بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های آلمان در این کشور یکی از بهترین روش‌ها برای مهاجرت دانشجویان متقاضی مهاجرت به آلمان است. آلمان، یک مقصد محبوب برای دانشجویان خارجی است. از جمله دلایلی که باعث محبوبیت این کشور در زمینه مهاجرت تحصیلی شده، اعطای بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی است. همچنین هزینه‌ی زندگی برای دانشجویان در کشور آلمان، در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار کمتر است. دانشگاه‌های آلمانی در رشته‌های مختلف یکی از برترین دانشگاه‌ها در عرصه بین المللی هستند و از شرایط تحصیلی خوبی برخوردارند. در این مقاله درباره بورسیه تحصیلی به آلمان و شرایط دریافت آن، به طور مفصل و کامل توضیح خواهیم داد.

دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های آلمان

وکیل مهاجرت به آلمان بیان می دارد: برای اینکه بتوانید برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان اقدام کنید باید بدانید که هر بورسیه، از شرایط خاصی برخوردار است. برای اطلاع از شرایط و مدارکی که برای دریافت بورسیه تحصیلی به آن نیاز دارید، باید به سایت‌های رسمی دانشگاه‌هایی که بورسیه تحصیلی را اعطاء می‌کنند، مراجعه کنید. شما باید به زمان و مهلت ثبت نام نیز توجه داشته باشید. بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های آلمان، می‌تواند شامل کمک هزینه‌ی مربوط به پرداخت شهریه‌های دانشگاه یا کمک هزینه‌های تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل دانشجویان بین المللی را نیز در برگیرد. میزان مبلغ و شرایط دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های آلمان متفاوت است و بر اساس تصمیم گیری شورای دانشکده می‌باشد. در برخی موارد، بورسیه به معنای‌عدم پرداخت شهریه دانشگاه است. اما علاوه برعدم دریافت شهریه، بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های آلمان فقط شامل تحصیل رایگان در این کشور نیست و انواع مختلفی دارد.

انواع بورسیه تحصیلی دانشگاه های آلمان
انواع بورسیه تحصیلی دانشگاه های آلمان

انواع بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های آلمان

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های آلمان، یا شهریه دانشگاه را در بر می‌گیرند یا کمک هزینه‌ای برای مخارج زندگی هستند. در ادامه انواع بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های آلمان را به شما معرفی می‌کنیم.

الف: بورسیه Grant

یکی از انواع بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های آلمان، بورسیه یا کمک هزینه Grant است که یک کمک هزینه ای بلا عوض  برای تمامی هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان است.

ب: بورسیه Tuition waiver

دانشجو با دریافت این نوع از بورسیه از پرداخت همه یا بخشی از شهریه دانشگاه خود معاف است. در صورتی که دانشجو از پرداخت کل شهریه معاف شود به آن Full fund و در صورت معافیت از پرداخت بخشی از شهریه به آن Partial fund می‌گویند.

پ: بورسیه Award

این بورسیه بیشتر از اینکه یک کمک هزینه برای دانشجویان خارجی باشد در اصل یک جایزه است که به دانشجویان ممتاز داده می‌شود. مثل خرید بن کتاب یا هزینه شرکت در یک کنفرانس

ت: بورسیه Fellowship

به دانشجویانی که علاوه بر تحصیل به کار تحقیقاتی یا تدریس مشغول هستند، تعلق می‌گیرد. ویزای fellowship به سه صورت است.

ج: بورسیه Fellowship Scholarship

بدون انجام کار تحقیقاتی یا تدریس. این نوع از بورسیه تحصیلی آلمان، برای تشویق و ترغیب دانشجویان برای ادامه تحصیل اعطا می‌شود تا از این طریق، دانشجویان را مجاب کنند که در رده‌های بالاتر علمی، تحصیل کنند. اگر دانشجو دارای نمرات و معدل بالا و همچنین روزمه علمی و کاری خوب باشد، می‌تواند از این بورسیه بهره‌مند شود.

از دیگر بورسیه‌هایی که به دانشجویان خارجی اعطا می‌شود، می‌توان به کمک هزینه موارد خاص پزشکی، کمک هزینه برای دانشجویان کم درآمد، کمک هزینه مناطق خاص مثل کشورهایی که درگیر  جنگ هستند و کمک هزینه شایستگی مثل معدل بالا اشاره کرد.

بیشتر بدانید:  تحصیل پزشکی در آلمان ۲۰۲۲

سازمان‌های ارائه دهنده بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه‌های تحصیلی آلمان توسط دولت یا نهادهای غیر دولتی برای دانشجویان خارجی ارائه می‌شود. ما در ادامه این مطالب شما را با تعدادی از بورسیه‌های دولتی و غیر دولتی آشنا می‌کنیم.

الف: بورسیه دولتی  Daad

یک سازمان بین المللی است که در جهت گسترش روابط بین دانشگاه‌ها تاسیس شده است. بورسیه daad, به فارغ‌التحصیلان خارجی، اجازه می‌دهد که در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری در دانشگاه‌های آلمان تحصیل کنند. اعتبار بورسیه DAAD، بستگی به دوره تحصیلی دارد. این بورسیه، کمک هزینه‌ای برای تحصیل و زندگی برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته شده است.

ب: بورسیه دولتی Erasmus

بورسیه اراسموس از طرف کمیسیون اروپایی برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشورهای اتحادیه اروپا را دارند، مناسب است. معمولا این بورسیه به دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا هستند، اعطا می‌شود. دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی که در پنج سال گذشته حداقل یک سال را در اروپا، کار کرده یا مشغول تحصیل بوده اند، می‌توانند این بورسیه را دریافت کنند.

پ: بورسیه غیر دولتی انیشتین برای فوق دکتری

این این بورسیه توسط بنیادی به نام بنیاد انیشتین برای تحقیقات فوق دکتری برای دانشجویان خارجی اعطا می گردد و منحصرا برای  مقطع دکتری در نظر گرفته و  اخذ آن تا حدودی مشکل است .

ت: بورسیه غیر دولتی  Konrad-Adenauer-atiftung

این بورسیه مختص دانشجویانی است که بیش از حد متوسط ​​موفقیت تحصیلی دارند. برای دریافت این بورسیه، اولویت با دانشجویانی است که داوطلب مقطع دکترا از کشورهای در حال توسعه یا کشورهایی که تحول سیاسی را تجربه می‌کنند.

ج: بورسیه غیر دولتی Mawista

بورسیه تحصیلی غیر دولتی Mawista مختص دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل داراند  و دارای فرزند نیز هستند. مبلغ این کمک هزینه ماهیانه در حدود ۵۰۰ یورو است.

چ: بورسیه غیر دولتی ماری کوری

بورسیه غیر دولتی ماری کوری، ویژه مقطع فوق دکتری است .و  این بورسیه توسط بودجه کمیسیون اروپا تأمین می‌شود.

ح: بورس‌های غیر دولتی هاینریش بول Heinrich Böll

بورسیه هاینریش بول معمولا برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود و یکی از مزیت هایی که این بورسیه تحصیلی در آلمان دارد این است که در تمامی رشته ها می توان این بورسیه را اخذ کرد.

خ: بورسیه غیر دولتی هومبولت Humboldt برای فوق دکتری

بورسیه غیر دولتی هامبولت مختص دانشجویان دکتری است که از کشور های در حال توسعه جهت تحصیل مهاجرت کرده اند تا بتوانند تحصیلات تکمیلی خود را با موفقیت پشت سر بگذارند.

مدارک لازم جهت اخذ بورسیه تحصیلی آلمان

شما به عنوان یک دانشجوی خارجی برای اینکه بتوانید، بورسیه تحصیلی آلمان را دریافت کنید، باید مدارک زیر را ارءئه دهید:

 • داشتن مقالات و کتب بین اللمللی
 • ارائه مدرک زبان با حداقل نمره آیلتس ۶.۵
 • ارائه مدارک مقاطع تحصیلی قبل مثل کارشناسی یا کارشناسی ارشد
 • داشتن یک استاد مشاور برای ارائه تز در مقطع دکتری
 • کپی صفحه اول گذرنامه که دارای اعتبار بیش از ۶ ماه باشد.
 • ارائه ریز نمرات مقاطع قبلی
 • ترجمه مدارک تحصیلی
 • ارائه دو توصیه نامه از اساتید دوره قبلی دانشجو در دانشگاه و یک انگیزه نامه
 • شش قطعه عکس شش در چهار
 • پر کردن فرم درخواست کمک هزینه تحصیلی

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان چیست؟

برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان باید شرایط لازم را داشته باشید.  شرایط مورد نظر عبارتند از:

 • سن متقاضی دریافت بورس، باید بالای هجده سال باشد.
 • در زمان اقدام برای اخذ بورس، نباید بیش از شش سال از دریافت آخرین مقطع تحصیلی فرد گذشته باشد.
 • ارائه مدرک زبان آلمانی
 • سوابق مناسب تحصیلی و اخذ نمرات و امتیاز بالا
 • سابقه چاپ مقاله و کتاب و همچنین انجام امور تحقیقاتی
بیشتر بدانید:  اخذ ویزای تضمینی آلمان

اخذ بورسیه تحصیلی از آلمان
اخذ بورسیه تحصیلی از آلمان

مشاوره با وکیل مهاجرتی گروه بین المللی حقوقی لاهه

مهاجرت تحصیلی به آلمان یکی از روش های مهاجرت به این کشور پیشرفته و مدرن است. آلمان دارای دانشگاه‌هایی با کیفیت، با رتبه‌بندی خوب جهانی است. این کشور، بورسیه‌های تحصیلی متنوعی را برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است. اینکه کدام یک از این کمک هزینه‌ها و خدمات برای دانشجویان مناسب است، بستگی به شرایط و مقطع تحصیلی دانشجو دارد. وکیل مهاجرتی گروه بین المللی لاهه به شما کمک خواهد کرد که از شرایط مهاجرت تحصیلی و بورسیه‌های تحصیلی آلمان آگاهی پیدا کنید  تا بتوانید برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان و دریافت بورسیه تحصیلی آلمان بهترین و مناسب‌ترین تصمیم را بگیرید. در صورتی که قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارید با ما در تماس باشید.

سوالات متداول

بله بورسیه تحصیلی آلمان نیاز به مدرک زبان دارد.

 

در تمامی مقاطع دانشگاهی به خصوص کارشناسی ارشد و دکتری می توان بورسیه تحصیلی آلمان را اخذ کرد.

مبلغ دقیقی ندارد و معمولا بر اساس شرایط و مقطع تحصیلی و همچنین توانایی دانشجو تعیین می شود.

بورسیه تحصیلی مختص دانشجویان ممتاز هست و با معدل متوسط تا حد زیادی امکان پذیر نیست.

بله برای مشاوره به منظور اخذ بورسیه تحصیلی آلمان با کارشناسان گروه وکلای بین المللی لاهه تماس بگیرید.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۴ میانگین امتیاز: ۴]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
وکیل مهاجرت به استرالیا
نوشتهٔ بعدی
وکیل مهاجرت به آلمان

دیگر مطالب این دسته بندی

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام روزتون بخیر. من ۸ سال پیش فارغ التحصیل شدم می خواستم برای ارشد المان اقدام کنم. امکان داره بتونم بورسیه بشم؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۸:۰۵

   با سلام
   خیر نمی توانید. برای اخذ بورسیه در کشور آلمان گپ تحصیلی نباید بیشتر از ۶ سال باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Button