مهاجرت کاری به اوکراین

مهاجرت کاری به اوکراین

مهاجرت کاری به اوکراین در سال های اخیر روند رو به رشدی داشته است. رشد اقتصادی اوکراین بعد از پایان درگیری های سیاسی و اختشاشات در شهرهای اوکراین، همچنین حمایت های روسیه از این کشور بسیار بهتر شده است، همین عوامل باعث شده مهاجرت از طریق کار به اوکراین چه از ایران و چه کشورهای دیگر رقم چشم گیری داشته باشد.

در مقاله ی پیش رو قصد داریم مختصر و مفید، به شرایط مهاجرت کاری به اوکراین، انواع روشهای مهاجرت کاری، مدارک لازم، مزایا و معایب مهاجرت شغلی به اوکراین در سال ۲۰۲۲ بپردازیم.

روش های مهاجرت کاری به اوکراین

دعوت نامه کاری اوکراین یا جاب آفر اوکراین

مهاجرت به اوکراین از طریق کار که به آن جاب آفر اوکراین هم می گویند از این قرار است که، کارفرمایان کشور مربوطه برای نیروی کار خارجی دعوت نامه کاری ارسال می کنند. البته مانند دیگر کشورها باید مراحل ثبت آگهی به مدت سه ماه در سایت های کاریابی اوکراین و سه ماه انتشار در اروپا را گذرانده باشد، سپس کارفرما می تواند از نیروی خارجی غیر از اتحادیه اروپا استفاده کند.

ویزای جاب آفر اوکراین، مانند سایر کشورهای مهاجرپذیر، بهترین راه دریافت اخذ ویزای کاری اوکراین و جذب در شرکت های اوکراینی است. البته مسلماً می دانید که دریافت ویزای جاب آفر اوکراین کار راحتی نیست، زیرا طبق قوانین استخدامی اوکراین، کارفرمایان این کشور تنها در صورتی می توانند نیروی کار مهاجر را استخدام کنند که دلایلی محکمه پسند برای عدم قابلیت نیروی کار بومی اوکراینی ارائه دهند و هدف استخدام مهاجر چیزی جز کار نباشد.

مهاجرت کاری از طریق سهام داری

مهاجرت به اوکراین از طریق کار در این پروگرام مهاجرتی شرایط خاصی دارد. در این مدل مهاجرت به اوکراین شما نیازمند خرید بخش قابل توجهی از سهام ارائه شده توسط شرکت های اوکراینی هستید، همچنین این مورد نیازمند داشتن شرایط استخدام بعدی نیز می شود. به طور خلاصه بدانید که نمی توان بدون داشتن هیچ گونه دانش و تخصصی  و به صرف داشتن سهام شرکتی در اوکراین، مدیر آن شرکت شد. این نوع مهاجرت به طور جدی نیازمند مشاوره با وکیل متخصص مهاجرت است.

قرارداد کاری در اوکراین

مهاجرت کاری به اوکراین در برخی موارد می تواند بصورت استخدام در پروژه های ملی و یا بین المللی، که توسط دولت اوکراین انجام گردد مانند پروژه های مشترک بین کشورها که با تعامل از نیروی کار یکدیگر استفاده می کنند و سبب ایجاد اشتغال برای متقاضیان کار هر دو کشور می شوند.

روش های مهاجرت کاری به اوکراین
روش های مهاجرت کاری به اوکراین

مزایای مهاجرت کاری به اوکراین

 • کسب تجربه ی حضور در کشوری توسعه یافته
 • امکان ایجاد بستر شغلی بسیار بهتر در صورت بازگشت به ایران
 • امکان درخواست ویزای خانوادگی برای حضور خانواده
 • در صورت حضور به مدت پنج سال با ویزای کاری می توان اقامت دائم اوکراین را درخواست داد
 • فرصت انتقال تجربه و تکنولوژی صنایع اوکراین به خصوص در بخش کشاورزی به ایران و ایجاد یا توسعه ی فعالیت اقتصادی کم بازده در ایران
 • کسب درآمد مناسب
 • برخورداری از رفاه کامل و خدمات درمانی

شرایط شاغلین در اوکراین

شرایط مهاجرت کاری به اوکراین نظیر ساعت کار و دیگر قوانین حوزه ی کار، به جز حقوق دریافتی تفاوت چندانی با نیرو های بومی اوکراین ندارد. این مورد در تمامی کشورها مانند ایران کاملا امری طبیعی است. در اوکراین نیروی کار مهاجر درست است که مانند بومیان اوکراین از ساعت کاری حدود چهل ساعت در طول هفته بهره می برد و یا در یک سال بیست و چهار روز از تعطیلات رسمی اوکراین استفاده می کند و با این حال شرایط  مهاجر شاغل که از ایران و یا دیگر کشورهای در حال توسعه وارد اوکراین شده، بسیار  مطلوب است.

به طور مثال با بررسی سایت های کاریابی اوکراین مانند work.ua یا rabota.ua برای مدیر آی تی حقوقی بین ۲۰ تا ۴۰ هزار یونیای اوکراین است که با توجه به نرخ هر یونیا که معادل ۱۵۰۰ ریال است، حدودا ماهی ۳۰ تا ۶۰ میلیون تومان در ماه می شود. البته این نکته را در نظر داشته باشید که هزینه های اجاره ی خانه، خوراک و حمل و نقل نیز بیشتر از ایران است.

مشاغل پر تقاضا در اوکراین

قطعا با توجه به بالا رفتن میزان بیکاری در بیشتر کشورها به خاطر همه گیری ویروس کرونا در دو سال اخیر، نباید انتظار داشته باشید که با سطح دانش و مهارت پایین می توانید ویزای کاری اوکراین را دریافت کنید. بیشتر مشاغل درخواستی در اوکراین به ترتیب شامل سطوح بالایی چون مدیریت حوزه فناوری اطلاعات، مدیرفروش زنجیره ای و مویرگی، استادان زبان و یا مترجمین و از این دست مشاغل هستند. البته اوکراین بستر بسیار مناسبی برای مشاغل مرتبط با حوزه ی کشاورزی اعم از، کاشت، داشت و تکنولوژی های مربوط به برداشت دارد زیرا خاک اوکراین از بهترین خاک های حاصلخیز در دنیاست که با توجه به وسعت بسیار زیاد این کشور، بسیار مورد توجه کارفرمایان حوزه ی کشاورزی قراردارد.

مدت زمان بررسی درخواست ویزای کاری اوکراین

طبق قوانین کار و استخدام در اوکراین، اگر کارفرما نتواند در مدت سه ماه ثبت درخواست در سایت های مرجع کاریابی اوکراین و همچنین ارجاع درخواست به کشورهای همجوار و یا اتحادیه اروپا، نیروی کار مورد نیاز خود را جذب کند، فرصت بررسی درخواست استخدام متقاضیان مهاجرت به اوکراین از طریق کار مورد ارزیابی کارفرمایان قرار می گیرد. این زمان از ۵ روز تا ۳ ماه می تواند به طول انجامد که به بزرگی و کوچکی شرکت و نیاز به نیروی مورد نظر بستگی دارد.

مدت اعتبار ویزای کاری اوکراین

مهاجرت کاری به اوکراین با دریافت ویزای کاری اوکراین به مدت یک سال شروع می شود که در صورت عدم جذب در شرکت یا شهری دیگر، به مدت یک سال دیگر تمدید می شود. این تمدید می تواند تا پنج سال صورت گیرد و پس از آن مهاجر می تواند درخواست اقامت دائم اوکراین را بدهد.

بیشتر بدانید:  مهاجرت تحصیلی به اوکراین ۲۰۲۲

مهاجرت شغلی به اوکراین
مهاجرت شغلی به اوکراین

انواع ویزای کاری اوکراین

۱- ویزای جاب آفر

در این نوع ویزا متقاضی به کار در اوکراین بسیار نزدیک است. زیرا در این نوع ویزا این کارفرما است که بیشتر امور  را انجام می دهد و متقاضی لزوما یک سری مدارک را آماده و ارائه می کند  که تأییدیه، اخذ قرارداد و ثبت در سفارت، قبل از اخذ ویزای کار باید توسط کارفرما انجام گردد.

۲- جاب سیکر

ویزای جاب سیکر ۶ ماهه است و تا قبل از  انقضاء مدت، متقاضی باید نسبت به تمدبد یا پیدا کردن پوزیشن یا محل کاری جدید اقدام کند.

۳- اسکیل ورکر

از نام این نوع ویزا مشخص است که تنها افراد با مهارت بالا می توانند شانسی در دریافت دعوت نامه داشته باشند، زیرا اساس این ویزا در شایسته سالاری فارق از ملیت است و شخصی که تلنت و تخصص بالایی داشته باشد می تواند در کشور اوکراین مشغول به کار شود.

سایت های کاریابی اوکراینی

همان طور که در بالا اشاره شد، سایت های کاریابی معتبر در اوکراین زیاد نیستند و ما نیز در اینجا به معرفی چند مورد از آنها که مجوز رسمی دارند بسنده می کنیم. البته متقاضیان می توانند با ارسال فرم مشاوره سایت و یا تماس با شماره های درج شده در سایت از جزئیات ثبت نام در سایت های کاریابی اوکراین مانند work.ua ، rabota.ua ، Glassdoor (که از سایت های آلمانی فعال در کل اتحادیه اروپاست) ، Learn 4 Good (که از سایت های کاریابی در سطح بین المللی است و البته بیشتر مختص مشاغل مربوط به حوزه ی تعلیم و تربیت و آموزش است)، Jooble.com.ua از معروفترین سایت های فعال در چندین شهر مهم اوکراین از جمله کیف است و Jobs.ua که از سایت های کاریابی اوکراین با گستردگی مشاغل بسیار زیاد است، مطلع شوند.

نقش وکیل مهاجرت به اوکراین

در صورت برخورداری از دانش و تخصص یا مهارت کاری قابل توجه، می توانید با مشورت وکیل مهاجرت امور جذب و استخدام خود در اوکراین را پیش ببرید، از ساخت رزومه اوکراینی، ثبت نام در سایت های کاریابی و یا ارسال درخواست برای شرکت های اوکراینی، پیگیری های بعدی درخواست تا مشاوره در خصوص انتخاب محل و نوع کار برای متقاضی مهاجرت به اوکراین از طریق کار، همگی توسط وکیل متخصص مهاجرتی قابل انجام است و شما می توانید با بهره گیری از وکیل معتبر و متخصص به نتیجه مطلوب که اشتغال در کشور اوکراین است، برسید.

مدارک لازم برای مهاجرت کاری به اوکراین و دریافت جاب آفر اوکراین

 • مدارکی دال بر ثبت درخواست به مدت شش ماه و عدم جذب نیرو به اداره کار اوکراین
 • قرارداد یا پیش قرارداد با کارفرما
 • گذرنامه با اعتبار حداقل یک سال که دو برگ خالی داشته باشد
 • مدارک هویتی به همراه ترجمه رسمی آنها
 • دعوت نامه کاری از شرکت اوکراینی یا ارائه دهنده جاب آفر اوکراین (در صورت موجود)
 • ارائه اسناد تمکن مالی برای مدت حضور در اوکراین
 • ارائه آدرس صحیح از محل اقامت مورد نظر در اوکراین
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • ارائه بیمه مسافری اوکراین برای تمام مدت حضور در اوکراین
وکیل برای مهاجرت از طریق کار به اوکراین
وکیل برای مهاجرت از طریق کار به اوکراین

وکیل برای مهاجرت کاری به اوکراین

مهاجرت به اوکراین از طریق کار این امکان را به شما می دهد تا بتوانید اعضای خانواده خود را هم به این کشور بیاورید و پس از ۵ سال کار نیز می توانید اقامت دائم اخذ کنید. گروه وکلای بین المللی لاهه به شما توصیه می کند چنانچه قصد مهاجرت کاری به اوکراین را دارید با وکلا و کارشناسان معتبر مهاجرتی مشورت کنید تا بتوانید بهترین تصمیم ممکن را اتخاذ کنید.

سوالات متداول

رشته های حوزه صنعت کشاورزی، آی تی، برنامه نویسی، مترجمی، امور تاسیساتی و فنی از مشاغل پر تقاضا و پر در آمد اوکراین هستند.

زندگی در کشور اوکراین تقریبا ارزان است و ماهانه حدود ۴۰۰ الی ۴۵۰ یورو هزینه دارد.

ساعت کار در اوکراین حدود ۴۰ ساعت در هفته است.

بله شما می توانید پس از ۵ سال اشتغال در این کشور اقدام به اخذ ویزای دائم نمایید.

بله در صورت اخذ اقامت اوکراین می توانید همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را در کنار خود به عنوان  همراه داشته باشید.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۲ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
ویزا یا روادید و انواع ویزا های رایج
نوشتهٔ بعدی
مهاجرت ورزشی به آلمان

دیگر مطالب این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Button