قرارداد لیسانس بین المللی

قرارداد لیسانس بین المللی

قرارداد لیسانس بین المللی قراردادی است که تحت آن افراد حقوق غیرمالی و نامشهود خود همچون اختراعات و علائم تجاری را برای بهره برداری به طرف دیگر اعطا می کنند و در سود حاصله شریک می شوند. صاحبان فناوری و ایده های نوین برای استفاده تجاری از اختراعات و ایده های خود با انعقاد قرارداد لیسانس، در واقع مجوز استفاده و بهره برداری از این فناوری ها را به افراد و یا کشورهای دیگر می دهند و از این طریق سود کلانی در دریافت می کنند.

از طرف دیگر نیز افراد و یا کشورهایی که مجوز استفاده از این تکنولوژی و ابتکارات را دریافت کرده اند می توانند با استفاده از دانش این فناوری، محصولاتی اعم از کالا و خدمات تولید و عرضه کنند که دارای ارزش تجاری و سود آوری می باشد.

قرارداد لیسانس بین المللی چه قراردادی است؟

قرارداد لیسانس بین المللی با چه هدفی منعقد می شود؟ طرفین قرارداد لیسانس بین المللی توافق می کنند تا در چهارچوب قوانین و قواعد حاکم بر قرارداد، یکی از آن ها از حقوق مالکیت فکری و به طور کلی حقوق غیرمالی نامشهود دیگری استفاده کند و دیگری نیز بتواند از سود حاصله از این قرارداد بهره ببرد. قرارداد لیسانس بین المللی اغلب با افرادی منعقد می شود که صاحب ایده و اختراع هستند اما توانایی به اجرا رساندن آن را ندارند. از طرفی دیگر هستند افرادی که به عنوان سرمایه گذار و تولید کننده کالا و خدمات در بازارهای سرمایه فعالیت می کنند و از اجرایی کردن چنین ایده هایی استقبال می نمایند. در این قرارداد طرفین در موضع برابری از منظر قدرت چانه زنی قرار دارند و هرکدام برای کسب سود بیشتر تلاش می کنند. ایده از یک طرف و سرمایه از طرفی دیگر پایه های اصلی قرارداد لیسانس بین المللی هستند. مشاوره با وکیل قراردادهای بین المللی به شما کمک می کند تا اطلاعات دقیق تر و بهتری در این خصوص کسب کنید.

بیشتر بدانید:  قرارداد بیع متقابل

تنظیم قرارداد لیسانس بین المللی
تنظیم قرارداد لیسانس بین المللی

انواع قرارداد لیسانس

قرارداد لیسانس بین المللی در ابتدا فارغ از موضوع قرارداد به دو صورت انحصاری و ساده تنظیم می شود. در قرارداد لیسانس بین المللی ساده صاحب حق می تواند پس از قرارداد حق انتفاع از حقوق خود را به ثالث نیز انتقال دهد اما در قرارداد لیسانس انحصاری دارنده حق، تا پایان قرارداد حق انتقال حقوق خود را به ثالث نخواهد داشت. با توجه به این قرارداد لیسانس بین المللی با موضوعات زیر تنظیم می شود:

۱- قرارداد لیسانس اختراع بین المللی

یکی از اصلی ترین موضوعات قراردادهای لیسانس بین المللی، انتقال حق استفاده از اختراعات ثبت شده است. به عبارت بهتر مخترع اختراع خود را ثبت می کند و حق استفاده از آن را برای مدت مشخصی به شخص ثالث انتقال می دهد. مسائل مالی در این نوع از قرارداد مطابق توافق طرفین به صورت شراکت در سود حاصله یا دریافت مبلغی معین تعیین می شود.

۲- قرارداد لیسانس بین المللی علامت تجاری

در این لیسانس محصول تولیدی توسط امتیاز گیرنده با نام تجاری امتیاز دهنده عرضه می شود. علامت تجاری شامل برند، رنگ، تصویر و نشانه ای است که نمایانگر یک محصول یا خدمت است، در این لیسانس حفظ می شود.

۳- لیسانس دانش فنی

همانطور که از نام این نوع از قرارداد مشخص است صاحب امتیاز، از دانش فنی و یا طرح تجاری خود برای کسب سود و تنظیم قرارداد استفاده می کند. اجرایی شدن دانش فنی به طرف مقابل قرارداد امکان تولید و توزیع کالا و خدمات را می دهد. طرفین می توانند در سود حاصل از این قرارداد شریک شوند.

مفاد قرارداد لیسانس بین المللی

وکیل قراردادهای بین المللی در این خصوص بیان می دارد: تنظیم کننده و تایید کننده قراردادها علاوه بر قصد طرفین مفاد مورد توافقی است که ذیل قرارداد ذکر می شود. تمام حقوق و تعهدات و همچنین الزامات طرفین از همین قرارداد لیسانس بین المللی نشات می گیرد به همین خاطر بررسی آن از طریق وکیل قراردادهای بین المللی خالی از لطف نیست و بسیار کمک کننده است. به طور کلی مفاد این قرارداد به شرح زیر است:

۱- قرارداد لیسانس بین المللی و موضوع آن: قرارداد لیسانس بین المللی با هدف بهره وری طرفین و اجرایی شدن ایده های نوین تنظیم می شود. لازم است تا با جزئیات کامل موضوع قرارداد را ذکر کنید. موضوع قرارداد در این نوع، همان حق غیر مالی نامشهودی است که حق انتفاع و بهره برداری از آن برای مدت معین در مالکیت طرف مقابل قرار می گیرد.

 ۲- تعهدات طرفین: طرفین در استفاده از حقوق غیرمالی و یا حتی انتقال فناوری و این حق به غیر تعهداتی در مقابل یکدیگر دارند. برای مثال در این تعهدات نحوه استفاده از حقوق و موضوع قرارداد و حتی ممکن است نحوه فروش و توزیع آن اعم از منطقه فروش نیز ذکر شود. طرفین موظف به رعایت تعهدات هستند به نحوی که در صورت تخطی از یکی از شروط یا نحوه استفاده و تولید، ممکن است دارنده حق، حق فسخ قرارداد را بدست آورد.

۳- نحوه تقسیم سود و زیان در قرارداد: علاوه بر تلاش برای تامین امکانات مورد نیاز برای مردم، مسائل مالی انگیزه اصلی برای تنظیم قرارداد لیسانس بین المللی است. قرارداد نوعی ماهیت حقوقی است که از توافقات طرفین تشکیل می شود. توافقات طرفین اجزای قرارداد را همچون یک پازل در کنار یکدیگر قرار می دهند. یکی از این توافقات بر سر مسائل مالی است. در حقوق ایران و حتی حقوق بین الملل افراد می توانند حقوق غیرمالی و نامشهود خود را نیز انتقال دهند این انتقال به شکل حق انتفاع خواهد بود. سود حاصل از این بهره وری بین طرفین تقسیم می شود یا دارنده حق می تواند در همان ابتدا حق را به قیمت مقطوعی انتقال دهد. برای اطلاع از حقوق خود ذیل قرارداد لیسانس بین المللی مشاوره با وکیل بین المللی چاره ساز است.

۴- ساده یا انحصاری بودن قرارداد لیسانس بین المللی

طرفین باید بهره برداری از فناوری را به دو صورت انحصاری یا غیر انحصاری، مشخص کرده و طبق آن قرارداد را تنظیم کنند. و این موضوع باید در قرارداد ذکر شود. پیشتر نیز اشاره کردیم که قرارداد لیسانس بین المللی یا به صورت ساده و با حق انتقال به ثالث و یا به صورت انحصاری و به بدون حق انتقال به غیر تنظیم می شود.

۵- حق فسخ قرارداد

اتمام قرارداد در حالت عادی پس از اتمام اعتبار آن صورت می پذیرد. اما این اتمام به اراده و قصد طرفین پیش از انقضا قرارداد نیز ممکن است. به اتمام قرارداد پیش از موعد فسخ یا انفساخ می گویند. فسخ غالبا حقی است که قانون یا حتی اراده افراد دخیل در عقد برای طرفین قائل شده است برای مثال طرفین می توانند توافق کنند درصورت تخطی از تعهدات حق فسخ داشته باشند. علاوه بر این قانون نیز در مواردی بدون دخالت اراده طرفین می تواند موجب انفساخ عقد یا قرارداد شود.

۶- چگونگی حل و فصل اختلافات: عموما در قراردادها بندی برای نحوه حل و فصل اختلافات مشخص می شود. طرفین قرارداد لیسانس بین المللی می توانند برای اختلافات خود داور تعیین کنند. و یا حتی اختلافات خود را پیش از وقوع به مرجع مشخصی ارجاع دهند. بدیهی است که تمام این توافقات باید در راستای قانون و قواعد آمره باشد.

قرارداد لیسانس بین المللی باید برای مدت معینی منعقد شود و بدون ذکر مدت باطل خواهد بود.

بیشتر بدانید:  قرارداد بیمه بین المللی

وکیل برای قرارداد لیسانس بین المللی
وکیل برای قرارداد لیسانس بین المللی

مشاوره با وکیل قراردادهای بین المللی

دنیای تجارت بین الملل روز به روز در حال پیشرفت و گسترده شدن است. همین امر تجارت، بازرگانی و توزیع و فروش کالاها و خدمات را با مشکل روبرو می کند. به موازات این گسترده شدن بازار اقتصادی جهانی، میزان جرایم مالی، اختلافات و روابط تجاری نیز افزایش می یابد. قراردادها به وجود آمدند برای مکتوب شدن اراده و توافقات طرفین تا  خط عمل هر طرف قرارداد مشخص باشد اما با این حال قوانین تجارت بین الملل پیچیده بوده و اغلب تجار و طرفین از آن اطلاع کامل ندارند همین امر موجب می شود تا در دام کلاهبرداران گرفتار شوند یا حقوق آن ها پایمال شود. لزوم مشاوره با وکیل قراردادهای بین المللی نیز همینجا مشخص می شود. وکیل قراردادهای بین المللی علاوه بر مشاوره به شما در زمینه نحوه انعقاد قرارداد و تنظیم مفاد آن می توانند پیگیر دعاوی مربوط به تمام قراردادهای بین المللی شما در مراجع و محاکم بین المللی باشند.

به دلیل اهمیت این قرارداد در عرصه بین المللی ،در صورتی که قصد انعقاد این قرارداد را داشتید می توانید برای گرفتن مشاوره و یا تنظیم قرارداد از گروه وکلای بین المللی لاهه کمک بگیرید. وکلا و مشاورین باتجربه این گروه بین المللی، تجربه های خود را در این خصوص در اختیار شما هموطنان عزیز قرار می دهند.

سوالات متداول

در این قرارداد پرداخت بصورت یک مبلغ ثابت انجام می گیرد یا به صورت سهمی از منافع فروش و یا ترکیبی از این دو است.

خیر در این قرارداد می شود فقط حق بهره برداری از مقدار مشخصی از امتیازات خود را به طرف مقابل داد.

بله صاحب علامت تجاری می تواند حق استفاده از آن را به دیگری برای مدت مشخص انتقال دهد.

خیر، محصول ارائه شده باید با نام تجاری خودش توسط امتیاز گیرنده تولید و عرضه شود.

برای اطلاع از هزینه ها لطفاً با ما تماس بگیرید.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
امور مالی و اداره اموال ایرانیان خارج از کشور
نوشتهٔ بعدی
قرارداد نمایندگی انحصاری بین المللی

دیگر مطالب این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره با لاهه در واتساپ
Call Now Button