تحصیل معماری در آلمان

تحصیل معماری در آلمان

تحصیل معماری در آلمان یکی از پر طرفدارترین رشته های تحصیلی برای مهاجرت به این کشور است. تحصیل در آلمان به دلیل شهریه پایین و نسبتا رایگان دانشگاه های آن، سابقه معماری تاریخی این کشور، دانشگاه‌های بین المللی و اساتید بنام، فرصت های شغلی ایده آل، همچنین اقتصاد فوق العاده، رفاه و کیفیت بالای زندگی مقصد مهاجرت تحصیلی بسیاری از علاقمندان به دانشجویان معماری گشته است. با وکیل مهاجرت و بروز ترین شرایط تحصیل معماری در سال ۲۰۲۲ همراه تان هستیم تا بیشتر با این رشته آشنا شوید.

شرایط تحصیل رشته معماری در آلمان

تحصیل در مقطع کارشناسی معماری

تحصیل در این دوره معمولا ۵ سال به طول می انجامد. سن مناس ببرای تحصیل در رشته ی معماری در مقطع کارشناسی کمتر از ۲۳ سال است. فاصله ی زمانی اخذ مدرک کارشناسی آن ها تا زمان اقدام برای شرکت در مقطع کارشناسی ارشد کم تر از ۵ سال باشد. همچنین معدل خوب دوره پیش دانشگاهی، دیپلم و همچنین قبولی در کنکور و دانشگاه های ایران نیز در پذیرش شما موثر خواهد بود.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد معماری

جهت تحصیل مقطع کارشناسی ارشد معماری بهتر است سن  کمتر از ۳۵  سال باشد. طول دوره کارشناسی ارشد معمولا ۲ ساله است و متقاضیان این دوره تحصیلی باید حداقل لیسانس از دانشگاه های معتبر ایران با معدل خوب داشته باشند. همچنین فاصله ی زمانی اخذ مدرک کارشناسی آن ها تا زمان اقدام برای شرکت در مقطع کارشناسی ارشد کم تر از ۵ سال باشد. یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه های آلمان برای رشته ی معماری این است که افراد می توانند به راحتی پس از اتمام دوره ی کارشناسی ارشد در دوره ی دکترای معماری شرکت کنند.

تحصیل در مقطع دکتری معماری

سن مناسب برای این مقطع کمتر از ۴۵ سال بوده و برای تحصیل در دوره دکتری معماری در آلمان شما باید مدرک فوق لیسانس خود را با معدل خوب از یک دانشگاه معتبر دریافت کرده باشید.همچنین جهت پذیرش در مقطع دکتری داشتن سابقه تحقیقاتی مناسب و حداقل یک مقاله ی ISI به عنوان مهارت ضرورت دارد.

شرایط تحصیل معماری در آلمان
شرایط تحصیل معماری در آلمان

 تحصیل معماری در آلمان و نکات مهم

 • مدارک زبان انگلیسی و آلمانی برای کلیه مقاطع تحصیلی در آلمان ضروریست.
 • تحصیل رشته معماری در آلمان بدین صورت است  که افرادی که در دوره کالج دانشگاه‌های آلمان شرکت می‌کنند، بعد از اتمام دوره خود می بایست در آزمون FSP شرکت نموده و امتیاز لازم را کسب نمایند. به غیر از این آزمون، آزمون خاصی برای ارائه پذیرش به دانشجویان برگزار نمی‌شود.
 • با مدرک کارشناسی ارشد معماری در آلمان فرصت های شغلی و درآمد شما به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت. به طوریکه حقوق کارشناس ارشد معماری تقریبا دو برابر کارشناس معماری خواهد بود.
 • درآمد ماهیانه یک فارغ‌التحصیل معماری با فقط پنج تا ده سال تجربه به حدود دو برابر خواهد رسید.
 • مدرک معماری آلمان در دانشگاه های علمی کاربردی یا هنر ارائه می شوند.
 • دانشجویان بین المللی می بایست به طور مستقیم و آنلاین از طریق دانشگاه یا دفتر بین المللی آن، بسته به فرآیند اپلای، درخواست خود را ارسال کنند.
 • دانشجویانی که از کشورهای غیراتحادیه اروپا باید برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنند. اخذ ویزای تحصیلی بیمه دانشجویی و همچنین افتتاح حساب بلوکه بانکی در آلمان نیز الزامی است.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل رشته معماری در آلمان

 • پاسپورت معتبر
 • داشتن مدرک B2 زبان آلمانی برای ورود به کالج
 • مدرک آیلتس با نمره حداقل ۶.۵ جهت تحصیل به زبان انگلیسی
 • داشتن پذیرش نامه معتبر از دانشگاه مبنی بر اجازه ورود شما
 • گواهی سلامت پزشکی و همچنین بیمه ی درمانی با اعتبار کافی
 • ترجمه و معادل سازی مدارک تحصیلی قبلی به همراه ریز نمرات
 • ارائه ی انگیزه نامه و هدف تحصیل در کشور آلمان
 • فرم تکمیل شده و امضا شده ویزای تحصیلی آلمان
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • گذراندن آزمون ورودی با نمره قابل قبول
 • تمکن مالی برای تحصیل و زندگی

متقاضیان تحصیل در رشته معماری آلمان برای اطلاع از جزئیات مربوط به شرایط پذیرش می‌بایست شرایط دانشگاه‌های مورد نظر خود رو بطور کامل ارزیابی نمایند. در این زمینه می توانید از مشاوره با کارشناسان گروه وکلای بین المللی لاهه بهره مند شوید.

بیشتر بدانید:  تحصیل پزشکی در آلمان

هزینه تحصیل در رشته های معماری در آلمان

وکیل مهاجرت به آلمان اذعان دارد: هزینه تحصیل و اقامت در کشور آلمان با توجه به  دانشگاه منتخب شما، ایالت انتخابی، زبان تحصیلی (آلمانی، انگلیسی …) ارتباط مستقیمی دارد. اگر به زبان آلمانی تسلط کامل دارید، می‌توانید از تحصیل رایگان در این کشور بهره مند شوید، چرا که تحصیل به زبان آلمانی برای دانشجویان بین المللی رایگان است.

هزینه تحصیل معماری در آلمان نیز در دانشگاه‌های دولتی معمولا بیشتر از ۶۰۰۰ یورو در مقطع کارشناسی بوده و در مقاطع بالاتر و همچنین دانشگاه‌های خصوصی این مبلغ افزایش پیدا می‌کند.

میزان هزینه زندگی در آلمان

هزینه زندگی در آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی کاملا منطقی است. در کل برای پوشش مخارج زندگی در این کشور  حدود ۱۰۰۰ یورو در ماه هزینه در پی خواهد داشت. هزینه های مربوط به غذا، اجاره بها، قبض های خدمات شهری، البسه و تفریحات اساسا تقریبا هماهنگ با هزینه متوسط در اتحادیه اروپایی است.

گران ترین هزینه زندگی در آلمان مربوط به اجاره خانه است. اما با توجه با هزینه پایین نظام تحصیلی و سایر موارد، زندگی در این کشور  معقول تر از سایر کشورها ست.

شرایط کار پس از فارغ‌التحصیل شدن از رشته معماری در آلمان

آموزش در کشور آلمان بسیار عملگرا است، به این معنی که در طول تحصیل، بسیاری از دروس عملی خواهند بود. روند تحصیل در کشور آلمان با صنعت هماهنگ بوده و آموزش به صورتی است که دانشجویان مهارت‌‍‌های لازم برای ورود به بازار کار را در طول تحصیل کسب می‌کنند.

از این رو می‌توانید چنین برداشت کنید که بعد از اتمام تحصیلات خود، اقامت تحصیلی را به اقامت کاری تغییر داده و بعد از گذشت مدتی که از سمت دولت تعیین می‌شود، اقامت کاری را به اقامت دایم تبدیل نمایید. با وجود چنین امکان فوق‌العاده‌ای تحصیل در کشور آلمان برای همه دانشجویان توصیه می‌شود.

مزایای تحصیل معماری در آلمان

– تحصیل رایگان (مگر آنکه شما دانشگاه یا ایالتی خاصی را برای تحصیل در نظر گرفته باشد)
– تحصیل به زبانهای آلمانی و انگلیسی
– فرصت های شغلی مناسب و نیاز به نیروی کار در آلمان
– حضور دانشجویان بین‌المللی زیاد از اقصی نقاط دنیا
– امکان اشتغال به کار در حین بعد از تحصیل
– اقامت بعد از اتمام تحصیلات
– اخذ مدارک معتبر و قابل تایید در بسیاری از کشورهای دنیا
– دانشگاه‌ های تراز اول و معتبر
– امکان ثبت نام در اتاق معماری کشور آلمان

دانشگاه های معماری در آلمان

با توجه به اینکه کشور آلمان کشور صنعتی و پیشرفته است و حرف‌های بسیار زیادی در رشته‌های فنی و مهندسی برای گفتن دارد در این کشور دانشگاه‌های زیادی وجود دارند که اقدام به آموزش رشته معماری به دانشجویان بین المللی و بومی می‌کنند. این دانشگاه‌ها در رتبه بندی برترین دانشگاه‌ها مثل رتبه‌بندی QS، در رده‌های بالایی قرار گرفته و از اعتبار زیادی برخوردارند.

از دانشگاه هایی که رشته معماری رادر آلمان پذیرش می کنند می توان به دانشگاه های ذیل اشاره نمود.

 • دانشگاه باهاوس-ویمار
 • RWTH آخن
 • دانشگاه فنی برلین
 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه لایب نیتس هانوفر
 • دانشگاه فنی دورتموند
 • دانشگاه فنی درسدن
 • دانشگاه اشتوتگارت آلمان

پیدا کردن شغل پس از تحصیل معماری در آلمان

با توجه به ثبات اقتصادی کشور آلمان، پروژه های ساخت و ساز زیادی در این کشور انجام می شود و معماری جزو مشاغل مورد نیاز برای شرکت های آلمانی به حساب می آید. در نتیجه دانشجویان بین المللی که پس از فارغ التحصیلی برای تمدید اقامت خود نیازمند شغل هستند به شرطی که به زبان آلمانی مسلط بوده و همچنین از مهارت علمی و عملی خوبی برخوردار باشند مشکلی در این زمینه نخواهند داشت.

در ضمن کشور آلمان با هدف تأمین نیروی کار مورد نیاز خود هر سال برای تعداد زیادی از متقاضیان حرفه ای در بسیاری از شغل ها، ویزای جاب آفر صادر می کند.

معمارها در آلمان بعد از گذراندن مقطع کارشناسی ارشد به طور متوسط ۱۲،۰۰۰ یورو در ماه می توانند درآمد داشته باشند و به طور مثال به عنوان یک معمار، طراح شهری، معمار منظر، و مهندس سازه می توانند در این کشور به اشتغال بپردازند.

بیشتر بدانید:  وکیل مهاجرت تحصیلی

تحصیل رشته معماری در آلمان
تحصیل رشته معماری در آلمان

مشاوره با وکلای بین المللی لاهه برای تحصیل معماری در آلمان

با توجه به اینکه برای تحصیل در هر رشته و تخصص، شرایط مخصوص به خود را جهت پذیرش و مهاجرت و اقامت دارند توصیه می کینم با مراجعه و اخذ مشاوره به وکیل معتبر و متخصص در امر مهاجرت تمامی زوایا و جوانب انتخاب خود را بررسی نموده و بهترین دانشگاه معماری در آلمان را با توجه به شرایط خود گزینش نمایید. گروه وکلای بین المللی لاهه تا انتهای این مسیر و حصول نتیجه مطلوبتان همراه شما خواهد بود.

سوالات متداول در رابطه با تحصیل معماری در آلمان

دانشگاه های معماری آلمان جزو برترین دانشگاه های دنیا می باشند. حقوق یک فارغ‌التحصیل معماری دارای مدرک کارشناسی ارشد تقریبا دو برابر مدرک لیسانس می باشد. در مجموع آلمان با توجه به جمیع جهات گزینه مناسبی برای تحصیل کارشناسی ارشد معماری است.

این موضوع به شرایط مختلفی بستگی دارد. دانشگاه دولتی یا خصوصی؟ بعضی دانشگاه ها رایگان و بعضی در دانشگاه های خصوصی بالای ۶۰۰۰ یورو در سال هزینه دارند. جهت اطلاع از جزئیات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید.

بله، بعضی از دانشگاه‌های آلمان امکان تحصیل معماری به زبان انگلیسی را برای دانشجویانشان فرهم نموده اند.

بله امکان پذیر است به خصوص اگر به زبان آلمانی مسلط باشید.

بله این رشته و شغل از پر طرفدارترین مشاغل در آلمان و اروپا به حساب می آید به خصوص آنکه سابقه و رزومه خوبی داشته باشید.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۳ میانگین امتیاز: ۴]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
تحصیل معماری در استرالیا
نوشتهٔ بعدی
بورسیه تحصیلی چیست و دریافت آن چه شرایطی دارد؟

دیگر مطالب این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Button