مهاجرت کاری به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار

مهاجرت کاری به ایتالیا در سال [جدید یکی از روش های مهاجرت به این کشور است. کسانی که قصد مهاجرت به ایتالیا را دارن باید متذکر شویم که مهاجرت کاری به ایتالیا به نسبت از مهاجرت تحصیلی به این کشور دشوارتر است زیرا در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا شرایط به کار گیری نیروی کار خارجی مراحل دشواری دارد. متقاضی مهاجرت کاری به ایتالیا برای شروع مراحل مهاجرت باید از طریق یکی از سه روش، بررسی آگهی های مندرج در نشریات ایتالیا، مؤسسات کاریابی و یا سایت های اینترنتی مثل لینکدین اقدام کنند.

مزایای مهاجرت کاری به ایتالیا

وکیل مهاجرت بیان می دارد: بر کسی پوشیده نیست که ایتالیا کشوری پیشرفته در حوزه کشورهای شینگن است. شرایط درآمدی برای متقاضیان مهاجرت کاری به ایتالیا برای ایرانیان که به خصوص در هشت سال اخیر تحت فشار بی کاری و معیشتی زیادی بوده اند، بسیار مناسب تر از ایران است. البته ورود به چنین کشورهایی همیشه سخت بوده، اما شما می توانید با انتخاب وکلای مجرب و متخصص مهاجرت در گروه وکلای بین المللی لاهه بسیار راحت تر به این کشور صنعتی و البته زیبا برسید. در ادامه به برخی مزایای مهاجرت کاری به ایتالیا اشاره می کنیم.

۱ . شرایط درآمدی بسیار مناسب تر از ایران
۲ . کسب تجربه ای بین المللی در حرفه ی مورد نظر
۳ . امکان کار در محیط صنعتی و کسب تجربه کار با تکنولوژی روز دنیا
۴ . تجربه کار با فن آوری هایی که به واسطه ی تحریم به هیچ عنوان در ایران امکان کار با آنها نیست.
۵ . موقعیت شغلی مناسب در بازگشت، بواسطه کار در کشور پیشرفته
۶ . امکان اخذ اقامت دائم
۷ . ارسال دعوت نامه برای خویشاوندان و مهاجرت از طریق خویشاوندی
۸ . امکان انتقال تجربیات کار در ایتالیا به ایران و کسب درآمد
۹ . ایجاد بستر مناسب برای ادامه تحصیل خویشاوندان
۱۰ . امکان جذب در کشورهای حوزه ی شینگن

مهاجرت به ایتالیا اط طریق کار البته که مزایای بیشتری دارد که ما به مهمترین آنها اشاره کردیم، می توانید در قسمت نظرات، تجربیات خود و یا شنیده های خود را از مهاجرت کاری به ایتالیا با ما و خوانندگان به اشتراک گذارید.

مهاجرت کاری به ایتالیا و معایب آن

مهاجرت کاری به ایتالیا به واسطه ی وضع قوانین سخت جذب نیروی کار خارجی دشوار شده است. البته با مشاوره با وکلای گروه لاهه راه بسیار آسان تر خواهد شد. لذا برای آشنایی با برخی شرایط اخذ ویزای کاری ایتالیا اشاره می کنیم. فقط در نظر داشته باشید که نکات و قوانین بسیاری کار در ایتالیا در بر دارد که بهتر است حتما با وکلای گروه لاهه مشورت کنید. برخی معایب زیر می تواند به راحتی حل شود.

 • کارفرمایان باید برای جذب نیروی کار در ایتالیا ابتدا به مدت ۳ ماه آگهی ثبت کنند و در صورتی که موفق به جذب نیروی کار مد نظر خود از ایتالیایی ها نشدند باید ۳ ماه دیگر در اتحادیه اروپا آگهی ثبت کنند و در صورتی که باز هم نیروی مد نظر خود را پیدا نکردند می توانند از مهاجران استفاده کنند. این موضوع می تواند درصد موفقیت شما را بسیار کم کند.
 • اختلاف فرهنگی می تواند تاثیر منفی در روابط شما با کارفرما داشته باشد، در صورتی که اعتقادات خاص خود را دارید بهتر است کمی بیشتر در انتخاب محل کار خود دقت کنید و حتما با وکلای گروه لاهه مشورت کنید.
 • مهاجرت کاری به ایتالیا می تواند باعث تغییر در نگرش شما شود و باعث شود به خاک آن کشور خو بگیرید و دیگر نتوانید به ایران برگردید.
 • مهاجرت برای کار در ایتالیا می تواند باعث ممنوع الورود شدن شما به ایران شود! در صورت اشتغال در برخی شرکت ها و مؤسسات ایتالیایی دیگر امکان بازگشت به ایران را ندارید. مانند اشتغال در شبکه های معاند حکومت و نظام ایرانی، مراکز نژادپرستانه و ترویج کننده اسلام ستیزی، مراکز فساد، شرکت های هرمی، فعالیت در شرکت های سازنده فیلم های مستهجن، خوانندگی در گروه های متال یا راک و بسیاری فعالیت هایی که می تواند به راحتی باعث ممنوع الورودی شما به ایران شود.

مهاجرت کاری به ایتالیا نکات مثبت و منفی زیادی دارد که به جد به متقاضیان مهاجرت برای کار در ایتالیا توصیه می کنیم که حتما با گروه وکلای بین المللی لاهه مشورت کنند.

شرایط مهاجرت کاری ایتالیا
شرایط مهاجرت کاری ایتالیا

آمار اشتغال در ایتالیا

مهاجرت کاری به ایتالیا بدون دانستن وضعیت اشتغال در این کشور و مشاوره با وکیل مهاجرت کاری، جز به هدر دادن زمان و هزینه چیزی را در بر نخواهد داشت، درست است که ایتالیا رتبه هشتم را در اقتصاد جهان به خود اختصاص داده اما بحران اقتصادی جهانی به خصوص بحران مالی ناشی از ویروس کرونا را تجربه می کند. متقاضیان مهاجرت کاری به ایتالیا باید توجه کنند که نرخ بیکاری در ایتالیا چند سالی است که روند رو به رشد داشته و به ۱۱ درصد رسیده است. این آمار نشان می دهد که شرایط جذب نیروی کار خارجی روند کاهشی دارد.

مشاغل مورد نیاز در ایتالیا

متقاضیانی که قصد مهاجرت کاری به ایتالیا را دارند، لازم است با مشاغلی که کشور ایتالیا در آن ها با کمبود نیروی کار مواجه است، آشنایی داشته باشند. برخی مشاغلی که متقاضیان خارجی می توانند در آنها مشغول به کار شوند و ویزا کاری ایتالیا را اخذ نمایند برایتان ذکر می کنیم:

مهندسی و بیمه، صنعت خودروسازی و قطعات وابسته، تکنولوژی و مکانیک، کامپیوتر و برنامه نویسی، آموزش و صنعت برق، ارتباطات، مدیر فروش، انیمیشن ساز و آرشیتکت، مدیر اجرایی، مددکار و …

تسلط به زبان ایتالیایی برای کار در ایتالیا بسیار ضروری است. مردم ایتالیا هم مانند بیشتر کشورها به زبان انگلیسی تسلط ندارند. اگر شما زبان انگلیسی خوبی دارید، زمینه گردشگری می تواند برای کار در ایتالیا فرصت خوبی باشد.

بیشتر بدانید:  مهاجرت به ایتالیا ۲۰۲۲

انواع ویزا برای مهاجرت به ایتالیا

ویزای کار فصلی ایتالیا

مهاجرت کاری به ایتالیا با ویزای کار فصلی در حوزه های کشاورزی و گردشگری وجود دارد. کارفرما های ایتالیایی که در یکی از این دو صنعت مشغول به فعالیت اند می توانند نیروی کار خارجی استخدام کنند. شرکت ها باید درخواست خود را به وزارت کشور ایتالیا ارائه دهند. این نوع ویزا یکی از کوتاه ترین انواع ویزای کاری ایتالیا است، فصل جذب کارگران خارجی بیشتر در فصل تابستان و زمستان است. بیشترین جذب کارگران خارجی در مشاغل زیر است:

پیست های اسکی و باشگاه های ورزشی، کارگرانی جهت جمع آوری میوه در مراتع کشاورزی و کارگرانی جهت کار در مکان های تفریحی و گردشگری مانند هتل ها.

لازم به ذکر است که ویزای کاری کارگران فصلی خارجی ۶ ماهه است که می توان تا ۳ ماه دیگر نیز آن را تمدید کرد.

ویزای اجازه کار موقت در ایتالیا

مهاجرت از طریق کار در ایتالیا با ویزای کار موقت، از محبوب ترین انواع ویزای کار ایتالیا است و امکان اقامت موقت اما با مدت نامعلوم را به فرد می دهد. این نوع ویزا بسیار طرفدار دارد و یک مزیت خوب این ویزا این است که فرد دارای ویزای اجازه کار موقت اگر کشور ایتالیا را در مدت اقامتش ترک کند می تواند بدون نیاز به ویزا مجدد به این کشور بازگردد و نیز بعد از گذشت ۵ سال می تواند برای اقامت در ایتالیا به مدت طولانی هم درخواست دهد

ویزای اشتغال به کار در ایتالیا

برای اخذ ویزای کاری کارفرمایان باید برای جذب نیروی کار در ایتالیا ابتدا به مدت ۳ ماه آگهی ثبت کنند و در صورتی که موفق به جذب نیروی کار مد نظر خود از ایتالیایی ها نشدند باید ۳ ماه دیگر در اتحادیه اروپا آگهی ثبت کنند و در صورتی که باز هم نیروی مد نظر خود را پیدا نکردند می توانند از مهاجران استفاده کنند. برای اخذ این نوع ویزا شرکت کارفرما باید از طرف اداره مهاجرت مجوز های لازم را کسب کند.

مهاجرت کاری به ایتالیا با تحصیل

مهاجرت کاری به ایتالیا آنچنان هم سخت نیست، کم نبودند دانشجویانی که به واسطه ی ادامه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا مشغول به تحصیل شدند و الان بسیاری از آنان در شرکت های ایتالیایی معتبر در سطح بین المللی مشغول به کار هستند و ویزای موقت کاری و بسیاری از آنها نیز، ویزای دائم ایتالیا را دریافت کرده اند.

همانطور که در مقاله مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل به تفصیل شرایط تحصیل در ایتالیا و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را توضیح دادیم، در اینجا نیز به مهم ترین نکات مرتبط با مهاجرت کاری به ایتالیا با ادامه تحصیل اشاره می کنیم.

 • برای مهاجرت به ایتالیا به واسطه تحصیل می توانید بعد از اخذ دیپلم اقدام به پذیرش در یکی از دانشگاه های ایتالیا کنید و بعد از ورود به ایتالیا و شروع تحصیل، مجوز کار در هنگام تحصیل را دریافت کنید، مجوز کار برای دانشجویان حدود ۳۰ ساعت در هفته می باشد. این بهترین فرصت است که متقاضیان مهاجرت کاری به ایتالیا خود را به بازار کار ایتالیا نزدیک تر کنند.
 • در انتخاب کار در ایتالیا بسیار دقت کنید، درست است که به راحتی می توانید در فست فود ها کار پاره وقت پیدا کنید ولی بسیار بهتر است که در زمینه تخصصی یا علاقه ی خود کار در زمان تحصیل در ایتالیا را دنبال کنید. این می تواند پلی محکم برای اخذ ویزای کاری ایتالیا و به سبب آن اقامت دائم ایتالیا برای شما باشد.
 • مهاجرت کاری به ایتالیا می تواند بسیار راحت تر شود اگر شما به واسطه ی کار در زمان تحصیل در محل کار مرتبط با تخصص و علاقه خود، با عوامل کارفرما رابطه خوب برقرار کنید. این می تواند حتی باعث دریافت دعوت نامه کاری ایتالیا در صورت بازگشت به ایران نیز بشود.

ویزای خوداشتغالی ایتالیا

این نوع ویزای کار به کارآفرینان و دارندگان استارت آپ و یا افراد دارای مجوز کار کوتاه مدت اجازه می دهد تا کسب و کار خود را داشته باشند و مجوز خوداشتغالی و یا راه اندازی استارت آپ را به مدت ۲ سال در ایتالیا دریافت کنند.

مهاجرت کاری به ایتالیا از طریق بلوکارت

مهاجرت کاری به ایتالیا از طریق دریافت بلوکارت بدین صورت است که متقاضی در سامانه بلوکارت اروپا ثبت نام و اطلاعات کامل هویتی و سوابق شغلی خود را وارد می نمایند، سپس کارفرمایان بعد از بررسی و انتخاب نیرو، با وی ارتباط برقرار کرده و در صورت توافق، کارفرما اقدام به درخواست بلوکارت برای نیرو کار می کند و متقاضیان با توجه به زمان قراردادشان  مجوزی با اعتبار ۶ ماه تا ۴ سال را دریافت می نمایند. بلوکارت ها پس از اتمام اعتبار نیز قابل تمدید خواهد بود.

مزایای دریافت بلوکارت ایتالیا

 • دارنده آن می تواند خانواده خود را نیز با درخواست و اخذ ویزای این کشور را همراه خود ببرد.
 • بیمه شغلی
 • افتتاح حساب در بانک های اروپا و دریافت تسهیلات با نرخ بهره بسیار پایین
 • امکان ادامه تحصیل فرزندان در مدارس اروپایی
 • وجود فرصت های شغلی متنوع با حقوق های بالا
مهاجرت به ایتالیا از طریق کار
مهاجرت به ایتالیا از طریق کار

شرایط ضروری برای اخذ ویزا کاری ایتالیا

 • سن بالای ۱۸ سال
 • تخصص و مهارت شغلی به همراه اسناد اثبات آن
 • مدرک دانشگاهی یا حرفه ای در شغل مورد نظر
 • رزومه کاری قوی که می تواند بسیار کمک کننده باشد
 • متقاضیان مهاجرت کاری به ایتالیا ابتدا باید در سایت های کاریابی ایتالیا، شغل مورد نظرشان را پیدا کنند و رزومه کاری خود را برای آنها ارسال نمایند. بررسی مدارک حدوداً ۳۰ روز زمان می برد. در صورت تایید مدارک، متقاضی می تواند به سفارت مراجعه و درخواست ویزا کاری ایتالیا را ارائه نماید. پس از اخذ ویزا، متقاضی باید کمتر از ۸ روز به ایتالیا رفته و قرارداد خود را با کارفرما امضا کند. پس از امضا قرارداد، متقاضی می تواند با مراجعه به پلیس محلی مجوز اقامت در ایتالیا را دریافت کند. مجوز اقامت بعد از تکمیل کردن فرم های مربوطه، انگشت نگاری، ارائه مدارک هویتی و… صادر می شود.

دستمزد کارگران مهاجر در ایتالیا

بدون شک مهمترین مسئله مهاجرت کاری به ایتالیا و یا دیگر کشورها برای هر مهاجری، دستمزد کار در آن کشور است. ایتالیا نسبت به دیگر کشور های اروپایی، حقوق کمتری به نیروهای کار خارجی می دهد. حداقل حقوق در ایتالیا حدودا ۶۰ یورو در روز برای هشت ساعت کار است. همچنین میتوان گفت متوسط حقوق ماهیانه در ایتالیا حداقل ۳۲۴۵ یورو است. چند مورد از دستمزدها در مشاغل مختلف را برایتان گردآوری کرده ایم:

 • اساتید حرفه ای حداقل ۲۵۰۰ یورو در ماه دریافت می کند
 • منشی پذیرش در ایتالیا حداقل ۲۰۰۰ یورو دریافت می کند
 • مهندسین حوزه نرم افزار و برنامه نویسی حداقل ۲۶۵۰۰ یورو در سال
 • پزشکان حداقل ۶۰۰۰  دلار ماهانه دریافت می کند
 • مددکاران کودکان ماهانه ۱۲۵۰ یورو دریافت می کند

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کاری ایتالیا

 • پاسپورت معتبر به همراه مدارک هویتی و ترجمه تمامی آنها
 • ارائه نامه از طرف کارفرما و قرارداد کاری امضا شده
 • گواهی پزشکی و ازدواج در صورتی تأهل متقاضی
 • رزومه کاری دقیق و قابل استناد به همراه تکمیل فرم های مربوطه
 • ارائه مدارک تمکن مالی در ایتالیا
 • ارائه مدارک مربوط به محل اقامت در ایتالیا
 • نامه تمکن مالی از بانک
 • پرداخت هزینه ویزای کاری ایتالیا
 • نامه عدم سو پیشینه و عکس پاسپورتی

متقاضیان مهاجرت کاری به ایتالیا می توانند ویزای همراه نیز برای همسر، فرزند زیر ۱۸ سال نیز اخذ نمایند. به شرط آن که ویزا کاری شان بیشتر از ۱ سال اعتبار داشته باشد.

مدارک اخذ ویزای همراه

 • پاسپورت معتبر همراهان
 • عدم سوء پیشینه افراد
 • ارائه گواهی ازدواج
 • گواهی پزشکی سلامت
 • ارائه گواهی تولد فرزندان
 • فیش حقوقی شخص اصلی و یا اسناد اثبات تمکن مالی برای مشاغل آزاد
 • قرارداد اشتغال به کار شخص اصلی
 • مدارک قابل استناد محل اقامت در ایتالیا
بیشتر بدانید:  مشاوره با وکیل مهاجرت

شرایط ویزای کار ایتالیا
شرایط ویزای کار ایتالیا

وکیل برای مهاجرت کاری به ایتالیا

حرف اول را آخر مقاله به شما عرض می کنیم، تمایل کشور ایتالیا و به تمام ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا به جذب نیروی کار از ایرانیان بسیار به نسبت دیگر متقاضیان مهاجرت کاری به ایتالیا بیشتر است. شاید باورش کمی سخت باشد ولی آمارهای این کشورها نشان میدهد به نسبت کمیت مهاجران از سراسر دنیا، مهاجران ایرانی واجد دریافت ویزای دائم در اروپا رتبه خوبی دارند. پس قدرت تفکر، تخصص، مهارت و پشت کاری ایرانی خود را دست کم نگیرید، تنها باید مسیر درست را در دریافت ویزای کاری ایتالیا طی کنید و این موضوع بدون اخذ مشاوره با وکلای مسلط به قوانین کاری ایتالیا به هیچ عنوان مقدور نخواهد بود، گروه وکلای بین المللی لاهه با دارا بودن وکلای مجرب در امر مهاجرت به ایتالیا، پشتیبان شما تا رسیدن به کار مناسب در ایتالیا هستند.

سوالات متداول در رابطه با مهاجرت از طریق کار در ایتالیا

هزینه ها در مناطق مختلف این‌کشور یکسان نیست و پارامتر های مختلفی دارد جهت اطلاع دقیق با کارشناسان تماس بگیرید.

 • پاسپورت معتبر به همراه مدارک هویتی و ترجمه آن ها،نامه کارفرما و قرارداد کاری امضا شده
 • گواهی پزشکی
 • مدارک ازدواج در صورت متاهل بودن متقاضی، رزومه کاری
 • مدرک تمکن مالی
 • مدارک مربوط به محل اقامت
 • نامه تمکن مالی از بانک
 • پرداخت هزینه ویزا

نامه عدم سو پیشینه

حداقل حقوق کارگر در ایتالیا روزانه ۶۰ یورو می باشد ولی ممکن است بیش از این مبلغ نیز حقوق به کارگر پرداخت شود.

مردم کشور ایتالیا به زبان ایتالیایی صحبت میکنند و زبان رسمی این کشور ایتالیایی است اما در صورتی که به زبان انگلیسی مسلط هستید میتوانید در زمینه های گردشگری در این کشور فعالیت کنید.

در صورتی که شخص متقاضی کار ۱۸ سال به پایین باشد این موضوع امکان پذیر نمی باشد.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۴ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
مهاجرت اتباع افغانستان به ترکیه
نوشتهٔ بعدی
مهاجرت ورزشی به انگلستان

دیگر مطالب این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Button