تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل رشته پزشکی در آلمان با توجه به مزایای تحصیلی در این کشور  یکی از پر تقاضاترین دوره ها و رشته ها به حساب می آید که به دلیل آموزش های با کیفیت مطلوب و کاملا مقرون به صرفه و بعضا رایگان نسبت به سایر کشورها، هر ساله مهاجران بی شماری را بخصوص علاقمندان به رشته پزشکی را از سراسر دنیا به سوی خود جذب می نماید.

آلمان با وجود داشگاه های معتبری که مدارک آن مورد قبول اکثر کشورهاست یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی برای غیر انگلیسی زبانان برای اخذ مدرک پزشکی  به شمار می آید.

گروه وکلای بین المللی لاهه در این مقاله قصد دارد  شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آلمان در سال ۲۰۲۳، هزینه های تحصیل در این رشته و همچنین شرایط ورود، پذیرش، اقامت و کار را به طور تخصصی مورد ارزیابی قرار دهد. با وکیل مهاجرت به آلمان همراه شما هستیم.

روش های ورود به دانشگاهی پزشکی دولتی در آلمان

برای تحصیل پزشکی در آلمان، شما باید در کنکور قبول شده و پذیرش دانشگاه دولتی ایران را اخذ کرده باشید، همچنین باید حداقل ۳۵ واحد را در این دانشگاه را گذرانده باشید. می پرسید چرا؟

به این دلیل که دیپلم معتبر در آلمان ۱۳ ساله  لکن  دیپلم ایران ۱۲ ساله است. دانشگاه ها آلمان تنها دیپلم ۱۳ ساله را قبول دارد پس یا باید پس از دیپلم یک سال هم در آلمان کالج بروید یا آن چند واحد را در ایران پاس کنید که معادل دیپلم ۱۳ ساله شود. همچنین مدرک زبان C1 آلمانی برای داوطلبین تحصیل پزشکی در آلمان الزامیست، البته اگر کسی مدرک B2 زبان آلمانی را داشته باشد می تواند با گذراندن یک دوره ۶ ماهه زبان تخصصی در آلمان مدرک C1 خویش را دریافت نماید.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی باید پس از اخذ پذیرش، در امتحان ورودی پزشکی در آلمان شرکت کنند و نمره قبولی را در این آزمون بیاورند. در کشور شروع تحصیل رشته های پزشکی فقط یک بار در سال و آن هم در ماه سپتامبر آغاز می شود.

اما آن دسته دانش آموزانی که به هر دلیل نتوانستند در کنکور ایران موفق باشندمی توانند در دوره های کالج کشور آلمان که بصورت دوره ای یکساله، رایگان و فراگیری دروس عمومی و زبان است، ثبت نام کنند. شما دانشجویان گرامی می توانید با استفاده از دو روش فوق برای تحصیل پزشکی در آلمان اقدام نمایید.

مزایای تحصیل پزشکی در آلمان

check-3

دانشکده‌های پزشکی معتبر

کیفیت بالای آموزش و پژوهش، موجب شده است که دانشکده‌های پزشکی در آلمان، در میان معتبرترین دانشگاه های پزشکی دنیا قرار گیرند.

check-3

تنوع در شاخه ها و تخصص های پزشکی

دانشکده‌های پزشکی در آلمان، با توجه با تنوعی که در گرایش ها و تخصص های مختلف دارند باعث شده اند که دست دانشجو برای نیل به علاقه  و هدف شخصی اش باز بوده تا به راحتی بتواند  تخصص مربوطه را انتخاب کند و به تحصیل در آن بپردازد. بدیهی است که این تنوع، بازار کار بهتری را نیز برای دانشجویان فراهم خواهد آورد.

check-3

استفاده از به روزترین امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی

مهمترین بخش در رشته پزشکی بخش عملی آن است چرا که علم  پزشکی امروزه با کمک فناوری و سیستم های پیشرفته توانسته جان بسیاری از بیماران را نجات دهد و آشنایی با این تجهیزات به روز برای هر پزشکی امری بدیهی به شمار می آید. دانشکده های پزشکی در آلمان با داشتن امکانات سخت افزاری و نرم افزاری مدرن این امکان را به محصلین این رشته خواهند داد که کار عملی خود را در کشوری تجربه کنند که خود تولید کننده بسیاری از این تجهیزات می باشد.

check-3

آشنایی با جامعه از طریق دانشجویان بین المللی

با توجه به شرایط مطلوب تحصیل در آلمان دانشجویان بین المللی فراوانی جهت گذراندن دوران تحصیل خود به این کشور مهاجرت می کنند  که امکان تبادل اطلاعات و معاشرت و آشنایی بین این افراد فرصت مغتنمی به شمار می آید سبب افزایش دانش اجتماعی،فرهنگی و شناخت از کشور آلمان و سایر دانشجویان با ملیت های مختلف می گردد.

check-3

امید به زندگی و کار

اشتغال و زندگی پس از پایان تحصیلات پزشکی در آلمان برای شما میسر است بخصوص اگر به زبان آلمانی  مسلط باشید. مدرک پزشکی در آلمان یکی از مدارک محبوب به شمار آمده و برای جذب، مورد استقبال کارفرمایان قرار خواهد گرفت ضمن این که طبابت در این کشور در آمد بالایی هم دارد.

check-3

عدم محدودیت در تغییر رشته

دانشجویان بین المللی پس از سپری نمودن یکسال در دوره پزشکی  می توانند رشته، دانشگاه و ویزای خود را تغییر دهند و نیازی نیست که مثلا به ایران برگردند و دوباره اقدام به پذیرش و امور ابتدایی  مربوط به تحصیل را مجدد انجام دهند.

check-3

اشتغال حین تحصیل

یکی از مزیت های تحصیل  رشته پزشکی در آلمان اشتغال حین تحصیل است. در واقع تخصص پزشکی در آلمان ترکیبی از کار و تحصیل در کنار همدیگر است و شما می توانید با کار حین تحصیل درآمدزایی کنید و شرایط مناسبی را جهت گذران زندگی و تامین هزینه های خود ایجاد کنید.

check-3

اخذ اقامت پس از تحصیل

خب پس از تحصیل در رشته پزشکی در آلمان زمانی که بتوان شرایط اشتغال را فراهم کرد  پس از مدتی  به راحتی می توان به اخذ اقامت دائم هم دسترسی پیدا کرد چرا که کشور آلمان نیاز به نیروی پزشکی دارد و تحصیل و کار در رشته پزشکی در آلمان اخذ اقامت دائم را برای شما آسان می کند.

check-3

هزینه پایین تحصیلی در مقایسه به سایر کشور

شاید شنیده باشید که هزینه تحصیل در آلمان رایگان است. بله هزینه تحصیل در آلمان نسبت به خیلی از کشورهای پیشرفته پایین تر است  که در بخش بعدی به بررسی این مزیت پرداخته و دلایل آن را بیان می کنیم.

بیشتر بدانید:  وکیل مهاجرت تحصیلی

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان
شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل رشته پزشکی در آلمان معمولا چه برای دانشجویان بین‌المللی و چه برای دانشجویان آلمانی رایگان می باشد (مختص دانشگاه های دولتی). البته  دانشجویان باید با توجه  به دانشگاه محل تحصیل در هر ترم مبلغ اندکی حدود ۲۰۰ – ۳۰۰ یورو پرداخت نمایند.

البته شرایط برای همه دانشکده های پزشکی آلمان بدین شکل نیست. و این فکر که خب تحصیل در آلمان رایگانه و یک یورو هم پرداخت نمی کنید کاملا اشتباهه بخصوص برای دانشجویان بین المللی.

 • اگر دانشجویی خارج از اتحادیه اروپا هستید و مثلا از ایران می خواهید بروید و در دانشگاه ایالت فدرال بادن- وورتمبرگ (Baden-Württemberg) تحصیل کنید، باید ترمی حدود ۱۵۰۰ یورو را بعنوان شهریه پرداخت کنید.
 • دانشجویانی که تمایل به تحصیل در یکی از دانشگاه‌ های خصوصی پزشکی آلمان را هم دارند می بایست بابت هر ترم شهریه‌ای حدود ۵۷۰۰ – ۱۵۵۰۰ پرداخت نمایند.
 • اگر متقاضی تحصیل در دانشگاه های پزشکی آلمان هستید و تمایل به گذراندن دوره های M-Kurs دارید اگر بتوانید از کالج های دولتی پذیریش بگیرید هزینه های آن کمتر خواهد بود.
 • هزینه های تحصیل در کالج های خصوصی پزشکی آلمان متغیر است و بسته با کالج مورد نظر شما هزینه های بالای ۶۰۰۰ یورو خواهند داشت.

البته پیشنهاد می کنیم قبل از اینکه با جمع بندی این هزینه ها قصد تحصیل پزشکی را در آلمان دارید حتما از مشورت  با یک وکیل متخصص و معتبر مهاجرت تحصیلی بهره مند شوید و جدیدترین شرایط و هزینه ها را در دانشگاه مد نظرتون را از وی بخواهید تا در کسب نتیجه مطلوبتان خدشه ای وارد نگردد.

بهترین دانشگاه های پزشکی معتبر در آلمان

از مهمترین و معتبرترین دانشگاه های پزشکی در آلمان می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

 • دانشگاه هومبولت زو برلین
 • دانشگاه لودویگ ماکسیملیانس مونیخ
 • دانشگاه بن
 • دانشگاه آلبرت لودویگز فریبورگ
 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه ابرهارد کریل تایتینگن
 • دانشگاه هومبورگ
 • دانشکده پزشکی هانور
 • دانشگاه مینه سوتا فرانکفورت
 • دانشگاه آخن RWTH
 • دانشگاه گوتینگن
 • دانشگاه پزشکی کلن
 • دانشگاه پزشکی بوخوم
 • دانشگاه فردریش الکساندر نورنبرگ
 • دانشگاه گریفسوالد
 • دانشگاه مونیخ
 • دانشگاه رشتک
 • دانشگاه گیزن
 • دانشگاه مارتین لوتر هلی ویتنبرگ
 • دانشگاه سارلندز
 • دانشگاه یوهانس گوتنبرگ، ماینز
 • دانشگاه جولیوس ماکسیمیلیانس ویرزبورگ
 • دانشگاه دیزسبورگ اسن
 • دانشگاه رگنسبورگ
 • دانشگاه بیلفلد
تحصیل در رشته پزشکی در آلمان
تحصیل در رشته پزشکی در آلمان

تحصیل در رشته پزشکی در آلمان چند سال طول می کشد؟

بر خلاف ایران که شما پس از قبول در رشته پزشکی تا مقطع دکتری نیاز به آزمون دیگری ندارید در آلمان دانشجویان پس از پذیرش این رشته را در قالب کارشناسی ارشد فرا می گیرند که طول این دوره ۶ ساله و در قالب ۱۲ ترم بوده که چهار ترم ابتدایی به دروس عمومی و پایه پرداخته می شود و سپس ۶ ترم تخصصی را پشت سر خواهند گذاشت و در دو ترم انتهایی باید  در یکی از بیمارستانهای آلمان بصورت کارآموز در کنار یک پزشک مشغول به کار شوند.

دانشجویان رشته پزشکی در آلمان پس در دریافت مدرک کارشناسی ارشد پیوسته می‌توانند با اخذ پروانه پزشکی به عنوان یک پزشک مشغول به کار شوند و یا در صورت تمایل در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند.

 اخذ پذیرش در مقطع دکتری در آلمان پس از تعیین عنوان پایانه نامه (رساله دکتری) و تایید استاد راهنما  صورت می گیرد.

کار پس از تحصیل پزشکی در آلمان

بدون شک خیلی از کسانی که به مهاجرت بخصوص مهاجرت تحصیلی به آلمان فکر می کنند این نکته را در نظر دارند که آیا پس از اتمام دوره تحصیل می توانند در این کشور کاری مطابق به رشته تحصیلی خود بیابند یا خیر؟ و اگر پاسخ مثبت است درآمدها در کشور چگونه است. در ادامه توضیحاتی را در رابطه با حقوق و دستمزد پزشکان آلمانی را در اختیار شما خواهیم گذاشت.

کادر درمانی و پزشکان دارای تخصص، دندان پزشکان و رشته های پیراپزشکی حقوق و مزایای مناسبی را در آلمان در یافت می کنند. جهت آگاهی شما حقوق دستیار پزشکان در آلمان در حدود ۶۵.۰۰۰ یورو در سال میباشد. اما این رقم برای پزشکان متخصص از ۸۵۰۰۰ یورو نیز فراتر می رود. حقوق پزشکان ارشد در بیمارستان بالای ۲۸۰۰۰۰ یورو در سال میباشد که عدد قابل توجهی است.

مدارک لازم جهت درخواست ویزای تحصیلی رشته پزشکی آلمان

 • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزای دانشجویی آلمان
 • اوراق هویتی
 • عکس
 • مدرک ۱۲ ساله دیپلم
 • سوابق کامل تحصیل به همراه ریزنمرات
 • اثبات محل اقامت در آلمان جهت تحصیل در آلمان
 • اثبات بیمه درمانی تحت پوشش دانشجویان برای کل مدت اقامت در آلمان
 • رزومه
 • انگیزه‌نامه
 • زبان آلمانی یا انگلیسی
 • تمکن مالی
بیشتر بدانید:  بورسیه تحصیلی چیست و دریافت آن چه شرایطی دارد؟

مشاوره جهت تحصیل پزشکی در آلمان
مشاوره جهت تحصیل پزشکی در آلمان

وکیل برای تحصیل پزشکی در آلمان

بدیهی است وجود یک وکیل مهاجرت که متخصص و مشرف به قوانین کشور مبدا و مقصد در اخذ پذیرش در رشته پزشکی در آلمان و همچنین اقامت دائم در این کشور، می تواند کمک شایانی به متقاضیان مهاجرت تحصیلی در رشته پزشکی  نماید. گروه وکلای لاهه با جمعی از وکلای زبده و مجرب در  زمینه اخذ اقامت و مهاجرت به آلمان آماده ارائه خدمات مشاوره ارزنده در کوتاهترین زمان ممکن می باشد.

سوالات متداول

محدودیت خاصی در نظر گرفته نشده لکن از سن ۲۴ سال به بالا سختگیری بیشتری اعمال می گردد.

بله شرط معدل وجود دارد و نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی یا مقطع دوازدهم مهم است.

بله پس از پایان تحصیل می توان اقدام به کار و پس از آن اخذ اقامت کنید.

هزینه تحصیل در این رشته نسبت به هر یک از دانشگاه ها متغیر است و جهت اطلاع دقیق از هزینه ها می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مدت زمان تحصیل در این رشته ۵ سال و پس از آن به شما مدرک کارشناسی ارشد معادل پزشک عمومی اعطا می شود.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
تحصیل پزشکی در استرالیا
نوشتهٔ بعدی
تحصیل معماری در استرالیا

دیگر مطالب این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Button