مهاجرت کاری اتباع افغانستان به ترکیه

مهاجرت کاری به ترکیه برای اتباغ افغانستان

مهاجرت کاری اتباع افغانستان به ترکیه یکی از چالش های این روزها در عرصه مهاجرت است. مهاجرت کاری به ترکیه برای اتباع افغانستان یکی از ایده آل ترین روش های مهاجرت برای این عزیزان است. با ما همراه باشید تا در ادامه از ابتدا تا انتهای مسیر مهاجرت کاری اتباع افغانستان به ترکیه را برایتان به تصویر بکشیم.

مهاجرت اتباع افغانستان به ترکیه از طریق کار

مهاجرت اتباع افغانستان به ترکیه به علت تحولات عظیم سیاسی و اقتصادی و همچنین بازار کار مناسب ترکیه برای این عزیزان، این روزها سیر صعودی داشته و روز به روز بر تعداد مهاجرین افغان به ترکیه از طریق اشتغال افزوده می شود. مهاجرت کاری افغان ها به ترکیه از چند طریق که اتفاقا پیچیدگی خاصی هم ندارد ممکن است. در ادامه به معرفی این روش ها می پردازیم.

شرایط کلی اشتغال در ترکیه

به طور کلی چه برای مهاجرین افغان به ترکیه چه برای دیگر مهاجران شرایط یکسانی در ترکیه موجود است. برای مهاجرت کاری اتباع افغانستان به ترکیه دعوتنامه همکاری لازم است. شما می توانید از طریق سایت های کاریابی ترکیه یا موسسات فنی و حرفه ای این کشور مانند موسسه ایشکور که یک سازمان کاریابی است برای پیدا کردن کار اقدام نمایید. مزیت این سایت ها و سازمان های کاریابی این است که امکان ثبت نام تبعه خارجی هم در آن ها وجود دارد. دستمزد مشاغل در ترکیه به دو دسته شغل های سطح بالا و سطح پایین تقسیم می شود. در شغل های دسته بالا دستمزد افراد ماهیانه تا ۸۰۰۰ لیر می رسد اما این شغل ها نیازمند دانش زبان انگلیسی و ترکی است اما دستمزد شغل های سطح پایین از ۲ تا ۳ هزار لیر متغیر است.

در صورت عدم آشنایی با زبان ترکی اگر کارفرما تخصص شمارا تایید نماید شما تحت بیمه سلامت ترکیه قرار می گیرید و پس از ۵ سال موفق به کسب تابعیت ترکیه خواهید شد.

شروع ساعت کاری در ترکیه از ۸:۳۰ صبح است. روزهای کاری از دوشنبه آغاز و در جمعه تمام می شوند. کارکنان موظفند ۴۵ ساعت در هفته به کار و اشتغال بپردازند. پس از ۱ ماه کاری حقوق به لیر به حساب شما واریز می شود اما مالیاتی مستقیما از مبلغ حقوق شما کسر می گردد.

شرایط کار در ترکیه برای اتباع افغانستان
شرایط کار در ترکیه برای اتباع افغانستان

مزایا و معایب مهاجرت کاری اتباع افغانستان به ترکیه

مهاجرت کاری افغان ها به ترکیه همانند دیگر روش های مهاجرتی در بردارنده مزایا و معایبی است. برای مهاجرت به هر نقطه جهان به هر روشی در نظر گرفتن مزایا و به خصوص معایب آن لازم است. مهاجرت کاری اتباع افغانستان به ترکیه مزایایی دارد. یکی از مزایای آن سهل بودن مسیر مهاجرت است. این افراد برای مهاجرت کاری به ترکیه لازم نیست تمکن مالی بالایی به سفارت ارائه دهند. ویزا یا ویزه کاری ترکیه برای افغان ها قابل تمدید در ادارات مهاجرت استانی است. این عزیزان در ایران هم می توانند درخواست ویزای کاری ترکیه را داشته باشند که این مورد یکی از مهمترین مزیت هاست. افغان ها پس از مهاجرت کاری به ترکیه پس از مدتی این امکان را خواهند داشت که برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود ویزای همراه اخذ کنند. همسر و فرزندان این افراد امکان تحصیل و اشتغال در ترکیه را خواهند داشت.

اما در کنار تمام این مزایا، مهاجرت کاری اتباع افغانستان به ترکیه معایبی نیز دارد. مهاجرین افغان برای ورود به ترکیه و اشتغال در ترکیه نیازمند یک اسپانسر شغلی هستند یعنی باید یک دعوتنامه شغلی از یک کارفرما در ترکیه دریافت کنند. کارفرما دعوت کننده لازم است تا مورد تایید وزارت کار و تامین اجتماعی باشد. افغان ها قبل از ورود به ترکیه موظفند از طریق وزارت کار و تامین اجتماعی و همچنین کارفرما خود موفق به اخذ مجوز کار شوند و سپس می توانند برای ویزای (ویزه به زبان افغانی) کاری ترکیه درخواست دهند.

شرایط اخذ ویزه کاری ترکیه برای افغان های مقیم ایران

افغان هایی که در ایران ساکن هستند در صورتی می توانند از ایران برای مهاجرت کاری به ترکیه اقدام کنند که دارای کارت آمایش باشند. درصورتی که موفق به دریافت کارت آمایش نشده باشند باید از سفارت ترکیه در افغانستان برای مهاجرتشان اقدام کنند. درصورتیکه دارای کارت آمایش هستید و قصد دارید از کارفرمایان ترکیه دعوتنامه کاری دریافت کنید، گروه وکلای لاهه آماده همکاری با شما در این زمینه است.

کارت آمایش چیست؟

وکیل متخصص مهاجرت بیان می دارد: کارت آمایش مدرکی دال بر احراز هویت و حضور قانونی اتباع خارجی در ایران است. درصورتیکه اتباع افغانستان کارت آمایش نداشته باشند یعنی حضورشان غیرقانونی بوده و نمی توانند از طریق ایران برای مهاجرت کاری به افغانستان اقدام کنند. اتباع افغان درصورت اخذ کارت آمایش پس از اتمام مدت اعتبار آن ملزم به تمدید این کارت هستند. عدم تمدید کارت آمایش به مثابه ی کارت نداشتن و عدم احراز هویت است. در صورتی که در ایران احراز هویت نشده باشید امکان دریافت ویزه کاری ترکیه از ایران برای شما وجود نخواهد داشت. شما می توانید برای کسب اقامت قانونی در ایران یا همان کارت آمایش به گروه وکلا لاهه مراجعه نموده و امور خود را به ما بسپارید.

مهاجرت افغان ها به ترکیه از طریق کار
مهاجرت افغان ها به ترکیه از طریق کار

مدارک و مراحل اخذ ویزای کاری ترکیه برای افغان های مقیم ایران

همانطور که پیش تر گفتیم افغان ها برای اخذ ویزا کاری ترکیه اگر در ایران مقیم باشند باید علاوه بر پاسپورت معتبر و مدت دار، کارت آمایش اخذ کنند در غیر اینصورت اقامت آن ها در ایران غیرقانونی تلقی می شود و به همین جهت امکان اخذ ویزا کاری ترکیه برای آن ها وجود ندارد. مهاجرت کاری اتباع افغانستان به ترکیه نیازمند فراهم آوردن مدارکی است که در ادامه درخصوص این مدارک توضیحاتی ارائه می دهیم.

 • کارت آمایش یا همان مدرک تایید کننده اقامت قانونی اتباع افغانستان در ایران.
 • فرم درخواست اولین مدرک مورد نیاز پس از کارت آمایش است. شما باید فرم درخواست ویزا کاری خود را به طور کامل و دقیق تکمیل نموده زیرا نقص در این فرم موجب رد شدن درخواست شما خواهد شد.
 • دعوتنامه کاری از کارفرمای مورد تایید دولت ترکیه: اتباع افغانستان برای دریافت ویزه کاری ترکیه باید از طریق سایت های کاریابی از یک کارفرمای مورد تایید وزارت کار و تامین اجتماعی دولت ترکیه دعوتنامه همکاری دریافت کنند. یعنی می توان این مورد را لازمه مهاجرت کاری اتباع افغانستان به ترکیه دانست.
 • عکس پرسنلی (عکس ۳ در ۴ زمینه سفید)
 • بلیط هواپیما
 • بیمه سلامت ترکیه برای تمام طول مدتی که تصمیم دارید در ترکیه بمانید.
 • گواهی تمکن مالی به میزان روزانه ۵۰ دلار یعنی به ازا هر روز اقامت در ترکیه باید ۵۰ دلار تمکن مالی از خود نشان دهید.
 • تودیع وثیقه که نشان دهنده بازگشت شما باشد. یعنی تضمین دهید که پس از اتمام مدت ویزا به ایران باز می گردید و قصد ماندن در ترکیه را ندارید.
 • گواهی رزرو هتل یا اثبات اینکه در ترکیه محلی برای اقامت دارید اعم از اینکه خانه ای خریداری یا اجاره نموده یا اینکه در خانه دوست و یا اقوام خود میمانید.
 • پاسپورت معتبر با اعتبار حداقل ۶ ماه.

درصورت اتمام موفقیت آمیز این مراحل شما از سفارت ویزا یا ویزه کاری ترکیه را دریافت می کنید حداقل مدت زمان برای صدور ویزا کاری ترکیه ۳۰ روز است که مدت آن بسته به نوع ویزا شما متغیر است. پس از ورود به ترکیه به آن ها مجوز کار داده می شود.

بازار کار ترکیه برای اتباع افغانستان

مهاجرت کاری اتباع افغانستان به ترکیه می بایست متناسب با نیاز و شرایط متقاضی صورت گیرد. اتباع افغانستان برای مهاجرت کاری به ترکیه لازم است تا مشخص نمایند در چه حیطه های تخصص دارند. سپس متناسب با همان حیطه ها برایشان درخواست کاریابی می شود. برای مثال این افراد اگر تحصیلات آکادمیک داشته باشند می توانند در شغل هایی نظیر مهندسی یا مالی مشغول به کار شوند اما اگر تخصص آن ها در امور فنی باشد این افراد می توانند با پیمانکارهای سازنده و یا پیشبرنده پروژه های ساخت و ساز همکاری نمایند. پس بازار کار ترکیه متناسب با شرایط این عزیزان سنجیده می شود. اما به طور کلی می توان گفت برای اتباع افغانستان در ترکیه بازار کار متناسبی برقرار است.

هزینه های زندگی در ترکیه

ترکیه کشوری است که بخشی از آن در آسیا و بخش دیگرش در اروپا واقع شده است و براساس نظام جمهوری اداره می شود. در کشور ترکیه هزینه ها ممکن است برای شما بالا بنظر بیاید اما باید در نظر داشته باشید که درآمد ماهیانه شما کفاف هزینه های زندگیتان را خواهد داد. برای مثال در آمد شما در ماه به صورت میانگین ۳۰۰۰ لیر است و هزینه اجاره یک واحد آپارتمان ۱ خوابه که در مرکز شهر نباشد حدودا ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ لیر است. پس با مدیریت هزینه ها می شود در ترکیه یک زندگی با یک رفاه نسبی را ساخت.

انواع مجوز کار ترکیه برای اتباع افغانستان

مجوزهای کار در ترکیه توسط ادارات مهاجرت استانی صادر می گردد. یکی از انوع مجوز کار ترکیه برای اتباع افغانستان مجوز موقت است که به صورت یک ساله صادر می شود و پس از اتمام امکان تمدید آن به صورت دو ساله و سه ساله وجود دارد. پس از ۶ سال شما می توانید اقامت دائم ترکیه را کسب نمایید.

از دیگر انواع مجوزهای کار در ترکیه برای اتباع افغانستان مجوز دائم است که برای افرادی است که در ترکیه اقامت داشته یا مجوز ۸ سال کار در ترکیه را داشته باشند. در این صورت این افراد می توانند برای کار دائم در ترکیه اقدام نمایند.

مجوز مستقل یکی دیگر از مجوزهای کار در ترکیه است که به افرادی اعطا می شود که ۵ سال پی در پی در ترکیه اقامت داشته و به رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال کمک کرده اند. مجوز ویژه از دیگر مجوزهای اعطایی دولت ترکیه برای اشتغال است. این مجوز کارت فیروزه ای نام دارد و برای متخصصین در ترکیه صادر می شود.

بیشتر بدانید:  مشاوره با وکیل مهاجرت

مهاجرت کاری افغان ها به ترکیه
مهاجرت کاری افغان ها به ترکیه

وکیل برای مهاجرت کاری اتباع افغانستان به ترکیه

با دقت در مطالب گفته شده در می یابیم که برای مهاجرت کاری اتباع افغانستان لازم است با یک وکیل متخصص مهاجرت به ترکیه مشورت نمایید. گروه وکلا لاهه با در دست داشتن به روزترین اطلاعات می توانند شما را در دریافت کارت آمایش و دریافت مجوز کاری ترکیه همراهی نمایند.

سوالات متداول

بله گروه وکلا لاهه برای مهاجرت کاری افغان ها به ترکیه هم فعالیت می نماید.

بله در صورتیکه افغان ها کارت آمایش داشته باشند از ایران هم می توانند برای ویزا کاری ترکیه اقدام کنند.

بله مجوز کاری ترکیه در ادارات مهاجرت استانی قابل تمدید است.

بله اتباع افغان پس از اخذ ویزه کاری ترکیه می توانند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود ویزا همراه دریافت کنند.

روزهای کاری در ترکیه از دوشنبه تا جمعه هستند.

به این مطلب از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱۶ میانگین امتیاز: ۴.۳]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
مهاجرت ورزشی به انگلستان
نوشتهٔ بعدی
مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا

دیگر مطالب این دسته بندی

۱۸ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با آرز سلام و خسته نباشید خدمت شما من شهروند افغانستان فعلا در ایران هستم پاسپورت و برگه سبز هم دارم برای کار در ترکیه میتونم ویزا بگیرم

  پاسخ
  • مدیر دفتر لاهه
   ۳ تیر ۱۴۰۳ ۱۵:۰۷

   درود بر شما ، می توانید جهت اخذ ویزا کاری ترکیه اقدام فرمایید.

 • سلام افغانی هستم میخوام برای کار به ترکیه برم بچهامو هم میتونم ببرم؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۱۱ مرداد ۱۴۰۲ ۱۳:۵۳

   سلام وقت بخیر می توانید برای فرزندانتان درخواست ویزا ارائه دهید.

  • سلام من افغانی هستم در ایران پاسپورت دارم و دارای مدارک لازم در بخش لوله کشی ساختمانی هستم میخواهم برای کار بروم ترکیه آیا امکانش هست با تشکر

  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ ۱۷:۳۹

   سلام روز خوش
   در صورتی که اقامت ایران را داشته باشین امکان اقدام جهت اخذ ویزای ترکیه را دارید.

 • سلام وقت شما بخیر من یک اتباع افغانی هستم ۱۸سالمه ۵ماه میشه خانواده مو از دست دادم پاسوپرت افغانستان رو دارم و میخوام ترکیه پیش دختر خالم برم آیا امکانش هست که ویزا ترکیه رو بگیرم برم ترکیه.

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۱۵ تیر ۱۴۰۲ ۲۰:۳۸

   با سلام. متاسفانه در حال حاضر امکان پذیر نمی باشد.

 • مصطفی عزیزی
  ۷ اسفند ۱۴۰۱ ۱۴:۰۲

  سلام من استان گچ کار هستم با پاسپورت هستم فعلا به ایران زندگی میکنم. با خانواده. چگونه میتوانم ویزای ترکیه بگیرم.

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ ۲۱:۱۸

   وکیل مهاجرت بیان می دارد: (برای اخذ ویزای ترکیه از ایران باید دارای اقامت ایران و پاسپورت افغانستان باشید.)

 • محمد احمدی
  ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ ۲۲:۳۵

  سلام عزیز من یک نیروی متخصص در صنعت گرمایش هستم و الان کارت سر شماری دارم ینی اسم من در سیستم اتباع ایران ثبت شده شرایط محاجرت برای من به چه صورته ؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ ۱۸:۵۰

   سلام و درود. بستگی به سن و سایر شرایط شما پاسخ متفاوت است. بدین منظور می توانید با مشاورین گروه وکلای لاهه تماس بگیرید.

 • عنایت نظامی
  ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ ۲۳:۴۱

  سلام و عرض ادب افغانی هستم و میخوام برای کار برم ترکیه شرایت چه جوری هست من یک بار دیپورت شدم از ترکیه آیا امکان داره برم ترکیه

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ ۱۰:۲۶

   با سلام متاسفانه در حال حاضر امکان پذیر نمی باشد.

 • شیرالله نوری
  ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ ۱۸:۲۲

  سلام من اتباع هستم میخام برای کار مهاجیرت کونم درترکیه

  پاسخ
 • سلام. افغانی هستم و میخوام برای کار برم ترکیه. چندتا از بچه هامو میتونم ببرم؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بین المللی لاهه
   ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ ۱۰:۳۹

   سلام وکیل مهاجرت اتباع افغانستان به ترکیه اذعان می دارد که امکان اخذ ویزا همراه برای همسر و تمامی فرزندان زیر ۱۸ سال برای اتباع افغانستان وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Button