آلمان را فراهم کرده است. در این دانشگاه تعداد زیادی دانشجوی بین المللی در حال تحصیل هستند.
  2. دانشگاه هایدلبرگ: در دانشگاه هایدلبرگ تمام رشته ها در تمام مقاطع تدریس می شوند. این دانشگاه در شهر زیبای برلین واقع شده است.
  3. دانشگاه هامبورگ: دانشگاه هامبورگ در رشته های حقوق، روانشناسی، علوم اجتماعی، مهندسی و … فعالیت می کند. تحصیل رایگان در آلمان را می توانید در این دانشگاه آغاز کنید.
  4. دانشگاه اشتوتگارت: این دانشگاه صرفا در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد فعالیت می کند. در این دانشگاه نیز دانشجویان شهریه ای پرداخت نخواهند کرد.
بیشتر بدانید:  بورسیه تحصیلی آلمان ۲۰۲۲

تحصیل رایگان در کشور آلمان
تحصیل رایگان در کشور آلمان

خدمات ما در رابطه با تحصیل در آلمان

در سال های اخیر مهاجرت تحصیلی به آلمان با افزایش چشمگیری روبرو بوده است. هر گامی که برای مهاجرت تحصیلی به آلمان بر می دارید باید در نهایت دقت و مطابق با برنامه ریزی باشد و هر اشتباه کوچک در این راه تبعات بسیاری خواهد داشت. مشاوره با وکلا مهاجرتی لاهه به گام های شما دقت و استحکام می بخشد. گروه وکلا لاهه مسیر مهاجرتتان به آلمان را هموار می کنند و تا انتهای این مسیر همراه و مشاور شما خواهند بود.

سوالات متداول

تحصیل رایگان در آلمان در تمام مقاطع و دوره های تحصیلی از مدرسه تا دانشگاه ممکن است.

در آلمان تحصیل رایگان فقط زمانی ممکن است که شما بخواهید به زبان آلمانی تحصیل کنید و اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی را داشته باشید برای تحصیل باید شهریه بپردازید.

دولت آلمان برای دانش آموزان در مدارس دولتی امکان تحصیل رایگان را فراهم آورده است.

بله اما صرف تحصیل کافی نبوده و شما پس از ۵ سال تحصیل و اشتغال و پرداخت مالیات می توانید برای اقامت دائم درخواست دهید.

برای تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی باید مدرک زبان آلمانی با نمره B2 ارائه دهید.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۲ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
رشته مهندسی در استرالیا
نوشتهٔ بعدی
تحصیل رشته حقوق در آلمان

دیگر مطالب این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Button