مهاجرت تحصیلی به فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه یکی از راه های محبوب مهاجرت به این کشور است که تحت شرایطی امکان تحصیل رایگان را نیز برای شما بوجود می آورد. مهاجرت تحصیلی به فرانسه مختص دانشگاه های این کشور نیست و مدارس را نیز شامل می شود. علاوه بر این شما می توانید در بیشتر رشته ها و دانشگاه ها به ۲ زبان انگلیسی یا فرانسوی تحصیل کنید. شرایط مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل چگونه است؟ مدارس و دانشگاه های برتر فرانسه کدامند؟ مهاجرت تحصیلی به فرانسه شرط سن دارد؟ شهریه مدارس و دانشگاه های این کشور چقدر است؟ به تمام سوالات شما درخصوص مهاجرت تحصیلی به این کشور توسط وکیل مهاجرت به فرانسه گروه وکلای لاهه در این مطلب پاسخ داده می شود.

فهرست این مطلب: نمایش

مهاجرت تحصیلی به فرانسه و آشنایی با این کشور

مهاجرت تحصیلی به فرانسه به چه دلیلی مورد استقبال افراد قرار گرفته است؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است اول کشور فرانسه را بشناسیم. فرانسه بزرگترین و پرجمعیت ترین کشور اروپای غربی است که پاریس به عنوان پایتخت شناخته می شود. زبان رسمی این کشور فرانسوی است و یورو پول واحد آن به شمار می رود. کشور فرانسه اهمیت ویژه ای به درمان و سلامت قائل است و همین امر موجب شده است تا سیستمی را طراحی کند که افراد بتوانند از امکانات حوزه سلامت به صورت رایگان یا با هزینه کم بهره مند شوند. همچنین این کشور در زمینه استفاده از سیستم و ابزارهای نوین آموزشی، امکان تحصیل رایگان و با کیفیت را برای تمام اقشار جامعه اعم از اتباع این کشور و یا دانشجویان بین المللی فراهم آورده است. زمانیکه برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه اقدام می کنید باید این را هم در نظر بگیرید که در بازار کار این کشور به دلیل ازدیاد دانشجویان بین المللی رقابت زیای حاکم است که تنها با تخصص و تسلط کامل به زبان فرانسوی می توانید شغل مناسب با رشته تحصیلی خود پیدا کنید.

تحصیل در مدارس فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه از طریق تحصیل در مدارس این کشور در تمام مقاطع ممکن است. سن شروع اجباری مدرسه در فرانسه از ۶ بوده و تا ۱۶سال ادامه دارد اما اغلب خانواده ها فرزندانشان را برای رشد و تکامل ارتباط اجتماعی و هوش استدلالی و استنتاجی از ۳ سالگی به مهدکودک یا پیش دبستانی می فرستند. سیستم آموزشی فرانسه به شرح زیر فعالیت می کند:

 • مهدکودک écoles maternelles
 • ابتدایی école
 • راهنمایی collège
 • دبیرستان lycée

ثبت نام فرزندان در مهدکودک ها

مهاجرت تحصیلی به فرانسه با ثبت نام در مهدکودک های این کشور برای فرزند شما ممکن نیست مگر اینکه شما به عنوان والدین ابتدا به این کشور مهاجرت نمایید. کودکان از ۳ تا ۶ سالگی می توانند در این مراکز به صورت رایگان ثبت نام کنند. مهدکودک های دولتی فرانسه به زبان رسمی این کشور فعالیت می کنند و راهی بسیار عالی برای افرادی است که تصمیم دارند فرزندشان با حضور در محیط این زبان را فراگیرند. علاوه بر این مهدکودک فرزندان شما را برای حضور در مدارس و فراگیری دروس با سطح نسبتا سخت تر آماده می کند.

مهدکودک های فرانسوی زبان این کشور یعنی مهدکودک های دولتی فرانسه رایگان بوده و شهریه ای ندارند اما برخی مهدکودک های خصوصی و بین المللی هستند که ممکن است امکانات را به نحو بهتر و کاملتری ارائه دهند یا کلاس های فوق العاده برای کودکان برگزار کنند به همین خاطر شهریه دریافت می کنند. یکی از اصلی ترین مزیت های مهاجرت تحصیلی به فرانسه از طریق ثبت نام در مهدکودک ها این است که کودک در سنین پایین که ذهن وی آمادگی بالایی برای یادگیری زبان دوم دارد، وارد محیطی فرانسوی زبان می شود و با ارتباط با سایر کودکان و همچنین مربیان فرانسوی به راحتی و به بهترین نحو این زبان را فرا می گیرد.

مهاجرت به فرانسه از طریق ثبت نام در مدارس ابتدایی

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به فرانسه را دارید و فرزندتان را هم میخواهید در مدارس ابتدایی این کشور ثبت نام کنید باید بدانید که مدارس ابتدایی این کشور در ۵ سطح فعالیت می کنند و کودکان پس از گذراندن سطح یا سال پنجم وارد مدارس راهنمایی می شوند. در دبستان های فرانسه مطابق با اطلاعاتی که وکیل مهاجرت به فرانسه در اختیار ما قرار دادند دروسی همچون زبان فرانسه، زبان انگلیسی، ریاضیات، علوم، هنر و گاها موسیقی در سطح ابتدایی تدریس می شوند.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه و ثبت نام در مدارس راهنمایی

مهاجرت تحصیلی به فرانسه برای تحصیل در مدارس راهنمایی نیازمند این است که فرزندتان مدرک تحصیلی ابتدایی را دریافت نموده باشد. پس از اتمام دوره ابتدایی، دانش آموزان وارد دوره راهنمایی می شوند. در این دوره شما ۴ سال تحصیلی یعنی تا پایان ۱۵ سالگی را می گذرانید. در این مقطع دروسی همچون ریاضیات، علوم، زیست، علوم اجتماعی، موسیقی، هنر، تاریخ، جغرافیا، ادبیات فرانسه و … فرا می گیرید. علاوه بر این دوره های زبان انگلیسی و کامپیوتر و اینترنت نیز برایتان ارائه می شود. پس از اتمام مقطع راهنمایی می بایست در یک

شرایط تحصیل در فرانسه
شرایط تحصیل در فرانسه

آزمونی شرکت کنید تا برای ادامه تحصیل بتوانید دبیرستان ثبت نام کنید. همچنین سن تحصیل اجباری در ۱۶ سالگی و پایان مقطع راهنمایی تمام می شود در نتیجه می توانید از ادامه تحصیل نیز خودداری نمایید. برای اطلاع از جزئیات شرایط و مراحل ثبت نام در مدارس راهنمایی می توانید از وکیل مهاجرت به فرانسه مشورت بگیرید.

دبیرستان های فرانسه را بیشتر بشناسیم

مقطع دبیرستان در فرانسه اختیاری است و بیشتر برای افرادی کاربرد دارد که قصد مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل و ورود به دانشگاه را دارند. دروسی که در دبیرستان های این کشور ارائه می شوند پایه دروسی هستند که در دانشگاه فرا می گیرید. دانش آموزان می توانند در دبیرستان سه فیلد مشخص را دنبال کنند و در نهایت در فیلد مورد علاقه شان در دانشگاه ثبت نام کنند.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه از طریق ثبت نام در دانشگاه ها

مهاجرت تحصیلی به فرانسه محبوب ترین روش مهاجرت به این کشور است که در مقطع دانشگاهی و تحصیلات عالی متقاضیان زیادی دارد. وکیل مهاجرت به فرانسه در این خصوص بیان می دارد: (دانشگاه های فرانسه همچون مدارس این کشور از ابزارهای نوین تحصیلی و تدریسی در راستای تکامل استعدادها و توانایی های اجتماعی، معنوی و شغلی دانشجویان استفاده می کنند همچنین این دانشگاه ها با در نظر گرفتن علایق طیف های مختلف افرااد، رشته های بسیار متنوعی را در دو زبان فرانسوی و انگلیسی و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می دهند که همین امر موجب شده است تا بیشترین آمار مهاجرت به فرانسه مختص مهاجرت تحصیلی باشد. در ادامه به صورت جداگانه مهاجرت تحصیلی به فرانسه از طریق ثبت نام در دانشگاه های این کشور را بررسی می کنیم.)

مقطع کارشناسی در این کشور

مهاجرت تحصیلی به فرانسه بیشتر به زبان فرانسوی است اما کورس هایی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند. در مقطع کارشناسی نیز دانشگاه های فرانسه تلاش می کنند تا برای در نظر گرفتن نیاز دانشجویان بین المللی برخی کورس ها را به زبان انگلیسی ارائه دهند. مهاجرت تحصیلی به فرانسه و تحصیل در دانشگاه های این کشور با ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی ممکن است اما بدیهی است که به دلیل رسمی بودن زبان فرانسوی در این کشور و تعداد بیشتر فرانسویان در دانشگاه ها، بیشتر تنوع کورس های غیر انگلیسی زبان بیشتر است. تاریخ شروع تحصیل در دانشگاه های این کشور در مقطع کارشناسی برای هر دانشگاه کمی متفاوت است. ددلاین دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو با فاصله کمی از یکدیگر شروع می شوند. و می بایست حداقل ۵-۶ ماه قبل از سفر به این کشور و شروع دوره برای اپلای اقدام کنید. مدرک زبان انگلیسی که برای این مقطع مد نظر است آیلتس، تافل، آزمون های کمبریج با سطح حداقل B2 می باشند.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی با سطح زبان B1 نیز در برخی دانشگاه های با رنک پایین شدنی است. برای مقطع کارشناسی در این کشور ارائه مدرک دیپلم ۱۲ ساله و ریز نمرات دبیرستان الزامی است و در برخی دانشگاه ها نیز آزمون ورودی یا حتی مصاحبه برای پذیرش برگزار می شود. طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ۴ ساله است که در برخی دوره ها ممکن است به صورت ۲ تا ۳ ساله نیز ارائه شود.

علاوه بر این شما می توانید در دوره های یکساله کالج های فرانسه برای آمادگی ورود به دانشگاه نیز شرکت کنید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد فرانسه

مقاطع کارشناسی ارشد در فرانسه به صورت ۲ ساله ارائه می شود. تعداد کورس های انگلیسی زبان در دانشگاه های فرانسه بیشتر از کورس های انگلیسی زبان کارشناسی است و تعداد متقاضیان بیشتری نیز دارد. همچون مقاطع کارشناسی ارشد در ایران، در این کشور نیز در پایان دو سال دانشجوها ملزم به ارائه پایان نامه و یا پروژه های تحقیقاتی هستند که با استاد راهنمای خود فیکس نموده اند. به طور کلی مهاجرت تحصیلی به فرانسه برای تحصیل در مقطع ارشد آمار بسیار بالایی دارد. زیرا مهاجرت تحصیلی برای ثبت نام در دانشگاه ها آن هم در مقطع کارشناسی به دلیل آزمون های ورودی دانشگاه ها سخت تر بنظر می رسد.

تحصیل مقطع دکتری

آیا مهاجرت تحصیلی به فرانسه و تحصیل در دوره دکتری در این کشور رایگان است؟ دوره دکتری در فرانسه به صورت ۳ ارائه می شود که در برخی شرایط ممکن است تا ۴ سال نیز طول بکشد. در بسیاری از کشورها دوره دکتری به دو صورت تحقیقاتی و تدریس محور ارائه می شود. اما در فرانسه بیشتر دوره ها تحقیقاتی است و فرد با ارائه پروپوزال و انتخاب استاد راهنما می تواند از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرد. علاوه بر این گرفتن فول در مقطع دکتری از طریق ارائه رزومه بسیار قوی ممکن است. با مهاجرت تحصیلی به فرانسه و همچنین با شرکت در پروژه های تحقیقاتی اساتید نیز می توانید حقوق دریافت کنید. زبان کورس های دکتری در فرانسه انگلیسی و فرانسوی است. سطح مورد نیاز دانش زبان برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری در دانشگاه c1 می باشد.

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل
مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل

آیا مهاجرت تحصیلی به فرانسه محدودیت معدل دارد؟

مهاجرت تحصیلی به فرانسه به طور مشخص برای معدل محدودیت ندارد. اما هر دانشگاه و هر رشته رویه متفاوتی را پیش گرفته است به همین منظور بهتر است قبل از هر اقدامی وارد سایت دانشگاه های مورد نظر خود شده و شرایط دانشگاه از جمله معدل مورد نیاز برای پذیرش را ببینید. اما به طور کلی بدانید که افراد با معدل کمتر از ۱۴ شانس کمتری برای پذیرش در دانشگاه های فراسه خصوصا در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دارند.

هزینه های مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل

وکیل مهاجرت در این خصوص بیان می دارد: (برآورد هزینه های مهاجرت آن هم مهاجرت تحصیلی که فرد در بیشتر مواقع قرار نیست درآمد آنچنانی برای معیشت خود داشته باشد امری است مهم که به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. یکی از این فاکتورها لایف استایل شما است یعنی اینکه شما چه سبک زندگی را برای خود انتخاب کنید دائم در سفر باشید و ملک شخصی اجاره کنید یا در خوابگاه بمانید. از دیگر فاکتورهای تاثیرگذار در مهاجرت تحصیلی به فرانسه شهریه دانشگاه انتخابیتان و اینکه شامل بورس می شوید یا خیر می باشد. همچنین هزینه های اخذ ویزای تحصیلی فرانسه، مشاوره با وکیل مهاجرت تحصیلی و… را نیز باید در نظر بگیرید در نتیجه به طور قطعی و مشخص نمی توان رقمی را اعلام نمود.)

تحصیل رایگان در فرانسه

مهاجرت به فرانسه از راه های مختلفی ممکن است که مهاجرت تحصیل محبوب ترین آن است اما سوال اینجا است که ارزانترین راه هم هست یا خیر؟ مهاجرت تحصیلی به فرانسه با توجه شهریه دانشگاه ها و هزینه زندگی نسبت به مهاجرت به آمریکا و یا کانادا مقرون به صرفه به حساب می آید. شهریه دانشگاه های دولتی فرانسه سالیانه کمتر از ۱۰۰۰ یورو می باشد اما این رقم برای دانشگاه های خصوصی چندین برابر می شود. به همین خاطر هم دولت این کشور هم نهادها و موسسات مرتبط با تحصیلات عالی در تلاشند تا بتوانند برای دانشجویان اعم از بومی و بین المللی کمک هزینه های تحصیلی درنظر بگیرند. برخی از این بورسیه ها عبارتند از:

 • بورس تحصیلی ایفل: مهاجرت تحصیلی به فرانسه با استفاده از این بورسیه مقرون به صرفه تر خواهد بود. یکی از بورس های تحصیلی عالی برای دانشجویان خارجی همین است که به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری تا مبلغ ۱۵۰۰ یورو سالانه تعلق می گیرد. این بورس صرفا برای دانشجویان خارجی ارائه می شود.
 • مهاجرت تحصیلی به فرانسه با بورسیه ENS: این بورسیه سالیانه به مبلغ ۱۲ هزار یورو به ۳۰ دانشجوی استعداد درخشان خارجی  تعلق می گیرد.
 • Emile Boutmy: مبلغ این بورسیه برای مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل در رشته های علوم انسانی خصوصا علوم سیاسی و روابط بین الملل بین ۵ تا ۱۰ هزار دلار سالیانه می باشد. رزومه درخشان برای دانشجو بسیار تاثیر گذار است.
 • بورسیه دانشگاه Université Paris-Saclay: این بورسیه نیز به دانشجویان کارشناسی ارشد تعلق می گیرد که سابقه درخشانی در دوران تحصیل خود داشته اند. تعداد بورسیه اندک و رقابت برای آن زیاد است اما مبلغ آن سالیانه ۱۰ هزار یورو می باشد.
 • بورسیه سازمان HEC پاریس: این بورسیه به دانشجویان بین المللی براساس شایستگی تحصیلی، نیاز مالی و شرایط خاص با حداقل ۶ هزار و حداکثر ۲۴ هزار یورو ارائه می شود.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه محدودیت سن دارد؟

یک بحثی برای مهاجرت تحصیلی وجود دارد که در روند پذیرش گرفتن و اخذ ویزای فرانسه شما نیز تاثیرگذار است. گپ تحصیلی همین فاکتور است. این کلمه بدین معنا است که از آخر مدرک تحصیلی شما چقدر می گذرد. برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه سن اهمیت دارد. یعنی هرچه سن شما برای گرفتن پذیرش و سایر مراحل کمتر باشد شانس بیشتری خواهید داشت علاوه بر این اگر گپ تحصیلی نداشته باشید یا بتوانید گپ تحصیلی را با مواردی ماننند رزومه کاری مرتبط پر کنید بسیار تاثیرگذار است. برای سن کارشناسی ۲۳، کارشناسی ارشد ۲۷ و دکتری ۳۳ ماکسیمم سن برای گرفتن پذیرش هستند.

کار دانشجویی در فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه هزینه های زیادی دارد و ممکن است خانواده ها یا حتی خود فرد نتواند از ایران نتوانند این هزینه ها را ساپورت کنند به همین خاطر کار دانشجویی می تواند در تامین برخی هزینه های شما بسیار کارساز باشد. اروپا و دانشگاه های آن برای ساعات کار دانشجویان محدودیت قرار داده اند. بدین ترتیب دانشجویان می توانند نهایتا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. درآمد دانشجویان متناسب با قانون کار این کشور و ساعتی تعیین می شود. این مبلغ در کمترین حالت در دو سال پیش ساعتی ۹ تا ۱۰ یورو بوده است. دانشجویان هم می توانند خارج از دانشگاه کار کنند و هم می توانند برای اشتغال به دانشگاه درخواست دهند تا در کارهایی مثل پروژه های اجتماعی، تحقیقاتی و یا حتی مارهایی مثل پذیرش دانشجو و… فعالیت نمایند. خوبی فعالیت های این چنینی در دانشگاه این است که مطابق ساعات کلاس های ایشان فعالیت مشخص می شود.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه چه مزایا و معایبی دارد؟

مهاجرت تحصیلی به فرانسه هم مزایا دارد و هم معایب اما در این بین مهم این است که از آن ها خبر داشته باشید و برای مهاجرت آن را در نظر بگیرید.

مزایای تحصیل در فرانسه:

 • زندگی و کار و تحصیل در کشوری اروپایی با امکانات رفاهی بسیار عالی
 • امکان تحصیل مقرون به صرفه و حتی رایگان
 • امکان ورود به بازار کار بلافاصله پس از فارغ التحصیلی

معایب مهاجرت تحصیلی به فرانسه:

 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی برای مهاجرت الزامی
 • شهریه نسبتا زیاد دانشگاه های خصوصی
 • هزینه نسبتا بالا برای درمان
 • زندگی گران نسبت به کشورهای دیگر اروپا

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به فرانسه

اگر قصد دارید که به فرانسه مهاجرت کنید و‌ در آینده ای نزدیک نسبت به اخذ ویزا اقدام کنید آماده کردن و ارائه مدارک زیر الزامی است البته لازم به ذکر است که این یک لیست کلی از مدارک می باشد و برای اطلاع از جزئیات می توانید به وکیل اخذ ویزا یا وبسایت دانشگاه و سفارت مراجعه کنید:

 • مدارک هویتی مثل شناسنامه و پاسپورت
 • مدارک مالی مثل فیش پرداخت اپلیکیشن فی، گردش حساب ۳ ماهه، گواهی تمکن مالی
 • رزومه تحصیلی اعم از دانشنامه، واحدهای گذرانده، ریز نمرات، گواهی شرکت در کنفرانس ها و کارگاه ها (این مورد از مهمترین مدارک برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه است که در پروسه اخذ پذیرش از دانشگاه امتیاز داشته و تاثیر زیادی خواهد گذاشت)
 • رزومه کاری مثل کارآموزی و شغل با درآمد با ذکر نام و محل اشتغال و بازه فعالیت
 • رزومه مهارتی همچون تسلط بر کامپیوتر، گذراندن دوره های مرتبط و…

مراحل مهاجرت تحصیلی به فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه نیازمند این است که چند مرحله را به صورت کلی باید پشت سر بگذارید ما این مراحل را اختصارا برای نظم دادن به ذهن شما عزیزان میگوییم:

 • اولین مرحله مهاجرت تحصیلی به فرانسه مشاوره با وکیل مهاجرت است. این فرد به شما کمک می کند  تا از مسیر خود‌ مطمئن شوید و از باقی راه نیز شما را مطلع می سازد
 • پس از آن می توانید متناسب با علایق و شرایطتان رشته ها و دانشگاه های فرانسه را انتخاب کنید.
 • در مرحله بعد مطالعه کامل وبسایت دانشگاه برای اطلاع از ددلاین ها و شرایط پذیرش الزامی است. تمام اطلاعات لازم را در این مرحله بدست بیاورید.
 • در این مرحله از اخذ ویزای تحصیلی فرانسه می بایست مدارکتان را آماده و در ددلاین مشخص در وبسایت بارگزاری نمایید.
 • درصورتیکه بتوانید در رشته و دانشگاه مورد علاقه تان پذیرش بگیرید وارد مرحله اخذ ویزا می شوید.
 • مدارک مورد نیاز سفارت نیز در چک لیستی که هرساله اعلام می کند مشخص شده است. مدارک را اماده کنید و از سفارت این کشور وقت بگیرید.
 • وقتی که از سفارت گرفته اید برای ارائه مدارک و مصاحبه با آفیسر می باشد.
 • پس اژ اتمام این مراحل باید منتظر نتیجه و نظر سفارت بمانید تا پروسه مهاجرت تحصیلی به فرانسه برای شما به اتمام برسد.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه و ددلاین دانشگاه ها

یکی از مراحل اخذ ویزای تحصیلی در کشور فرانسه اطلاع از شرایط دانشگاه است. یکی از این شرایط بازه ای است که دانشگاه درخواست های شما برای پذیرش را دریافت می کند. به این بازه ددلاین پذیرش می گویند. ددلاین دانشگاه های اروپا در بیشتر مواقع از سپتامبر آغاز می شود و تا می ادامه دارند اما هر دانشگاه و رشته با دانشگاه و رشته دیگر متفاوت است در نتیجه برای اطلاع از جزئیات ددلاین ها باید به وبسایت دانشگاه مراجعه نمایید. بهترین کار این است که ددلاین رشته های موردنظرتان را یادداشت کنید تا از آن جا نمانید. علاوه بر این دانشگاه ددلاین مشخصی برای ثبت نام هم اعلام می کنند که پس از اتمام اعلام نام پذیرفته شدگان آغاز می شود.

کار پس از تحصیل

مهاجرت تحصیلی به فرانسه و بازار کار این کشور در آینده دانشجویان به قدری تاثیرگذار است که می تواند نظر این افراد را برای انتخاب این کشور تغییر دهد. یکی از موارد مهم و تاثیرگذار به بیان وکیل مهاجرت به فرانسه، وضعیت ورود به بازار کار فارغ التحصیلان این کشور است. در فرانسه به دلیل وجود دانشجویان بین المللی با تعداد بالا و تخصص هر یک از آن ها رقابت برای پیدا کردن شغل بسیار بالا است و به همین خاطر ممکن است به راحتی نتوانید مشغول به کار شوید به علاوه تسلط به زبان فرانسوی در این خصوص شانس شما را تا حد زیادی افزایش می دهد. شما می توانید پس از تحصیل به مدت ۱ تا ۲ سال مجوز اقامت برای جستجوی کار بگیرید و سپس اقامت تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایید.

اخذ تابعیت فرانسه از طریق تحصیل

تصمیم بسیاری از افراد بعد از مهاجرت اخذ پاسپورت و اقامت دائم کشور مقصد می باشد. مطابق قوانینی که در فرانسه حاکم است شما با صرف مهاجرت تحصیلی به فرانسه و ثبت نام در دانشگاه ها حتی چندین سال موفق به اخذ اقامت دائم نمی شوید و برای تبدیل اقامت موقت به دائم باید با مجوز کاری و پرداخت مالیات و فعالیت اقتصادی در این کشور ۵ سال ساکن بمانید. در اینصورت می توانید برای اقامت دائم درخواست دهید و پس از چند سال درصورت صلاحدید ادارات مهاجرت و شرایط شما برایتان پاسپورت صادر می شود.

برترین دانشگاه های فراسنه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه قبل از هر اقدامی نیازمند این است که شما درمورد چند مسئله تحقیق کنید یکی از این مسائل دانشگاه های برتر این کشور و رنکینگ ها است. انتخاب دانشگاه تاثیر مثبتی در آینده شغلی شما خواهد گذاشت. انتخاب دانشگاه با توجه به رنکینگ و همچنین شرایط و علایق شما انجام می شود. یکی از برترین دانشگاه های فرانسه دانشگاه تحقیقاتی PSL می باشد. این دانشگاه در سال ۲۰۲۲ در میان ۴۰ دانشگاه برتر جهان قرار داشته است. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به فرانسه را دارید قطعا نام دانشگاه سوربن را شنیده اید این دانشگاه نیز درمیان ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا مطابق سیستم های رتبه بندی قرار دارد. دانشگاه پاریس ساکلی نیز یکی دیگه از دانشگاه های این کشور است که توانسته است در چند سال اخیر یکی از بهترین مراکز تحقیقاتی این کشور انتخاب شود و در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا نیز قرار دارد. به جز دانشگاه های نام برده برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه دانشگاه های بسیار خوب دیگری همچون اکس مارسی، بوردو و… وجود دارند که سطح بالای از امکانات علمی، آموزشی و رفاهی را در اختیار دانشجویانشان قرار می دهند.

تحصیل در فرانسه و اخذ ویزای همراه

وکیل مهاجرت به فرانسه در این خصوص اذعان می دارد: (یکی از اصلی ترین دلایلی که افراد از مهاجرت تحصیلی به فرانسه پشیمان می شوند دوری از خانواده و عزیزانشان است. شما می توانید به همراه همسر و فرزندانتان در فرانسه زندگی کنید البته برای تحقق این مهم چند شرط بیان شده است:

 • حامی یا متقاضی اصلی ۱۸ ماه در فرانسه زندگی کرده باشد و ۱ سال دیگر نیز از اقامتش مانده باشد
 • این فرد توان مالی کافی برای حمایت از همسر و فرزندانش را داشته و بتواند به اداره مهاجرت ثابت کند که ماهیانه درآمد مشخصی دارد.
 • مسکن مناسب برای زندگی با اعضای خانواده یکی دیگر از شرایط ذکر شده است.
 • هزینه ویزای همراه فرانسه در این حالت رایگان است و برای فرد اقامت ۱ ساله صادر می شود.
وکیل برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه
وکیل برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه

وکیل برای مهاجرت تحصیلی به قرانسه

در یک مطلب نسبتا طولانی تلاش کردیم تا با کمک وکیل مهاجرت به فرانسه کلیاتی از مهاجرت تحصیلی به این کشور را برایتان شرح دهیم اما طبیعی است که قوانین مهاجرتی کشورها به قدری پیچیده و زیاد است که ممکن است نتوان در نوشته آن را بیان کرد به همین خاطر پیشنهاد می شود تا قبل از اقدام برای مهاجرت و اخذ ویزا با وکیل مشورت نمایید. مهمترین مزیتی که مشاوره با وکیل مهاجرت برای شما دارد این است که چشم اندازی از آینده مهاجرت تحصیلی به فرانسه برایتان ترسیم می کند و توام معایب و مزایای کشور مقصد را برایتان توضیح می دهد به علاوه از تخصص و تجربه این فرد نیز می توانید برای ادامه مسیر بهره مند شوید. به همین جهت شما می توانید در زمینه مهاجرت به فرانسه از هر روشی خصوصا مهاجرت تحصیلی از ثبت نام در مهدکودک ها تا اخذ پذیرش از دوره های دکتری با گروه وکلای لاهه مشورت نمایید و از وکلای تخصصی ما کمک بگیرید.

سوالات متداول

ویزای تحصیلی این کشور مطابق طول دوره ثبت نام شده توسط سفارت مشخص می شود.

پروسه این پرونده ممکن است با توجه به شرایط شما تا ۶ ماه زمان ببرد.

برای تحصیل در کشورهای خارجی لازم است تا زبان رسمی آن کشور و یا زبان انگلیسی را فرا بگیرید به همین خاطر دانشگاه های این کشور بدون تسلط به زبان فرانسوی یا انگلیسی به شما پذیرش نمی دهند.

تحصیل در این کشور رایگان نمی باشد اما شهریه دانشگاه های دولتی فرانسه بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

با مهاجرت تحصیلی به فرانسه تابعیت و اقامت دائم به شما داده‌ نمی شود بلکه می توانید با تبدیل ویزای تحصیلی به کاری برای اقامت دائم و سپس تابعیت اقدام نمایید.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
خرید ملک در آمریکا
نوشتهٔ بعدی
ثبت شرکت در ترکیه چه شرایطی دارد؟

دیگر مطالب این دسته بندی

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام، من اهل افغانستانم و متولد ایران، ۱۷ سالمه و دفترچه اقامت دارم، آیا امکانش هست از طریق خوندن زبان فرانسوی به فرانسه مهاجرت کنم؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ ۱۷:۲۲

   سلام وقت بخیر در صورتی که دارای پاسپورت باشین می توانین جهت اخذ پذیرش در دوره های زبان فرانسه اقدام کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Button