مهاجرت کاری به آلمان

مهاجرت کاری به آلمان

مهاجرت کاری به آلمان یکی از محبوب‌ترین و مطمئن‌ترین روش‌های مهاجرتی به این کشور است. آلمان به عنوان کشوری قدرتمند  در  صنعت و اقتصاد، همیشه مورد توجه بسیاری از مهاجران  متقاضی کار بوده است. این کشور توسعه یافته و پیشرفته، فرصت‌های شغلی متنوعی برای نیروهای کار ایجاد کرده است. با توجه به نیاز آلمان به نیروهای جوان برای کار، شما می‌توانید از طریق اخذ ویزای کاری، برای مهاجرت و اقامت در این کشور اقدام کنید. با وکیل مهاجرت به آلمان همراه شما هستیم.

فهرست این مطلب: نمایش

مهاجرت کاری به آلمان در یک نگاه

مهاجرت کاری به آلمان طرفداران بسیاری دارد و هر ساله، تعداد زیادی از افراد در کشورهای مختلف، خواهان مهاجرت از طریق کار به آلمان هستند. نرخ بیکاری در آلمان بسیار کم است و همین موضوع، دلیلی برای افزایش نرخ مهاجرت به این کشور شده است. آلمان، به دلیل رشد اقتصادی بالا و نرخ پایین فساد، یک مقصد بسیار مناسب برای مهاجرت کاری (شغلی) است. کشور آلمان به علت نیاز به نیروی کار متخصص و جوان، شرایط مهاجرت را نسبت به گذشته آسان‌تر کرده است.

اخذ ویزای کاری آلمان یک راه مطمئن برای دریافت اقامت دائم و کسب تابعیت این کشور می‌باشد. تقریبا هفتاد درصد افرادی که قصد مهاجرت کاری به آلمان را دارند و در این زمینه اقدام می کنند، موفق به دریافت ویزای کاری این کشور خواهند شد. شاید برای شما جالب باشد که شرایط پیدا کردن کار در قسمت غربی کشور آلمان بهتر  راحت تر از از قسمت شرقی این کشور است.

دولت آلمان هر ساله یک لیست از رشته‌ها و مشاغلی که کشورش به آن نیاز دارد را اعلام می‌کند. با دریافت ویزای کاری آلمان، شما اجازه کار کردن در این کشور را خواهید داشت. اما باید بدانید که برای کار در آلمان باید به زبان آلمانی آشنایی داشته باشید. ویزای کاری آلمان از چند طریق قابل دریافت است. شما می‌توانید با دریافت ویزای جستجوی کار، جاب آفر، خود اشتغالی و کارآموزی اقدام به مهاجرت کاری به آلمان کنید. هر کدام از این روش‌ها شرایط خاص خود را دارند که در ادامه مطلب به آن‌ها می‌پردازیم.

مهاجرت کاری به آلمان و روش های آن

۱. مهاجرت کاری به آلمان از طریق پیشنهاد کاری Job Offer

مهاجرت کاری به آلمان و اتحادیه اروپا دارای قوانین کاری مشترکی است. شما برای انجام این امر شما نیاز به یک پیشنهاد کاری از یک کارفرما در آلمان دارید. برای پیدا کردن شغل از طریق Job Offer در ابتدا، یک پیشنهاد کاری را به مدت سه ماه در روزنامه‌ها منتشر می‌کنند. در صورتی که شخصی برای شغل مورد نظر درخواست نداد، یک بار دیگر به مدت سه ماه آن آگهی را در اتحادیه اروپا مجددا منتشر می‌نمایند. اگر متقاضی مناسب پیدا نشد، دعوت نامه به مردم سایر کشورهای خارج از اتحادیه اروپا می‌رسد.

اگر تخصص و مهارتی را دارید که آلمان به آن نیاز دارد می‌توانید از طریق پیشنهاد کاری به آلمان مهاجرت کنید. برای دریافت ویزا از این طریق باید از شرکت مربوطه در آن کشور، پیشنهاد کاری داشته باشید. سفارت آلمان پیشنهاد کاری ارائه شده به شما و مدارک مورد نیاز را بررسی کرده و در صورت تایید تمامی مدارک، به شما ویزای کار ارائه می‌دهد.

روش‌های دریافت پیشنهاد کاری از آلمان

مهاجرت کاری به آلمان توسط دریافت پیشنهاد کاری Job Offer به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در ادامه این روش‌ها را برای شما معرفی معرفی می‌کنیم:

روش۱. یکی از روش ها، جستجو در روزنامه‌های کشور آلمان می‌باشد که در بالا به آن اشاره شد.

روش۲.  ارسال رزومه از طریق ایمیل به شرکت‌های آلمانی است.

شما می‌توانید رزومه کاری خود را برای شرکت‌های مختلف آلمانی ارسال کنید و منتظر پاسخ آن‌ها باشید.

روش۳. مراجعه کردن به شرکت‌های کاریابی در ایران

مراجعه به موسسات کاریابی قانونی و معتبر به شما کمک خواهد کرد تا پیشنهادهای کاری مناسب را پیدا کنید. آن‌ها در فرآیند اخذ ویزای کار شما را همراهی خواهند کرد.

روش۴. جستجو در سایت‌های کاریابی

سایت‌های شغل‌یابی آلمانی بسیاری وجود دارند که با مراجعه به آن‌ها می‌توانید مشاغل پیشنهاد شده از طرف کارفرماهای آلمانی را بررسی کنید.

ویژگی یک Job Offer معتبر

برای اینکه پیشنهاد کاری که به شما داده شده معتبر شناخته شود باید از طرف شرکتی ارائه شده باشد که مدتی از تاسیس و شروع به کار آن گذشته باشد و در پرداخت‌های مالیاتی آن شک و شبهه‌ای وجود نداشته باشد. همچنین شرکت مذکور باید میزان حقوق شما را در هر سال اعلام کند. حقوق مورد نظر نباید از ۵۰ هزار یورو کمتر باشد.

مزایای اخذ ویزای Job Offer آلمان

مهاجرت شغلی به آلمان با داشتن یک پیشنهاد خوب کاری، شانس بیشتری برای موفقیت در اخذ ویزای کاری آلمان برای شما ایجاد خواهد کرد. مزیت دیگر داشتن پیشنهاد کاری معتبر از طرف کارفرمای آلمانی این است که شما می‌توانید خانواده را همراه خود به آلمان ببرید و همسر شما نیز همانند شما اجازه کار کردن در این کشور را خواهد داشت.

معایب اخذ ویزای Job offer آلمان

مهاجرت کاری به آلمان از طریق پیشنهاد کاری معایبی دارد، یکی از این معایب، دشواری در پیدا کردن یک کار مناسب است. یکی از مواردی که ممکن است کمی کار را برای شما مشکل سازد، داشتن مدرک زبان آلمانی است.

۲. دریافت ویزای کار از طریق جستجوی کار Job Seeker

مهاجرت کاری به آلمان از طریق جستجوی کار، به شما کمک کند تا بتوانید که کار مورد نظر خود را پیدا کنید. بهترین سن برای اقدام به مهاجرت از طریق مهاجرت کاری بیست و شش سالگی تا چهل سالگی است. اعتبار ویزای جستجوی کار شش ماهه است. در صورتی که شغل مناسب را پیدا کردید، این ویزا قابل تمدید خواهد بود.  یکی از مزیت‌هایی که این روش دارد این است که افرادی که دیپلم دارند و دارای مدرک فنی و حرفه‌ای هستند نیز می‌توانند از طریق این راه به آلمان مهاجرت کنند. البته این مزیت شامل حال ایرانیان نشده و ایرانیان باید دارای مدرک دانشگاهی مورد تایید کشور آلمان را دارا باشند.

برای دریافت ویزای جستجوی کار آلمان چه شرایطی لازم است؟

الف. داشتن مدرک لیسانس یا کارشناسی ارشد
ب. داشتن حداقل پنج سال سابقه کار مرتبط در زمینه رشته تحصیلی
پ. اثبات داشتن تمکن مالی به اندازه مدت اقامت در آلمان
ج. داشتن حداقل هجده سال سن
د. داشتن بیمه درمانی یا توریستی برای مدت دوره اقامت فرد در آلمان

مزایای دریافت ویزای جستجوی کار آلمان

مهاجرت کاری به آلمان از طریق جستجوی کار مزایایی دارد که اشاره به آن‌ها می‌تواند مفید باشد. یکی از مزیت‌های ویزای Job Seeker این است که شما می‌توانید با پیدا کردن کار مناسب و تمدید اقامت خود در آلمان، اقامت دائم و تابعیت آلمان را به دست آورید. همچنین مدت زمان شش ماهه زندگی در آلمان و عدم الزام به ارائه مدرک زبان از دیگر مزایای ویزای Job Seeker می‌باشد.

معایب ویزای جستجوی کار آلمان

با وجود مزیت‌هایی که ویزای Job seeker دارد، معایب و محدودیتی نیز دارد. عدم تمدیدیا تضمین ویزا در سفارت خانه آلمان از محدودیت‌های این ویزای کاری است. همین طور شما در ابتدا اجازه نخواهید داشت که خانواده خود را همراه خود به آلمان ببرید. در صورتی که از طریق Job seeker به آلمان مهاجرت کرده‌اید اجازه تحصیل در آلمان نخواهید داشت البته این قانون شامل اعضای خانواده نمی‌شود.

شرایط مهاجرت کاری به آلمان
شرایط مهاجرت کاری به آلمان

۳.  ویزای کارآفرینی یا خود اشتغالی آلمان

مهاجرت کاری به آلمان از طریق کار آفرینی نیز ممکن است. اخذ ویزای کار از طریق کار آفرینی مختص افرادیست که می‌خواهند کسب و کار جدیدی را در آلمان راه اندازی کنند. شرط لازم برای اخذ این ویزا داشتن ۲۵ هزار یورو سرمایه اولیه است. اعتبار این ویزا سه‌ساله می‌باشد اما در صورت موفقیت در کار می‌توانید اقامت دائم آلمان را دریافت کنید.

شما در صورتی کارآفرین محسوب خواهید شد که:

الف.یک کسب و کار مستقل از خود داشته باشید.
ب. مدیر اجرایی شرکت باشید.
پ. شریک مالی یا شریک مدیریتی شرکت باشید.

اخذ اقامت آلمان از طریق کارآفرینی یا خود اشتغالی

کشور آلمان، به متقضیان مهاجرت کاری از طریق ویزای کارآفرینی، دو نوع  اقامت کوتاه مدت و بلند مدت ارائه می‌دهد.

الف. اقامت کوتاه مدت

مهاجرت کاری به آلمان از طریق اخذ ویزای کارآفرینی کوتاه مدت، نیاز به تایید اتاق بازرگانی آلمان دارد. شما با دریافت این ویزا می‌توانید به مدت شش ماه به طور متناوب به آلمان سفر کنید. اعتبار این ویزا بین شش ماه تا پنج سال متغیر می‌باشد.

ب. اقامت بلند ملت

اگر بازرگان یا کارآفرین هستید می‌توانید برای دریافت این ویزا اقدام فرمایید. ویزای کارآفرینی بلند مدت برای افرادیست که قصد دارند بیش از شش ماه در آلمان اقامت داشته باشند و پس از سه سال کار موفق می‌توانند درخواست اقدام دائم دهند.

 ۴. آوسبیلدونگ یا کارآموزی

 مهاجرت کاری به آلمان، از راه آوسبیلدونگ یا همان کارآموزی نیز امکان پذیر است. دوره‌های آوسبیلدونگ توسط کارفرما یا موسسه‌های آموزشی برگزار می‌شوند و مدت آن‌ها بین دو تا چهار سال می‌باشد. این دوره‌ها متشکل از دروس نظری و دوره‌های عملی است.  در حال حاضر می‌توان در چهار صد رشته‌ی مختلف در دوره‌های کار آموزی شرکت کرد. با شرکت در برخی از این دوره ها، حقوق نیز دریافت خواهید کرد. اما به خاطر داشته باشید که برای شرکت در دوره‌های کار آموزی باید سطح زبان آلمانی شما بالا باشد. برای شرکت در این دوره‌ها حداقل باید دارای مدرک دیپلم و همچنین سن حداقل هجده و حداکثر بیست و پنج سال باشید. دوره‌های آوسبیلدونگ در دو نوع مدسه‌ای و دوگانه ارائه می‌شوند.

۱. کارآموزی دوگانه

این دوره‌ها متشکل از دروس تئوری و عملی بوده  که بخش‌های تئوری در مدارس فنی و بخش‌های عملی در شرکت‌ها تحت عنوان کارورزی برگزار می‌شود. مدت زمان این دوره‌ها از سه سال و نیم تا چهار سال است. شما با کار کردن در این شرکت‌ها حقوق دریافت خواهید کرد که به آن Ausbildungsvergütung گفته می‌شود.

 ۲. کارآموزی مدرسه‌ای

کارآموزی مدرسه‌ای توسط مدارس خصوصی یا دولتی و در رشته‌های گوناگون برگزار می‌شود. در این دوره‌ها بر خلاف کارآموزی دوگانه، دروس تئوری بیشتر از کار عملی آموزش داده می‌شود.

شما در آوسبیلدونگ مدرسه‌ای، اجازه خواهید داشت ده ساعت در هفته کار کرده و درآمد داشته باشید.

اخذ ویزای کاری آلمان
اخذ ویزای کاری آلمان

مراحل اخذ ویزای کاری آلمان

مهاجرت کاری به آلمان و دریافت ویزای کاری این کشور نیاز به گذراندن مراحلی دارد. این مراحل به ترتیب عبارت است از:

 1. همان طور که در بالا گفته شد از شروط اولیه اقدام برای مهاجرت کاری به آلمان، ارائه‌ی درخواست ویزای جستجوی کار به سفارتخانه کشور مذکور یا داشتن یک پیشنهاد کاری از آن کشور است.
 2. ارائه تمام اسناد و مدارک مورد نیاز، بر اساس دستورالعمل‌ها
 3. گرفتن وقت مصاحبه برای اخذ ویزا
 4. پرداخت هزینه ویزای کار آلمان
 5. شرکت در مصاحبه سفارت آلمان

پس از طی کردن مراحل بالا باید منتظر پاسخ بمانید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری آلمان

مهاجرت کاری به آلمان نیازمند ارایه مدارک مطرح شده می‌باشد. زمانی که برای دریافت ویزای کاری کشور آلمان اقدام می‌کنید باید مدارک زیر را آماده کرده و تحویل بدهید.

۱. پر کردن فرم درخواست
۲. دو عدد عکس گدرنامه
۳. پاسپورت معتبر
۴. ارایه آدرس منزل، گواهینامه رانندگی و یا قبضی که به نامتان باشد.
۵. ارایه بیمه
۶. داشتن پیشنهاد کاری از کارفرما در آلمان
۷. اثبات ‌عدم سوپیشینه کیفری
۸. ارایه مدارک تحصیلی یا هر مدرک معتبر دیگر
۹. هدف نامه برای توضیح هدف شما برای دریافت ویزا
۱۰ پرداخت هزینه ویزا

مهاجرت کاری به آلمان و مزایای آن

مهاجرت کاری به آلمان و دریافت ویزای کار این کشور، مزایایی دارد که به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 1. احتمال دریافت ویزا بیش از هفتاد درصد است.
 2. امکان دریافت اقامت دائم و پاسپورت آلمان
 3. امکان دریافت اقامت دائم خانواده و تحصیل رایگان فرزندان
 4. داشتن حق کار تمام وقت
 5. نداشتن اجبار برای داشتن مدرک زبان
 6. اعطای بلوکارت (Blue Cart)

در صورتی که بتوانید به مدت سه سال در آلمان کار کرده و حقوق شما بالای پنجاه هزار یورو در سال باشد، اقامت دائم و blue cart دریافت خواهید کرد. اما بلو کارت چیست؟ بلو کارت به شما امکان کار و زندگی را در تمامی اتحادیه اروپا می‌دهد. برای دریافت این کارت ارزشمند باید مدرک تحصیلی معتبر و یک قرارداد کاری با حقوق ۴۹ هزار یورو در سال ارائه دهید. همانطور که گفته شد برای دریافت بلوکارت می توانید از طریق Job Offer یا Job Seeker اقدام کنید.

مزایای دریافت بلوکارت آلمان کارت آبی

امتیازات بسیاری را به مهاجران اعطا می‌کند. مزایای کارت آبی عبارتند از:

۱- قابلیت تمدید و تغییر به اقامت دائم آلمان
۲- دریافت کنندگان این کارت شرایط کاری و حقوقی، برابر با شهروندان اروپایی خواهند داشت.
۳- امکان تحصیل رایگان فرزندان زیر سن قانونی، در کشورهای عضو اتحادیه
۴- اجازه تحصیل به همسر و اجازه کار در کل حوزه شنگن

مهاجرت کاری به آلمان و شرایط آن برای ایرانیان

مهاجرت کاری به آلمان و شرایط آن برای ایرانیان مساعد است  و تقریبا بیش از نیمی از ایرانیانی که برای ویزای کاری اقدام می‌کنند، موفق به دریافت ویزای کاری آلمان می‌شوند. برای اینکه احتمال موفقیت خود را برای دریافت ویزا از طریق اشتغال، افزایش دهید باید به زبان آلمانی مسلط باشید. همچنین مهارت و رشته‌ی شما نیز در این مسیر به شما کمک شایانی خواهد کرد. رشته‌های کامپیوتر، فنی و مهندسی، مکانیک، برق، تاسیسات و … اقبال بیشتری برای موفقیت در اخذ ویزای کاری آلمان دارد.

برترین شهرهای آلمان برای مهاجرت کاری

احتمال پیدا کردن کار در برخی از شهرهای آلمان بیشتر است. مونیخ، کلن، هامبورگ، دوسلدورف، لایپزیک شهرهایی هستند که شرایط کاری بهتری دارند و احتمال پیدا کردن کار در این شهرها بیشتر از سایر شهرهای این کشور است.

شغل‌های مورد نیاز آلمان در سال جدید

بعضی از مشاغل شانس بیشتری برای پیدا کردن یک شغل و درآمد خوب دارند که عبارتند از:

علوم تربیتی، کتابداری، مهندسی برق، شیمی، روانشناسی، مهندسی پزشکی، حقوق، مامایی، مدیریت بازرگانی، صنعتی و دولتی، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، مترجم زبان انگلیسی مهندس تکنولوژی، اقتصاد، شیمی محض، زیست‌شناسی، پرستاری، متالوژی، مهندسی پزشکی، طراح صنعتی، علوم اقتصادی، مددکار اجتماعی، زبان انگلیسی، ارتوپدی و…

مقایسه مهاجرت کاری یا مهاجرت تحصیلی آلمان

مهاجرت کاری به آلمان و مهاجرت تحصیلی به این کشور، هر کدام شرایط و ویژگی‌های خود را دارند. شاید نتوان برای این سوال پاسخ دقیقی داد. زیرا افراد برای مهاجرت کردن شرایط و دلایل متفاوتی دارند. اما به طور کلی می‌توان گفت مهاجرت تحصیلی این مزیت را دارد که می‌توانید پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه، شغل بهتر و مناسب‌تری با در آمد ایده آل در آلمان پیدا کنید. تجربه تحصیل در یک دانشگاه خوب بین المللی برای هر شخص یک امتیاز خوب محسوب می‌شود.

بیشتر بدانید:  اخذ ویزای تضمینی آلمان

وکیل برای مهاجرت کاری به آلمان
وکیل برای مهاجرت کاری به آلمان

وکیل برای مهاجرت کاری به آلمان

برای مهاجرت کاری به آلمان بهتر است با موسسات حقوقی معتبر و وکلای با تجربه در این زمینه مشورت کنید. گروه بین المللی لاهه با متخصصین و وکلای مجرب معتبر در زمینه مهاجرت کاری به آلمان به شما در مسیر اخذ ویزای کاری به هر کدام از روش‌های بالا که مفصل به آن‌ها پرداختیم کمک خواهد کرد. گروه بین المللی لاهه، شرایط و موقعیت شما را مورد بررسی قرار می‌دهد و متناسب با شرایط موجود، شما را در مسیر اخذ ویزای کاری آلمان یاری می‌دهد.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با وکلا و کارشناسان ما در گروه بین المللی لاهه در تماس باشید. کارشناسان ما شما را به درستی راهنمایی خواهند کرد تا بتوانید بهترین  تصمیم را اتخاذ کنید و جهت مهاجرت  اقدام نمایید.

ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی درباره مهاجرت کاری به آلمان و انواع آن، مزایای مهاجرت کاری و شرایط اخذ ویزای کاری آلمان را به شما ارائه دهیم. امیدارم این مطلب برای شما مفید بوده و از خواندن آن لذت برده باشید.

سوالات متداول

بله به منظور مهاجرت کاری متقاضی باید مدرک زبان b1  داشته باشید.

 

سن ۲۴ تا ۴۰ سالگی بهترین سن جهت مهاجرت کاری به آلمان است چرا که اشتغال با مدرک تحصیلی و تجربه کاری شرایط ایده آلی را برای متقاضی فراهم می کند.

از بهترین سایت های کاریابی در آلمان می توان به سایت های www.indeed.de ، www.monster.de ، www.stepstone.de ، www.jobvector.de اشاره کرد.

آوسبیلدونگ یا کار آموزی دوره تحصیلی فنی حرفه ای است که متقاضی را جهت اشتغال آماده می کند.

ویزای است که با توجه به تحصیل و سابقه شغلی، به متقاضی ۶ ماه فرصت یافتن شغل  داده می شود.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۵ میانگین امتیاز: ۴.۲]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
مهاجرت تحصیلی به اوکراین
نوشتهٔ بعدی
انگیزه نامه یا SOP یا Motivation Letter و شرایط نگارش آن

دیگر مطالب این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Button