بورسیه تحصیلی کانادا و شرایط دریافت آن

بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه های تحصیلی کانادا و شرایط و مراحل آن جزو اصلی ترین عباراتی است که در این مطلب مورد بررسی قرار خواهد گرفت. اگر رویای شما تحصیل رایگان در برترین دانشگاه های کشور کاناداست و یا دغدغه هزینه تحصیل در کانادا همیشه همراه شما است پس با ما همراه باشید.

بورسیه های تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا موجب می شود تا شما تحصیل رایگان و یا به صرفه ای را در کانادا و بهترین دانشگاه های جهان تجربه کنید. امکان تحصیل رایگان در کانادا فقط با اخذ بورسیه های تحصیلی این کشور امکان پذیر است. اخذ بورسیه های تحصیلی کانادا به راحتی ممکن نیست و تحت شرایطی ویژه به دانشجویان و متقاضیان خاصی اعطا می شود. اما در صورت کسب آن شرایط امکان اخذ بورسیه برای شما ممکن است پس ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید تا شرایط و روش های اخذ بورسیه های تحصیلی کانادا را بشناسید.

بورسیه های تحصیلی کانادا به چند دسته تقسیم می شود؟

همانطور که گفتیم تحصیل رایگان در کانادا از طریق بورسیه تحصیلی ممکن است. بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های کانادا به چند دسته اصلی و کلی تقسیم می شوند این بورسیه ها عبارتند از:

۱. اسکالرشیپ (SCHOLARSHIPES) یا بورسیه مالی کانادا

این نوع از بورسیه کانادا در آن دسته بورسیه ها قرار می گیرد که براساس نیاز مالی دانشجو به وی اعطا می شود. این نوع از بورسیه با نام Bursaries و Grants شناخته می شود. در بورسیه مالی کانادا شرایط تحصیلی دانشجو مورد بررسی قرار نمی گیرد.

۲. اسکالرشیپ یا بورسیه شایسته محوری کانادا

این نوع از بورسیه با توجه به شایستگی متقاضیان در مسائل تحصیلی و آموزشی به افراد تعلق می گیرد. یعنی دانشجو با توجه به مقالات نوشته شده، نمرات درسی بالا، نمره آیلتس مناسب و… می تواند از این بورسیه استفاده نماید. گروهی دیگر از دانشجویان که از خود ویژگی های کار آفرینی منحصر به فردی را نشان دهند هم می توانند این بورسیه را اخذ کنند.

۳. بورسیه دانشگاهی کانادا

این بورسیه توسط دانشگاه ها به دانشجویان غیر بومی اعطا می شود. البته برخی از دانشگاه های کانادا این بورسیه را برای دانشجویان در نظر گرفته اند. در نتیجه شما برای گرفتن این بورسیه اول باید به سایت و اطلاعیه های دانشگاه یا کالج مورد نظرتان مراجعه نمایید.

۴. بورسیه کشوری کانادا

بورسیه کشوری  کانادا توسط دولت کانادا به برخی دانشجویان کشورهای در حال توسعه تعلق می گیرد. در این نوع از بورسیه شرایط مالی دانشجو و سرپرست دانشجو از فاکتورهایی است که مورد بررسی قرار خواهد گرفت. یعنی نهاد اهدا کننده بورسیه کشوری با یک سیری فرمول ها درآمد و وضعیت مالی دانشجو یا سرپرست وی را مورد بررسی قرار می دهند و از همین طریق هم درخواست دانشجو را رد یا قبول می کنند.

۵. بورسیه دولتی کانادا

این نوع از بورسیه شباهت بسیاری به بورسیه کشوری دارد. بورسیه دولتی کانادا توسط دولت فدرال به دانشجویان اهدا می شود. بورسیه دولتی کانادا انواع متنوعی دارد که در ادامه در موردش صحبت خواهیم کرد. اغلب این بورسیه ها مختص دانشجویان بومی است.

۶. بورسیه نهادهای خصوصی در کانادا

برخی نهادهای خصوصی تعدادی بورسیه تحصیلی برای دانشجویان کانادا در نظر گرفتند. این بورسیه اغلب به پروژه های تحقیقی، اقلیت های خاص و یا کشورهای در حال توسعه تعلق می گیرد.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا
شرایط بورسیه تحصیلی کانادا

از بورسیه دولتی کانادا برای تحصیل چه می دانید؟

همانطور که پیشتر گفتیم بورسیه دولتی یکی از انواع بورسیه های تحصیل کانادا است که توسط دولت فدرال به برخی دانشجویان واجد شرایط تعلق می گیرد این بورسیه دارای انواع مختلفی است که عبارتند از:

 • بورسیه تحصیلی فوق دکترا که مبلغ ۷۰ هزار دلار کانادا طی مدت ۲ سال به ۷۰ نفر از دانشجویان محصل در رشته علوم اجتماعی، علوم طبیعی و پزشکی تعلق می گیرد. این بورسیه قابلیت تمدید ندارد.
 • بورسیه vanier graduate به دانشجویان ممتاز از لحاظ تحصیلی و تحقیقاتی به مبلغ ۵۰ هزار دلار در سال به مدت ۳ سال و به صورت غیرقابل تمدید تعلق می گیرد. این بورسیه به ۱۶۵ نفر در هر سال اعطا می شود.
 • بورسیه IDRC RESEARCH AWARDS یکی از انواع بورسیه های تحصیلی کانادا است که به دانشجویان بین المللی کشورهای در حال توسعه داده می شود که بخواهند در پروژه های تحقیقاتی شرکت کنند. مبلغ این بورسیه ۱۵ هزار دلار کانادا است.
 • بورسیه Canada-asean seed از دیگر بورسیه هایی است که تحت عنوان بورسیه تحصیلی کانادا که از طرف دولت فدرال اعطا می شود قرار دارد. این بورسیه همانطور که از نام آن پیداست به دانشجویان کشورهای جنوب شرق آسیا و عضو آ سه آن تعلق می گیرد. این بورسیه به ارزش ۱۰ هزار دلار بوده که غیرقابل تمدید می باشد.
 • بورسیه استانی کبک: این بورسیه تحصیلی کانادا به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های کبک تعلق می گیرد. دانشجویان واجد شرایط درصورت اخذ این بورسیه سالانه مبلغی نزدیک به ۳۵ هزار دلار سالانه دریافت می کنند.
 • بورسیه تحصیل رایگان در انتاریو کانادا: این بورسیه مختص دانشجویان مقطع ارشدی است که در دانشگاه های استان انتاریو مشغول به تحصیل هستند. تعداد دانشجویانی که می توانند از این بورسیه بهره مند شوند ۷۵ نفر است که سالانه ۴۰ هزار دلار دریافت می کنند و درصورت ثابت ماندن شرایطشان قابل تمدید است.
 • بورسیه OGS بورسیه ای که  می توان آن را حاصل همکاری دولت با برخی شرکت های اسپانسر دانست که مبلغی حدود ۱۵ هزار دلار سالیانه به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در برخی دانشگاه ها تعلق می گیرد.

نهادهای خصوصی ارائه دهنده بورسیه

برخی نهادی خصوصی مقداری بورسیه تحت شرایط برای دانشجویان کانادا در نظر گرفتند. بورسیه هایی نظیر بورسیه دکترا که مبلغی نزدیک به ۶۰ هزار دلار به ۱۵ نفر در سال تعلق می گیرد یا بورسیه Canada memorial برای دانشجویان مقطع ارشد و دکترا در کورس های زبان انگلیسی است که شامل هزینه های حمل و نقل و شهریه تحصیل می شود.

تحصیل رایگان در دانشگاه های کانادا

دانشگاه های کانادا بورسیه های تحصیلی ویژه ای را برای دانشجویان واجد شرایط خود در نظر گرفته اند که این بورسیه ها توسط خود دانشگاه برایشان تصمیم گیری می شود و از منابع دانشگاه تامین می گردد. بورسیه های تحصیلی کانادا که توسط دانشگاه های این کشور ارائه می شوند عبارتند از:

 • بورسیه دانشگاه بریتیش کلمبیا به دانشجویان مقطع کارشناسی تمام رشته های تحصیلی ارائه می شود. برای اخذ این بورسیه نیاز مالی دانشجو شرط است و دانشجو می بایست درخواست خود را به دپارتمان پذیرش دانشگاه ارائه دهد.
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه تورنتو کانادا همانطور که از نامش پیداست مختص دانشجویان دانشگاه تورنتو است که هزینه های تحصیل یعنی شهریه دانشگاه را پوشش می دهد.
 • بورسیه دانشگاه وسترن در هر سال صرفا به ۳ نفر جهت پیشبرد اهداف تحقیقی و تحصیلی ایشان تعلق می گیرد و هر ساله مطابق تصمیم دپارتمان دانشگاه مبلغ این بورسیه متغیر است اما اغلب نزدیک به ۵۰ هزار دلار خواهد بود.
 • بورسیه های تحصیلی دانشگاه های کانادا بسیار متنوع است که برخی از دانشگاه ها همچون دانشگاه واترلو، دانشگاه سیمون فریز، دانشگاه کلگری و دانشگاه کوئست این بورسیه ها را ارائه می دهند. مبلغ و تعداد گیرنده های بورسیه های  تحصیلی کانادا در ابن دانشگاه ها مطابق اطلاعیه ها در هر سال در حال به روز رسانی بوده و نمی توان به طور دقیق مبلغ و تعداد ثابتی از آن را ارائه داد.
بیشتر بدانید:  مهاجرت تحصیلی به کانادا ۲۰۲۲

روند کلی برای دریافت بورسیه های تحصیلی کانادا توسط دانشجویان بین المللی

دانشجویان بین المللی اغلب در تلاشند تا بتوانند از بورسیه کانادا استفاده کنند. در واقع بسیاری از متقاضیان بدون این بورسیه ها موفق به تحصیل در کانادا نمی شوند زیرا مبالغ هزینه و تحصیل در کانادا بسیار سنگین است. به طور کلی برای اطلاع از بورسیه های تحصیلی می توانید در موتورهای جستجو، تحقیق خود را آغاز نمایید و پس از کسب اطلاعات کلی به سایت دانشگاه های مد نظر خود مراجعه کرده و اطلاعیه های مربوط به بورسیه های تحصیلی کانادا را مطالعه نمایید. از مدارک و شرایط مورد نیازشان لیست تهیه کنید و در نهایت در ددلاین و بازه زمانی این بورسیه ها درخواست خود را به دپارتمان مربوطه در دانشگاه ارسال نمایید.

شروط دریافت بورسیه های تحصیلی کانادا

بورسیه کانادا به هر طریق و هر فردی اهدا نمی شود و اغلب این بورسیه ها به تعداد کمی از متقاضیان تعلق می گیرد. دریافت بورسیه تحصیلی کانادا شرایطی دارد که در ادامه آن را بررسی می نماییم.

 1. سوابق تحصیلی درخشان: اغلب بورسیه ها در کانادا به غیر از بورسیه های مالی محور به دانشجویان ممتاز تعلق می گیرد. پس ریز نمرات شما در مقاطع قبلی یا گاهی مقاطع فعلی می تواند شانس شما را برای دریافت بورسیه بالا ببرد.
 2. مهارت زبان انگلیسی: نمره بالا در آزمون های معتبر زبان انگلیسی همچون آیلتس، تافل، دولینگو و … از دیگر مواردی است که در اخذ بورسیه های کانادا مثمر ثمر واقع می شود. برای مثال نمره آیلتس برای اخذ بورسیه های تحصیلی اغلب بالای ۵/۶ خواهد بود و نمره مورد نیاز تافل ۹۰ است.
 3. از دیگر مواردی که در کسب بورسیه های تحصیلی کانادا موثر است بحث عملکرد های ویژه ای است که دانشجوی متقاضی را از دیگر دانشجوها متمایز می کند یعنی برنامه هایی نظیر اعمال داوطلبانه اجتماعی و یا فعالیت های تحقیق و پژوهشی شما را نسبت به سایر متقاضیان در اولویت قرار می دهد.
 4. برای بورسیه های مالی محور کانادا نکته حائز اهمیت بررسی شرایط مالی دانشجو است یعنی دانشجو باید برای دریافت این بورسیه ها شرایط مالی خود و خانواده خود را به اثبات برساند که توانایی پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا را ندارند.

تحصیل رایگان دانشجویان ایرانی در کانادا

از آنجایی که ایران در دسته کشورهای درحال توسعه قرار می گیرد پس اغلب بورسیه های تحصیلی کانادا به ایرانیان تعلق می گیرد. اما باید در نظر داشته باشیم که اغلب بورسیه های دولتی که توسط دولت فدرال کانادا ارائه می شود مختص دانشجویان کانادایی است اما برخی از این بورسیه ها نیز مانند بورسیه دولتی ونیر به دانشجویان بین المللی نیز تعلق می گیرد پس بهتر است بورسیه های دانشگاهی کانادا و یا نهادهای خصوصی را در اولویت قرار دهید.

مدارک لازم برای درخواست بورسیه های تحصیلی کانادا

برای درخواست بورسیه تحصیلی ترم سپتامبر دانشگاه های کانادا بهتر است از ماه سپتامبر تا دسامبر برای بورسیه اقدام کنید و برای ترم ژانویه در زمان آوریل تا جولای اقدام کنید. مدارکی که باید به همراه درخواست بورسیه خود ارائه دهید عبارتند از:

 1. مدارک هویتی شامل شناسنامه و پاسپورت معتبر
 2. مدارک زبان آزمون های معتبر بین المللی با نمره ۵/۶ در آیلتس و ۹۰ در تافل
 3. ریز نمرات مقطع قبلی به صورت ترجمه شده
 4. انگیزه نامه به زبان انگلیسی
 5. مقالات نوشته شده و یا کارهای داوطلبانه
 6. تمکن مالی پایین در بورسیه های مالی محور کانادا
 7. سوابق کاری مرتبط با رشته
 8. فرم تکمیل شده درخواست بورسیه تحصیلی کانادا

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که گپ تحصیلی تاثیر به سزایی در میزان موفقیت شما برای اخذ بورسیه های تحصیلی دارد. ممکن است شرایط برای افرادی که بالای ۳۰ سال سن دارند جهت اخذ بورسیه تحصیلی کانادا دشوار شود.

برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا هزینه ای باید پرداخت شود؟

در برخی موارد شرایط دانشجویان برای اخذ بورسیه به صورت اتوماتیک وار بررسی می شود یعنی دانشجو با پرداخت یک بار اپلیکیشن فی برای دریافت بورسیه نیز مورد بررسی قرار می گیرد. اما در برخی شرایط مانند بورسیه های اهدایی نهادهای خصوصی دانشجویان ملزم به پرداخت جداگانه مبلغی هستند تا شرایط آنان برای بورسیه کانادا سنجیده شود.

بیشتر بدانید:  وکیل مهاجرت به کانادا

دریافت بورسیه تحصیلی کانادا
دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

خدمات گروه وکلای لاهه

همانطور که از ظواهر امر پیداست اکثر دانشجویان ایرانی که متقاضی تحصیل در کانادا هستند نمی توانند بدون استفاده از بورسیه یا فاند از پس هزینه ها بر بیایند و از آنجایی که تعداد بورسیه تحصیلی کانادا محدود است لازم است تا شرایط شما توسط یک متخصص مهاجرت تحصیلی مورد بررسی قرار گیرد. گروه وکلا لاهه متشکل از برترین مشاورین و وکلا متخصص امر مهاجرت همیشه در این مسیر همراه شما خواهند بود.

سوالات متداول

حداقل نمره لازم برای بورسیه های کانادا در آزمون آیلتس ۵/۶ می باشد.

بله در این زمینه شما حداقل می بایست نمره ۹۰ را در آزمون آیلتس کسب نمایید.

بله گروه وکلا لاهه می توانند برای شما در زمینه بورسیه های تحصیلی اقدام کنند.

بله ایرانیان نیز می توانند از برخی بورسیه های دولتی کانادا مثل بورسیه وینر استفاده کنند.

بورسیه استانی کانادا فقط استان کبک را آن هم برای دانشگاه های انگلیسی زبان در بر می گیرد.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۳ میانگین امتیاز: ۳.۷]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
تحصیل پزشکی در کانادا چگونه ممکن است؟
نوشتهٔ بعدی
اخذ ویزا و شرایط آن

دیگر مطالب این دسته بندی

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام. من تصمیم دارم برای دانشگاه های کانادا اپلای کنم. میتونم از بورسیه دولتی این کشور استفاده کنم؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ ۱۹:۳۹

   سلام روز بخیر. در میان بورسیه های تحصیلی دانشگاه های کانادا، بورسیه دولتی مختص دانشجویان بومی است و شما امکان استفاده از این بورسیه را نخواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Button