ثبت ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی

ثبت ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی

ثبت ازدواج مرد ایرانی با زن غیر مسلمان در خارج از کشور به این شرح است که متقاضیان ابتدا می بایست از طریق سامانه میخک درخواست خود را ثبت نموده سپس از طریق همان سامانه تمامی فایل های مرتبط به ثبت ازدواج را بارگذاری و تکمیل ‌نمایند. پس از آن با دریافت کد رهگیری همراه با اصل مدارک بارگذاری شده در سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی و واریز هزینه به کنسولگری یا سفارتخانه های مربوطه ایران در محل اقامتشان مراجعه کنند.

شرایط و مقررات ثبت ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی

از دغدغه‌های برخی از مردان ایرانی در خارج از کشور مسائل مربوط به ازدواج با بانوان خارجی و ثبت آن در خارج از کشور می‌باشد. در کجا باید عقد شرعی انجام شود و اینکه چگونه این عقد نکاح باید ثبت گردد. از جمله سوالاتی که ذهن شما مخاطبان را درگیر می‌کند این است که روند کاری ثبت ازدواج اتباع مرد ایرانی با زن خارجی چقدر زمان میبره؟ مقدار هزینه ای که بابت ثبت ازدواج پرداخت می‌کنیم چقدر است؟ و مدارک مورد نیاز را در کدام سایت باید بارگذاری کنیم؟ ما گروه وکلای بین المللی لاهه در کنار شما عزیزان خارج از کشور هستیم تا تمامی ابهامات بوجود آمده در ذهنتان را پاسخ دهیم.

اصولا ازدواج مرد ایرانی با خانم خارجی با ممنوعیت همراه نخواهد بود و حتی نیاز به اخذ اجازه نامه مخصوص هم نیست مگر در یک مورد خاص آن هم درخصوص ازدواج مامورین دولتی با زن خارجی که در ماده۱۶۰۱ قانون مدنی ذکر شده است. این ماده عنوان می‌کند که: دولت می‌تواند ازدواج بعضی از مستخدمین و مأمورین رسمی و محصلین دولتی را با زنی که تبعه خارجه باشد موکول به اجازه‌ مخصوص نماید.

لازم به ذکر است که ازدواج بانوان خارجی با مردان ایرانی درصورتی امکان‌پذیر است که اگر گواهی ولادت بانوان خارجی صادره از کشوری، غیر از محل اقامتشان می‌باشد، ابتدا باید از کشور محل اقامت استعلام گواهی ولادت بگیرند و پس از تأیید صحت گواهی ولادت از سوی کشور مربوطه شرایط ازدواج با مرد ایرانی برایشان فراهم می‌گردد.

بیشتر بدانید:  ثبت ازدواج ایرانیان خارج از کشور

ثبت ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی در خارج از کشور در سامانه میخک

برای ثبت ازدواج زوج ایرانی با زوجه خارجی متقاضیان باید از طریق سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی درخواست خود را ثبت و مدارک مورد نیاز را بارگذاری نمایند. درخواست‌کنندگان از همان سایت کد رهگیری خود را دریافت ‌می‌کنند سپس در زمان مقرر شده که به آن ها اطلاع داده می‌شود با اصل مدارکی که توسط آنان در سایت میخک بارگذاری شده است به سفارتخانه یا سرکنسولگری مربوطه ایران در محل سکونت خود مراجعه حضوری می‌کنند.

مدارک لازم برای ثبت ازدواج

برای ثبت ازدواج مرد ایرانی و زن خارجی در خارج از کشور زوجین باید اصل مدارک ذیل را هنگام مراجعه حضوری به سفارتخانه یا کنسولگری‌های مربوطه ایران در خارج از کشور را به همراه داشته باشند:

 1. درخواستنامه تکمیل شده ثبت ازدواج توسط زوجین
 2. اصل شناسنامه معتبر و عکسدار زوج
  ضمنا درصورتیکه شناسنامه زوج المثنی باشد، باید قبلا نسبت به اخذ گواهی تجرد از ایران اقدام نماید.
 3. اصل گذرنامه معتبر خارجی زوجه.
 4. گواهی نامه بهداشتی مبنی بر سلامتی جسمی و روحی و نداشتن هرگونه بیماری واگیردار و یک نسخه کپی آن
 5. اصل گواهی تشرف زوجه به دین مبین اسلام و دو نسخه کپی آن
 6. ارائه اصل عقدنامه شرعی صادره از مراکز و موسسات اسلامی مورد تأیید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در محل اقامت متقاضی، بانضمام دو نسخه کپی از آن
 7. ارائه اصل عقدنامه محلی و دو نسخه کپی از آن. (چنانچه ازدواج در کشور دیگری انجام شده باشد، ابتدا می بایست نسبت به تأیید و دریافت گواهی از سوی مقامات رسمی دولت محل اقامت اقدام گردد.)
 8. سه قطعه عکس جدید ۴*۳ تمام رخ، بدون کلاه، عینک تیره و پشت نویسی شده زوج و هفت قطعه عکس جدید ۴*۳ تمام رخ، بدون کلاه، عینک تیره و پشت نویسی شده با رعایت حجاب کامل اسلامی زوجه
 9. اصل گواهی تولد بین اللملی زوجه، (ارائه این مدرک ضروری بوده و اعاده نمی شود. چنانچه زوجه متولد کشور محل اقامت نباشد، لازم است قبل از ارائه درخواست، گواهی تولد خود را جهت انجام مراحل اداری به نمایندگی محل اقامت، ارائه نمیاد.)
 10. چنانچه زوجه خواهان نام خانوادگی زوج می‌باشد، باید فرم ویژه استفاده از نام خانوادگی زوج را تکمیل کند.
 11. کپی کارت شناسائی ملی (در صورت نداشتن کارت شناسائی ملی، به قسمت مربوطه مراجعه شود.)

فرایند ثبت ازدواج زوج ایرانی با زوجه خارجی

 1. متقاضیان محترم، درخواست ثبت ازدواج و ارائه مدارک مورد نیاز برای ثبت ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی در خارج از کشور را از طریق مراجعه حضوری به نمایندگی های مربوطه ایران در محل اقامت زندگی‌شان اقدام می‌کنند.
 2. درخواست ثبت ازدواج و مدارک ارائه شده توسط کارشناسان کنسولی مورد بررسی قرار می‌گیرد و درصورت موافقت و یا کامل بودن مدارک درخواست برای ثبت ازدواج اتباع مرد ایرانی با زوجه خارجی در خارج از کشور ازدواج زوجین ثبت می‌شود.
  *ضمنا توجه داشته باشید اگر در این مرحله مدارک ارائه شده ناقص باشد، درخواست ثبت ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی در خارج از کشور با رد درخواست ثبت ازدواج متقاضیان روبرو می‌شود.
 3. پس از ثبت ازدواج اتباع مرد ایرانی با زن خارجی مدارک ازدواج زوجین به رئیس اداره سجلات ارسال می‌شود و رئیس اداره سجلات پس از دریافت مدارک ازدواج متقاضیان، مدارک واصله را به کارشناس اداره سجلات ارجاع می‌دهد.
 4. کارشناس اداره سجلات مدارک واصله را مورد بررسی قرار می‌دهد و اگر مدارک دریافت شده کامل باشد این مدارک را به سازمان ثبت احوال ارسال می‌کند و فرایند ثبت ازدواج زوج ایرانی با زوجه خارجی با موفقیت پایان می‌یابد.
  * درصورت ناقص بودن مدارک ارسالی توسط رئیس اداره سجلات به کارشناس اداره سجلات، کارشناس مربوطه مدارک واصله را جهت رفع نقص به رئیس اداره عودت می‌دهد تا پس از رفع نقص، مدرک دوباره مورد بررسی قرار بگیرد.
فرایند ثبت ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی در خارج از کشور حدودا هفت روز کاری زمان می‌برد.

هزینه های ثبت ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی

مقدار هزینه پرداختی به نمایندگی‌های مربوطه ایران در خارج از کشور برای ثبت ازدواج زوج ایرانی با زوجه خارجی ۳۵ یورو می‌باشد. متقاضیان باید هزینه را به سفارتخانه یا سرکنسولگری‌های مربوطه ایران در محل زندگی خود در خارج از کشور پرداخت نمایند.

بیشتر بدانید:  احوال شخصیه ایرانیان خارج از کشور

نحوه ثبت ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی
نحوه ثبت ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی

وکیل برای ثبت ازدواج مرد ایرانی با زوجه خارجی در خارج از کشور

برای ثبت ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی در خارج از کشور، شما میتوانید از وکیل بین المللی و متخصص در این زمینه استفاده نمایید. گروه وکلای بین المللی لاهه متشکل از وکلای باتجربه و متخصص در زمینه امور ایرانیان خارج از کشور آماده ارائه خدماتی از قبیل ۱- ثبت ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی ۲- درخواست صدور شناسنامه ایرانی برای بانوان خارجی به شما هموطنان ایرانی مقیم خارج از کشور می‌باشند. شما می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی داخل سایت و یا از طریق واتس‌آپ با کارشناسان و وکلایی تخصصی مشاوره نمایید.

سوالات متداول

شما پس از عقد شرعی ابتدا از طریق سامانه میخک درخواست ثبت ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی را می‌دهید و پس از دریافت کد رهگیری و نوبت مقرر که از طریق همان سایت به شما اعلام می‌شود در کنسولگری‌ یا سفارتخانه های مربوطه ایران در محل اقامت زندگی‌شان مراجعه حضوری میفرمایید. برای اطلاع از مدارک و نحوه گردش کار لطفا مقاله بالا را مطالعه کنید.

هزینه ثبت‌ ازدواج مرد ایرانی و زن خارجی  در خارج از کشور سی وپنج یورو می‌باشد. شما این هزینه را به سفارتخانه یا کنسولگری‌های مربوطه ایران در محل سکونت خودتان پرداخت می‌نمایید.

مدت زمان ثبت ازدواج اتباع مرد ایرانی با زوجه خارجی در خارج از کشور حدود هفت روز کاری زمان می‌برد.

ازدواج شما آقای ایرانی عزیز درصورتی  با خانم خارجی امکان‌پذیر است که ابتدا از کشور محل اقامت خانم خارجی استعلام گواهی ولادت بگیرید و پس از تایید صحت گواهی ولادت از سوی کشور مربوطه می‌توانید ازدواج نمایید.

شما زمانی میتوانید برای همسر خارجی خود شناسنامه ایرانی بگیرید که ازدواجتان را ثبت رسمی در نمایندگی‌های مربوطه ایران در محل سکونت خود کرده باشید.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
تردد مشمولین ایرانی خارج از کشور
نوشتهٔ بعدی
دستگیری مجرمین از طریق پلیس بین‌الملل یا اینترپل

دیگر مطالب این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Button