مراحل ثبت ازدواج بین‌المللی در ترکیه

مراحل ثبت ازدواج بین‌المللی در ترکیه

ثبت ازدواج بین‌المللی در ترکیه برای ازدواج فرد تبعه این کشور با فرد خارجی یا برای ازدواج دو فرد خارجی در ترکیه امکان‌پذیر است. افراد برای ثبت ازدواج بین‌المللی در ترکیه باید دارای حداقل ۱۸ سال سن بوده و مجرد باشند، چرا که چندهمسری در ترکیه مورد قبول نیست؛ سایر شرایط و جزئیاتی چون مراحل ثبت ازدواج بین‌المللی در ترکیه را در ادامه مقاله ارائه داده‌ایم.

شرایط ثبت ازدواج بین‌المللی در ترکیه

ثبت ازدواج بین‌المللی در ترکیه در صورتی امکان‌پذیر است که متقاضیان تمام شرایط تعیین شده را فراهم آورند. در ادامه، شرایط کلی در نظر گرفته شده را بررسی می‌کنیم. توجه داشته باشید که لازم است برای اطلاع دقیق از شرایط متناسب با وضعیت خود با وکیل مهاجرت به ترکیه در ارتباط باشید.

 • دارا بودن حداقل ۱۸ سال سن
 • مجرد بودن
 • فامیلی نبودن ازدواج
 • دارا بودن ویزا و پاسپورت معتبر
 • گواهی عدم وجود مانع برای ازدواج (در صورت نیاز)
 • انجام معاینات پزشکی
 • حضور مترجم در مراسم ازدواج
 • حضور شاهد

مدارک لازم برای ازدواج بین‌المللی در ترکیه

 • پاسپورت، شناسنامه و کارت ملی دو طرف
 • طلاق‌نامه (در صورت نیاز)
 • رضایت‌نامه پدر (برای خانم ایرانی مجرد)
 • تاییدیه مدارک از کشور مبدا
 • گواهی سلامت
 • چند قطعه عکس با استانداردهای تعیین شده
 • ترجمه مدارک
بیشتر بدانید:  اقامت دائم ترکیه

شرایط ثبت ازدواج بین‌المللی در ترکیه
شرایط ثبت ازدواج بین‌المللی در ترکیه

مراحل ثبت ازدواج بین‌المللی در ترکیه

در ادامه به بررسی مراحل ثبت ازدواج بین‌المللی در ترکیه می‌پردازیم تا آشنایی بیشتری در این باره کسب کنید؛ با ما همراه باشید.

 1. در مرحله اول باید به کنسولگری کشور مبدا مراجعه نموده و گواهی‌های لازم را دریافت نمایید.
 2. گواهی سلامت یا آزمایش خون دریافت کنید.
 3. مدارک لازم را آماده و ترجمه کرده، سپس به تایید برسانید.
 4. در ادامه می‌توانید وقت عقد را تعیین کنید.
 5. در ادامه، ازدواج صورت می‌پذیرد و با احراز شرایط می‌توانید اقامت و سایر مزایا را داشته باشید.

ازدواج بین‌المللی در ترکیه با تابعیت‌های مختلف و یکسان

ثبت ازدواج بین‌المللی در ترکیه با تابعیت‌های مختلف و یکسان دارای شرایط متفاوتی است. افراد با تابعیت‌های مختلف در صورت داشتن مدارک اقامتی معتبر می‌توانند این امر را به انجام برسانند. توجه داشته باشید که این افراد باید پیش از ازدواج، تاییدیه‌ها و مدارک لازم را از کنسولگری کشور مبدا دریافت نمایند. ازدواج برای افراد با تابعیت یکسان نیز امکان‌پذیر است اما دریافت گواهی ازدواج برای ایشان با برخی محدودیت‌ها روبرو است که می‌توان آن را از طریق مدیریت کل امور جمعیت ترکیه برطرف ساخت.

مزایای ازدواج بین‌المللی در ترکیه

بسیاری از افراد به ثبت ازدواج بین‌المللی در ترکیه می‌پردازند تا از مزایای در نظر گرفته شده برخوردار شوند؛ در ادامه می‌توانید با مزایای ثبت ازدواج بین‌المللی در ترکیه آشنا شوید.

 • امکان برخورداری از اقامت، شهروندی و پاسپورت ترکیه
 • تسهیل مهاجرت به کشورهای اروپایی
 • نزدیکی جغرافیایی و تشابهات فرهنگی ترکیه با ایران
 • هزینه‌های مقرون به‌صرفه
 • امکان برگزاری مراسم لاکچری
 • امکان اخذ سند ازدواج بین‌المللی به چند زبان
 • امکان ازدواج افراد مسلمان با غیرمسلمان
 • و…

دریافت اقامت با ازدواج بین‌المللی در ترکیه

ثبت ازدواج بین‌المللی در ترکیه همیشه منجر به صدور مجوز اقامت این کشور نمی‌شود. اگر یکی از زوجین دارای اقامت یا شهروندی ترکیه باشد، مجوز اقامت برای همسر او نیز صادر می‌گردد. توجه داشته باشید که حق شهروندی پس از گذشت سه سال از ازدواج با فرد ترک برای متقاضی در نظر گرفته می‌شود و این قوانین برای زن و مرد یکسان است.

ثبت ازدواج بین‌المللی در ترکیه را می‌توان طی یک هفته به انجام رسانید اما اگر تمامی شرایط و مدارک در نظر گرفته شده آماده باشد، امکان انجام این فرآیند طی ۲ الی ۳ روز نیز وجود دارد.

ازدواج پناهندگان در ترکیه

امکان ثبت ازدواج بین‌المللی در ترکیه برای پناهندگان نیز وجود دارد اما معمولا زمان بیشتر از یک هفته برای انجام آن نیاز است؛ انجام مراحل اداری مانند اثبات مجرد بودن و نحوه ورود پناهنده به ترکیه زمانبر است. افراد پس از انجام مراحل تعیین شده می‌بایست مهر تایید اداره حقوقی استان محل سکونت خود را نیز دریافت نموده و نهایتا این امر را به انجام برسانند.

طلاق در ترکیه

افرادی که به ثبت ازدواج بین‌المللی در ترکیه پرداختند، امکان طلاق را نیز دارند. این قانون برای همه حتی پناهندگان صدق می‌کند. ممکن است افراد ایرانی برای انجام این امر، مجبور به مراجعه به سفارت ایران باشند. مراحل طلاق در ترکیه به این صورت است که افراد در ابتدا به دادگاهی در ترکیه مراجعه کرده و با اخذ مدارک لازم، به سفارتخانه می‌روند؛ در ادامه مراحل مربوطه پیگیری می‌شود.

هزینه ثبت ازدواج در ترکیه

ثبت ازدواج بین‌المللی در ترکیه هزینه‌هایی دارد که لازم است به جهت داشتن برنامه‌ریزی از آن اطلاع داشته باشید اما بدیهی است که نمی‌توان هزینه دقیقی برای این امر تعیین کرد؛ افراد با شرایط و سلایق مختلف، هزینه‌های متفاوتی برای این منظور می‌پردازند اما به طور کلی می‌توان گفت که با صرف هزینه  دلار۳۰۰ الی ۴ هزار دلار می‌توانید مراسم ازدواج خود را در ترکیه برگزار کنید.

بیشتر بدانید:  انواع ویزای ترکیه

ثبت ازدواج بین‌المللی در ترکیه
ثبت ازدواج بین‌المللی در ترکیه

وکیل ثبت ازدواج بین‌المللی در ترکیه

ثبت ازدواج بین‌المللی در ترکیه نیازمند کسب اطلاعات دقیق است، چرا که ممکن است با کوچکترین نقص در شرایط یا مدارک، موفق به انجام این فرآیند نشوید. همچنین گاها متقاضیان، فریب افراد سودجو را خورده و علی رغم پرداخت هزینه موفق به ثبت ازدواجشان نشده‌اند. به همین دلیل توصیه می‌شود که برای انجام این امر از وکیل مهاجرت کمک بگیرید.

وکلای گروه لاهه بارها موفق به اخذ ویزای ازدواج ترکیه، رفع ریجکتی ویزا، اخذ اقامت دائم و… برای متقاضیان شده‌اند. شما مخاطبین گرامی برای انجام صفر تا صد این امر می‌توانید با وکلای ما در ارتباط باشید؛ در صورت تمایل به دریافت مشاوره تلفنی، باکس زیر را لمس کنید.

سوالات متداول

شرط دارا بودن حداقل سن ۱۸ سال، دارا بودن پاسپورت و ویزای معتبر و… از شرایط ثبت ازدواج بین‌المللی ترکیه است، برای اطلاع از سایر موارد می‌توانید متن مقاله را مطالعه کنید.

بله، مانعی از این بابت برای افراد وجود ندارد اما اگر مدت کافی از ازدواج نگذشته باشد، ابطال مجوز اقامت مهاجر صورت می‌پذیرد.

هزینه ثبت ازدواج بین‌المللی در این کشور به عوامل مختلفی بستگی دارد اما می‌توان به طور کلی گفت که با صرف مبلغ ۳۰۰ دلار تا ۴ هزار دلار امکان ثبت ازدواج وجود دارد.

بله، فردی که با شهروند یا مقیم ترکیه ازدواج کند، امکان اخذ شهروندی را طی شرایطی خواهد داشت.

بله در صورت جدایی قطعی و ارائه مدارک مربوطه، امکان ازدواج مجدد در ترکیه وجود خواهد داشت.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
بهترین شهرهای اسپانیا برای زندگی ایرانیان
نوشتهٔ بعدی
ویزای تحصیلی کانادا

دیگر مطالب این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره با لاهه در واتساپ
Call Now Button