رشته مهندسی در آلمان

رشته های مهندسی در آلمان

رشته مهندسی در آلمان به دلیل کیفیت بالای سیستم آموزشی این کشور متقاضیان بسیاری دارد. تحصیل رایگان در آلمان موجب شده است تا روز به روز به محبوبیت این کشور برای دانشجویان افزوده شود. سالانه تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی در رشته های مهندسی در دانشگاه آلمان پذیرش گرفته و وارد این کشور می شوند. شرایط تحصیل رشته مهندسی در آلمان، مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های این کشور و تمام موضوعات مربوط به رشته مهندسی در آلمان در این مقاله توسط وکیل مهاجرت تحصیلی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

رشته مهندسی در آلمان

رشته مهندسی در آلمان اخیرا با حجم متقاضی زیادی روبرو بوده است. کشور آلمان در اروپا به عنوان بستر بسیاری از کارخانه ها و تولیدات صنعتی شناخته می شود. زمانی که در آلمان قدم می زنید ساختمان هایی با معماری مدرن و پیشرفته در کنار بناهای کلاسیک و قدیمی چشم شما را به خود خیره می کند. یکی از دلایلی که کشور آلمان در اروپا به عنوان قطب صنعت و تکنولوژی شناخته می شود اهمیتی است که برای رشته های مهندسی قائل است. آلبرت انیشتین آلمانی به عنوان پدر فیزیک کوانتوم جهان شناخته می شود و ویلیام رونتگن اولین دانشمندی که در سال ۱۹۰۱ به جایزه نوبل فیزیک دست پیدا کرد به همین خاطر می توان گفت علم فیزیک و پایه های رشته مهندسی در کشور آلمان نهاده شده است و این علم نو پا در این کشور به دانشی بنیادی که پاسخگوی نیاز بشر باشد تبدیل گردید. همین موضوع باعث شده است تا برترین اساتید به دانشجویان این رشته تدریس کرده و بهترین بورسیه ها برای آنان در نظر گرفته شود تا جایگاه این رشته در کشور آلمان حفظ شود.

شرایط تحصیل مهندسی در آلمان

برای تحصیل رشته مهندسی در آلمان شما می بایست از دانشگاه پذیرش گرفته و ویزا تحصیلی این کشور را دریافت کنید. این روند می تواند ۱۴ تا ۱۸ ماه به طول بیانجامد. در دانشگاه های آلمان شما می توانید در ۳ مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به تحصیل گرایش های متنوع مهندسی بپردازید.

تحصیل در مقطع کارشناسی رشته های مهندسی

کارشناسی اولین مقطع برای تحصیل رشته مهندسی در آلمان است که به دلیل تاکید بر دروس پایه و مبنا بسیار اهمیت دارد. در این مقطع ۴ ساله دروسی همچون ریاضی، فیزیک، حقوق و اقتصاد تدریس می شوند و پایه این مقطع را تشکیل می دهند. شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی رشته مهندسی باید دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی خود را ارائه دهید و همچنین در دوره یک ساله که سیستم آموزشی آلمان برای معادل سازی مدرک دیپلم شما با یک دانشجوی آلمانی درنظر گرفته شرکت کنید. در همه جای آلمان این دوره به زبان آلمانی ارائه می شود در نتیجه شما برای شرکت در مقطع کارشناسی رشته مهندسی در آلمان به یادگیری زبان آلمانی تا سطح B2 نیاز دارید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته های مهندسی

تحصیل کارشناسی ارشد رشته مهندسی در آلمان ۳ شرط و مرحله اصلی دارد. در اولین قدم شما باید در یکی از دانشگاه های مورد تایید این کشور مدرک کارشناسی گرفته باشید و سپس در مصاحبه ای که دانشگاه مورد نظر برایتان ترتیب می دهد شرکت کرده و موفق ظاهر شوید. دانشگاه های آلمان در بیشتر موارد برای مقطع کارشناسی ارشد خود آزمون ورودی برگزار می کنند در برخی موارد نیز شرکت در آزمون GRE الزامی است.

تحصیل در مقطع دکتری رشته های مهندسی

مقطع دکتری رشته مهندسی در آلمان در دوره های ۳ تا ۵ ساله و به صورت ترمیک و یا پژوهشی ارائه می شود. در مقطع دکتری این رشته شما با همراهی استاد راهنما در انتها با ارائه یک پایان نامه کار خود را تکمیل می کنید. درصورتیکه در تلاشید تا مقطع دکتری خود را به زبان انگلیسی بگذرانید کسب نمره ۷ آیلتس برایتان الزامی است.

بیشتر بدانید:  بورسیه تحصیلی آلمان ۲۰۲۲

تحصیل رشته های مهندسی در آلمان
تحصیل رشته های مهندسی در آلمان

تحصیل رایگان رشته مهندسی در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان یکی از مهمترین دلایل مهاجرت تحصیلی دانشجویان از سراسر جهان به این کشور است. در کشور آلمان برای جذب نخبگان سایر کشورها تسهیلاتی برای دانشویان درنظر گرفته شده است. تحصیل رایگان رشته مهندسی در آلمان در صورتی ممکن است که شما به زبان آلمانی و در دانشگاه های دولتی این کشور بتوانید پذیرش بگیرید در این حالت سطح زبان آلمانی شما باید حداقل B2 باشد. اگر تحصیل رایگان این کشور را نادیده بگیریم برای تحصیل در رشته مهندسی باید مبلغی نزدیک به ۳ تا ۲۰ هزار یورو شهریه بپردازید. همچنین شما به عنوان یک دانشجوی کارشناسی یا کارشناسی ارشد هفته ای ۲۰ ساعت و به عنوان یک دانشجوی دکتری هفته ای ۳۰ ساعت اجازه کار دارید به شرطی که این کار به تحصیل شما لطمه ای وارد نکند.

از دانشگاه های فنی و مهندسی کشور آلمان چه می دانید؟!

اینکه صرفا در خارج از کشور تحصیل کنید اهمیتی ندارد بلکه سطح کیفی دانشگاه مورد نظرتان نیز باید سنجیده شود. بسیاری از دانشگاه های اروپا مورد تایید وزارت علوم ایران نبوده و یا کیفیت مناسبی ندارند. در ادامه به معرفی دانشگاه های برتر رشته مهندسی در آلمان می پردازیم.

 • دانشگاه فنی مونیخ: اگر بخواهیم بهترین دانشگاه برای تحصیل رشته مهندسی در آلمان را از نظر سطح کیفیت آموزش و پرورش و همچنین ورود دانشجویان به بازار کار پس از فارغ التحصیلی معرفی کنیم اولین نامی که به ذهنمان می رسد دانشگاه TUM یا همان فنی مونیخ است. دانشگاه فنی مونیخ پرورش نیروهای کارآمد از نظر کار عملی را اولین و مهمترین هدف خود قرار داده است.
 • دانشگاه فنی برلین: این دانشگاه در برلین مهمترین شهر آلمان واقع شده است که مردمان بسیاری با فرهنگ های متنوع و با نژادهای گوناگون در آن زندگی می کنند. رویه و عملکرد این دانشگاه با تاکید بر تحقیق و توسعه علمی و فردی دانشجو پیش می رود.
 • دانشگاه اشتوتگارت: دانشگاه اشتوتگارت یکی از دانشگاه هایی است که در آلمان به عنوان قطب و مرکز تحقیقات صنعتی شناخته می شود. رشته هایی همچون مهندسی کنترل کیفیت هوا، مهندسی زیر ساخت، مهندسی سازه و مواد و … در این دانشگاه تدریس می شود.
 • دانشگاه درسدن: دانشگاه درسدن آلمان از دل مدرسه رویال ساکسون در سال ۱۸۲۸ تاسیس شد. این دانشگاه تاکید ویژه ای به تدریس رشته های علوم مواد، مهندسی پزشکی، میکروالکترونیک دارد به نحوی که در این ۳ رشته در آلمان معروف است.

زیرشاخه های رشته مهندسی

وکیل مهاجرت به آلمان بیان می دارد: کشور آلمان به عنوان سردمدار صنعت و فناوری در اروپا پکیج کاملی از رشته های فنی و مهندسی را در دانشگاه ها ارائه می دهد و سالیانه تعداد زیادی نیروی انسانی متخصص وارد بازار کار می کند. رشته های زیر به عنوان رشته های وابسته به مهندسی در آلمان تدریس می شوند.

 • مهندسی عمران: رشته مهندسی عمران در آلمان در تمام مقاطع و بیشتر دانشگاه به عنوان رشته مادر مرتبط با مواد و سازه، مدیریت بوجه و هزینه و ایمنی سازه ها تدریس می شود. دانشجویان مهندسی عمران پس از فارغ التحصیلی با توجه به تخصص و تجربه ماهیانه ۵ تا ۲۰ هزار یورو درآمد خواهند داشت
 • مهندسی مکانیک: دانشگاه های آلمان به دلیل پیشرو بودن آلمان در علم مواد و مکانیک، رشته مهندسی مکانیک را به صورت جزئی و در زیر شاخه های مهندسی هوا و فضا، دینامیک سیالات، مهندسی خودرو، رباتیک و … ارائه می دهد و فارغ التحصیلان این رشته به راحتی جذب بازار کار بین المللی خواهند شد.
 • مهندسی کامپیوتر: کشور آلمان در دهه اخیر در دسته کشورهایی قرار گرفته که گام های رو به جلویی در جهت دیجیتالی شدن برداشته اند. این کشور در صدر کشورهایی است که با آغوش باز از تکنولوژی استقبال کرده است به همین خاطر در زمینه تکنولوژی متخصصان بسیاری را با دانش روز به جهانیان معرفی می کند. دانشگاه کلن یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در آلمان است.
 • مهندسی نفت: در حال حاضر می توان گفت تمام کشورها درگیر توسعه و تجارت در حیطه فناوری های نفت و گاز بوده و انرژی های این چنینی از بزرگترین منابع در آمد کشورها به شمار می رود به همین خاطر پرورش نیروی انسانی متخصص در این زمینه بسیار با اهمیت می باشد. دانشگاه RWTH آخن در آلمان برای تحصیل مهندسی نفت و گاز عملکرد مطلوبی داشته است اما پذیرش در این رشته و دانشگاه در فضای رقابتی و بسیار سختی صورت می گیرد.

تحصیل رشته مهندسی به زبان انگلیسی در آلمان

رشته مهندسی در آلمان در بیشتر دانشگاه ها به زبان انگلیسی نیز ارائه و تدریس می شود و لزومی به تحصیل به زبان آلمانی وجود ندارد به همین جهت شما می توانید در دانشگاه های فنی مونیخ، دانشگاه هامبورک، دانشگاه اولدنبورگ و… به عنوان برترین دانشگاه های دو زبانه آلمان تحصیل کنید. در این دانشگاه ها بورسیه های تحصیلی متنوعی نیز برای دانشجویان بین المللی ارائه می شود تا آنان نیز بتوانند از مزیت تحصیل به صرفه در آلمان بهره مند شوند.

مدارک

 1. ترجمه رسمی آخرین مقطع تحصیلی
 2. ترجمه رسمی مدارک شناسایی اعم از شناسنامه و پاسپورت
 3. مدرک زبان آلمانی B2 یا آیلتس ۶
 4. توصیه نامه اساتید
 5. مقالات
 6. انگیزه نامه
بیشتر بدانید:  اخذ ویزای تضمینی آلمان

شرایط تحصیل مهندسی در آلمان
شرایط تحصیل مهندسی در آلمان

خدمات ما

مهاجرت تحصیلی به آلمان و تحصیل رشته مهندسی در این کشور یکی از بزرگترین رویاهایی است که هر جوان جویای علم و دانشی در سر دارد. برای تحقق این هدف و آرزو عوامل بسیاری باید دست به دست هم بدهند. در کنار اراده و پشتکار شما به عنوان متقاضی این رشته در آلمان، اطلاع از قوانین مهاجرتی این کشور بسیار تعیین کننده است. در این میان آنچه که می تواند شما را در مسیر درست قرار دهد همراهی و مشاوره با یک وکیل مهاجرت تحصیلی است. وکلا مهاجرتی گروه لاهه با سابقه اخذ ویزای تحصیلی آلمان و همچنین اخذ بورسیه های تحصیلی این کشور، در این مسیر همراه و هم گام شما خواهند بود.

سوالات متداول

با تحصیل به زبان آلمانی در دانشگاه های این کشور نیازی به پرداخت شهریه نخواهید داشت.

بله دانشجویان رشته مهندسی در آلمان می توانند تا سقف ۳۰ ساعت در هفته بسته به مقطع تحصیلی خود به کار دانشجویی بپردازند.

برای تحصیل به زبان آلمانی باید حداقل در سطح B2 از این زبان قرار داشته باشید.

دانشگاه فنی مونیخ و دانشگاه هامبورک دو دانشگاه برتر رشته مهندسی در آلمان هستند که این رشته را به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهند.

دوره لیسانس یا همان کارشناسی رشته مهندسی در آلمان ۴ سال به طول می انجامد.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۲ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
کلاهبرداری مهاجرتی
نوشتهٔ بعدی
آزمون GRE

دیگر مطالب این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Button