مهاجرت کاری به کانادا

مهاجرت کاری به کانادا

مهاجرت کاری به کانادا چگونه است؟ روش های مهاجرت از طریق کار به کانادا کدامند؟ شرایط، نحوه و هزینه های این مهاجرت چگونه است؟ برای مهاجرت کاری به کانادا به چه مدارکی نیاز داریم؟ آیا برای کار در این کشور نیاز به مدرک زبان داریم؟ برای دریافت ویزای کاری و مهاجرت به کانادا از کجا شروع کنیم؟ مزیت کار در کانادا چیست؟ اخذ اقامت دائم و تابعیت با کار در کانادا چگونه حاصل می گردد؟ وکیل متخصص در مهاجرت به کانادا به سوالات شما در این خصوص پاسخ خواهد داد.

مهاجرت از طریق کار به کانادا

مهاجرت به کانادا با توجه روش های متعدد مهاجرتی به خصوص از طریق کار به این کشور، اقتصاد پویا و کیفیت بالای زندگی در این کشور مورد استقبال بسیاری از متقاضایان مهاجرت در  سراسر دنیا قرار گرفته است. کشور کانادا در حوزه نیروی کار به خصوص نیروی کار متخصص با کمبود مواجه است. به‌همین دلیل نیاز خود را از طریق جذب نیروهای متخصص مهاجر تامین می کند.

کانادا طبق برنامه ای ۳ ساله از ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ بالغ بر یک میلیون دویست هزار مهاجر خواهد پذیرفت که از این میان حدود ۶۰% نیروی کار خواهند بود که از طریق برنامه های  مختلف مهاجرتی وارد خاک کانادا خواهند شد. این عدد و درصد جذاب می تواند برای متقاضیان کار و مهاجرت یک فرصت استثنایی باشد پس اگر قصد مهاجرت کاری به کانادا دارید این فرصت را از دست ندهید و از بین روشهای مهاجرت کاری به کانادا مناسب ترین راه انتخاب نموده و به این کشور مهاجرت کنید.

روش های اخذ ویزای کاری کانادا

اخذ ویزای کاری کانادا با جاب آفر

جاب آفر یکی از روش های اخذ ویزای کاری کاناداست که متقاضی از یک کارفرمای کانادایی پیشنهاد شغلی یا به اصطلاح جاب آفر دریافت می نماید. در این روش می بایست هنگام درخواست ویزا مدرک LMIA را نیز ارائه دهید. LMIA مدرکی است که ثابت می‌کند هیچ شهروند کانادایی برای انجام شغل مورد نظر داوطلب نشده و کارفرما مجاز به استخدام یک فرد خارجی می باشد.

روند دریافت جاب آفر و LMIA بدین صورت می باشد که هنگام نیاز یه کارفرمایی کانادایی به نیروی کار، وی ابتدائا می بایست موقعیت شغلی مد نظر خود را در روزنامه‌های کانادایی اعلام نماید. پس از درج این آگهی مدت زمان مشخصی باید سپری گردد و چنانچه در این مدت هیچ شهروند کانادایی برای اخذ آن موقعیت شغلی پیدا نشد، کارفرمای کانادایی مجاز به استخدام فردی خارجی برای تصدی گری شغل مورد نظر می گردد.

شرایط مهاجرت کاری به کانادا
شرایط مهاجرت کاری به کانادا

اخذ ویزای کاری کانادا با روش اکسپرس اینتری

وکیل مهاجرت به کانادا بیان می دارد: اکسپرس اینتری یکی دیگر از روش های مرسوم برای مهاجرت کاری و اخذ ویزای کار کاناداست. این سیستم جهت جذب نیروهای ماهر و متخصص کاری و براساس سیستم امتیاز بندی طراحی شده است. پس اگر بتوانید امتیازات کافی را بدست آورید، قادر خواهید بود از یک کارفرمای کانادایی پیشنهاد کاری دریافت نمایید. امیتازات کسب شده توسط متقاضی در این سیستم بر اساس فاکتورهایی مثل مهارت، سن، مدرک زبان، مدرک تحصیلی، سوابق کاری و میزان تطابق پذیری وی و همسرش با کشور و محیط کانادا (کار یا تحصیل در کانادا) تعیین می گردد. سیستم امتیازبندی اکسپرس اینتری در ایالت‌های مختلف کانادا متفاوت می باشد.

در سیستم اکسپرس اینتری متقاضی کار نیازی به پیدا کردن پیشنهاد شغلی یا همان جاب آفر ندارد. تنها کافیست، امتیاز خود را محاسبه نموده و درصورت اکتساب حداقل شرایط، اطلاعات خود را در سایت کانادا ثبت نماید. این اطلاعات در اختیار کارفرمایان قرار گرفته و کارفرمایان با بررسی آنها برای افراد مورد نظر خود دعوتنامه صادر می نمایند.

برنامه‌های مهاجرت کاری از طریق اکسپرس اینتری عبارتند از:

 • طرح کارگر ماهر فدرال  (FSWP)
 • طرح معاملات ماهر فدرال (FSTP)
 • طرح کلاس تجربه کانادایی (CEC)
 • طرح کارگر ماهر فدرال  (FSWP)

در سیستم اکسپرس اینتری میزان مهارت های متقاضیان در برنامه‌های اسکیلد ورکر (Federal Skilled Worker) یاProvincial Nominee   (PNP) امتیازبندی می‌ گردد. برنامه اسکیلد ورکر فدرال و برنامه PNP برنامه هایی استانی هستند که دولت کانادا و اداره مهاجرت  آن را مدیریت می‌ کنند. در طرح اسیکل ورکر فدرال با داشتن یک پیشنهاد شغلی معتبر از طرف کارفرمای کانادایی و کسب حداقل ۶۷ امتیاز (از صد) واجد شرایط کار و مهاجرت به کانادا خواهید شد.

در طرح معاملات ماهر فدرال (FSTP) یا اسکیل ترید کانادا می بایست به زبان انگلیسی و یا کانادایی تسلط داشته و همچنین مدرک معتبر هم داشته باشید. داشتن حداقل دو سال سابقه کار تخصصی و داشتن پیشنهاد کاری معتبر از کارفرمای کانادایی نیزاز دیگر لازمه های این طرح است.

طرح کلاس تجربه کانادایی (CEC) ویژه افرادیست که در حال حاضر یک ‌سال سابقه کار ماهرانه (تخصصی) در کشور کانادا دارند و می‌خواهند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

کار در کانادا از طریق برنامه حوزه آتلانتیک

آتلانتیک پایلوت (Atlantic Pilot) طرح دیگری است که به منطقه آتلانتیک کانادا اختصاص دارد و شامل استان‌های نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا، پرینس ادوارد، لابرادور و نیوفاندلند می‌شود. برنامه مهاجرتی حوزه آتلانتیک به کارکنان ماهر اجازه می‌دهد برای کار در مشاغل موردنیاز به استانهای مذکور بروند. بیشتر متقاضیان برای کار در این استانها از همان ابتدا اقامت دائم برای خود، همسر و فرزندان زیر  سال ۲۱ خود کسب می‌کنند. حوزه آتلانتیک به سه روش جذب نیروی کار ماهر، نیمه ماهر، و نیروی تحصیل کرده نیمه ماهر اقدام می نماید.

کار در کانادا از طریق برنامه نامزدهای استانی (PNP)

همانطور که گفته شد علاوه بر سیستم امتیاز دهی کل، هر ایالت کانادا شرایط کاری و سیستم امتیاز بندی خاص خود را دارد. ایالت‌های ساسکاچوان و بریتیش کلمبیا در حال حاضر جزو مهاجرپذیرترین ایالت‌های کانادا هستند چرا که فرصت‌های شغلی زیادی را برای متقاضیان فراهم نموده اند. این برنامه مناسب افرادی است که مهارت، تحصیلات مرتبط با شغل، سابقه کاری مرتبط با تحصیلات و شغل موردنظر دارند. متقاضیان کار در این استانها باید قصد زندگی در استانی که برای آن اقدام می‌کنند داشته باشند و مایل به دریافت اقامت دائم کانادا باشند.

کار در کانادا از طریق برنامه کبک

استان کبک یکی از استانهای فعال در جذب مهاجر و نیروی کار در کانادا در سالیان اخیر بوده که درحال‌حاضر اقدام به جذب نیروی کار جدیدی در آن کمتر اتفاق می افتد.

ویزای کار بعد از تحصیل کانادا (PGWP)

فارغ التحصیلان دانشگاهی در کانادا تا ۶ ماه پس از اخذ مدرک  خود می توانند در این کشور دنبال کار بگردند و در صورت پیدا کردن کار، درخواست ویزای کار پس از تحصیل کانادا PGWP یا (Post Graduate Work Permit) بدهند.

ویزای شغلی کانادا برای دانشجویان تا سقف ۳ سال است. پس از پایان این مدت از طریق سایر روش ها می توانند با تجربه کاری که اندوخته اند از طریق برنامه تجربه کار کانادایی (Canadian Work Experience) یا روش‌هایی دیگر اقامت کاری دائم کانادا را اخذ کنند.

برنامه انتقال درون شرکتی ICT کانادا

این برنامه یکی از روش‌های مهاجرت کاری به کانادا به‌صورت موقت است که قابلیت تبدیل شدن به اقامت دائم را نیز دارد. این برنامه به مدیران اجازه می‌دهد بدون نیاز به مدرک زبان و مدرک تحصیلی و بدون محدودیت سنی از طریق انتقال کسب و کار به کانادا، به این کشور مهاجرت کنند. امکان اخذ ویزای کانادا برای اعضای خانواده نیز در این روش وجود دارد.

ویزای خود اشتغالی کانادا

افرادی که علاقمند به حوزه‌های فرهنگی، هنری و ورزشی هستند و قصد استفاده از توانایی های خود در قالب یک شغل  می باشند، برنامه خوداشتغالی کانادا می تواند گزینه مناسبی برای آنها باشد.

از جمله این تخصص ها می توان به طراح، نویسنده، نقاش، نوازنده، عکاس، ورزشکار، مربی ورزشی، داور ورزشی، مربی ورزشی و … اشاره نمود. حداقل ۲ سال سابقه کار حرفه‌ای، کسب حداقل ۳۵ نمره از ۱۰۰ در سیستم امتیازبندی و تمکن مالی از مهمترین شروط این روش مهاجرت کاری به کاناداست.

بیشتر بدانید:  رفع ریجکتی ویزای کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق کار
مهاجرت به کانادا از طریق کار

سیستم امتیازبندی اکسپرس اینتری

همانطور که گفته شد برای ورود به کانادا با سیستم امتیازبندی اکسپرس اینتری، شما به کسب حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز نیاز دارید. اما این امتیاز چگونه محاسبه می شود. طبق جدل ذیل حداکثر امتیازهای که برای ورود به کانادا که در مرحله اول امتیازبندی می توانید اخذ کنید به شرح ذیل می باشد:

مورد حداکثر امتیاز میزان حداکثر امتیاز
تحصیلات دکتری ۲۵
سابقه کار سابقه کار بیش از ۶ سال ۱۵
سن سن متقاضی بین ۱۸ تا ۳۵ سال ۱۲
سطح زبان معادل آیلتس ۸ ۲۸
انطباق پذیری انطباق‌پذیری فرد یا همسرش ۱۰

اما امتیاز در مرحله دوم حداکثر ۱۲۰۰ می باشد، افراد در یک سیستم جامع امتیاز‌بندی (Comprehensive Ranking System) CRS، امتیاز دریافت می‌کنند. عوامل مؤثر در تقسیم این امتیازات، دانش زبانی، سابقه کار کانادایی، تحصیلات، سن می‌باشند.

مشاغل مورد نیاز در کانادا

لیست مشاغل مورد نیاز کانادا در لیست ناک کانادا سایت (NOC Website) قرار می‌گیرد. و بر اساس آن، مهارت‌های مورد نیاز در نوع ۰، A، B، C، و D دسته بندی می‌شود.

 • مهارت نوع ۰ شامل انواع شغل‌های مدیریتی
 • مهارت‌های نوع A شامل مشاغل نیازمند به مدرک دانشگاهی
 • مهارت‌های نوع C شامل مشاغی هستند که با دارا بودن مدرک دیپلم یا کالج هم قابل انجام هستند.
 • مهارت‌های نوع D شامل مشاغل نیاز به مدرک می باشد. مثلا مشاغلی که به متقاضی می توان در حین کار تعلیم داد.

از طریق ثبت نام در سایت NOC Website کسب امتیازات لازم می توانید برای اخذ ویزای کاری کانادا اقدام نمایید و از طریق سیستم اکسپرس اینتری آن را دریافت کنید.

مزایای مهاجرت کاری به کانادا

 1. وضعیت اقتصادی و سطح رفاه اجتماعی در کانادا بالا و به سرعت رو به رشد است .
 2. مالیات و هزینه های راه اندازی کسب و کار در کانادا بسیار پایین می باشد.
 3. برتری نوآوری این کشور در مقایسه با سایر کشورهای پیشرفته جهان
 4. کیفیت زندگی بالا و ایده آل
 5. پشتیبانی قوانین و مقررات کانادا از مهاجران برای شروع یک کسب و کار
 6. برخورداری این کشور از امنیت بالا
 7. سیستم‌های تحصیلات و خدمات درمانی دولتی کانادا، از استانداردهای بسیار بالایی برخوردار است.
 8. در صورتیکه بتوانید ویزای کاری کانادا را دریافت نمایید اجازه خواهید داشت همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را هم به عنوان همراه وارد خاک کانادا کنید.
 9. از همان ابتدا می توانیداقامت دائم کانادا را اخذ نمایید.
 10. از دیگر مزایای اخذ ویزای کاری کانادا دیگر از طریق سیستم اکسپرس اینتری می تواند به اجازه تحصیل در کانادا بصورت رایگان برای فرزندتان و همچنین اجازه همسرتان به پیدا نمودن کار در این کشور اشاره نمود.

مدارک لازم برای ویزای کار در کانادا

از جمله مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کاری کانادا می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • گذرنامه معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • پیشنهاد کار از طرف یک کارفرمای کانادایی
 • گواهی‌نامه‌ها و مدارک تحصیلی، آموزشی
 • گواهی و اثبات تجربه و سابقه کار تخصصی
 • گواهی و اثبات داشتن تمکن کافی برای تأمین هزینه‌ها در طول اقامت در کانادا (میزان تمکن مالی با توجه به نوع روش مهاجرتی، شرایط شما و تعداد افراد خانواده متفاوت است)
 • معاینه پزشکی و گواهی سلامت متقاضی ویزای کاری کانادا
 • عدم سوء پیشینه
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • تاییدیه آزمون LMIA
 • هزینه درخواست

مراحل اخذ مجوز کار کانادا

 1. تهیه مدارک لازم و ترجمه رسمی آن
 2. ارزیابی صلاحیت خود برای اخذ مجوز کاری کانادا (بر اساس سیستم امتیاز دهی)
 3. تکمیل اسناد و فرم‌هایی که برای ثبت درخواست کار مورد نیاز
 4. ارسال درخواست بر اساس دستورالعمل‌های اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC)
 5. منتظر نتیجه بررسی درخواست خود باشید.
 6. در صورت تایید مدارک و درخواستتان گذرنامه خود را برای مهر زنی ارسال کنید.

هزینه ویزای کار کانادا

حدود هزینه مهاجرت به کانادا از طریق کار با توجه به نوع ویزا و شرایط شما می‌تواند متفاوت باشد. موارد ذیل تنها هزینه های دولتی می باشد .

هزینه ویزای کار کانادا
ورک پرمیت ۱۵۵ دلار برای هر نفر
ویزای خوداشتغالی و برنامه کاری کبک ۲۰۷۵ دلار (متقاضی اصلی)
اکسپرس اینتری ۱۳۲۵ دلار (متقاضی اصلی)
هزینه بیومتریک (انگشت‌نگاری) ۸۵ دلار (برای هر نفر)
وکیل مهاجرت کاری به کانادا
وکیل مهاجرت کاری به کانادا

وکیل برای مهاجرت کاری به کانادا

کانادا از معدود کشورهایی است که شرایط و روش های متفاوتی را برای مهاجران در نظر گرفته است و جالب اینکه بیشترین درصد مهاجران به این کشور نیز مهاجرانی هستند که به واسطه یافتن کار و فرصت های شغلی قدم در خاک این کشور نهادند.

 در صورتیکه قصد مهاجرت کاری به کانادا را دارید و نمی دانید از کجا شروع کنید و چطور شرایط خود را ارزیابی نمایید و یا اینکه مایلید یک تیم حرفه ای کار های شما را از صفر تا صد انجام دهند  و با خیال راحت چمدان هایتان را ببندید می توانید روی تجربه ما حساب کنید.

گروه وکلای بین المللی لاهه با جمعی از وکلای زبده و متخصص در امر اخذ ویزای کانادا و همچنین مهاجرت به این کشور آماده ارائه خدمات مشاوره به شما متقاضایان محترم می باشد.

سوالات متداول

بله برای اکثر روش های مهاجرت کاری به کانادا نیاز به مدرک زبان است.

بله شما می توانید برای همسر خود نیز ویزا دریافت کنید.

سنین دقیقی را نمی توان بیان کرد اما بر اساس سیستم امتیاز دهی بهترین سنین ۲۵ الی ۳۵ سال هستند.

با توجه به روش مهاجرت کاری متفاوت است و برای اطلاع از هزینه ها می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

بله این مجموعه در تمامی موضوعات مهاجرتی به کشور کانادا فعالیت دارد.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۴ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
تحصیل پزشکی در اسپانیا
نوشتهٔ بعدی
وکیل مهاجرت به اسپانیا

دیگر مطالب این دسته بندی

۴ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام روز بخیر برای مهاجرت از طریق برنامه حوزه اتلانتیک میتونم همسر و دخترمو با خودم ببرم کانادا؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۲۳:۳۹

   سلام وقت بخیر
   وکیل مهاجرتی بیان می دارد: بله همراهی همسر و فرزند زیر ۲۱ سالتان امکان پذیر است.

 • سلام خسته نباشید
  من سابقه کاری ندارم میخواستم بدونم میتونم از طریق طرح اسکیل ترید برم کانادا؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۲۳:۳۹

   با سلام
   خیر شما باید حداقل ۲ سال سابقه کار تخصصی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Button