فسخ قرارداد ورزشی

  1. خانه
  2. chevron_left
  3. وبلاگ حقوق ورزشی
  4. chevron_left
  5. فسخ قرارداد ورزشی
فسخ قرارداد ورزشی
وبلاگ حقوق ورزشی

فسخ قرارداد ورزشی به دلایل متعددی ممکن است صورت بپذیرد و حالت های متفاوتی برای این که یک قرارداد ورزشی را فسخ نمائیم وجود دارد، فسخ قرارداد ورزشی می تواند به دلایل متعددی مورد خواسته ی طرفین باشد اشخاص حقیقی یا حقوقی می توانند فسخ قرارداد ورزشی خود را از مرجع صالح رسیدگی بخواهند یا با توافق یک دیگر بخواهند قرارداد ورزشی منعقد شده را فسخ نمایند از این رو ممکن است بخواهید بدانید در چه صورتی می توان قرارداد ورزشی را فسخ نمود، در صورتی که به دنبال دانستن جهات قانونی فسخ قرارداد ورزشی هستید یا می خواهید بدانید فسخ قرارداد ورزشی چگونه میسر می شود در این مطلب با گروه وکلای لاهه همراه باشید.

مقصود وکیل ورزشی لاهه از نوشتن این مطلب بررسی شرایط قانونی فسخ یک قرارداد ورزشی، نحوه و روش های فسخ قرارداد، بررسی موانع فسخ قرارداد ورزشی می باشد.

فسخ قرارداد ورزشی یعنی چه؟

فسخ قرارداد ورزشی یعنی یکی از طرفین یا هر دوطرف قرارداد اختیار بر هم زدن معامله را از طریق قانونی یا از طریق توافق یا به طریق وجود خیار به دست آورند فسخ در معنای عرفی و عامه ی اجتماع به معنی بر هم زدن قرارداد به هر شکلی است اما فسخ قرارداد به طرق مختلفی ممکن است اتفاق بی افتد و هر کدام از این روش ها اصطلاح و نام خاصی دارد.

نحوه فسخ قرارداد ورزشی و تفاوت آن

فسخ قرارداد ورزشی از روش های مختلفی صورت می پذیرد روش های مختلف فسخ تفاوت هایی با هم دارند، در ذیل به انواع روش های فسخ قرارداد ورزشی  و توضیح آن ها می پردازیم

۱- فسخ
۲- تفاسخ
۳- انفساخ

  قرارداد مربی و باشگاه ورزشی

فسخ قراردادهای ورزشی
فسخ قراردادهای ورزشی

فسخ

نام دیگر فسخ انحلال ارادی قرارداد می باشد، فسخ در اصطلاح حقوقی عبارت است از پایان دادن حقوقی به قرارداد توسط یکی از دو طرف قرارداد یا شخص ثالث.

تفاسخ

فسخ قرارداد ورزشی ممکن است با توافق و تراضی طرفین عقد بر هم زده شود و آثار حقوقی قرارداد با اراده طرفین و توسط آنها از بین برود، در شرایطی اقاله یا همان تفاسخ اتفاق می افتد که هر دو طرف قرارداد با اراده خود عقد را برهم بزنند البته در شرایطی که مدت قرارداد به پایان می رسد این موضوع با توافق و اراده قبلی طرفین مبنی بر همکاری به مدت معین بوده که در این صورت پس از اتمام مدت قرارداد تفاسخ قرارداد ورزشی اتفاق می افتد.

انفساخ

انفساخ قرارداد ورزشی زمانی اتفاق می افتد که یک قرارداد به دلیل قانونی فسخ می شود به عنوان مثال در ماده ۱۵ قوانین فیفا ذکر شده است یک بازیکن حرفه ای در صورتی که با یک باشگاه قرارداد ببندد و در طول یک فصل در کمتر از ده درصد (طبق تعداد دقایقی که بازیکن در زمین حضور داشته نه تعداد بازی) از بازی های رسمی آن تیم شرکت داشته باشد می تواند قرارداد خود را با باشگاه پیش از موعد و با استناد به دلیل فسخ کند دلیل ایجاد چنین قوانینی این است که به ورزش حرفه ای بازیکن لطمه وارد نشود.

فسخ قرارداد ورزشی را چگونه انجام دهیم؟

فسخ قرارداد ورزشی یکی از حالت های اتمام اثرات و تعهدات طرفین قرارداد است از این رو به شما توصیه می شود در هنگام قرارداد جهات فسخ را با طرف خود تعیین و حدودی برای آن مشخص نمایید تا در صورتی که در آینده نیاز به فسخ قرارداد داشته باشید این امر برای شما ساده تر میسر شود.

در صورتی که قرارداد ورزشی را منعقد نموده اید و خواستار فسخ آن هستید باید به دنبال جهات قانونی ای باشید که میتوانید از طریق آن قرارداد خود را فسخ نمایید در صورتی که به قانون ورزش اشراف کامل ندارید به شما توصیه می شود از یک وکیل ورزشی متخصص کمک بگیرید تا در این خصوص راهنما و همراه شما باشد یکی دیگر از روش هایی که میتوانید قرارداد خود را فسخ نمایید توافق با طرف قرارداد است به صورتی که وی را راضی به فسخ قرارداد ورزشی و از بین بردن اثرات قرارداد نمایید.

اگر جهات قانونی برای فسخ قرارداد ورزشی شما وجود داشته باشد می توانید با آسودگی خاطر فسخ آن را از مرجع ذی صلاح بخواهید.

چگونه حق فسخ در قرارداد ورزشی ایجاد کنیم؟

فسخ قرارداد ورزشی یا حق فسخ ممکن است در ابتدا برای شما موضوعی پیش پا افتاده و دور از ذهن باشد اهمیت ایجاد حق فسخ در قرارداد ورزشی زمانی آشکار می شود که بین شما و طرف قرارداد اختلاف ایجاد شود، ممکن است این اسطلاح معروف به گوشتان خورده باشد  که (جنگ اول به از صلح آخر ) ایجاد حق فسخ در قرارداد دقیقا یک نمونه بارز این موضوع است که  طرفین در ابتدا فکر فسخ قرارداد ورزشی در صورت ایجاد اختلاف و مشکل را بنمایند تا دچار ضرر و زیان مالی، اتلاف وقت و دیگر مشکلات نشوید

همان گونه که میدانید اصل آزادی اراده در تمامی قوانین ورزشی رعایت می شود (آزادی اراده در قرارداد ها یعنی طرفین مختارند هرگونه که می خواهند توافق نمایند به شرطی که توافق آن ها مخالف صریح قانون نباشد) به عنوان مثال یک بازیکن قوتبال نمی تواند با دو باشگاه مختلف در طول یک فصل همکاری نماید با این توضیح که طبق اصل آزادی اراده طرفین با هردوی این باشگاه ها قرارداد منعقد نموده است زیرا این کار خلاف قانون فوتبال است در نتیجه توافق طرفین نمیتواند در خصوص موضوعی باشد که خلاف قانون است و در مواردی که خلاف قانون نمی باشد طرفین می توانند به راحتی قراداد منعقد نمایند.

  اصول داوری در اختلافات ورزشی

وکیل برای فسخ قرارداد ورزشی
وکیل برای فسخ قرارداد ورزشی

توصیه های مهم

به شما توصیه می کنیم جهات و علت های فسخ قرارداد ورزشی را در قرارداد ذکر نمایید و تعیین کنید طرفین در چه صورتی می توانند قرارداد ورزشی خود را فسخ نمایند اگر در این زمینه تخصصی ندارید می توانید تنظیم قرارداد را به وکیل متخصص تنظیم قرارداد ورزشی بسپارید.

در صورتی که قرارداد در گذشته منعقد شده و اکنون به فکر فسخ هستید ابتدا به دنبال جهات قانونی فسخ باشید و در صورت عدم وجود دلیل قانونی در توافق خصوصی به دنبال جهات فسخ باشید.

سوالات متداول

همان گونه که در بالا اشاره نمودیم اصل آزادی اراده در تمامی قرارداد ها حکم فرماست و طرفین می توانند حق فسخ را به ثالث واگذار نمایند.

بله این امکان وجود دارد که برای یکی از طرفین قرارداد ورزشی حق فسخ وجود نداشته باشد.

شرطی که برای حق فسخ در قرارداد ذکر می شود نباید مخالف قانون باشد پس تنها مواردی که بر خلاف قانون هستند را نمیتوان به عنوان شرط  فسخ قرارداد تعیین نمود.

تعیین یک بازه زمانی برای فسخ قرارداد ورزشی هیچ مانعی ندارد و در بسیاری از قرارداد های ورزشی شاهد این موضوع هستیم.

اگر منظور از فسخ، فسخ از طریق حکم قانون است خیر تنها در مواردی که مرجع رسیدگی کننده به در خواست طرف قرارداد یا به خودی تعیین خسارت نماید می توان خسارت دریافت نمود اما در مواردی که شخص خود به خود از انجام موضوع قرارداد سر باز بزند در این صورت میتوان از طریق مرجع رسیدگی کننده به این قبیل تخلفات درخواست پرداخت خسارت نمود.

 

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۲ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
وکیل فوتبال
نوشتهٔ بعدی
دستور موقت در آیین نامه فدراسیون فوتبال

دیگر مطالب این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مشاوره با لاهه در واتساپ
Call Now Button