مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا در سال جدید عبارتی است که شما را به این صفحه از وب سایت گروه وکلای بین المللی لاهه کشانده است. اگر کنجکاوید بدانید چگونه می توان از طریق تحصیل به اسپانیا مهاجرت کرد و شرایط چگونه است؟ وکیل مهاجرت در این مطلب سعی نموده اطلاعات لازم مهاجرت تحصیلی به اسپانیا نظیر مقاطع مختلف تحصیلی در اسپانیا، دانشگاه های برتر، هزینه های زندگی و تحصیل، کار حین تحصیل، بورسیه‌ها، ویزا های تحصیلی، اقامت پس از تحصیل و سایر موارد مربوط به متقاضی مهاجرت به اسپانیا در سال جدید را به شما ارائه دهد.

تحصیل در اسپانیا چرا؟

تحصیل در اسپانیا مورد تقاضای بسیاری از دانشجویان در سراسر دنیا می باشد اما دلیل آن چیست؟ کشور اسپانیا در جنوب غربی اروپا و در همسایگی فرانسه و  پرتغال واقع شده است. وجود آب و هوای شگفت انگیز و خورشید همیشه تابان، مردمانی خونگرم و شاد، تاریخی غنی، هزینه های پایین زندگی، شهریه های مقرون به صرفه تحصیلی، شرایط عالی دانشگاه های اسپانیا که تعداد بسیاری از آنها جزو معتبرترین و مدرن ترین مراکز آموزشی دنیا هستند کافیست تا هر ساله بسیاری از متقاضیان به ادامه تحصیل را به سوی اسپانیا سوق دهد.

مدارک دانشگاه های اسپانیا با اعتبار بین المللی بالایی که دارند موجب شده است، فارغ التحصیلان دانشگاهی در این کشور، نه تنها در اسپانیا بلکه در دیگر کشور های اروپایی  قادر به پیدا کردن شغلی مناسب با تحصیلات خود شوند  و از طریق آن اقامت اسپانیا و یا سایر کشور کشور ها را نیز اخذ نمایند.

مهاجرت از طریق تحصیل به اسپانیا
مهاجرت از طریق تحصیل به اسپانیا

مقاطع تحصیل دانشگاهی در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی

وکیل مهاجرت به اسپانیا اذعان می دارد: تحصیل در مقطع کارشناسی یا همان لیسانس در اسپانیا معمولا با پشت سر گذاشتن ۳ تا ۴ سال به پایان می رسد. زبان تحصیل در اکثر دانشگاه های اسپانیا در این مقطع اسپانیایی است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در اسپانیا با داشتن مدرک دیپلم  می توانید از یک کالج اسپانیایی پذیرش بگیرید و پس از دریافت ویزای تحصیلی، دوره یک‌ساله کالج را در اسپانیا بگذرانید.

البته امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های خصوصی اسپانیا بدون گذراندن دوره کالج مقدور است لکن شهریه دانشگاه‌های خصوصی بیشتر است. لازم است بدانید که دانشگاه‌های دولتی اسپانیا از دانشگاه‌های خصوصی معتبرترند.

از رشته‌های پرمخاطب برای تحصیل در مقطع کارشناسی در اسپانیا می توان به مدیریت  «MBA»، قانون، بازاریابی، مهمان‌داری، علوم پایه، هنر، علوم انسانی و … اشاره نمود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش از کالج‌های اسپانیا گذرنامه، عکس پرسنلی، ترجمه ریزنمرات دوره دبیرستان (و پیش‌دانشگاهی)، ترجمه مدرک دیپلم (و پیش‌دانشگاهی)، انگیزنامه می باشد.

تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا بدون آزمون ورودی صورت می‌گیرد. ولی ارائه یک مدرک لیسانس معتبر الزامیست. اخذ مدرک کارشناسی ارشد در دانشگاه های اسپانیا دو سال به طول می انجامد. در دانشگاه‌های خصوصی، طول دوره کارشناسی ارشد، معمولا یک ساله است، که می تواند قسمتی از اختلاف هزینه دانشگاه‌های دولتی و خصوصی را جبران نماید.

دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد  قادر خواهند بود  ۲۰ ساعت در هفته را کار کنند  و بابت آن حقوقی حدود ۲۰۰ یورو در هفته دریافت نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا، به زبان انگلیسی یا اسپانیایی و یا ترکیبی از این دو می باشد. عموما تعداد واحد های ارائه شده در هر رشته تحصیلی متفاوت است. برای تحصیل در این مقطع نیاز به ارائه مدرک زبان اسپانیایی یا انگلیسی نیست، صرف داشتن دانش مکالمه در هر یک از این زبان‌ها، به خصوص اسپانیایی کافیست. ولی جهت متقاعد کردن افیسر سفارت و همچنین برقراری ارتباط در کشور اسپانیا دانستن زبان انگلیسی مفید و حتی ضروریست.

تحصیل در مقطع دکتری در اسپانیا

تحصیل در مقطع دکترا در اسپانیا رایگان بوده و  برای ورود به این دوره هیچ آزمون ورودی وجود ندارد و به صورت مستقیم با گروه ادمیشن (پذیرش) دانشگاه صورت می پذیرد. طول این دوره تحصیلی در اسپانیا بین ۳ الی ۵ سال به طول می انجامد. اکثر رشته های تحصیلی در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می گردد. دوره دکترا پژوهش محور است، و کلاس تئوری ندارد. معمولاً در مقطع دکترا بورسیه های فراوانی در اختیار دانشجویان بین المللی است. به همراه بورسیه، دانشجویان می توانند از وام های دانشجویی و کمک های مالی دانشگاه بهره مند شوند.

جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترا به تایید استاد راهنما نیاز خواهید داشت. اخذ پذیرش در مقطع دکترا در اسپانیا تقاضای بسیاری دارد، از این رو افرادی که از رزومه تحصیلی بهتری برخوردار باشند شانس بیشتری جهت دریافت پذیرش تحصیلی اسپانیا خواهند داشت.

از مواری که می تواند شانس متقاضی را برای بهره مندی از بورسیه و اخذ پذیرش در مقطع دکترا در کشور اسپانیا بیشتر کند میتوان به معدل مناسب در مقاطع تحصیلی قبلی، مدرک زبان انگلیسی معتبر با نمره بالا، مقالات بین المللی و کتاب تالیف شده توسط متقاضی، رزومه و سابقه کاری اشاره نمود.

بیشتر بدانید:  بورسیه تحصیلی چیست و دریافت آن چه شرایطی دارد؟

بورسیه های تحصیلی اسپانیا

بورسیه مبلغی است که بر مبنای نیاز مالی یا شایستگی به دانشجو تعلق می‌گیرد. اسپانیا نیز مانند برخی کشورهای دیگر بورسیه های تحصیلی مختلفی را به دانشجویان خود ارائه می کند. بورسیه های تحصیلی ارائه شده در این کشور معمولا در انواع مختلفی ارائه می شود برخی از این بورسیه های تحصیلی شامل پرداخت کامل هزینه های دانشجو و بعضی بورسیه ها در قالب کمک هزینه می باشد که نهادهای مختلفی از جمله دولت اسپانیا آنها را تأمین می‌کنند. بورسیه تحصیلی نیازی به بازپرداخت توسط دانشجو ندارد.

بدیهی است داشتن مدرک زبان انگلیسی و یا اسپانیایی و پیشینه علمی، تحقیقاتی و کاری متقاضی  نیز می تواند شانس دانشجو را در خصوص دریافت بورسیه چندین برابر نماید.

بهترین دانشگاه های اسپانیا جهت تحصیل

در فهرست زیر می‌توانید اسامی برترین دانشگاه های اسپانیا را (همراه با رتبه جهانی آنها) که در لیست موسسه QS در سال ۲۰۲۱ قرار دارند مشاهده کنید.

 1. دانشگاه بارسلونا (۱۸۳)
 2. دانشگاه مستقل مادرید (۲۰۰)
 3. دانشگاه کمپلوتنسه مادرید (۲۰۶)
 4. دانشگاه مستقل بارسلونا (۲۱۳ )
 5. دانشگاه ناوارا (۲۵۲)
 6. دانشگاه پمپئو فابرا (۲۸۷)
 7. دانشگاه کارلوس ۳ مادرید (۳۱۱)
 8. دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا (بارسلونا تِک) (۳۱۴)
 9. دانشگاه پلی تکنیک والنسیا (رتبه ۳۲۶)
 10. دانشگاه IE (دانشگاه خصوصی، ۳۲۷)
 11. دانشگاه پلی تکنیک مادرید (۴۵۱)
 12. دانشگاه آلکالا (۴۹۹)
 13. دانشگاه گرانادا (۵۱۰-۵۰۱)
 14. دانشگاه ساراگوسا (۵۱۰-۵۰۱)
 15. دانشگاه سویا (۵۹۰-۵۸۱)
 16. دانشگاه والنسیا (۶۰۰-۵۹۱)
 17. دانشگاه سالامانکا (۶۵۰-۶۰۱)
 18. دانشگاه رامون لیول (۶۵۰-۶۰۱)
 19. دانشگاه پونتی‌فیسیا کومیاس (رتبه ۷۰۰-۶۵۱)
 20. دانشگاه سانتیاگو د کمپوستلا (۷۵۰-۷۰۱)
 21. دانشگاه رویرا ویرجیلی (۸۰۰-۷۵۱)
 22. دانشگاه ناحیۀ باسک (رتبه ۸۰۰-۷۵۱)
 23. دانشگاه آلیکانته (۱۰۰۰-۸۰۱)
 24. دانشگاه مورسیا (۱۰۰۰-۸۰۱)
 25. دانشگاه اویدو (۱۰۰۰-۸۰۱)
 26. دانشگاه لاکرونیا (۱۰۰۰ -۸۰۱)
شرایط مهاجرت تحصیلی به اسپانیا
شرایط مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

هزینه تحصیل در اسپانیا برای مقاطع مختلف چقدر است؟

هزینه تحصیل در اسپانیا در مقاطع به شرح زیر است:

 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی سالانه چیزی حدود ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰  یورو پیش بینی شده است.
 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا سالانه  بین ۳ تا ۵ هزار یورو می باشد.
 • هزینه تحصیل در مقطع دکتری در اسپانیا سالانه ۱۰۰ تا ۵۰۰ یورو که این هزینه در طی سال به واسطه خدماتی که به دانشجو ارائه می‌شود به وی باز گردانده خواهد شد.

هزینه های زندگی در اسپانیا

هزینه های زندگی در اسپانیا برای یک محصل با توجه به دانشگاه محل تحصیل، شهر محل اقامت، شیوه زندگی افراد و … متفاوت خواهد بود. عمده ترین هزینه زندگی در اسپانیا مربوط به اجاره خانه است و مابقی هزینه ها صرف غذا و حمل و نقل می باشد. با توجه به این شرایط به صورت میانگین هزینه زندگی دانشجویی در اسپانیا ماهیانه حدود ۱۰۰۰ یورو خواهد بود.

اخذ ویزای تحصیلی و پذیرش در دانشگاه های اسپانیا چه مدارکی نیاز دارد؟

متقاضیان تحصیل در اسپانیا می توانند پس از آن که از دانشگاه مورد نظر خود  پذیرش گرفتند و دیگر مدارک لازم مثل نامه تمکن مالی (معمولا مبلغی معادل پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی به مدت یک سال) تهیه نمودند می توانند با تعیین وقت قبلی به سفارت اسپانیا مراجعه نموده و مدارک خود را که در ذیل بدان اشاره شده را ارائه نمایند و معمولا هم پروسه جواب دهی سفارت ۲ تا ۶ هفته به طول می انجامد.

متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی به اسپانیا می‌بایست مدارک ذیل را تهیه، ترجمه و به تأیید وزارت دادگستری و وزارت کشور برسانند و به سفارت ارائه نمایند.

 1. پاسپورت معتبر
 2. دو قطعه عکس ۴×۳
 3. فرم پر شده‌ی درخواست ویزای تحصیلی اسپانیا
 4. نامه پذیرش از دانشگاه
 5. بلیط سفر به کشور اسپانیا
 6. بیمه نامه درمانه از یک شرکت بیمه اسپانیایی
 7. فرم وقت سفارت
 8. اثبات محل سکونت
 9. مدارک تحصیلی و ریز نمرات دوره دیپلم و پیش دانشگاهی یا مقاطع بالاتر
 10. تمکن مالی و گردش حساب
 11. نامه کمک هزینه از نهاد آموزشی (در صورت داشتن)
 12. گواهی عدم سوء پیشینه
 13. گواهی سوابق کاری
 14. گواهی سلامت
 15. اوراق هویتی شناسنامه و کارت ملی معتبر
 16. رزومه تحصیلی
 17. انگیزه نامه یا SOP

وضعیت کار پس از تحصیل در اسپانیا

کار پس از تحصیل در اسپانیا دغدغه بسیاری از متقاضیانی می باشد که این کشور را جهت تحصیل خود بر می گزینند. که پس از تحصیل آیا می توانند کاری مناسب با رشته تحصیلی خود پیدا کنند یا اینکه آیا می تواند اقامت دائمی پس از تحصیل دریافت کنند یا خیر؟

پس از اتمام تحصیلات، باید از شرکت‌ها و کارفرمایان این کشور پیشنهاد کاری داشته باشید تا بتوانید اقامت اسپانیا را دریافت نمایید و بسته به وضعیت کار شما انواع مختلفی از مجوزهای کاری ارائه می گردد.

دولت اسپانیا به فارغ التحصیلان دانشگاه های این کشور (شهروندان غیر از اتحادیه اروپا)، از تاریخ اتمام تحصیلاتشان اقامتی یک ساله اعطا می نماید تا بتوانند مدت زمان بیشتری را در این کشور مانده تا شغلی پیدا کنند و یا کسب و کاری برای خود راه اندازی نمایند. اما توجه کنید که نرخ بیکاری در این کشور بالاست و تنها رشته ها و مدارکی قابلیت جذب بالا در بازار کار این کشور را دارند که مورد نیاز این کشور باشند و گرنه نیروهای بومی خودشان در اولویت برای جذب می باشند.

بیشتر بدانید:  تحصیل معماری در اسپانیا ۲۰۲۲

وکیل برای مهاجرت تحصیلی به اسپانیا
وکیل برای مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

وکیل برای مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

وکیل مهاجرت تحصیلی بیان میدارد: بی شک مهاجرت‌های تحصیلی موفق، نیاز به اطلاعات کامل دقیق از رشته های تحصیلی، دانشگاه های مختلف در سراسر دنیا، هزینه ها و سایر شرایط دارد و برای انتخابی صحیح، نیازمند اطلاعات جامع و موثق درمورد این مسائل خواهید داشت تا با قیاس این موارد آن‌ها بتوانید بهترین مقصد را برای ادامه ‌تحصیل خود انتخاب کنید.

مشاورین و وکلای متخصص مهاجرتی گروه بین المللی لاهه همواره سعی بر آن دارند تا بهترین راهنمایی را به دانشجویان و والدین آنها ارائه نموده تا مطمئن ترین و کوتاهترین مسیر ممکن تا نیل به مقصود در دسترس شان باشد.

سوالات متداول

با توجه به مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه بین ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ یورو متغیر است.

بله این امر امکان پذیر است و می توان در هفته ۲۰۰ یورو کسب درآمد کرد.

با توجه به سیستم آموزشی و ثبت نام دانشگاه ها، برخی نیاز به مدرک زبان دارد و برخی دیگر به سوابق و رزومه فردی و تحصیلی توجه می کنند.

تحصیل در اسپانیا محدودیت سنی ندارد لکن برای افراد زیر ۴۵ سال شرایط بهتری به منظور تحصیل فراهم است.

برای این امر امکان پذیر است و شرایط خوبی جهت اخذ بورسیه در این کشور فراهم است.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۶ میانگین امتیاز: ۴.۲]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
انگیزه نامه یا SOP یا Motivation Letter و شرایط نگارش آن
نوشتهٔ بعدی
مهاجرت خویشاوندی به استرالیا

دیگر مطالب این دسته بندی

۸ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام ممنون از مطلب خوبتون. همزمان با تحصیل در اسپانیا امکان کار کردن وجود داره؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ ۰۹:۳۵

   سلام ممنون از شما. بله افرادی که در اسپانیا تحصیل می کنند می توانند هفته ای ۲۰ ساعت را به کار اختصاص دهند.

 • سلام هزینه گرایش های رشته حقوق در مقطع ارشد اسپانیا چقدره؟ امکان بورسیه شدن هست؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۸:۰۷

   درود بر شما
   هزینه تحصیل در این رشته سالیانه بین ۳۰۰۰ الی ۵۰۰۰ یورو می باشد و امکان اخذ بورسیه نیز دارید.

 • سلام ببخشید یه سوال داشتم. طول دوره ی مقطع دکتری اسپانیا چقدره؟

  پاسخ
 • برای انتخاب رشته تحصیلی در اسپانیا مشاوره دارین؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۸ فروردین ۱۴۰۱ ۱۰:۵۲

   با سلام
   وکیل مهاجرت به اسپانیا بیان می دارد: بله علاوه بر انتخاب رشته تحصیلی در انتخاب دانشگاه نیز مشاوره تخصصی ارائه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Button